Ръководство за Гама Архиватор Съдържание



Дата25.10.2018
Размер84.16 Kb.
#97412

group 2




Ръководство за Гама Архиватор


Съдържание:

Инсталиране на Гама Архиватор. 3

1.1. Инсталиране на нова версия на Гама Архиватор. 3

1.2. Първоначално инсталиране на Гама архиватор: 5

1.3. Конфигуриране и описание на Гама Архиватор. 7

Промени във версиите: 10




Инсталиране на Гама Архиватор.


За да инсталирате Гама Архиватор за първи път или нова версия на архивираща програма GArch трябва да сте влезли в операционната система като администратор или да стартирате командите в операционната система с десен бутон върху ехе на програмата и Run as administrator . Трябва да се спре програмата GArch.exe, след което следвате следните стъпки:

1.1.Инсталиране на нова версия на Гама Архиватор.


Ако имате инсталиран GArch направете следното в противен случай преминете към точка 1.2.

1.1.1. Натиснете бутон от лентата със задачи на работния плот

1.1.2. От менюто Старт изберете командата

1.1.3. В диалоговия прозорец Run който ще се отвори напишете без кавичките следната команда „services.msc” и натиснете от клавиатурата

1.1.4. Ще се отвори нов прозорец с име Services (фигура 1). Изберете от списъка услугата със име, което започва с „Garch” и кликнете с десен бутон върху него, от контекстното меню изберете Properties . Запишете пътя до папката от която се стартира услугата (фигура 2) точно както е написан в полето оградено с рамка (в случая: C:\IBIS\BIN\GARCH\GArchService.exe). Затворете всички отворени прозорци като натискате на всеки или .


фигура 1


фигура 2

1.1.5. Повторете точки 1.1.1. и 1.1.2.

1.1.6. В диалоговия прозорец Run, който ще се отвори напишете без кавичките следната команда „cmd” и натиснете от клавиатурата.

1.1.7. Ще се отвори нов команден прозорец (фигура 3). Напишете от клавиатурата командата “C:” (където С е името1 на устройството, където се намират файловете на програмата, от карето на фигура 2) и натиснете , след което напишете командата „cd c:\ibis\bin\garch\” както е в Фигура 1 каре 1, като замените “c:\ibis\bin\garch\” с пътя2 до вашите файлове на програмата от карето на фигура 2 заедно с последната наклонена черта и натиснете и следващият ред който ще се появи в екрана трябва да започва с текста който току що написахте и да завършва с “>”, както е в каре 2.




фигура 3


  1. Структура на файловата система в MS Windows (ИМЕ_НА_УСТРОЙСТВОТО:\ПЪТ_ДО_ПРОГРАМАТА\ПЪТ_ДО_ПРОГРАМАТА\ИМЕ_НА_ПРОГРАМА.exe).

  2. Структура на файловата система в MS Windows (ИМЕ_НА_УСТРОЙСТВОТО:\ПЪТ_ДО_ПРОГРАМАТА\ПЪТ_ДО_ПРОГРАМАТА\ИМЕ_НА_ПРОГРАМА.exe) .

1.1.8. Напишете името на услугата което преписахте от точка 1.1.4. след последната наклонена черта и завършващо на „.ехе” и добавете „ -uninstall” както е показано на фигура 3 каре 3 и натиснете . Ще се отвори съобщение, като на фигура 4, което потвърждава, че успешно сте деинсталирали старата версия на програмата. Ако не се появи подобно съобщение затворете всички прозорци и започнете процедурата отначало. Проверете дали всички команди са изписани точно както показаните примери като заменяте имената на папките и на услугите там където е необходимо. Ако сте получили съобщението продължете към точка 2).




фигура 4

1.2.Първоначално инсталиране на Гама архиватор:


Ако нямате инсталиран GArch направете следните стъпки за да инсталирате и стартирате GArch:

1.2.1. В папката BIN, която е подпапка на папката IBIS, в устройството, където е инсталирана информационната система на Гама Консулт създайте папка GARCH. (Ако вече съществува подобна папка изтрийте всички файлове от нея преди да продължите или създайте новата папка с друго име, което използвайте вместо посоченото в това ръководство там където е необходимо)

1.2.2. Копирайте или запаметете файла от следния линк в папката GARCH. Преименувайте файла така, че GArch_.ex да стане GArch_.exе. Ако сте го сменили коректно иконата на файла ще се промени на картинка изобразяваща кашон пълен с книги.

1.2.3. Стартирайте файла с двойно кликване върху иконата му и натиснете бутон , за да инсталирате програмата. Ако ви се отвори екрана от фигура 5 Натиснете бутон Run (ограденият с рамка). Ако след натискане на бутон ви се отвори диалогов прозорец, като на фигура 6 натиснете бутона Yes to All (ограденият в рамка).




фигура 5


фигура 6

1.1.4. В папката GARCH ще се създадат два файла GArch.exe и GArchService.exe. Стартирайте файла GArch.exe. В лентата за състоянието се покаже иконата на програмата (). Ако иконата е означава че програмата е стартирана, но услугата към нея не е. За да стартирате услугата (точно тя реално архивира базите данни) кликнете с десен бутон върху иконата и изберете „Старт” от контекстното меню фигура 7.





фигура 7

1.3. Конфигуриране и описание на Гама Архиватор.


a. При натискане на десен бутон на мишката, излиза плаващо меню с команди фигура7:

b. Затвори – затваря програмата;

c. Лог на операциите – показва в текстов формат запис на операциите за дейността, извършена от програмата;

d. Разархивирай – разархивира вече архивиран с програмата файл на База Данни (БД). Избира се „пътя” до файла, който в зависимост от това дали е архивираната база данни е за CodeMaster или за GammaCalc е: УСТРОЙСТВО:\IBIS\BKP\CodeMaster или УСТРОЙСТВО:\IBIS\BKP\Calc. Същото действие се повтаря и за другите БД, които искате да разархивирате. Избира се желания файл след което в същата директория се създава файл ИМЕ.bak.zlib.bak.

e. Изпълни всички задачи – изпълнява всички задачи зададени в Настройките;

f. Настройка – прозорец, в който се съдържат основните настройки на програмата. В него се задават задачите, които искаме да изпълни програмата. Най-отгоре, вляво, има бутон отметка, който включва и изключва автоматичното изпълнение на зададените задачи. Вдясно от него се намира лентата с инструментите. Чрез нея се добавят , трият или редактират задачите. Задаването на нова задача става по следния начин:

g. Натиска се бутона от лентата с инструменти.
h. Въвеждат се: Име на сървъра, на който е закачена БД, потребител и парола(sa, sql). Избира се бутона „Връзка”


фигура 8

i. Появява се екрана със параметрите на задачата.




фигура 9

j. От падащият списък „База” се избира Базата Данни, която искаме да бъде архивирана. Името на задачата може да се избере според индивидуалното желание, но се препоръчва, то да бъде такова, че да пояснява каква е целта на задачата. Името, което се дава по подразбиране е съставено от името на сървъра на който се намира БД и името на БД, която ще бъде архивирана.

k. В падащото меню „Път до архивите” се посочва УСТРОЙСТВО:\IBIS\BKP\CodeMaster за база на Gamma CodeMaster и УСТРОЙСТВО:\IBIS\BKP\Calc за база на Gamma Calc. Същото се прави и за другите бази, които искате да архивирате (gstore, pharma и др.).

l. В полето „Път за копиране” се посочва пътя за копиране на направения архив за резервно копие.


m. В полето „Име на архивите” се дава НАЧАЛОТО на името на файла, който ще съдържа архива на базата. Останалата част от името е датата и часа на архивиране. По този начин се предотвратява случая на запис върху вече съществуващ файл. Препоръчва се в полето да остане името на базата, което е избрано по подразбиране.
n. Следващата стъпка е свързана с избирането на архиватор. За външния архиватор се избират „Команден ред” и „Параметри”. В „Команден ред” се избира „пътя” до архиватора. В „Параметри „ се задават допълнителни опции за архивиране в зависимост от архиватора. Примерно „m archpath\archname -m5 -s -ep -afrar -ag(dd-mmm-yy-hh-mm)” . Където: „m” или „а” указва команда за създаване на архива add или move файловете указани в име на архивите. „archpath\archname” се указва пътя към и името на архива, като ако не се даде име на пътя към архива по подразбиране избира път към архивите, т.е. директорията на .bak файла. Папката където ще се съхраняват архивите трябва да е предварително създадена. „-m5” указва нивото на компресия m0< m1< m2…< m5. „-s” указва създаването на solid архив „-ep” указва да не се записва пътя към архива „-afrar” указва вида на архива може да бъде rar или zip. „-ag(dd-mmm-yyyy-hh-mm)” добавя автоматично датата и часа към името на архива.

o. За по-лесна и коректна работа на програмата се препоръчва да се използва вътрешен архиватор, т. е. отметката трябва да е сложена на опцията вътрешен архиватор .

p. В „Тип на изпълнението” се посочва:·


- „Веднъж” задачата се изпълнява само един път в посоченото време и час. - „Дневно” задачата се изпълнява един път през определен период дни зададени в „Интервал” - „Дневно с брой стартирания” задачата се изпълнява през определен период дни зададени в „Интервал”, докато се стигне числото зададено в „Брой пъти”, т.е. ако в „Интервал” е зададено 2, а в „Брой пъти” е зададено 40, задачата ще се стартира в продължение на 80 дни веднъж на всеки два дена в указаното време. - „Брой стартирания за денонощие” в „Интервал” се задава периода, за който ще се извършат броя стартирания указани в „Брой пъти”. Т.е. ако сме задали в „Интервал” 2, а в „Брой стартирания” 12, за дачата ще се изпълнява 48часа/12пъти = 1път за 4 часа.
Препоръчва се БД да се архивира всеки ден по възможност в ненатоварено време на денонощието, използва се опцията „Дневно”.
q. Натиска се бутона в лентата с инструменти, за запазване на задачата или бутона за отказ.

r. Задачата се появява в лявата част на екрана „Настройки на задачите”. Може да се добавят още задачи, като те се подреждат една под друга.




фигура 10
s. Когато вече сме създали задача, можем да натиснем бутона „+” пред името или да щракнем с десния бутон на мишката върху него, след което , и да видим допълнителна информация за задачата. С бутона „ - „ пред името или десния бутон на мишката, след което можем да върнем задачата в предишния и вид.
t. Можем да стартираме ръчно задачата с десния бутон на мишката, след което да изберем .

Задължително, след като се направят настройките за архивиране на БД, е необходимо, да се сложи отметката за Автоматично стартиране в горния ляв ъгъл на екрана за настройки.



фигура 11

Добавена е възможност за контролиране броя на архивите, които се пазят.

Добавен е бутон за новата функционалност (в червено е ограден отгоре). В полето МАКСИМАЛЕН БРОЙ ФАЙЛОВЕ ПРИ АВТОМАТИЧНО АРХИВИРАНЕ се задава броя файлове, които желаете да се пазят.





ВАЖНО: Ръчно трябва да изтриете в директорията излишните архиви до броя който желаете за съхранявате. Файловете за копиране по мрежата не се влияят от тази настройка(архивите там не се изтриват автоматично).

Сървиса трябва да бъде рестартиран, за да се отразят промените!

Промени във версиите:


ПРОМЕНИ 21.05.2014г.

  1. Променен е типът на архивите от zlib на 7zip.

  2. Добавена е възможност за избор от меню на нивото на компресия.

Задължително е при настройка за брой архиви, които да се запазват от Гама Архиватора различните типове БД да са в отделни папки.

ПРОМЕНИ 12.01.2016г. Версия 1.2.5.

  1. Добавена е видимост в ехе-то на версията на програмата и сървиса.



  1. Добавена е възможност за задаване на разширение на архивите, които се създават от Гама Архиватор.

В полето се задават само буквите за разширението без символи като „точка” например, както е показан пример отдолу:



Каталог: download
download -> Конкурс „зелена планета 2015" Наградени ученици І раздел „Природата безценен дар, един за всички"
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Конкурс за певци и инструменталисти „ Медени звънчета
download -> Огнената пещ
download -> Задача Да се напише програма която извежда на екрана думите „Hello Peter. #include void main { cout }
download -> Окс“бакалавър” Редовно обучение I до III курс
download -> Конспект по дисциплината „Екскурзоводство и анимация в туризма" Специалност: "Мениджмънт в туризма"
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница