Рождената дата на Интернет



Дата25.07.2016
Размер116.47 Kb.
#6585
Рождената дата на Интернет
Глобалната мрежа, без която днес не можем да си представим повечето дейности във всекидневието си, има твърде кратка история. Както повечето революционни събития тя избухва, стъпила върху редица фундаментални научни открития през последните десетилетия на ХХ век и бързо оплита интелектуалните, политическите и социалните двигатели на прогреса. Един запазен писмен документ сочи рождената й дата – 29 октомври 1969 година, когато късно вечерта между два изследователски центъра в САЩ са обменени първите електронни съобщения чрез NCP протокол. За краткото време на първите успешни свързвания са предадени две букви – „л” и „о”. Малката начална стъпка, която позволи на десетки азбуки да комуникират в световния информационен океан.

Еволюция на Глобалната мрежа
Интернет (interconnected networks – свързване на мрежи) може да се определи като съвкупност от хиляди различни компютърни мрежи, сървъри и компютри по цял свят, които общуват помежду си чрез протокола IP (Internet Protocol) и маршрутизацията на пакети с данни. Интернет образува глобално информационно пространство, служи като физическа основа на световната паяжина WWW и много други протоколи за предаване на данни. Не случайно Интернет се нарича мрежа на мрежите, информационна супермагистрала, глобална световна мрежа или само Мрежата.

Включването в Интернет позволява дистанционно използване на уникално оборудване и бърз анализ на огромен обем актуална информация в икономиката, науката, политиката, бизнеса, спорта, културата и много други области в реално време. Днес има няколко възможности за свързване към Мрежата: комутируем достъп чрез стационарен или мобилен телефон (GPRS, General Packet Radio Service); достъп чрез домашна локална мрежа, например Ethernet, която се свързва с интернет доставчика чрез високоскоростен канал, HPNA, Wi-Fi; достъп в Мрежата чрез спътников канал; достъп чрез кабелна телевизия; достъп по зададен високоскоростен канал с използване на технологиите ADSL или VDSL; достъп чрез електрически кабел.

Интернет е на повече от 30 години и има вече доста голяма и интересна история. Началото е поставено през месец юли 1968 г., когато Правителствената агенция за проучване на проекти от високите технологии (Advanced Research Projects Agency - ARPA) към Департамента по отбраната на САЩ възлага създаването на ARPAnet – мрежа, която да свързва изследователските компютри в САЩ и да поддържа комуникациите между големите изследователски центрове в американските университети. Тази компютърна мрежа се появява през септември 1969 г., в началото с четири хоста, и осигурява мрежовите комуникации между университетите на Лос Анжелис и Санта Барбара и Изследователския институт Станфорд. Една година по-късно се присъединява и университета в Харвард и няколко правителствени институции. ARPAnet използва Network Core Protocol (NCP) и през 1971 г. има вече 23 възела, повечето от които са бързи компютри, намиращи се в университетски центрове. От средата на 70-те години ARPAnet се развива чрез интеграция на мрежи за предаване на данни с различна природа и като резултат се появиха мрежите NILnet за нуждите на отбраната, NSFnet за националната научна фондация на САЩ и много други. През 1980 г. Националната научна фондация на САЩ обяви нова компютърна мрежа – The Internet. След като положи основите на Интернет, ARPAnet престана да съществува официално през 1990 г.

Във вида, в който я познаваме днес, Интернет съществува от средата на 90-те години с развитието на WWW, Web-браузърите и другите технологии. Основните моменти в еволюцията на Интернет от появата й до наши дни са показани в табл. 1.


Таблица 1.

Кратка история на Интернет




Година

Събития

Брой на компютрите и хостовете

1967

Лари Робъртс предлага да се свържат в мрежа компютрите на ARPA. Започва работата по създаването на мрежата ARPAnet.




1969

Мрежата ARPAnet е въведена в действие на 2.09.1969 г. Към нея са свързани редица водещи, в т.ч. невоенни лаборатории и изследователски центрове в САЩ. На 28 октомври от Калифорнийския университет в Лос Анжелос е изпратено първото съобщение от типа “host-to-host” в Станфордския изследователски институт в Сан Франсиско. Представен е прототипа на Интернет – електронната мрежа на агенцията за перспективни изследвания и разработки ARPAnet.

4

1971

Рей Томлисън разработва система за електронна поща и предлага да се използва символа @. Произведен е първия микропроцесор. Появява се дискетата.

21

1972

Обявен е Телнет (Telnet) – програми, които позволяват свързване към отдалечен компютър чрез Интернет.




1972

ARPAnet става международна мрежа и към нея се присъединяват организации от Великобритания и Норвегия. Изпратено е първото съобщение по електронна поща “Testing 1-2-3” и се използва символа @. Така се поставя началото на получаването и изпращането на писма чрез електронна поща.




1973

Представен е протоколът за предаване на файлове (FTP). Появяват се и първите възли на ARPAnet, намиращи се извън САЩ - в Англия и Норвегия.




1974

Публикуван e първият стандарт за протокол за пакетна връзка (TCP). През следващите години се появява стандарта UUCP (Unix to Unix Copy), а през 1979 г. - основаната на него система за обмен на електронни новини USEnet, представляваща в известен смисъл развитие на електронната поща. Открита е първата търговска версия на ARPANET – мрежата Telenet.





1976

Произведен е първия компютър Apple. Роберт Меткалф от Xerox създава първата локална компютърна мрежа - Ethernet

100

1979

Използва се системата с новинарски групи USEnet, а така също и компютърни игри от MUD (много­потребителски диалог). Появява се емограмата. Скоростта на модемите е 300bps.




1980

Регистриран е първият компютърен вирус




1981

Ражда се съвременния Интернет - протоколът TCP/IP става основен протокол на ARPAnet, а NCP е изоставен. Корпорацията IBM произвежда първият 16-разреден персо­нален компютър (IBM-PC).




1983

От ARPAnet се отделя сегментът MILnet, предназначен за военните служби в САЩ. Появява се названието Интернет. Представен е първия графичен потребителски интерфейс.

900

1984

Въвежда се системата за именуване на отделните възли (домейни), известна като DNS (Domain Name System). В CERN е осъществено първото международно приложение на протокола TCP/IP.

Поставено е началото на проекта GNU за разпространение на безплатно програмно обезпечение за UNIX.



Над 1000 хоста

1986

Националния научен фонд на САЩ създава мрежата NSFnet, свързваща центровете със суперкомпютри. Тя е достъпна само за регистрирани потребители, главно университети и през 1987 г. се превръща в гръбнак на Интернет. Появява се операционната система MS Windows. Представен е езикът за програмиране Perl.




1987

Скоростта на модемите достига 9600 bps

10000

1988

Изобретен е протокола Internet Relay Chat (IRC), благодарение на който в Интернет става възможно общуванетето в реално време (чат)

60000

1989

В CERN Тимоти Бърнарс-Лий разработва протокола за пренос на хипертекстова информация (HTTP), който е основа на световната мрежа (World Wide Web - WWW). Създава се оперативна група по развитието на Интернет (Internet Engineering Task Force), която се заема с администрирането на разработването на Мрежата.

100000

Над 10 хил. хоста



1990

През ноември е обявена появата на “Световната паяжина” (WWW). NSFnet официално замества остарялата ARPAnet и поставя основите на съвременния Интернет, който по това време обединява компютри и мрежи на повече от 20 държави. Мрежата ARPANET престава да съществува и отстъпва пред конкуренцията на NSFNet. Тази година е извършено първото свързване към Интернет по телефонна линия (Dial-up access).


300000

1991

Националната научна фондация отменя забраната върху търговския мрежов трафик по Интернет. Поставя се началото на електронната търговия. Появява се безплатната операционна система Linux. Появяват се първите компютърни вируси в Интернет.




1992

Броят на включените в Интернет компютри надхвърля 1 млн., а свързаните компютърни мрежи са над 10000.

CERN публикува проекта World Wide Web (WWW) и с това поставя началото на създаването на Web сървъри и съответните интерфейси – WWW клиенти.



1000000,

50 Web сайта



1993

Марк Андерсен създава първият интернет браузър - Mosaic , който предава и показва текст и графика в хипертекстов документ на локален компютър. Създаден е Интернет информационен център (InterNIC), който изпълнява функции по управлението на системите за именуване на домейни DNS. Започва производството на процесорите Pentium. Поставя се началото на епохата на WWW. Изобретени са цифровите пари.

Над 2 млн. хоста,

600 сайта



1994

Представен е браузърът Navigator на Netscape. Появява се HTML2. Представен е стандарта RealAudio (предшественик на RealVideo). Появява се Yahoo!.В Интернет навлиза рекламата.

3200000,

3000 Web сайта



1995

Представен е браузърът Microsoft Explorer. Въведени са IPv6 протоколите. AOL, CompuServe и Prodigy започват да предлагат достъп до Интернет. Стартира работата на електронния магазин eBay. Регистрирането на име на домейн вече не е безплатно. Появява се езикът за програмиране Java. Започва да работи най-големия в света магазин за книги Amazon.com. Създаден е първият онлайн-чат в Мрежата.

Създаден е формата за запис на музикални файлове MP3.

NSFNet възвръща ролята си на изследователска мрежа, а с маршрутизацията на трафика в Интернет се заемат мрежовите провайдъри, а не суперкомпютрите на Националния научен фонд.

Световната паяжина WWW става основния доставчик на информация в Интернет, надхвърляйки трафика на FTP



25000 Web сайта

1996

Световната паяжина WWW преобразява Интернет и създава нейния съвременен облик. От 1996 г. Web почти напълно заменя понятието «Интернет». За един ден на Ню-Йоркската борса пакет акции на Yahoo! е продаден за $1 млрд. Създаден е интернет аукциона eBay. Създаден е джобния компютър Palm Pilot. През октомври е анонсирано началото на проекта Abilene (Интернет2, I2) като нова високоскоростна версия на Интернет.

10000000

12,8 млн. хоста и 500 хил. сайта




1997

Интернет наброява около 10 млн. Компютри, а регистрираните имена на домейни надхвърлят 1 млн. Мрежата става най-популярното средство за обмен на информация.


10 000 000,

1200000 Web сайта



1998

Започва продажбата на първите DVD дискове с филми. Създадена е търсачката Google. Internet Explorer става най-популярния браузър в света. Появява се HTML4. AOL купува Netscape за 4,2 млрд. долара. Amazon.com получава над 1 млрд. дол. от онлайн продажби за 1998 г., а AOL – 1,2 млрд. дол. само за 10 седмици преди новата 1999 г.

36 800 000,

3,1 млн. Web сайта



1999

Глобалната мрежа Интернет отбелязва 30-годишен юбилей. Много силна инвазия на електронния бизнес и електронната търговия. Създаден е порталът за безплатна музика Napster. Вирусът Melissa за пръв път в историята поразява 100 хил. компютри. Мобилните телефони осигуряват достъп до Интернет. Първите опити за цензура в Интернет в разрез с известния принцип „Интернет не принадлежи на никого”

93 млн. хоста

7,3 млн. Web сайта



2000

Броят на потребителите на Интернет достига 375 млн. Броят на индексираните страници е над 1 млрд. Обявено е обединението на AOL и Time Warner на стойност 350 млрд. дол. На хакерски атаки са подложени Yahoo!, eBay и Buy.com. Американското правителство удължава с още 5 години мораториума върху плащането на данъци от IT бизнеса. Miсrosoft Windows NT и Lynux стават двете най-популярни операционни системи. Napster регистрира над 30 млн. потребители.

268 000 000

21 млн. Web сайта



2001

Най-голямото в историята на бизнеса сливане: AOL и Time Warner създават гигантска мултимедийна компания. Компанията Apple създава първият джобен MP3 плеър - iPod.





2002

Интернет свързва над 689 млн. човека от цял свят и има 172 млн. хоста. Разработват се нови технологии, които трябва да заменят „стария” Интернет и да разширят неговите функции. Създаден е нов компютърен гигант от сливането на компаниите Hewlett-Packard и Compaq. Компанията NEC създава най-бързият суперкомпютър, способен да извършва 35,61 трлн. операции в секунда. Спамът съставлява около 40% от всички електронни писма. Над 500 млн. потребители в света имат достъп до Интернет от вкъщи.


172 млн. хоста

2003

По данни на Google, в света действат над 3 млрд. Интернет сайта. В САЩ броят на мобилните телефони достига 180 млн. eBay става най-големият продавач на автомобили и резервни части в САЩ, а обемът на продажбите достига 3 млрд. дол. През април 2003 г. САЩ престават да бъдат световен лидер в областта на Интернет бизнеса и са изместени от Дания.





2004

Безжичният Интернет (Wi-Fi) превзема САЩ: над 21 млн. потребители на Интернет използват тази технология, предимно младежи от 18 до 27 години.



През първите 20 години от съществуването на Интернет, потребителите са използвали мрежата предимно за осъществяване на достъп до файлове и за изпращане на електронна поща. От края на 1989 и началото на 1990 г. става ясно, че Интернет и технологията TCP/IP от изследователски проект се е превърнала в средство за производство, което се използва ежедневно от милиони хора по цял свят в най-различни области (фиг.2).




Фиг. 2. Интернет като среда за приложение в различни области



Как се проектира всичко казано дотук в бъдещето? Не може да се твърди със сигурност каквото и да било, още повече, че от близо десетилетие всички опити за прогнози остаряват още преди да изсъхне мастилото на принтера. Космическата агенция на САЩ НАСА подкрепи наскоро проект за облачни изчисления с отворен код, като дългосрочната цел е излизане от бизнеса с центровете за данни. Според експерти от агенцията, изчислителните ресурси са комунална услуга, не по-различна от електрическата енергия. Това е първа стъпка да се популяризира идеята, че изчислителните ресурси ще станат обществено достъпна услуга. В момента, обаче, компютърната индустрия далеч не работи като комунална компания. Много облачни платформи са базирани на частни разработки и „отключването" от облачните приложения на един оператор и преминаването към друг е доста трудно. Това би бил края на епохата, наречена интернет. Съобщено днес, това твърдение все още звучи преувеличено!


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница