Риосв-бургас у в е д о м л е н и е



Дата15.10.2018
Размер130.16 Kb.
#87791

ДО

Директора на


РИОСВ-Бургас

У В Е Д О М Л Е Н И Е

за инвестиционно намерение по смисъла на чл. 4, ал. 1 и ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда / Приета с ПМС № 59 от 07.03.2003 г. Обн. ДВ. бр.25 от 18 Март 2003г., изм. ДВ. бр.3 от 10 Януари 2006г., изм. ДВ. бр.80 от 9 Октомври 2009г., изм. ДВ. бр.29 от 16 Април 2010г., изм. ДВ. бр.3 от 11 Януари 2011г., изм. и доп. ДВ, бр.94 от 30 ноември 2012 г./

От: Православа Цончева Гугучкова–Янчулева и съсобственици

/име, адрес и телефон за контакт, гражданство на инвеститора – физическо лице; /

Пълен адрес: гр.София, 1407, ул. „Трепетлика” 7

Адрес за контакти: гр.София, 1407, ул. „Трепетлика” 7

Телефон, факс и е-mail: 0878 811 297

Лице за контакти, телефон:, Православа Гугучкова тел.: 0878 811 297


УВАЖАЕМИ Г-н Директор,

Уведомяваме Ви, че Православа Цончева Гугучкова–Янчулева и съсобственици имат следното инвестиционно предложение: „ПУП-ПРЗ за имот №039012, местност „Дванадесетте” (бивша „Оникилика”), землище кв.Ветрен, гр.Бургас за изграждане на складова база за промишлени и спортни стоки, търговско-административна дейност и БКТП”.



Характеристика на инвестиционното предложение:

1. Резюме на предложението, в т.ч. описание на основните процеси, капацитет, обща използвана площ; посочва се дали е за ново инвестиционно предложение и/или за разширение или изменение на производствената дейност, необходимост от други, свързани с основния предмет, спомагателни или поддържащи дейности, в това число ползване на съществуваща или необходимост от изграждане на нова техническа инфраструктура (пътища/улици, газопровод, електропроводи и други); предвидени изкопни работи, предполагаема дълбочина на изкопите, ползване на взрив

  • Резюме на предложението

Поземлен имот пл.№039012 с площ от 14.400 dka се намира в местност „Дванадесетте” (бивша Оникилика), землище кв.Ветрен, гр.Бургас, Община Бургас. Имота е с начин на трайно ползване: Нива, категория на земята при неполивни условия - Четвърта.

С Мотивирано предписание №186/13.12.2011г., Зам.кмета по устройство на територията и строителството на Община Бургас допуска изготвянето на ПУП-ПРЗ за имот пл.№039012, местност „Дванадесетте” (бивша „Оникилика”), землище кв.Ветрен, гр.Бургас.

С ПУП-ПРЗ да се обособи УПИ за имота в устройствена зона 29427/7, с конкретизирано отреждане с дейности съгласно правилата за прилагане на ОУП, описани в Протокол №29/12.10.2011г. по т.6 от дневния ред на заседание на ЕСУТ и с предвиден режим на застрояване при спазване изискванията на Наредба №7 за ПНУОВТУЗ и показатели по ОУП за устройствена зона 29427/7, както следва: Височина до Н = 15.00 m (5 ет.), Плътност – до 60 %, Кинт – до 3.0, Озеленяване – мин. 30%.

Към ПУП да се изготви комуникационно-транспортен план и ПУП-ПП за елементите на транспортно обслужване и довеждаща инфраструктура. ПУП-ПРЗ и ПУП-ПП да се съобразят с транспортната схема на ОУП и влезли в сила ПУП в района и такива в процедура. ПУП да се съобрази с дейностите на изградените сгради и влезли в сила ПУП за съседни имоти.

Целта на разработката е да докаже възможност за обособяване на УПИ за имота с цел промяна на статута на земеделската земя за неземеделски нужди и изграждане на складова и търговско–административна база и трафопост. Съгласно приетия Общ устройствен план на гр.Бургас (обн. ДВ бр.76/13.09.2011), имотът попада в територия с устройствен режим за смесени мултифункционални дейности. Предвидената дейност в новообразуваното УПИ не противоречи на предвижданията на ОУП и на съществуващите УПИ.

С ПУП–ПРЗ се обособява УПИ V12 за имот №039012 с граници съобразени с имотните. Достъпът до имота е от изток и от юг по новопредвидени улици, съвпадащи със съществуващите селскостопански пътища. За разширяване на улицата и за нуждите на уличните тротоари се отнема полоса с широчина 1.5 m от имота от южната и от източната му страни.

Предвижда се да бъдат изградени две сгради предназначени за складова и търговско–административна база за спортни и промишлени стоки, които ще бъдат обслужвани от около 10 човека персонал.

Предвижда се обособяване на до 20 паркоместа за МПС.



  • Предназначение на сградите

  • жилищни сгради – НЕ

  • вилни сгради – НЕ

  • хотели – НЕ

  • други – ДА, складова база за промишлени и спортни стоки, търговско-административна дейност и БКТП

  • брой на сградите – 2 сгради

  • площ – площта на ПИ 039012 е 14.400 m2

  • капацитет – 10 човека персонал

  • брой паркоместа – до 20 МПС

  • обща използвана площ от имота – до 14.400 m2

  • устройствени показатели:

    ПИ

    Устройствена зона

    Пзастр.,

    %, мах.

    Озел.,

    %, мин.

    Кинт.

    Max.

    Н max., m

    ПИ 039012

    Смф

    60

    30

    3

    15

  • ново инвестиционно предложение и/или за разширение, или изменение на производствената дейност – НОВО инвестиционно предложение;

  • необходимост от други, свързани с основния предмет, спомагателни или поддържащи дейности, в т.ч. ползване на съществуваща или необходимост от изграждане на нова техническа инфраструктура (пътища/улици, газопровод, електропроводи и др.) – НЯМА необходимост;

За ел.захранване на имота се предвижда да бъде изграден нов БКТП. Газопровод няма да се изгражда.

  • предвидени изкопни работи, предполагаема дълбочина на изкопите, ползване на взрив – реализацията на инвестиционното предложение предвижда изкопни работи с дълбочина на изкопите до 0-3.0m. За реализацията на инвестиционното предложение не се предвижда използване на взрив.


2. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение, необходимост от издаване на съгласувателни/разрешителни документи по реда на специален закон; орган по одобряване/разрешаване на инвестиционното предложение по реда на специален закон

Инвестиционното предложение е свързано с изграждане на складова база за промишлени и спортни стоки, търговско-административна дейност и БКТП в имот пл.№039012, местност „Дванадесетте” (бивша „Оникилика”), землище кв.Ветрен, гр.Бургас.

С Мотивирано предписание №186/13.12.2011г., Зам.кмета по устройство на Община Бургас, допуска изготвянето на ПУП-ПРЗ за имот пл.№039012, местност „Дванадесетте” (бивша „Оникилика”), землище кв.Ветрен, гр.Бургас.

Съгласно приетия Общ устройствен план на гр.Бургас (обн. ДВ бр.76/13.09.2011), имотът попада в територия с устройствен режим за смесени мултифункционални дейности. Предвидената дейност в новообразуваното УПИ не противоречи на предвижданията на ОУП и на съществуващите УПИ.

Органът за съгласуване и одобряване на инвестиционното предложение, по реда на Закона за устройство на територията е Кмета на Община Бургас.

3. Местоположение на площадката за инвестиционното предложение - населено място, община, квартал, парцел, землище, поземлен имот, географски координати (по възможност в WGS1984), собственост, близост до или засягане на защитени територии и територии за опазване на обектите на културното наследство, очаквано трансгранично въздействие, схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура


  • населено място –гр. Бургас;

  • община – Община Бургас;

  • квартал – „Ветрен”

  • землище – кв. “Ветрен”

  • поземлен имот – имот пл.№ 039012;

  • географски координати – списък с координатите на граничните точки, определящи границите на имота е представен в Приложение;

  • собственост – частна собственост;

  • близост или засягане на защитени територии – обекта не попада в защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии и в Защитена зона по смисъла на Закона за биологичното разнообразие. Района, в който ще се реализира инвестиционното предложение се намира в близост до защитена зона, ЗЗ “Атанасовско езеро” с код BG 0000270, обявена със Заповед №РД-839/17.11.2008 г. на Министъра на околната среда и водите /ДВ бр.108/2008г./ за опазване на дивите птици и ЗЗ “Атанасовско езеро” с код BG 0000270 за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, приета с РМС №122/2007 г. (ДВ, бр. 21/09.03.2007 г.).

  • територии за опазване на обектите на културното наследство – В границите на имота няма паметници на културата и строителството не засяга такива паметници.

  • очаквано трансгранично въздействие НЕ

  • схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура:

Достъпът до имота е от изток и от юг по новопредвидени улици, съвпадащи със съществуващите селскостопански пътища. За разширяване на улицата и за нуждите на уличните тротоари се отнема полоса с широчина 1.5 m от имота от южната и от източната му страни.
4. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията, предвидено водовземане за питейни, промишлени и други нужди – чрез обществено водоснабдяване (ВиК или друга мрежа) и/или повърхностни води, и/или подземни води, необходими количества, съществуващи съоръжения или необходимост от изграждане на нови;

По време на строителството използваните природни ресурси ще са строителни и инертни материали. При експлоатация на обекта ще се използват – питейна вода и електроенергия, съгласно сключен договор с експлоатационните дружества, а именно – “ВиК”-ЕАД и ЕВН България Електроразпределение - ЕАД.

Захранването на обекта с вода за питейно-битови нужди, ще се осъществи от съществуващ водопровод, изграден с ПЕВП тръби ф 250 mm, за водоснабдяване на магазин „Джъмбо, свързан с водоснабдителната система на гр.Бургас. На връзката има изградена водомерна шахта и монтиран общ водомер.

От него за имота, в следваща фаза ще се проектира продължение, с ПЕВП тръби, с цел осигуряване на вода за питейно-битови и противопожарни нужди, както и за бъдещи обекти в района.

В началото на имота, до 2 m от оградата, на водопроводното отклонение, ще се изгради водомерна шахта и монтира водомер с подходящ обхват на отчитане в m3/h, като подотчетен на общия водомер.

Водопотреблението на обекта ще се съгласува с “ВиК” ЕАД – гр.Бургас и осъществи след сключен договор за предоставена водна услуга. При оразмеряването ще се вземе предвид и необходимото противопожарно водно количество, съгласно Наредба №2 от ПСТ Н.

Не се предвижда водовземане за питейни, промишлени и други нужди от повърхностни и подземни води и не се предвижда изграждане на нови съоръжения за водовземане.
5. Отпадъци, които се очаква да се генерират и предвиждания за тяхното третиране

Отпадъците, които се очаква да се генерират са строителни отпадъци – от строителството на обекта и битови отпадъци – 20 03 01, от персонала на дружеството, производствени и опасни отпадъци от дейността на обекта. Възможни са отпадъци от зелените площи от обекта: Почва и камъни 20 02 02.



Отпадъци от строителство и събаряне: При осъществяването на изкопни и строителни дейности за обособяването на територията се очаква отделяне на смесени строителни отпадъци от използваните строителни материали: 17 01 01 – бетон; 17 01 02 – тухли; 17 01 03 – керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия; 17 01 07 – смеси от бетон, тухли, керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия, различни от упоменатите в 17 01 06; 17 02 01 – дървесен материал; 17 02 02 – стъкло; 17 02 03 – пластмаса; 17 04 07 – смеси от метали; 17 04 11 – кабели, различни от упоменатите в 17 04 10.

При изкопните работи и строителни дейности ще се отделят 17 05 04 – почва и камъни, различни от упоменатите в 17 05 03 и 17 05 06 – изкопани земни маси, различни от упоменатите в 17 05 05.

Строителните отпадъци, които ще се генерират по време на новото строителство, изискват специален контрол по тяхното събиране и извозване. Съгласно изискванията чл. 11, ал.1 от ЗУО (обн. ДВ, бр.53/13.07.2012г.), преди започване на СМР, ще бъде изготвен План за управление на строителните отпадъци, който ще бъде включен в обхвата на инвестиционния проект по глава осма от Закона за устройство на територията. Планът ще бъде изготвен в съответствие с изискванията на Наредбата за управление на строителни отпадъци и за влагане на рециклирани строителни отпадъци (приета с ПМС 277/05.11.2012 г., ДВ, бр. 89/13.11.2012 г.).

Генерираните от обекта строителни отпадъци ще се събират и съхраняват разделно по вид на строителната площадка, на специално обособена площ, в рамките на имота, до натрупване на подходящо за извозване количество. Предаването на строителните отпадъци за последващо оползотворяване ще се извършва въз основа на писмен договор с лица, притежаващи разрешение, комплексно разрешително или регистрационен документ по чл.35 от ЗУО, за съответната дейност и площадка за отпадъци със съответния код, съгласно Наредба №3/2004 г. за класификация на отпадъците.

При новото строителство, отделеният хумусен пласт, ще се складира на депо в обособена част и ще се използва за оформяне на зелените площи в съответствие с изискванията на Раздел III от ЗООС.

Битови отпадъци: При експлоатация на обекта ще се генерират смесени битови отпадъци с код 20 03 01 – генерираните отпадъци при експлоатацията няма да надхвърлят нормалните количества за аналогични обекти.

Използваната система за събиране на ТБО в Община Бургас е несменяеми съдове. По време на експлоатацията на обекта, ще бъде организирано събирането и извозването на битовите отпадъци, съгласно утвърдената за района на инвестиционното предложение, схема за сметосъбиране и сметоизвозване. Отпадъците ще се извозват на определеното за общината регионално депо.

При експлоатацията на обекта са възможни и отпадъци от зелените площи – почва и камъни с код 20 02 02 и биоразградими отпадъци с код 20 02 01. Поради неопасния им характер ще се третират съвместно с ТБО.

След въвеждане в експлоатация на Регионалното депо биоразградимите отпадъци от паркове и градини ще се извозват за оползотворяване до компостиращата инсталация.

Генерираните от септичната яма отпадъци с код 20 03 04 и наименование утайки от септични ями периодично ще се извозват за пречистване в действаща ПСОВ, при спазване изискванията на Закона за водите.

Отпадъци от опаковки: 15 01 01 – хартиени и картонени опаковки; 15 01 02 – пластмасови опаковки; 15 01 03 – опаковки от дървесни материали, 15 01 04 – метални опаковки и 15 01 07 – стъклени опаковки. Отпадъците от опаковки ще се събират разделно и ще се предават на лица, притежаващи разрешение, комплексно разрешително или регистрационен документ по чл. 35 от ЗУО (обн. ДВ, бр. 53/2012 г. ) и/или на организация по оползотворяване.

Опасни отпадъци: При подмяна на осветителните тела в сградите се очаква да се генерират флуоресцентни тръби и други отпадъци съдържащи живак с код 20 01 21*. При наличие на изгорели луминесцентни и живачни лампи, същите ще се събират в картонени опаковки, които ги предпазват от удар и счупване и ще се съхраняват в обособени за целта закрити складове за опасни отпадъци, в закрити съдове, без да се допуска смесването им с други отпадъци. Формираните отпадъци от обекта ще се предават за последващо оползотворяване на лица притежаващи разрешение, комплексно разрешително или регистрационен документ по чл.35 от ЗУО (ДВ, бр.53/2012 г.), за съответната дейност и площадка за отпадъци със съответния код, съгласно Наредба №3/2004 г. за класификация на отпадъците, въз основа на писмен договор.

При експлоатация на БКТП е възможно формиране на следните отпадъци с код и наименование, съгласно Наредба №3/01.04.2004 г. за класификация на отпадъците: 13 03 08* – синтетични изолационни и топлопредаващи масла; 16 02 09 – трансформатори и кондензатори, съдържащи PCBs. Трансформаторния пост ще бъде снабден с масловодонепроницаеми вани за улавяне на евентуално аварийно изтекло масло.

БКТП ще се обслужва съгласно Договор за присъединяване на потребители към електроразпределителната мрежа, сключен с “ЕВН България Електроразпределение” АД и ще се експлоатира от „ЕВН България”АД.

Формираните отпадъци от експлоатацията на БКТП ще се изземват от лица, притежаващи разрешение, комплексно разрешително или регистрационен документ чл.35 от ЗУО (обн. ДВ, бр.53/2012 г.), за съответната дейност и площадка за отпадъци със съответния код, съгласно Наредба №3/2004 г. за класификация на отпадъците, въз основа на писмен договор.



6. Очаквани количества и тип отпадъчни води (битови/промишлени), предвиден начин на тяхното третиране – локално пречиствателно съоръжение/станция, заустване в канализация/воден обект, собствена яма или друго, сезонност и др.

Очакваното максимално отпадно водно количество е 0.10 m3/ден (изчислено съгласно Приложение №3 на Наредба №4 за проектиране, изграждане и експлоатация на сградни водопроводи и канализационни инсталации).

В района на инвестиционното предложение няма изградена улична канализация. До изграждане на канализационна инфраструктура като временно техническо решение е предложен вариант с отвеждане на отпадъчните води от сградите във водоплътен безотточен резервоар в имота, което е и във връзка с влизане в сила на Наредба №2/08.06.2011г. (обн. ДВ, бр.47 от 21.06.2011 г.) за издаване на разрешителни за заустване на отпадъчни води във водни обекти и определяне на индивидуалните емисионни ограничения на точкови източници на замърсяване, като на основание чл.6, ал.1, т.5 от наредбата не се издават разрешителни за нови зауствания и не се извършват нови зауствания в границите на населени места, селищни образования и курортни зони. Поради горното за обекта не може да се предвиди изграждане на ЛПСОВ.

Предвижда се черпателния резервоар да бъде изработен от антикорозионен материал – полипропилен, подходящ за подземен монтаж, съобразен с чл.87 от ЗУТ, с обем съобразно натоварването на територията.

Формираните отпадъчни води от резервоара, заедно с утайките периодично ще се изчерпват с фекална машина и ще се извозват за пречистване в действаща ПСОВ при спазване изискванията на Закона за водите.

Естеството на прилаганите дейности не предполага замърсяване на подземните и повърхностни води в района. Не съществуват условия за заливане на територията.


І. Моля да ни информирате за необходимите действия, които трябва да предприемем, по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда.

ІІ. /не е задължително за попълване/

Моля да бъде допуснато извършването само на ОВОС /В случаите по чл. 91, ал. 2 ЗООС, когато за инвестиционно предложение, включено в приложение № 1 или в приложение № 2 от ЗООС, се изисква и изготвянето на самостоятелен план или програма по чл. 85, ал. 1 и 2 ЗООС/, поради следните основания (мотиви):
Прилагам:


  1. Уведомление по чл. 4 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда в един екземпляр на хартиен носител и в два екземпляра на електронен носител.

  2. Документи, доказващи писменото уведомяване на съответната/съответните община/общини, район/райони и кметство или кметства, а на засегнатото население-чрез средствата за масово осведомяване и/или по друг подходящ начин (копие от писма, копие от обява)/съгласно изискванията на чл.4, ал. 2 на Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда.

  3. Актуална скица на имота, координатен регистър на характерните точки в цифров вид на имота за уточняване местоположението му или кадастър от възстановената собственост.

  4. Документ за собственост.

  5. Други документи, по преценка на уведомителя:

  • допълнителна информация/документация, поясняваща инвестиционното предложение;

  • картен материал, схема, снимков материал.

Дата:......................... Уведомител:.....................................



/Православа Гугучкова/

Забележка: Възложителят е задължен да осигури еднаквост на съдържанието на хартиения и в електронния носител на информацията, като при установено несъответствие РИОСВ-Бургас взема предвид хартиения носител.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница