С м е т н а п а л а т а стратегия за развитие на сметната палата за периода 2007-2012 година



Дата24.10.2018
Размер149.08 Kb.
#96016

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


С М Е Т Н А П А Л А Т А


СТРАТЕГИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА СМЕТНАТА ПАЛАТА

ЗА ПЕРИОДА 2007-2012 ГОДИНА

ВЪВЕДЕНИЕ
Сметната палата на Република България е държавен орган, чието създаване е регламентирано в Конституцията на Република България. Правомощията на Сметната палата се уреждат в Закона за Сметната палата, съгласно който тя осъществява външен одит на бюджета и другите публични средства и дейности.
Сметната палата е върховна одитна институция, която е независима и осъществява дейността си при спазване принципите за законност, публичност и прозрачност. Тя се избира и отчита дейността си пред Народното събрание. Независимостта на Сметната палата намира израз в свободата й сама да планира одитната си дейност и да я осъществява в съответствие със закона и международно признати одитни стандарти.
Основна дейност на Сметната палата е осъществяването на одит – финансов одит и одит на изпълнението, чрез който се дава увереност на Народното събрание и на обществото, че публичните средства и дейности се управляват законосъобразно, ефективно, ефикасно и икономично. Основният ефект от дейността на Сметната палата е да съдейства за подобряване състоянието на управлението в публичния сектор посредством даването на препоръки.
Сметната палата като част от публичния сектор в Република България осъществява дейността си в динамично променяща се среда. Силно влияние върху нея оказват фактори като пълноправното членство в Европейския съюз /ЕС/, необходимостта от прилагане на ново законодателство, въвеждане на нови практики, модернизация на публичните институции.
Настоящата стратегия е основен документ, в който се определят дългосрочните цели и приоритети на Сметната палата за периода 2007-2012 г. Стратегията доразвива положителните тенденции в политиката на Сметната палата за утвърждаването й като върховна одитна институция и укрепването й като независим държавен орган. Едновременно с това, стратегията отразява и новите предизвикателства на бързо променящата се среда, в която ще се осъществява дейността през периода на стратегическо планиране 2007 – 2012 г.
Стратегията ще послужи като основа за средносрочно и годишно планиране на дейността на Сметната палата. Изпълнението на стратегията е процес, в който ще участват както ръководството, така и всички работещи в институцията.
За реализиране на настоящата стратегия Сметната палата ще търси широка обществена подкрепа при нейното изпълнение, наблюдение и оценка. Изпълнението на стратегията ще бъде осигурено чрез годишни оперативни планове и система от индикатори за измерване степента на постигане на поставените цели. Мониторинг върху изпълнението на стратегията ще се осъществява от ръководството на Сметната палата с подкрепата на Консултативния обществен съвет към нея.
ВИЗИЯ НА СМЕТНАТА ПАЛАТА
Сметната палата приема, че визията й е състоянието, което тя възнамерява да постигне в резултат от изпълнението на настоящата стратегия.
През периода на стратегическо планиране 2007 – 2012 г. визия на Сметната палата е защитата на обществения интерес и укрепване доверието на данъкоплатците към публичния сектор.
МИСИЯ НА СМЕТНАТА ПАЛАТА
Сметната палата приема, че мисията й е свързана с действията, който ще предприеме, за да реализира своята визия.
През периода на стратегическо планиране 2007 – 2012 г. мисията на Сметната палата е подобряване управлението на публичните средства и на качеството на обществените услуги чрез извършване на одит по ефективен, ефикасен и икономичен начин.
ОСНОВНИ ЦЕННОСТИ И ПРИНЦИПИ
Сметната палата в своята дейност се ръководи от ценности и принципи, които се споделят както от ръководството, така и от одиторите и всички други служители в институцията.
Независимост и обективност
Сметната палата прилага безпристрастен, обективен и справедлив подход в своята работа, като избягва външни влияния и конфликт на интереси и спазва закона и професионалните стандарти.
Последователност и предвидимост
Сметната палата работи по последователен и предвидим начин и прилага трайна практика, която гарантира, че при еднакви или сходни ситуации се вземат еднакви или сходни решения.
Професионализъм и компетентност
Сметната палата осъществява дейността си в съответствие с професионални стандарти, като се стреми към непрекъснато развитие и усъвършенстване на своите политики, практики и процедури за постигане на по-високо качество и надеждност на резултатите от дейността си.
Доверие и почтеност
Репутацията на Сметната палата се гради на честното и почтено поведение на всички нейни служители, съответстващо на най-високите професионални и етични норми.
Публичност и прозрачност
Сметната палата се стреми да осигури достатъчна степен на информираност за широк кръг потребители относно управлението и организацията на своята работа. Резултатите от одитната дейност се оповестяват по ясен, разбираем и достъпен начин.
Сътрудничество и конструктивност
Сметната палата създава условия за открит и честен диалог, колегиалност, екипност и споделяне на опит и знания в рамките на институцията като предпоставка за повишаване на качеството на работа. Сметната палата поддържа с одитираните обекти отношения на диалогичност и се стреми към балансираност и полезност.
През периода 2007 – 2012 г., Сметната палата ще насочи усилията си в следните основни области:

  • развитие на одитна дейност;

  • институционално развитие;

  • институционален облик.


І. РАЗВИТИЕ НА ОДИТНАТА ДЕЙНОСТ
Цел 1.1

Постигане на по-високи стандарти за качество на одитната дейност
Стандартите за качество на одитната дейност, към които Сметната палата се стреми, се свързват с:

  • планиране на одитната дейност на база оценка на риска;

  • реално прилагане на международните стандарти и добри практики в одитната дейност;

  • управление и осъществяване на одитната дейност по ефективен и ефикасен начин;

  • навременност при извършване на одитите и докладване на резултатите от тях;

  • полезност на резултатите от одитната дейност.

За постигане на цел 1.1, Сметната палата си поставя следните подцели:




      1. Анализ и разработване на предложения за усъвършенстване на правната рамка, регламентираща дейността на Сметната палата като условие за ефективно и ефикасно осъществяване на функциите й.




      1. Разработване и въвеждане на единна обща методология, която да обхваща всички аспекти на одитната дейност. В нея специален акцент ще бъде поставен върху:

  • анализ на риска при годишното планиране въз основа на извършване на предварително проучване на потенциални области за одит;

  • оценка на системите за вътрешен контрол в одитираните обекти;

  • идентифициране при извършване на конкретен одит на рисковите за одитирания обект области и формулиране на подходящи препоръки.




      1. Проучване на международния опит в одитната дейност като механизъм за по-нататъшно развитие на одитната методология и разпространение и прилагане на добри практики. За реализиране на тази подцел Сметната палата ще насочи усилията си към:

  • задълбочаване на професионалните контакти в рамките на ИНТОСАЙ и ЕВРОСАЙ чрез активно участие в комитети, работни групи, семинари и конференции, както й планиране и осъществяване на съвместни и паралелни одити;

  • обмяна на опит чрез разширяване и задълбочаване на двустранното сътрудничество с други върховни одитни институции на различни нива;

  • следване на съвременните тенденции за развитие в одитната професия, обобщаване, анализиране и разпространение на международния опит и добрите практики.




      1. Разширяване и задълбочаване на контактите на Сметната палата с национални и международни професионални организации, както и с научните среди за обмен на информация и добри практики в областта на одита.


Цел 1.2

Усъвършенстване на политиката за управление на качеството на одитната дейност
Управлението на качеството на одитната дейност включва в себе си два елемента:

  • контрол на качеството като система от процедури, изпълнявани в Сметната палата при осъществяване на одитната дейност, които имат за цел да осигурят постоянно високото й качество;

  • осигуряване на качеството като процес, който създава гаранции, че контролът на качеството се осъществява непрекъснато, правилно и по начин, който позволява идентифициране на възможни способи за засилването и/или подобряването му.

За постигане на цел 1.2, Сметната палата си поставя следните подцели:


1.2.1 Въвеждане на система за контрол и осигуряване на качеството на одитната дейност
1.2.2 Укрепване на капацитета на служителите и звената, на които са възложени функции по контрол на качеството на одитната дейност.
1.2.3 Въвеждане на механизми за измерване и оценка на ефекта от дейността на Сметната палата, вкл. чрез самооценка и външни прегледи.
1.2.4 Фокусиране на дейността по осигуряване на качеството, възложена на Комисията по оценка качеството на одитите, към анализ на одитния процес за подобряване на неговото управление.


Цел 1.3

Засилване ролята на Сметната палата за доброто управление и усвояване на европейските средства
Сметната палата отчита, че периодът 2007-2012 г., в който ще се изпълнява настоящата стратегия, съвпада с началото на пълноправното членство на Република България в Европейския съюз. Сметната палата, ще се стреми, в рамките на своята компетентност, да допринесе за ефективното управление и усвояване на средствата от Европейския съюз, като работи за защита интересите на общността и за предотвратяване налагането на финансови санкции за Република България.
За постигане на цел 1.3, Сметната палата си поставя следните подцели:
1.3.1 Укрепване капацитета на Сметната палата за:

  • задълбочено познаване на актовете от общностното право, свързани с усвояването на средства от Европейския съюз;

  • анализ и оценка на националната система за управление и контрол на средствата от Европейския съюз;

  • формулиране на адекватни препоръки за отстраняване на евентуално констатирани слабости.

1.3.2 Задълбочаване на взаимодействието на Сметната палата на Република България с Европейската Сметна палата /ЕСП/ чрез:



  • редовен обмен на годишните програми за одитната дейност, одитни доклади и друга информация, свързана с одитната дейност;

  • запознаване с одитните политики, процедури и практики, прилагани от ЕСП;

  • разширяване на сътрудничеството с ЕСП при осъществяване на одитните й мисии в Република България.

1.3.3 Активно участие на Сметната палата в срещите и инициативите на Контактния комитет на председателите на върховните одитни институции на държавите-членки от Европейския съюз и Европейската Сметна палата /Контактния комитет/.


1.3.4 Подобряване на координацията и обмена на информация между Сметната палата и органите, включени в националната системата за управление и контрол на европейските средства.

ІІ. ИНСТИТУЦИОНАЛНО РАЗВИТИЕ
Институционалното развитие на Сметната палата се свързва с укрепване на капацитета й като институция и превръщането й в модел за добро управление в публичния сектор.
Цел 2.1

Укрепване независимостта на Сметната палата
В духа на Декларацията от Лима, която изисква върховните одитни институции да бъдат защитени от всякакви външни влияния, в периода на стратегическо планиране 2007-2012 г., Сметната палата ще се стреми да укрепи своята институционална и функционална независимост, както и независимостта на одиторите си.
За постигане на цел 2.1, Сметната палата си поставя следните подцели:
2.1.1 Последователно и по-пълно провеждане на принципа за независимост на Сметната палата чрез анализ на конституционната уредба и предприемане на инициативи за допълването й с конкретни разпоредби, даващи по-подробна регламентация на Сметната палата като институция, както и на статута и мандата на Сметната палата като колективен орган.
2.1.2 Създаване на вътрешни механизми, гарантиращи независимостта на одиторите от Сметната палата при изпълнение на конкретни одитни задачи.
Цел 2.2

Превръщане на Сметната палата в модел за добро управление
Сметната палата ще се превърне в пример за институциите от публичния сектор, като генерира, прилага в своята дейност и разпространява водещи управленски практики.
За постигане на цел 2.2 Сметната палата си поставя следните подцели:
2.2.1 Усъвършенстване на системите за финансово управление и контрол в Сметната палата, по начин, който да гарантира осъществяване на дейността и управление на ресурсите по оптимален начин, насочен към постигане на нейните цели.
2.2.2 Прилагане на гъвкав подход за управление на институцията, съобразен с изискванията на динамичната външна среда, който същевременно осигурява предвидимост, последователност и стабилност на управлението.
2.2.3 Налагане на открит и професионален стил на управление на всички нива с ясни послания относно политиката и приоритетите на институцията.
Цел 2.3

Укрепване на институционалната идентичност и принадлежност
Сметната палата желае да бъде възприемана като привлекателна в професионално отношение институция и ще работи за развитие на модерна институционална култура, основана на споделени ценности и общи цели, постигането на които ще допринесе за утвърждаване на авторитета и стабилността на институцията.
За постигане на цел 2.3, Сметната палата си поставя следните подцели:
2.3.1 Въвеждане на система от мерки и механизми за насърчаване сред персонала на чувството за принадлежност към институцията и на съпричастност към нейните мисия и ценности.
2.3.2 Изграждане и поддържане на институционален имидж, представящ Сметната палата пред обществото като отговорна, надеждна, честна и заслужаваща доверие институция.
Цел 2.4

Осигуряване на високо компетентен персонал, мотивиран за постигането на по-добри резултати
Сметната палата отчита, че човешкият фактор стои в основата на успеха на всяка институция. В периода на стратегическо планиране 2007-2012 г. Сметната палата ще се стреми да привлече и да задържи отговорни, енергични, амбициозни и мотивирани служители с висока професионална квалификация и морални качества, които ще допринесат за ефективното изпълнение на възложените на Сметната палата функции.
За постигане на цел 2.4 Сметната палата си поставя следните подцели:
2.4.1 Усъвършенстване на системата за подбор и назначаване на служителите на Сметната палата.
2.4.2 Въвеждане на система за оценка на трудовото изпълнение с ясни правила за професионално израстване, кариерно развитие и заплащане, обвързани с постигнатите резултати.
2.4.3 Налагане на високи професионални стандарти чрез непрекъснато обучение и повишаване квалификацията на персонала.

Цел 2.5

Подобряване управлението на Сметната палата чрез внедряване и прилагане на съвременни информационни и комуникационни технологии

Сметната палата се стреми чрез използване на най-новите достижения в областта на информационните технологии да оптимизира управленския си процес и да осигурява надеждна информация за управлението и контрола на бюджетните и другите публични средства в Република България.


За постигане на цел 2.5 Сметната палата си поставя следните подцели:
2.5.1 Подобряване качеството на одитната дейност и оптимизиране на одитния процес чрез внедряване и прилагане на компютърно базирани одитни техники.
2.5.2 Създаване на обща за Сметната палата вътрешна информационна и комуникационна среда.
2.5.3 Въвеждане на адекватен механизъм за мониторинг на информационната среда с оглед поддържането й на високо технологично ниво.
2.5.4 Усъвършенстване на външната комуникация на Сметната палата чрез модернизиране и поддържане на достъпна, полезна и актуална официална страница на институцията в Интернет.
Цел 2.6

Постигане на конкретни резултати от дейността на Сметната палата в областта на превенцията и борбата с измамите и корупцията
Предоставените на Сметната палата правомощия за извършване на одит /вкл. на политическите партии/ и осигуряване публичност на имуществото на лицата, заемащи висши държавни длъжности обуславят нейната важна роля и отговорност в превенцията и борбата с различните форми на корупция и измами.
За постигане на цел 2.6, Сметната палата си поставя следните подцели:
2.6.1 Укрепване на капацитета на Сметната палата за разкриване и докладване на правонарушения, измами и корупционни практики.
2.6.2 Повишаване на ефекта от дейността на Сметната палата чрез активно упражняване на сигналната й функция и подобряване на взаимодействието с други контролни и правоохранителни органи /напр. органи на прокуратура, Агенцията за държавна финансова инспекция, Национална агенция по приходите и др./.
2.6.3 Укрепване на сътрудничеството със специализирани органи за превенция и борба с корупцията към законодателната, изпълнителната и съдебната власт, както и с неправителствени организации, осъществяващи дейност в тази област.
2.6.4 Утвърждаване на Сметната палата в ролята й на фактор за осигуряване на прозрачност при финансирането на политическите партии и публичност на имуществото на лицата, заемащи висши държавни длъжности.
ІІІ. ИНСТИТУЦИОНАЛЕН ОБЛИК
Формиране и налагане на добър институционален облик на Сметната палата
Добрият институционален облик на Сметната палата се изразява във възприемането й от обществото като независима институция, разпознаваема и уважавана, която чрез дейността си защитава обществения интерес като допринася за доброто финансово управление в публичния сектор.
Цел 3.1

Подобряване информираността на обществото за ролята на Сметната палата и повишаване на доверието му в нея
За постигане на цел 3.1 Сметната палата си поставя следните подцели:
3.1.1 Разработване на механизми за навременно оповестяване и осигуряване на широк достъп до резултатите от дейността на Сметната палата, както и представянето им по начин, достъпен и разбираем за потребителите.
3.1.2 Развитие на интензивни връзки с медиите в дух на партньорство и отправяне на ясни послания, осигуряващи обективно представяне на Сметната палата и на резултатите от дейността й в общественото пространство.
3.1.3 Разширяване на контактите на Сметната палата с неправителствени организации като средство за насочване вниманието на гражданското общество върху проблемни области в публичния сектор.
3.1.4 Иницииране и участие в обществени форуми, професионални дебати и обсъждания с научните среди за проследяване на проблемните области и тенденциите в управлението на публичните средства и предоставянето на обществени услуги.
Цел 3.2

Разширяване и укрепване на връзките с Народното събрание за подпомагане на контрола върху изпълнителната власт и вземането на адекватни решения от компетентността на законодателя
Сметната палата отчита, че основен потребител на резултатите от одитната й дейност е Народното събрание. Информацията, която се предоставя на парламента е основа за упражняване на контрола му върху изпълнителната власт и подпомага законодателната дейност.
За постигане на цел 3.2 Сметната палата си поставя следните подцели:
3.2.1 Изграждане на механизъм за сътрудничество и взаимодействие между Сметната палата и подкомисията по публична отчетност към парламентарната комисия по бюджет и финанси.
3.2.2 Засилване на текущите връзки с парламента чрез периодично представяне на резултати от значими одити, предоставяне на експертни становища по законопроекти и активно участие в бюджетната процедура.
3.2.3 Изготвяне на аналитични доклади, представящи състоянието на определени области в публичния сектор, съпътстващите ги рискове, тенденциите в развитието им и открояване на добри практики и възможни решения /вкл. чрез законодателни промени/.
Цел 3.3

Укрепване доверието на одитираните обекти в полезността от работата на Сметната палата за подобряване на дейността им
Сметната палата се стреми чрез постигане на високи професионални резултати от одитната й дейност да бъде възприемана от одитираните обекти не само като контролен орган, но и като полезен партньор.
За постигане на цел 3.3, Сметната палата си поставя следните подцели:
3.3.1 Извършване на одитите по начин, който поставя акцент върху идентифициране на рисковите области, установяване на причините за констатираните слабости и допуснатите нарушения и дава възможност за формулиране на подходящи, ясни и изпълними препоръки - основа за вземането на адекватни управленски решения.
3.3.3 Подпомагане утвърждаването на вътрешния контрол, включително на вътрешния одит, като инструмент на доброто финансово управление в организациите от публичния сектор.
3.3.4 Разработване и въвеждане на механизми за обратна връзка от одитираните обекти относно ефекта от одитната дейност на Сметната палата за подобряване на управлението им.
3.3.5 Утвърждаване на Сметната палата като проводник между одитираните обекти на добри практики в управлението на публичните средства и дейности.
Цел 3.4

Превръщане на Сметната палата в равностоен и желан партньор на върховните одитни институции за обмен на професионални знания и опит
Сметната палата ще работи за утвърждаването си в международен план като модерна одитна институция, която разработва и прилага добри одитни практики.
За постигане на цел 3.4 Сметната палата си поставя следните подцели:
3.4.1 Активно участие в международни форуми и мероприятия за представяне на опита и постиженията на българската Сметна палата.
3.4.2 Предприемане на инициативи и участие с международни партньори в различни дейности от общ интерес /напр. паралелни одити, семинари и др./.
3.4.3 Участие в инициативи за подпомагане на професионалното развитие и институционално укрепване на върховни одитни институции от други страни.
Настоящата стратегия е приета от Сметната палата с Решение № 200 от 30.07.2007 г. (Протокол № 31).




Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница