Росен миланов посланието на църквата в съвременния свят



Дата04.01.2018
Размер249.21 Kb.
#41195
Росен МИЛАНОВ

ПОСЛАНИЕТО НА ЦЪРКВАТА В СЪВРЕМЕННИЯ СВЯТ
Християнското послание може да даде отговор на всички светогледни въпроси, които са най-важните за човека. Може би не всички хора целенасочено търсят отговор, но със сигурност трябва да го намерят и съзнателно или не отговарят по някакъв начин в живота си.

В съвременния свят съществува положителна тенденция по отношение личните преживявания на човека. Днес в свободния свят трудно някой би могъл да бъде измамен с колективистична идеология1. Сега хората търсят своето щастие – например когато харесват или не харесват нещо. И на тях трябва да се говори за личното им щастие, за това, къде могат да го открият. Темата за човешкото щастие пък е свързана със смисъла и целта на техния живот. Тази задача стои пред Църквата през цялото нейно съществуване. Посланието на Църквата най-често започва именно оттам – християнството дава отговор за смисъла на човешкия живот, за смисъла на нашия живот, като го поставя в перспективата на Божествената вечност. И християнството е единственото, което може да даде правилния отговор.

„В перспективата на земната история не се очаква световно-историческо тържество на Евангелието, а световно господство на антихриста“2. Но това означава ли, че църквата трябва да стои безучастна и само да чака края на този свят? Всъщност какво е християнското разбиране за живота в този свят и за посланието на църквата към отделния човек? И какъв израз трябва да има това послание днес?
1. Силата и красотата на християнската истина

Християнството е нещо висше, нещо скъпоценно и не е далеч от никого; но то трябва да бъде избрано, усвоено и запазено с цената на много усилия. „Човек не се ражда християнин, а става такъв след раждането“3 – със съзнателен избор, с живот, съответстващ на избраната цел. И християнският живот е най-прекрасното нещо, което може да му се случи: „... всеки ден и всяка нощ ще има нещо ново, което ще обновява и разкрасява живота ти. Ако наистина търсиш Христос, тогава ти обещаваме, че животът ти ще бъде красиво и интересно приключение“4. В християнския живот се съзират неподозирани духовни реалности, разбират се неочаквани неща. От позицията на духовното познание, което може да се придобие в християнството, всичко наоколо придобива друг, истински смисъл и друга, истинска цел.

Християнското и в частност православното послание е достатъчно красиво и не се нуждае от допълнително разкрасяване, от раздуване, от лъжа, нито от принуда: „Православието не означава да се принуждаваш да правиш нещо насила. Това, което вярваме, е нещо изключително свободно. Нещо изключително красиво, изключително аскетично, строго, но в същото време много свободно“5. Християнското послание се нуждае единствено от адекватно представяне и по-точно от адекватно представяне на конкретни негови страни, изясняването и подчертаването на които е необходимо в определена ситуация.

Изразяването на християнската истина не става с гръмки слова – такова мислене е погрешно и предпоставя неправилни действия (каквито често се наблюдават днес и са се наблюдавали преди). Изразяването на християнското послание се извършва правилно, когато е естествен израз на преживяваното вътре в християнската душа.

Християнското разбиране за проповедта не я поставя в тесните рамки единствено на словесния изказ: „Не само с думи може да се свидетелства за Христос. Възможно е у човека да е събрана толкова много сърдечна светлина, че чрез добрината и добротата му хората да разпознават Небесния Отец (вж. Мат. 5:16)...“6 От най-високо издигнатите православни автори се говори за „мисионерството на личната святост, на личното помирение и сприятеляване с Бога, на личната молитва и благодат“7. Но разбира се, устната и писмената, а днес и аудио или визуалната (чрез средствата за масова комуникация) проповед на християнството може да бъде най-ясна и е задължителна част от мисията на Църквата в света. Ала не всяка проповед, която се представя за християнска, е еднакво полезна и еднакво важна; дори много от проповедите, които са наричат християнски, са далеч от вътрешната същност на християнството, а се занимават с несъществени, външни страни на християнския култ. В такива случаи се забравя висотата на християнството, неговото несравнимо с нищо друго величие, което се крие в истинността му: „Християнството е несъвместимо с езичеството не на ниво треби, а на ниво проповед, философия. Нашите треби се харесват на всички. Всички, които се занимават с магия, идват за богоявленска вода. Дори атеистите идват да се венчаят. На езичниците не се харесва нашата философия. Езичниците ги дразнела апостолската проповед. А ако я нямало проповедта, нямало да има и конфликт на Църквата и империята. И те заедно биха тънали в общоезическото блато“8.

Християнското послание, което е изразяване на вечната истина, търси човешките сърца, които копнеят за нещо по-високо, за истинското добро и истинската красота. Християнското послание е необходимо за тези сърца: „Но как ще призоват Оногова, в Когото не са повярвали? Как пък ще повярват в Оногова, за Когото не са чули? А как ще чуят без проповедник?“ (Рим. 10:14)


2. Излизане от средновековно-тоталитарния тип

мислене и действие

Понастоящем в Българската православна църква, както и в почти всички други поместни православни църкви преобладават средновековен и тоталитарен тип отношения9. Обликът, който притежава институцията на Православната църква не само в България, но и почти навсякъде другаде, е силно негативен, като факторите за това са и вътрешни, и външни: „... модерното общество успя по един много умен, обмислен и успешен начин да изолира църквата в периферията си, давайки ù почетната титла на културен паметник и традиционен фолклор. В същото време я обяви за убежище на всякакви проблемни хора, които не могат да живеят нормално в обществото, тоест за един вид социално заведение, което трябва да бъде търпяно като останалите подобни на него, защото е полезно за човешката дейност“10.

Оздравяването предполага като задължително условие осъзнаването на собствената болест и слабост и минава през два следващи етапа. Първият е отказът от порочните практики, прилагането на които може някога дори да е имало добри резултати. Вторият етап от оздравяването на църковния организъм би се осъществил чрез прилагането на всички възможни (разбира се – не престъпни и порочни) средства за изразяване на християнското послание. Насочването към човешките сърца, които копнеят за нещо по-висше, но все още не знаят къде се крие то, е основна мисия на Църквата. И днес „има все още много добросърдечни и достойни хора. Но въпреки доброто качество на нашия материал, Православната църква още един път в историята си доказва своето отсъствие и губи големия си шанс – да оползотвори тези красиви и честни сърца“11.

За съжаление, днес в православните среди често се среща отказ от християнска проповед. Причините за това са няколко. Първата е липсата на любов към самото християнство (колкото и парадоксално да е това!): „Егоцентричният и самодоволен живот, който водят повечето от днешните „християни”, е станал толкова повсеместен, че в резултат те се оказват далеч от каквото и да било разбиране за духовния живот“12.

В православните среди съществува определен страх от християнската проповед, тъй като в исторически план тя е дискредитирана от прозелитизъм и пропагандаторство. Но наред с това в православните среди е налице и страх от просветата. В повечето случаи страхът от просветата е на несъзнателно ниво – ограничени клирици проповядват придържане към старото поради страх от промяна, поради страх от нарушаване на нещо, което те смятат за свещено и непоклатимо, а което всъщност е второстепенно, част от външната страна на християнството.

Има основания да се смята обаче, че съществува и по-тежка форма на противене на опитите за православно-християнска просвета. Тя е свързана с действията на внедрени в църковната структура лица с антихристиянска насоченост, както и с действията на други неморални, алчни, подкупни и престъпни фигури. Не е тайна, че в църковната организация (не само у нас, но и в другите православни страни) присъстват рушители, които с действията си се опитват да подкопаят църквата отвътре. И това не е явление, характерно само за времената на социализма в България и източния блок; то нито е започнало тогава, нито пък е вече история. В църквата са се поставяли и се поставят много клирици, непринадлежащи с духа си към християнството13; такива клирици са подвластни на разврат, хомосексуализъм, (много често) на престъпления от финансов характер (присвояване на пари, облагодетелстване със служебно положение и др.). Чисто практически тези дела са несъвместими с християнските ценности и не е възможно обичащите ги да жадуват за християнските добродетели. По законите на духовния свят любовта към мрака е извор на ненавист към светлината14. Ето защо християнското слово и проповед е ненавиждано и преследвано дори вътре в самата църква; от такива духовници може да се толерира само слово за несъществената външна страна на християнството (история на храмове, стенописи, икони, отразяване на богослужения и други публични изяви). На почит в Българската православна църква днес са сервизни дейности по поддръжка на установения порядък, носещ финансова печалба за висшия клир и свещениците; дори и почти всички монаси са въвлечени в материални дела, които често превишават техните физически сили15. По такъв начин се потиска заниманието с духовното (за разпространение на християнското слово).

Във всеки случай неразбирането на мисията на Църквата е осъдително и причинява огромна вреда на православното християнство днес: „Излиза, че Господ Сам трябва да тръгне по улицата. Ние пък ще почакаме в двореца, докато Царят доведе при нас онези, които намери навън (вж. Лук. 14:23 – бел.м.). (...) И ето такъв вид апология на собствената бездарност и леност се смята за благочестиво разсъждение“16. Ако апостолите бяха постъпвали по такъв начин, „те щяха да ограничат своята проповед с тесния кръг на спонсорите, щяха да си уредят добри кумовски отношения с местната администрация, щяха да построят двайсет храма със златни куполи. И щяха да седят, чакайки някога да дойде някой, желаещ да му се извърши треба. И тук историята на християнството би приключила“17.

Следователно отказът от пасивност е задължителна крачка за промяна в църквата. Промяната пък се извършва на личностно ниво. Първо се започва с отделния член на Църквата, за да може да има и оздравяване на целия организъм18: „Най-хубавият принос в този свят е да имам нещо здраво в себе си и да мога да го дам на теб“19. Оздравяването е условие за придобиването на нов облик на църквата, както и за съответни плодове в нейната дейност.

Истинската християнска проповед не пренебрегва Бога и високите християнски истини, но не се и натрапва: „Човек не променя живота си насила, нито детето си, нито жена си, нито мъжа си, нито колегата си. Не можеш да наложиш доброто на другите, а само на себе си“20. Християнската проповед започва с това, което е най-близко до слушателя, и се занимава с вечността, със смисъла на съществуващото и на човешкия живот. Едни от първите стъпки по посока на оздравяване на църковния организъм са постигането на адекватност на църковното поведение в условията на съвременното общество и използването на съвременните средства за масова комуникация за целите на християнското послание. Животът в света се променя колосално с всеки изминал ден, с всеки изминал час, дори с всяка изминала минута. Никога преди в световната история не е имало такъв шеметен процес; темповете на движението в съвременността са несъизмерими с тези дори преди век... Съответно на това и посланието на църквата трябва да се актуализира бързо и постоянно – разбира се, не в своята същност, а във формите, в начина на изразяване.
3. Откритост и активност

Църквата не е само институция; ако на църквата се гледа само като на някаква организация, в душата се създава духовна смърт21. Тази смърт не може да има живоносни плодове. Именно затова църквата трябва да бъде активна. И истинските християни – в лицето на светците и техните днешни последователи – не се страхуват от активността: „Ако си православен, не се страхуваш от търсенето. (...) Светците са ходили не за да преподават православието, а живеели Христос и Него преподавали на другите и ги обезоръжавали. (...) Ако имахме светци, те биха се осмелили и биха говорили. Те обаче нямаше да рискуват да загубят нещо, защото биха имали Христос в сърцето си. Те не биха общували формално...“22 Условието за проявяване на духовна смелост и съответно за активност е в опитното преживяване на християнската истина и в личното общуване с Бога: „... за да следваш събитията по правилния и здравословен начин, трябва несъмнено да притежаваш Христовата истина. Само този, който има истински опит от всемогъществото на Христос и непобедимата сила на Неговата истина, скача без страх (а дори и със страх) във всекидневните събития и ги променя“23.

Откритостта на Църквата не се изразява в отвореност за отговор на всякакви нападки, провокации и несъществени въпроси. Тя не е реакция срещу всичко отрицателно, което се сипе в света срещу християнството. Разбира се, реакция и заемане на позиция понякога, дори често са необходими – чрез т.нар. официални становища, решения, определения. По-важно е обаче непрекъснатото свидетелство на извисения християнски дух, който не прави компромиси със злото и с потъпкването на истината. Ако у членовете на Църквата не присъства пълно, дълбоко преживяване на християнската истина и нейната красота и уникалност, не би могло да има и такава убеденост от страна на самата църква (като организация). Без лично преживяване християнското слово не би притежавало сила, защото ще принадлежи на този свят и на временното и по нищо няма да се различава от повърхностните и клиширани думи, които ежедневно се произнасят по телевизията и радиото и присъстват в печатните медии и интернет24. Верният път е отвътре навън, т.е., „като имаме правилен поглед както върху доброто, така и върху лошото в света, ние ще можем да носим в себе си и да запалваме у другите светлината на православния светоглед, който е православен възглед върху целия живот, а не само върху тясноцърковните въпроси“25.

Предметът на християнското слово е особено важен. В днешния свят е налице някакво „масово съзнание: съзнание, лесно за манипулиране, търсещо не Истина, а думи, данни и информация“26. Но християнската проповед не може да бъде само на интелектуално ниво; тя се насочва и към сърцето на човека, към неговите най-съкровени чувства и желания. Съвсем не всичко, което днес се представя за църковна проповед, за богословие и т.н., е истинско християнско слово: „... толкова много църковни публикации се занимават с „непроблемни“ неща като местна енорийска дейност или историческа носталгия, вместо с въпросите и тегобите в сърцата на мнозина“27. Истинското християнско слово е насочено към висшето, небесното. От такава перспектива то разглежда събитията на земята и има отношение по всички светогледни въпроси.

Огромна роля има начинът на излагане и представяне на християнското слово28: „Православието означава да знаеш как да кажеш на другия това, което искаш да му кажеш, и в подходящия момент той да го приеме, без да го отхвърли. (...) Трябва да кажем правилното по правилен начин, за да може неговата душа да го приеме и да не се възпротиви“29. Крайностите на сухата теоретичност и на бунтарския плам не могат да се толерират в християнската проповед. Тук няма място също така и статистизмът – стремежът към „информация“, вместо към истината, стремежът не към цялостен поглед върху човека и света, а към повърхностно разглеждане на заобикалящата ни действителност, в което хората са бездушни цифри, бройки, а чувствата, мислите и желанията им (т.е. цялостният живот на техния дух) се представя в показатели и се сковава в тесните рамки на анкети, тестове и т.н. В християнството, напротив, водещ е духът, а не буквата (вж. 2 Кор. 3:6). И текстовете и словата на истинското християнство са живи и действени (вж. Евр. 4:12), способни да подтикнат към духовна промяна.

Християнското послание трябва да има и правилна посока. Християнското послание (на словесно ниво) не може да бъде изразявано навсякъде и без оглед на обстоятелствата. Правилното разбиране и употреба на християнската проповед се отнася към нейната адекватност. Общото правило е проповедта да се насочва към търсещите истината и желаещите да я чуят и приемат. Без наличието на такова желание проповедта е безсмислена (вж. Мат. 7:6: „... не хвърляйте бисера си пред свинете, за да го не стъпчат с краката си и като се обърнат, да ви разкъсат“).
4. „Острови“ на истинското християнство

Днес между истинското християнство и това, което се нарича „богословие“ или пък „църковност“, съществува огромна пропаст. В т.нар. „богословие“ обикновено има промяна на самото понятие за християнство, за православие: „Цялото православие е променено в поредица от невероятно важни „проблеми“, до чиито „отговори“ достъп имат само някои от академичния елит“30. Вътре в православните среди „над всичко е надвиснала тежка „църковна“ атмосфера, която задушава много нужната свежест“31. Така възниква нужда от създаването на „острови“ на истинското християнство в самата църква.

Проповедта на християнската истина има за основа несъгласието със злото, желанието за творене на нещо красиво и добро. Християнинът се пита: „Как да се чувствам, когато славата на православието се топи, злото триумфира...?!“32 Противодействието на злото е основна черта на християнството, и в частност на православието: „Всеки човек забелязва в православието (осъждайки или възхищавайки се) поразителното нежелание да се огъва под вятъра на съвремеността и да се пренаглася според вестникарските и модните изисквания“33. Желанието за творене на нещо добро и красиво е присъщо на извисения християнски дух през всички векове. То е основна черта на православното християнство. Желанието за нещо по-високо, истинно, красиво и вечно не се изразява само в изграждането на величествени храмове и манастири; напротив – дори много по-често великите личности на истинското християнство са въплъщавали съзерцаваната от тях небесна красота в слово. Това слово е било до голяма степен устно, но и записаните християнски слова притежават значителен обем. И зданията, които в древността може би са изглеждали величествени, след това, рано или късно, са се превърнали в руини – независимо дали при нашествие на противници, или пък по силата на природните закони. Дори християнски храмове на места, смятани за свещени, векове наред са се намирали и се намират под политическата власт на друговерци. Но християнското слово – в Свещеното Писание, в творенията на светите отци на Християнската църква – остава и до днес. И то, като съдържащо и изразяващо християнската истина, е най-ценно богатство на Християнската църква. Християнското слово в светоотеческите творения е израз на богат духовен живот, на искрена любов към доброто и истината. Времената на създаване на тези творения от чисто техническа гледна точка не са били така благоприятни за писане и разпространение на написаното, като днешното време. Сега християните са длъжни да имат много по-богати плодове по отношение на словото – съответно на несравнимо по-богатите възможности, които предоставят днешните технически средства. Поръчението на Христос към Неговите непосредствени ученици, а чрез тях и към всички бъдещи Негови последователи е: „Идете, научете всички народи...“ (Мат. 28:19)

Пътят на мигновено налагане на външна принадлежност към християнската религия34 е съмнителен, неправилен – той почти никога не се увенчава с успех. Именно затова проповедта за външната страна на християнството е толкова противопоказна на целта на християнската мисия; в световната история такава проповед неведнъж е избирала дори насилствени средства. Не, християнството не може да бъде натрапвано; то е изключително високо, изключително красиво, но човек трябва да се убеди в него с личния си опит, който започва от избора, от насоката на вътрешния стремеж – или към истината, или към лъжата. Този избор е най-важният в човешката история като цяло и за човешката личност в частност и се осъществява у всеки един разумен човек, във всички исторически времена, по всички географски места.

Днешните представители на истинското християнство – колкото и малко да са те – са призвани към проповед, която да извира от личния им опит на общение с Бога. Християнското слово, плод на личен опит, единствено притежава сила и жизненост; то прилича на течаща (жива) вода (вж. Йоан 4:10–11), от която могат и други да утолят жаждата си. Личната убеденост и опит в истинността на християнството е и първото условие за силата на християнската проповед. А тази проповед се осъществява всеки ден и всеки час. Тя намира израз в отношението към всеки един човек, с когото християнинът се среща; тя се отпечатва в неговите служебни задължения и в неговото свободно време – дори със самия избор как да се прекара то. Тук се вижда най-ясно какво присъства в сърцето на християнина – дали любов към вечността и небесното, или привързаност към земното, материалното, даже към злото, към низките развлечения и т.нар. „удоволствия“. Истинският християнин проповядва с всяка своя обноска, с всяко свое действие, с насоката на духа си. От духовната личност се излъчва високо достойнство; тя притежава смелост и остава спокойна във всеки момент; духовната личност, истинският християнин привлича към себе си. Само представителите на истинското християнство може да покажат адекватно красотата и величието на християнския живот и така да привличат други към него. За съжаление, те са задушавани (умишлено и неумишлено) от света и от църквата като институция, в лицето на нейни клирици или обикновени вярващи. Енергията и ентусиазмът на истинските християни днес се потиска, но това не трябва да ги разколебава. Напротив, от това тяхната отговорност става още по-голяма.
5. Актуално състояние на посланието на истинското християнство в България и бъдещи перспективи

Тъй като християнството е личностно, и „островите“ на истинското християнство трябва да се разглеждат най-вече на личностно ниво. Става дума за отделни християни, които преживяват истините на християнска вяра и със своя живот, дела и думи проповядват величието и истинноста на християнството. Една такава личност може да е много по-плодотворна, отколкото различни институции вътре в църквата, като например „културно-просветни отдели“, богослужебни и канонически комисии, различни центрове и т.н.

Все пак, когато „острови“ на истинското християнство се събират и действат съвместно, плодът е много по-богат. Тяхното действие е преди всичко в чисто духовната област. Това включва разпространение на християнското послание – устно и особено чрез публикуване на необходимата в конкретните условия християнска литература. Наистина, огромният дефицит на преводна християнска литература в осакатената от комунистическия режим България вече е почти напълно преодолян благодарение на изданията на „Тавор“, Кирил Маринов и най-вече на Зографския манастир. Православните християни получиха и получават необходимата си светлина и път, духовна храна и ръководство чрез преводите на огромна част от християнската аскетическа съкровищница на древността и XIX–XX в. Но съществува празнота по отношение продукцията на онези автори, които по особено смел и нестандартен начин се опълчват срещу погрешни традиционни разбирания, срещу остарели практики и схващания и отправят посланието си именно към днешните християни в света (т.е. не към монаси). Те продължават да свидетелстват за истинското християнство, говорейки и пишейки свободно и същевременно правилно по темите, които вълнуват днешния човек, в това число и православните християни днес – т.е. по такива теми, като отношенията между хората, любовта, правилното използване на времето, заниманията, които наистина доставят радост на човешкото сърце и т.н. Тези личности на православното християнство в световен план не са много – най-известните от тях са: дякон Андрей Кураев и игумен Сергий (Рибко) в Русия, монах Михаил (Хаджиантониу) и архимандрит Андрей (Конанос) в Гърция, митрополит Атанасий Лимасолски в Кипър, българският йеромонах Висарион Зографски. Като книги бяха издадени някои техни заглавия, други се публикуват под вид на статии в Интернет-пространството, но все още по-голямата част от тяхното творчество не е преведено на български език и остава непознато на повечето от православните християни у нас. Това е и предизвикателството, което стои на дневен ред сега. Но по-важното е преориентирането на духовния поглед към съществените въпроси на днешното време. Споменатите автори сами по-себе си не са идоли и не дават магически формули – просто темите, които обхващат те, са актуалните, адекватните днес; и тяхното отношение и подход е именно този, който трябва да се проявява днес.

Българската православна църква също трябва да има повече такива личности – „острови“ на истинското християнство. С духовната просвета започва всяко едно възраждане. А духовната просвета има за свои предпоставки съответни носители – колосални личности, които в християнски план опитно са познали и възприели християнската истина и са станали нейни изразители. Необходимо е, следователно, открито и свободно обсъждане както на светогледни въпроси, така и на теми, които вълнуват днешните християни: отношенията между половете, ежедневния живот на християнина, неговите занимания, актуалните дела на християнския живот, съвременната култура, отношението към съвременните технологии, отношението към телевизията, музиката, филмите и телевизионните предавания и много други. За съжаление, православното християнство в България днес разполага с много малко духовна литература по такива въпроси и най-голямата част от нея е дело на покойния вече архимандрит Серафим (Алексиев) († 1992). Християнски предавания с такъв дух пък в момента няма нито в телевизионния ефир, нито в радиоефира. Картината с православно-християнските сайтове е малко по-ведра: има добри примери с няколко сайта35 (ако не в цялостен план, то поне по отношение на много от материалите им).

И тъй като християнската проповед не е само словесна, но и притежава друго ниво – това на делата, на адекватното поведение, „острови на истинското християнство“ може да съществуват във вид на личности, носещи светлината на християнската религия на другите около себе си. В по-голям мащаб това може да бъдат най-вече манастири (каквито сега са Руенският манастир „Св. Йоан Рилски“ (с. Скрино, Кюстендилско) и Дивотинският манастир „Света Троица“ край Банкя); все пак трябва да се има предвид, че монасите обикновено са вълнувани от по-различни въпроси в сравнение с обикновените християни (т.е. мнозинството християни днес) и съответно мислят и дават наставления в по-друга перспектива. Именно в посока на взаимно приближаване трябва да се работи и от двете страни.

Истинското християнство означава и заемане и отстояване на адекватна позиция по ежедневните въпроси, които възникват в съвременното общество. За щастие, Православната църква в България взема и сега правилни догматически решения и макар и рядко, излиза с правилни становища по такива въпроси. Но митрополити и ­епископи, свещеници, монаси и дори обикновени християни често се страхуват от обсъждане на по-сериозни и на пръв поглед неудобни теми. Когато трябва да се говори по злободневните въпроси, засягащи и християнската вяра, е налице страх, неувереност, впускане в рамките на буквализма, формалността, „каноничността“. В словото на такива лица липсва живост, липсва и разбиране на духа на християнството; и колкото и да претендира за следване на Библията и светите отци, такова слово е далеч и от двете, тъй като не отразява библейския и светоотеческия дух. Именно в това отношение примерите за „острови“ на истинското християнство в Българската православна църква са изключително малко; може би единственият по-известен светъл пример е този на йеромонах Висарион (Зографски) – изключителна личност, съчетаваща вътрешното преживяване на красотата на християнството с образованост, адекватно поведение, смелост и самообладание в отстояването на истината.

На ниво социална мисия също може и трябва да съществуват „острови“ на истинското християнство, тъй като теоретичното християнство е неотделимо от практическото му приложение. За съжаление, в по-големи мащаби в Българската православна църква не се развива социална дейност, с изключение на домовете на о. Иван (в Нови хан и с. Якимово, обл. Монтана), чиято инициатива обаче не среща особена подкрепа от страна на висшия клир. Разбира се, не може да се пренебрегва социалната дейност на много свещеници и монаси; съществуват също така и отделни социални кухни към някои храмове. Но като цяло Българската православна църква днес публично се афишира за „бедна“36 и отказва съпричастност на бедните, бездомните, безработните и потиснатите, като остава далеч от хората, подхвърлени на мизерия, глад, студ, болести и други страдания. Разбира се, за положителна промяна в състоянието и външния облик на Българската православна църква това трябва да бъде преодоляно по най-бързия възможен начин.
Заключение

„Църквата винаги благовести Божията любов в света, както и че решението на човешките проблеми е Самият Бог и царството Божие...“37; но правилното преживяване на християнството днес е далеч от почти всички т.нар. „православни“ – не само от обикновените граждани на България, които се афишират като православни, но в действителност не живеят по съответен начин, но и от клириците и пребиваващите в църквата лица. Това става ясно и от плодовете, които църковната действителност днес познава. Или по-скоро от тяхната липса. Признаването на този факт е задължителна предпоставка за подобряване на ситуацията в църквата. И една от първите стъпки, които трябва да направи Българската православна църква по пътя към изграждане на нов свой облик и към съответни плодове, е изоставянето на изоставянето на тоталитарно-средновековния начин на действие и мислене. Това означава християнската проповед да бъде далеч от използването на принуда и насилственост (в каквато и да е форма, дори най-финна).



Промяна на положението в църквата в цялостен план не може да се очаква; стремежът сега е насочен към изграждането на „острови“ на истинското християнство вътре в самата църква. Това, разбира се, е нелека задача, тъй като се среща двойно противодействие: на света и на църковната организация. „Островите“ на истинското християнство са автентичните носители на същността на християнското послание и единствени могат да изразяват тази същност правилно. От тяхната активност и откритост зависи положението на църквата днес, както и в бъдеще.


1 В каквато и да е форма – напр. за благоденствието на бъдещите поколения (в страната или в глобален план): „Размисълът за това, че трябва да живеем заради щастието на бъдещите поколения – това е размисъл, подходящ като че ли най-вече за животинска ферма“. Кураев, дякон Андрей. За нашето поражение. Превод от руски. Второ издание. София, 2006, с. 13.

2 Пак там, с. 5.

3 Феофан Затворник, св. Путь ко спасению (краткий очерк аскетики)Введение. [Електронен ресурс, към 25.01.2014 г.] http://www.pagez.ru/olb/129.php.

4 Михаил (Хаджиантониу), монах. Антихристът. Превод от гръцки. София, 2001, с. 56–57.

5 Андрей (Конанос), архимандрит. Какво не е православието? I част [Електронен ресурс, към 25.01.2014 г.] http://dveri.bg/xuk.

6 Кураев, дякон Андрей. Към протестантите за православието. Превод от руски. София, 2001, с. 101.

7 Андрей (Конанос), архимандрит. Трудността да се довериш на Бога [Електронен ресурс, към 25.01.2014 г.] http://dveri.bg/xxxwh.

8 Кураев, дякон Андрей. Миссионерский кризис Православия. – „Господь сам приведёт!“ [Електронен ресурс, към 25.01.2014 г.] http://predanie.ru/lib/book/read/137687/#toc3.

9 Вж. Миланов, Росен. Църква и общество в България днес. [Електронен ресурс, към 25.01.2014 г.] http://publicityresearch.bg/2013/12/tsrkva-i-obshhestvo-v-blgariya-dnes/13/.

10 Михаил (Хаджиантониу), монах. Цит. съч., с. 33.

11 Михаил (Хаджиантониу), монах. Сексуалното възпитание в Православната църква днес. Част I. Превод от гръцки. София, 2007, с. 116.

12 Серафим (Роуз), йеромонах. Православието и религията на бъдещето. Превод от английски. София, 1997, с. 262. Логичният резултат – думите на повечето днешни християни са „много бедни. Има оскъдност в нашите думи. Нямат отзвук“. Андрей (Конанос), архимандрит. Богатствата на Бога [Електронен ресурс, към 25.01.2014 г.] http://dveri.bg/3pcch.

13 За тях се отнасят библейските думи: „Те изповядват, че познават Бога, а с делата си Го отричат, бидейки гнусни, непокорни и негодни за никакво добро дело“ (Тит 1:16).

14 Вж. 2 Кор. 6:14–15: „Какво общо има между светлина и тъмнина?“

15 С користна цел се насърчава заниманието с материални дела (заради финансовата изгода на клириците от това) – за това по-подробно в: Миланов, Р. Цит. съч. http://publicityresearch.bg/2013/12/tsrkva-i-obshhestvo-v-blgariya-dnes/18/ и следващите страници.

16 Кураев, дякон Андрей. Миссионерский кризис... http://predanie.ru/lib/book/read/137687/#toc3.

17 Пак там.

18 Принцип, изразен и в Свещеното Писание на Новия Завет – вж. 1 Кор. 12:26: „И кога страда един член, страдат с него всички членове; кога се слави един член, радват се с него всички членове“.

19 Андрей (Конанос), архимандрит. Остави детето си намира [Електронен ресурс, към 25.01.2014 г.] http://dveri.bg/83qx.

20 Пак там. Същото се отнася и за възпитанието на децата: „... когато намерят свободата, намерят ключа от къщи и вземат и твоя ключ, когато вземат първата си заплата и имат достатъчно пари за харчене, вдигнат се и тръгнат, няма да правят нищо от това, което си им казвал насила и заради теб ще ругаят и църквата“. Андрей (Конанос), архимандрит. Децата ни имат причини да са лоши [Електронен ресурс, към 25.01.2014 г.] http://dveri.bg/axrq8.

21 Според архиепископ Аверкий (Таушев) „... духовната смърт... започва да пропълзява към нас, започнем ли да гледаме на Църквата преди всичко като на земна организация...“ Дамаскин (Кристенсен), йеромонах. Отец Серафим (Роуз): живот и дело. Превод от английски. София, 2007, с. 726. За съжаление, това е определен начин на мислене – „организационният“ начин на мислене“ присъства почти навсякъде в днешната действителност. Пак там, с. 717.

22 Андрей (Конанос), архимандрит. Какво не е православието? II част [Електронен ресурс, към 25.01.2014 г.] http://dveri.bg/xup.

23 Михаил (Хаджиантониу), монах. Сексуалното възпитание..., с. 151.

24 Известно е сравнението на св. Исаак Сириец (VII в.), който оприличава говорещия за духовни предмети без личен опит на художник, рисуващ река върху стената (вж. Исаак Сирин, преп. Слова подвижнические. Перевод с греческого. Издание второе. Москва, 1998, с. 7–8). Съответно словата на говорещия от собствен опит приличат на истинска река, от която човек може да утоли жаждата си. Много от делата, които се вършат, са именно изпразнени от съдържание и вътрешното настроение не отговаря на постъпките. Това може да се види ясно в многобройните проповеди на духовници, които не съответстват на делата им. Още един класически пример е предоставянето на финасови средства за наглед благородни каузи, което обаче става без разсъдителност, с показност, в търсене на други облаги (напр. добра репутация), дори и с цел пране на пари. Но наред с това има и много други случаи, в които се проявява същата духовна болест. Така става например с повечето публични изяви на духовници и обикновени православни християни във връзка с изясняване на определени въпроси на християнската вяра – почти никога не присъства задълбочено, адекватно и правилно обяснение, тъй като и съоветното лице, не е постигнало за себе си отговора.

25 Серафим (Роуз), йеромонах. Православният светоглед. Превод от английски. София, 2004, с. 50.

26 Думи на йеромонах Дамаскин (Кристенсен). Серафим (Роуз), йеромонах. Православието и религията на бъдещето. Превод от английски. София, 1997, с. 287.

27 Думи на о. Алексей Йънг, близък приятел на о. Серафим (Роуз) († 1982). Дамаскин (Кристенсен), йеромонах. Цит. съч., с. 667.

28 „Словото ви да бъде винаги с приятност, със сол подправено...“ (Кол. 4:6)

29 Андрей (Конанос), архимандрит. Какво не е православието? II част http://dveri.bg/xup.

30 Дамаскин (Кристенсен), йеромонах. Цит. съч., с. 471.

31 Думи на йеромонах Серафим (Роуз). Дамаскин (Кристенсен), йеромонах. Цит. съч., с. 777.

32 Думи на архиепископ Аверкий (Таушев) († 1976). Дамаскин (Кристенсен), йеромонах. Цит. съч., с. 729.

33 Кураев, дякон Андрей. Към протестантите..., с. 110.

34 Чрез проповед за християнските тайнства (Кръщение, Евхаристия и т.н.).

35 Един пример: http://pravoslaven-sviat.org/.

36 Вж. стенограмата от пресконференция на Видинската митрополия, дадена през м. март 2011 г.: „В момента Църквата не може да има и социална дейност, защото постоянно е ощетявана, ограбвана и крадена. Всеки иска от нея и мисли, че тя е богата, но за съжаление не е така. Тя е много бедна и средствата, с които разполага, са оскъдни“. Видинска митрополия отправи апел за съпричастност към епархиотите си. [Електронен ресурс] http://dveri.bg/3kux3.

37 Атанасий Лимасолски, митрополит. Без вечността човек се изгубва в своето всекидневие [Електронен ресурс, към 25.01.2014 г.] http://dveri.bg/xxhkr.


Каталог: 1430 -> pub
pub -> Книга за цезарите" от „съкратена история"
pub -> Филологически факултет, катедра „Класически и източни езици и култури
pub -> Росен Миланов, вту „Св св. Кирил и Методий“, България светът на чудесата в „животът на отците“ от св. Григорий туронски
pub -> Медиоланският едикт (според лактанций1 – „за смъртта на гонителите“, глава 48)
pub -> Fiedrowicz, Michael, Gerhard Krieger, Winfried Weber (Hrsg.)
1430 -> „Произход, еволюция и характеристика на финансите
pub -> Росен миланов православните свещенослужители и духовната просвета на младите хора – позиции и дискусии в българския църковен печат
pub -> Полупелагианство” в православно догматическо осветление


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница