С т а н о в и щ е от доц д-р Владимир Блъсков, ионх-бан



Дата11.02.2018
Размер33.52 Kb.
#57993
С Т А Н О В И Щ Е

от доц. д-р Владимир Блъсков, ИОНХ-БАН


относно

дисертацията „Кинетика на синтеза на златни наночастици в присъствието

на метални йони с нов подход за охарактеризирането им и приложение във фотокатализата”

автор Петър Георгиев


Дисертационният труд може да се разглежда като съставен от две части.В първата от тях подробно е изследвана кинетиката на растеж на златните (Аu) наноклъстери и наночастици в процеса на синтезирането им като получените резултати са оценени чрез модела на Finke - Watzky (F.-W.). В тази част са използвани два подхода 1.Контролиран синтез за получаване на Аu наночастици и 2. Синтез на златните наночастици в присъствие на метални йони.

Във втората част получените с контролирани размери наночастици са използвани като допант за синтезирането на композитни тънкослойни катализатори от ZnO с приложение за разграждане на токсично багрило.

Изборът на Аu наночастици като обект на изследване не е случаен, а е продиктуван от приложението им като газови, колориметрични, биологични сензори;приложението им в хетерогенния катализ,оптоелектрониката,биохимията и т.н.

В процеса на изработване на дисертацинния труд са преодолени редица трудности, произтичащи от избора на: 1. Подходящ колоидно химичен метод за получаване на Аu наноклъстери и наночастици; 2. Подходящи инструментални методи за изследването им; 3. Подходящ модел, описващ кинетиката на растеж на наночастиците; 4. Преди всичко изборът на подходящ ионструментален метод чрез който ефективно и надежно да се определя размера и броя на наноклъстерите и наночастиците.

За успешното разрешаване на научните задачи в дисертацията са използвани няколко оригинални подхода, между които изпъкват: 1 Изследване на растежа на наноклъстерите и наночастиците с атомно силова микроскопия (AFM). Този метод е с висока чуствителност при определяне на частички с много малки размери, освен това при него отсъства негативното инструментално влияние върху размера, а оттам и върху растежа на тези частички. За първи път е показано е, че AFM може много ефективно да се използва за изследване на растежа на наночастици ; 2.Синтезът на Аu наночастици се провежда и в присъствие на други метални йони (Cu или Еu), които ускоряват значително процесите на растежа им.; 3. Разработеният в дисертацията метод за синтез на Аu наночастички е използван при получаването на ефективен фотокатализатор.

Приятно впечатление прави задълбоченото познаване на кинетичния модел Finke - Watsky, както и на теорията на повърхностния плазмонен резонанс, изпозван за изследване на частици с колоидни размери. И в двата случая дисертантът демонстрира много добра математическа подготовка.

Резултатите, получени от AFM изследванията са в много добро съгласие с кинетичния модел на Finke- Watzky за зародишообразуване и растеж на метални наноклъстери и наночастици. Оказва се че кинетиката на растеж на златните наночастици е много специфична като включва и етап (процес) на автокатализа, който е характерен и за кинетичния модел на Finke- Watzky. Важно е да се подчертае, че получените от дисертантът резултати при изследване на кинетиката на растеж на Аu наночастички чрез метода AFM представляват и първо експериментално доказателство за приложимостта на модела на Finke- Watzky при този вид частички.

Дисертантът много добре е запознат с използваните от него инструментални методи за изследване на наночастици като може да посочи както положителните им страни, така и недостатъците им.

Приложеният в дисертацията кинетичен подход за синтез на Аu наночастици с определени размери може да се използва за получаване на различни материали съдържащи тези наночастици.В дисертацията това с успех е приложено при синтезирането на тънкослоен композитен фотокатализатор като златните наночастици са използвани като допант на цинковия оксид. Установена е висока степен на разграждане на токсичното багрило „Malachite Green”с полученият композитен катализатор. Той определено е по-ефективен от недотирания ZnO. Друго положително качество на синтезирания оксид е фотокаталитичната му активност както в ултравиолетовата, така и във видимата област на електромагнитния спектър. Разграждането на багрилото протича по-бързо при облъчване с ултравиолетова светлина, отколкото при облъчване с видима светлина. Като интересен резултат следва да се отбележи и установеното увеличаване на ширината на забранената зона на фотокатализаторите с увеличаване на концентрацията на Аu наночастички.

В заключение:

Осъществени са голям брой успешни експерименти. Приложен е нов подход за ефективно изследване на растежа на Аu наночастици, който може да се използва и за други наноразмерни обекти. Дисератантът е усвоил както химични методи за получаване на наночастици, така и серия физикохимични експериментални методи за за тяхното изследване.

Имайки предвид изброените положителни качества на дисертацията, убеден съм че Петър Георгиев заслужава да получи образователната и научна степен доктор.

2.07.2014



София Доц. д-р В. Блъсков
Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница