С т р а т е г и я за управление на общинска собственост за периода 2011 – 2015 г



Дата19.07.2018
Размер371.33 Kb.
#75847
С Т Р А Т Е Г И Я


ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ

ЗА ПЕРИОДА 2011 – 2015 г.

ИВАЙЛОВГРАД

2012 г.


Раздел І. ВЪВЕДЕНИЕ
Стратегията за управление на общинската собственост на Община Ивайловград за периода 2011-2015 г.е разработена в съответствие с изискванията на чл.8, ал.8 от ЗОС, на базата на задълбочен анализ на състоянието и управлението и разпореждането на общинска собственост. Изведени са основни цели, принципи и приоритети за придобиване, управление и разпореждане с имоти – общинска собственост, очертани са основните характеристики на отделните видове имоти, които могат да се предоставят под наем или да бъдат предмет на разпореждане.

Разработването на стратегията е продиктувано не само от нормативните изисквания, но и от необходимостта за усъвършенстване на плановата дейност на общинския съвет и общинската администрация, като основа за разработване и на годишните програми за управление и разпореждане с имотите, проектите за бюджет на общината за всяка година, както и при кандидатстването по европейски програми, проекти и споразумения за ефективно управление на общинската собственост в интерес на гражданите на общината.

Общинската собственост е материалната основа на местното самоуправление. Ефективното, планирано и в интерес на населението на общината, управление е предпоставка за успешното реализиране на политиката на общината във всички сфери. При направен анализ на дела на приходи от собственост, като част от собствените приходи на общината се вижда, че той е доста голям, което определя важността на правилното управление на общинската собственост, и е гаранция за обезпечаване на разходната част на общинския бюджет.

Общинската собственост е постоянен, автономен източник на приходи за общинския бюджет и обезпечава финансирането на други общински дейности с обществено значение и най-вече тези, свързани с реализиране на инвестиционната програма на общината по изграждане на публичната инфраструктура.

Предначертаните предварително цели и приоритети, оповестените намерения на общината при управлението на общинската собственост ще внесе прозрачност, последователност и ред, а предварително обявените стратегически намерения ще предизвика по – широк интерес, което ще увеличи приходите от продажба и отдаване под наем.

Раздел ІІ.

Нормативна основа при управлението на общинската собственост
Конституцията на Република България от 1991 г. за пръв път деферинцира общодържавната собственост на държавна, общинска и частна собственост и възстанови правата и икономическата самостоятелност на общините, като им предостави правото да притежават собственост, да извършват стопанска дейност и да съставят самостоятелен бюджет.

Приетите впоследствие промени в Закона за собствеността и Закона за местното самоуправление и местната администрация, очертаха кръг от имоти, които следваше по силата на тези текстове да преминат в собственост на общините.

Придобиването, управлението и разпореждането с общинско имущество е регламентирано със Закона за общинска собственост (ЗОС), приет през 1996 година и някой други специални закони.

Конкретните правомощия  на кмета на общината, кметовете на кметства и кметските наместници по придобиването, управлението и разпореждането с общинско имущество са регламентирани с Наредба за придобиване, упревление и разпореждане с общинска имущество, приета от ОбС Ивайливград.

Освен това при управлението на общинската собственост, следва да се взима под внимание разпоредбите на специалните закони като:

_ Конституция на Република България;

_ Закон за собствеността;

_ Закон за държавната собственост;

_ Закон за общинската собственост;

_ Закон за възстановяване собствеността върху някои магазини, работилници,

складове и ателиета;

_ Закон за възстановяване собствеността върху одържавени недвижими имоти;

_ Закон за възстановяване собствеността върху някои отчуждени имоти по ЗТСУ,

ЗПИНМ, ЗБНМ, ЗДИ и ЗС;

_ Закон за амнистия и връщане на отнети имущества;

_ Закон за обезщетяване на собственици на одържавени имоти;

_ Правилник за прилагане на Закона за държавната собственост;

_ Закон за управление на етажната собственост

_ Правилник за вписванията;

_ Закон за кадастъра и имотния регистър

_ и др.

Съгласно разпоредбите на Закона за общинската собственост, имотите и вещите общинска собственост се управляват в интерес на населението на общината, с грижата на добър стопанин, съобразно предназначението и нуждите, за които са предоставени.



Общинската собственост е публична и частна.

Имотите - публична общинска собственост се групират в три групи:

             - имоти, предназначени да обслужват функционирането на органите на местното самоуправление и местната администрация;

             - имотите, предназначени за трайно задоволяване на обществените потребности от общинско значение;

            - имоти и вещи, определени със закон;
Публична общинска собственост са:

          - местните пътища, улици, площади, обществени паркинги и зелени площи и паркове;

          - сградите с административно, здравно, образователно, културно и спортно предназначение;

          - мрежите и съоръженията от техническата, транспортната, съобщителна и инженерно-защитна системи в частта обслужваща територията на съответната община;



  • водни обекти и водностопански съоръжения и системи;

  • пасища и мери;

  • гробищни паркове;

Съгласно чл.3, ал.3 от ЗОС, всички останали движими и недвижими вещи на общината, включително и плодовете от вещите –публична общинска собственост, представляват частна общинска собственост.
Частна общинска собственост са:

- общински сгради, поземлени имоти и урегулирани поземлени имоти;

          - общински жилища, ателиета и гаражи;


  • общински земеделски земи и гори;

Общината се разпорежда с имоти и вещи – частна общинска собственост, чрез:

  • продажба,

  • замяна,

  • дарение,

  • делба,

  • възмездно или безвъзмездно учредяване на ограничени вещни права,

  • по друг начин, определен в закон.

Обектите – публична общинска собственост не могат да се отчуждават и да се придобиват по давност.

Възможна е промяна на правния режим на общинската собственост чрез преобразуването й от обект - публична общинска собственост в обект - частна общинска собственост и обратно.

Имотите и вещите – публична общинска собственост, които са престанали да задоволяват обществени потребности след решение на Общинския съвет се обявяват за частна общинска собственост.

Имотите публична и частна общинска собственост подлежат на актуване.

За временни постройки, обществени паркинги, зелени площи, местни пътища, улици, площади и други линейни обекти на техническата инфраструктура, които са публична общинска собственост актове не се съставят.

След съставянето на всеки акт за общинска собственост, данните и обстоятелствата, констатирани в него, се вписват в зависимост от характера на собствеността в главния регистър за публичната общинска собственост или в главния регистър за частната общинска собственост.

Регистрите за общинските имоти са общодостъпни и всеки може да иска справка по тях. Същите са побликувани на сайта на общината.


Раздел ІІІ.

ОБХВАТ И СТРУКТУРА НА СТРАТЕГИЯТА
1. Обхват

Настоящата Стратегия за управление с общинска собственост обхваща периода 2011-2015година. Предмет на стратегията са целите, принципите и приоритетите на придобиване на общинска собственост, както и управлението и разпореждането с всички имоти и вещи общинска собственост.


2. Структура на стратегията

Стратегията включва:
- основните цели, принципи и приоритети за придобиване, управление и разпореждане с имотите - общинска собственост;
- основните характеристики на отделните видове имоти, които могат да се предоставят под наем или да бъдат предмет на разпореждане;
- нуждите на общината от нови имоти и способите за тяхното придобиване;
Формулирането на стратегията при управлението на всеки вид собственост трябва да се основава на:
- Идентифициране на обема собственост;
- Анализ на състоянието към момента, включително:
• рискове и слаби страни при управлението;
• плюсове и възможности за развитие на потенциала.
- Политики и конкретни задачи

І. ОСНОВНИ, ПРИНЦИПИ ЦЕЛИ И ПРИОРИТЕТИ ПРИ ПРИДОБИВАНЕТО, УПРАВЛЕНИЕТО И РАЗПОРЕЖДАНЕТО С ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ
1. Принципи при придобиване, управление и разпореждане с общинската собственост

1.1.Законосъобразност
Общинският съвет и Кметът на общината, действат в рамките на правомощията си, установени от закона и подзаконовите нормативни актове. Актовете за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество се издават за целите, на основанията и по реда предвиден в закона.

1.2.Приоритетност на обществения интерес
При упражняване на правомощията си по придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество органите приоритетно следят за защита на обществения интерес. Имотите и вещите общинска собственост се управляват в интерес на населението на общината, с грижата на добър стопанин, съобразно предназначението и нуждите, за които са предоставени.

1.3.Публичност
При придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество органите са длъжни да осигуряват откритост, достоверност и пълнота на информацията в рамките на закона.

1.4.Целесъобразност
Органите са длъжни да вземат решение за придобиване на общинска собственост по целесъобразност, при спазване на закона и установените в тази стратегия принципи, цели и приоритети. Същият принцип се спазва и при управление и разпореждане с общинско имущество.

1.5.Състезателност при разпореждането
Разпореждането с общинско имущество се извършва след провеждането на публичен търг или публично оповестен конкурс по ред и начин определени в наредбата по чл.8 ал.2 от ЗОС, с изключение на случаите предвидени по закон.
2. Основни цели

2.1. Пълно идентифициране на обема общинска собственост


Въпреки, че общинската собственост като такава бе прокламирана със Закона за общинската собственост през 1996г., процесът на установяване и актуване на същата се удължи във времето. Допълнително се възстановиха на общината земи в общински поземлен фонд, както и е са обявени за общинска собственост имоти и вещи по закон / напр. Закона за водите, Закона за подземните богатства и други/. Пълното идентифициране на обема общинска собственост е основна предпоставка за вземане на управленски решения по управление и разпореждане , което прави тази цел първостепенна и приоритетна.

2.2. Анализ на състоянието към момента, включително:


• рискове и слаби страни при управлението;
• плюсове и възможности за развитие на потенциала.

Анализът на състоянието е необходима предпоставка за предприемане на конкретни действия, свързани с придобиване, управление и разпореждане с общинското имущество, включително саниране на сграден фонд, ликвидиране или разпореждане на неподлежащ на саниране сграден фонд, правна интервенция за установяване правото на собственост на общината при материален спор, предприемане на действия по оптимизация при управлението, охраната на имотите и др.

2.3. Гарантиране на оптимално задоволяване на нуждите на администрацията и звената на бюджетна издръжка от общинска собственост, включително сграден фонд и обслужващи вещи.
Постигането на тази цел гарантира оптималност и ефективност на работата на общинската администрация и звената на бюджетна издръжка, което е основна предпоставка за изпълнение на основната им цел – предоставяне на ефективни обществени услуги.

2.4. Гарантиране на ефективно управление и повишаване приходите от управлението на общинската собственост.

Оптимизацията на действията по управление на общинската собственост гарантират устойчивост на развитието на общината. Имотите и вещите общинска собственост се управляват в интерес на населението на общината, с грижата на добър стопанин, съобразно предназначението и нужди, за които са предоставени.

2.5. Анализ на необходимостта от разпореждане с общинско имущество.


Целта е да се осигурят достоверни изходни данни, даващи възможност за анализ от необходимостта от разпореждане с общинско имущество. Подходът следва да е балансиран между нуждите на общината в краткосрочен и дългосрочен план и от разходите по поддръжка, охрана , управление на ненужните в момента на общината имоти от една страна, като се държи сметка и за тенденциите в развитието на пазара на недвижими имоти. Разпореждането с общинско имущество като краен резултат трябва да е съобразено с постигането на предходните цели.

2.6. Оптимизиране, подобряване и разширяване на общинската инфраструктура.


Целта е подобряване на настоящата и изграждане на нова инфраструктура на територията на общината.

2.7. Осигуряване на устойчиво развитие на общината, подобряване селищната среда, създаване на условия за бизнес, култура, спорт, отдих, туризъм и повишаване на сигурността.

Осигуряването и постигането на предходните цели гарантират постигането на настоящата цел, имаща за основа разбирането, че общинската собственост, поддържана в оптимален обем, структура и при ефективно управление е гарант за осигуряване на устойчиво развитие на общината като цяло.

2.8. Използване на финансови ресурси от европейските програми за развитие за изграждане и реновация на имоти – общинска собственост с цел предлагане на по-качествени публични услуги на населението.



ІІ. Анализ на състоянието на общинската собственост

Съгласно водените главни регистри за общинска собственост – публична и частна , към 31.12.2011 г. в община Ивайловград има съставени  1185 бр. акта за собственост. От тях  383 бр. са за имоти в гр. Ивайловград и 802 бр. – в населените места в общината. Във връзка с извършени продажби и преактуване на имоти са отписани 285 бр. актове.



1. Имоти – публична общинска собственост

От актуваните имоти – публична общинска собственост са 309 броя, в т. ч. 12 бр. училищни сгради и сгради, управлявани от училищата, 6 бр. детски градини и ясли, 14 бр. читалища, 9 бр. административни сгради, 5 спортни имота, 11 бр. здравни заведения, 15 бр. културни заведения , 103 бр. водоеми и др. водни обекти, 55 бр. гробищни паркове, 79 бр. други обекти – публична собственост /паркове, терени, зелени площи, детски площадки, пасеща и мери и др./ Съгласно чл. 14, ал.7 от ЗОС части от имоти публична общинска собственост, с изключение на обектите, подлежащи на концесиониране, могат да се отдават под наем чрез търг или конкурс за срок до 5 години, след решение на Общинския съвет, при условие, че наемането им не пречи на дейността на лицата, които ги управляват.

По този ред се предоставят за ползване помещения в сгради на кметства за осъществяване на стопанска дейност, здравни служби - центрове на медицинска практика, помещения за медицински дейности, микроязовири за напояване и рибовъдна дейност.

2. Имоти– частна общинска собственост

Актувани имоти – частна общинска собственост  591 бр.всичко: в т. ч 112 бр. застроени, 288 бр. терени незастроени., поземлен фонд и гори – 191 бр.

Стопанисването на имотите – частна общинска собственост се извършва основно чрез отдаване под наем.

Освен за инвестиции, Община Ивайловград се нуждае от подходящи терени и за задоволяване на свои обществени нужди като изграждане на паркинги за леки коли и тежкотоварни камиони, за борса /тържище/ за селскостопанска продукция, разширяване на гробищни паркове и други.

Тази потребност може да бъде задоволена чрез придобиване от страна на общината на такива имоти чрез правни сделки или принудително отчуждаване, като същите ще се предвиждат ежегодно с програмите за управление на общинската собственост, одобрени от общински съвет.

Освен това в жилищните комплекси следва да се обособи прилежащата територията на жилищните блокове, а останалите свободни площи да се отреждат за зони за отдих, спорт, паркинги и обществено обслужване. Това ще даде възможност на общината под различни форми на стопанисване и публично-частно партньорство да търси начин за поддържане на общинската собственост и генериране на приходи от нея.

Всичко това ще създаде основа са устойчивото развитие на общината в

дългосрочен план, което ще се отрази и на начина на управление на общинската собственост.

Анализирайки състоянието на този вид общинска собственост се открояват следните:

Рискове и слаби страни
- неприключил и бавен процес на идентификация и актуване на общински имоти;

- недостатъчен кадрови и технически ресурс;

- риск от грешни в стратегически план решения за разпореждане;

- риск от прекомерно намаляване на общинската собственост и недостиг на терени за осъществяване на инвестиции.

- липса на изработен общ устройствен план на територията
Плюсове и възможности
- оптимизиране процеса на управление;

- увеличаване на общинската собственост, чрез проучване и актуване на нови имоти, чрез правни сделки или принудително отчуждаване за обществени нужди.

- повишен инвестиционен интерес към терени в общината, възможност за реализиране на високи приходи от продажби и за осигуряване на нови инвестиции;

- максимално развитие потенциала на всеки имот.

- изготвяне на ПУП-ПРЗ на жилищните квартали и обособяване на свободни площи в междублоковите пространства за реализиране на различни форми на публично – частни партньорства.

Направеният анализ предполага реализирането на следните:


Политики и задачи
1.1. Да се ускори процесът на идентификация на общинските терени;

1.3. Внедряване на ГИС /географско-информационни системи/ като способ за по-добро управление на собствеността и в полза на бизнеса;

1.4. Да се правят постъпки пред държавата за деактуване на имоти, които са важни за устойчивото развитие на общината;

1.5.Да се увеличи кадровия и административен потенциал, включително чрез привличане на консултанти и фирми.

1.6. Актуализация на базисните наемни цени на терени при отдаване под наем и приемане на нова Методика за определяне на начални базисни цени за отдаване под наем на общински нежилищни имоти и общински жилища по реда на НПУРОИ



  1. ЖИЛИЩНИ ИМОТИ

Към края на 2011 г. жилищния фонд на Община Ивайловград се състои от 48 апартамента и 9 къщи, от които:

- резервен фонд –8 броя;

- оборотен- 4 броя;

- за настаняване на граждани под наем -23 броя;

- за продажба – 22 броя;



Структуриран по видове и местоположение, общинският жилищен фонд е посочен в Таблица № 1
Апартаменти

Таблица №1

Населено място

Вид

Група

Брой

гр. Ивайловград

апартамент

отдаване под наем

18

гр. Ивайловград

апартамент

оборотни

3

гр. Ивайловград

апартамент

резервни

4

гр. Ивайловград

жилищна сграда

резервни

1

гр. Ивайловград

апартамент

за продажба

6

с. Железино

апартамент

отдаване под наем

3

с. Железино

апартамент

резервни

1

с. Железино

апартамент

за продажба

3

с. Белополци

апартамент

отдаване под наем

2

с. Белополци

апартамент

оборотни

1

с. Белополци

апартамент

резервни

1

с. Белополци

апартамент

за продажба

2

с. Драбишна

жилищна сграда

резервни

1

с. Драбишна

жилищна сграда

за продажба

4

с. Мандрица

сглобяема къща

за продажба

2

с. Попско

апартамент

за продажба

4

с. Гугутка

жилищна сграда

за продажба

1

През 2011 г. приходите от наеми на общински жилища са в размер на 15 725.00 лв.

Жилищният фонд е стар и амортизиран. Построените общински жилища са от преди повече от 30 години. Изключение правят 6 апартамента на ул. “В. Левски”, които в сравнение с другите са сравнително нови (15 годишни). Към настоящия момент средствата, които се получават от наеми са недостатъчни за поддръжката на жилищния фонд.

Жилищната политика на общината може да се осъществява и чрез прилагане на чл.49а от ЗОС, като се учредява право на строеж на лица с установени жилищни нужди без търг или конкурс и при цени определени от Общински съвет, без ограниченията на чл.41, ал.2 от ЗОС.

Друга възможност е изграждане на социални жилища , използвайки оперативните програми на Европейския съюз.

За да се открият и други възможности за реализиране на жилищната политика е необходимо да се направи пълен преглед на учредените права на строеж в жилищни имоти, които не са реализирани и се приложи разпоредбите на чл.67 от Закона за собствеността. Още повече, че с последните промени на ЗОС се дава възможност за учредяване на право на строеж без търг или конкурс за построяване на социални жилища.

Анализирайки състоянието на този вид общинска собственост се открояват следните:

Рискове и слаби страни


  • значителен процент остарял сграден фонд;

  • недостиг на жилищен фонд за осъществяване на социални функции, особено за подпомагане на млади семейства;

  • нарастване на необходимите средства за основен ремонт, саниране и опазване на собствеността;

  • продължително ползване на жилищата от наематели и трудното установяване на социалния им статус.

  • риск от грешни решения за разпореждане.

Плюсове и възможности
- увеличаване на общинската собственост чрез извършване на разпореждане с имоти срещу жилища;

- продажба на амортизирани жилища ;

- възможност за актуализация на наемната цена, на база социалноприемливо процентно съотношение спрямо наемите на свободния пазар.

- построяване на социални жилища


Направеният анализ предполага реализирането на следните:
Политики и задачи
3.1. Да се актуализира Наредба за придобиване, упревление и разпореждане с общинска имущество

3.2.Да се увеличава жилищния фонд чрез извършване на разпореждане срещу имотно обещетение - жилища;

3.3. Изработване на програма за жилищна политика.

3.3.Да се приеме методика за актуализация на наемната цена в съотношение с наемните цени на свободния пазар и доходите на семейството;

3.4. Да се извършват продажби на по-старите и амортизирани жилища;

3.5.Увеличаване на жилищния фонд чрез построяване на социални жилища;




  1. ЗЕМЕДЕЛСКИ ЗЕМИ

След изготвяне на земеразделителните планове по силата на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи /ЗСПЗЗ/ на Община Ивайловград и прехвърлянето в съсобственост на общините на остатъчния поземлен фонд, Община Ивайловград разполага с 9 540 броя земеделски земи с обща площ 103 301 дка земеделски земи.

Публичната общинска собственост включва пасища и мери, пътища, дерета, други площи /гробища, сметища, защитени територии и др./

Управлението на пасищата се извършва чрез изготвяне на Годишен план за паша, който се внася ежегодно за разглеждане и приемане от Общински съвет – Ивайловград и с него се уреждат правилата за индивидуално и общо ползване, както и дължимата годишна такса.

Пътищата (полски, местни, ведомствени) заемат голяма част от възстановените на общината земеделски земи, но на много места не отговарят на проектното си положение или пък са разорани от частни собственици, което налага пълното идентифициране на тази собственост. Тази собственост не носи приходи, но е с обществена значимост и налага допълнителен технически и финансов ресурс за нейното възстановяване.

Земеделската земя - възстановена общинска собственост по населени места и размер на отделните имоти има следната структура, посочена в Таблица № 2 :

Таблица 2

№ по ред

землище


Брой имоти

Общо

дка


ниви

Лива-

ди


Мери

пасища


Трайни

Насаж.


Храс-

ти/гори


Изост.

ниви


1

Бели дол

63

570,8

195,0

-

258,8

110,208

6,8




2

Белополци

196

3789,9

1142,2

83,905

2145,7

-

2,0

416,3

3

Белополяне

333

3657,1

677,7

-

1454,9

114,521

457,9

581,4

4

Брусино

45

430,9

74, 3

47,9

243,5

-

2,9

63,8

5

Бубино

49

350,3

89, 5

-

187,7

2,324

-

70,8

6

Б.градец

55

651,3

311, 4

-

44,31

168,882

734,4

119,7

7

Ветрушка

223

229,0

447, 3

13,9

1694

68,890

-

39,2

8

Вис

227

1769,0

499, 7

-

1031

6,6

-

282,4

9

Глумово

62

1497,6

527, 0

-

280,9

-

466,0

223,7

10

Г.Луково

43

1501,5

41, 2

-

1281,8

27,5

139,1

11,9

11

Г.селци

160

4949

680, 0

-

2514,9

766,709

317,6

669,8

12

Горско

52

598,6

62, 7

5,8

484,6

2,9

1,0

41,6

13

Гугутка

359

2693,6

1670,1

13,8

916,72

-

93,2

-

14

Д.Луково

104

359,8

53,8

-

176,7

31,5

86,21

11,6

15

Долноселци

75

1045,6

97,0

-

902,1

15,8

30,7

-

16

Драбишна

297

1349,6

1015,40

-

75,8

27,2

231,21

-

17

Железари

220

874,2

375,5

16,1

-

6,21

29,17

465,2

18

Железино

450

4903,2

1098,8

228,64

1361,0

-

341,0

1873,8

19

Ивайловград

586

5942,6

560,1

-

4462,2

222,0

172,0

526,3

20

Казак

30

1057,6

85,2

-

684,5

13,3

274,6

-

21

Кам.дол

436

4620,0

1884,4

-

252,3

25,3

2131,2

-

22

Карловско

76

362,1

50,1

-

168,5

-

114,0

29,5

23

Кобилино

249

3283,2

892,0

105,1

1051,1

-

237,1

998,0

24

Кондово

211

1352,5

573,2

18,2

600,2

42,4

54,6

42,1

25

Конници

362

3613,3

633,0

388,2

1425,8

0,3

422,9

752,7

26

Костилково

101

2052.7

287,6

-

20,5

278,6

1179

287,0

27

Ламбух

81

1207,7

886,6

-

311,4

9,7

-

-

28

Ленско

71

486,3

265,40

-

-

-

206,8

14,1

29

Мандрица

433

3521,3

474,20

-

1237,4

239,3

398,2

882,2

30

Меден бук

209

2911,7

20,58

3,8

257,7

133,5

2083,4

412,8

31

Н.Ливада

68

348,0

20,00

-

161,0

-

-

167,0

32

Одринци

102

1450,7

43,70

-

132

420,9

538,0

316,4

33

Пашкул

110

874,2

97,00

2,0

580,2

40,5

20,0

135,0

34

Планинец

168

1059,7

352,70

18,01

674

-

15,0

-

35

Покрован

371

4686,7

1569,60

2,0

1140,3

58,1

1916,7

-

36

Попско

380

2589,5

967,50

-

1362,4

-

115,6

114,0

37

Пъстроок

185

1829,2

256,09

-

1526,5

3,6

-

43,5

38

Розино

126

1912,1

312,9

-

1325,9

-

190,5

82,8

39

Свирачи

255

3691,1

205,9

6,0

1480,5

55,8

713,2

1229,7

40

Сив кладенец

107

2449,6

351,6

-

36,9

-

572,8

1451,4

41

Славеево

96

1369,2

101,1

-

1110,9

24,5

-

132,7

42

Соколенци

187

3643,8

656,3

45,7

731,3

638.0

1080,4

492,1

43

Сборино

27

739,1

344,0

-

138,1

-

31,9

225,1

44

Плевун

685

8166.0

3173,1

122,8

2149,8

546,4

962,7

1231,2

45

Хухла

263

4256,9

1121,8

-

2748,6

209,7

176,8

-

46

Черни рид

7

12,9

11,6

-

1,3

-

-

-

47

Чучулига

316

2008,8

149,9

-

1195,4

-

-

663,5

48

Орешино

229

2049,07

225,9

-

1217,8

29,9

20,0

555,46




всичко

9540

103301

24631

1121,8

43239,0

4341,0

16567,0

16401,0

В обработваемите площи са включени ниви,лозя, площи за зеленчукови култури и за полски култури. Това е огромния ресурс, с който Община Ивайловград ще разполага в следващите години, чрез който може да извършва разпоредителни действия и да реализира приходи. През последната година отчитаме преобладаващ интерес към този вид общинска собственост, което го отчитаме с факта че отрасъла се развива динамично, подкрепен от преките субсидии на ЕС.

Към момента на възстановяване на земеделските земи на Община Ивайловград не е правен оглед на имотите. Не винаги начинът на трайно ползване на имотите, отразен в регистрите на Общинската служба по земеделие и гори, съответства на действителното фактическо състояние, което създава трудности при управлението и разпореждането.

Съставянето на актове за общинска собственост е предшествано от действия по:

- оглед и трасиране ,

- установяване на действителния начин на трайно ползване,

- изготвяне на скица от поддържаща фирма към ОбС „Земеделие”

- пазарна оценка

- данъчна оценка.

- вписване в Районен съд и регистриране в ОбС „Земеделие”

Тези дейности изискват ангажиране на институции, извън структурата на общинската администрация, значителен времеви и организационно-технически ресурс на служителите в сектор “Общинска собственост” за по-ефективното управление.

Към момента след проведени търгове или решения на ОбС-Ивайловград са отдадени под наем едва 180 броя имота, като годишният приход от наеми през 2011 г. е близо 22 000 лв. Считаме, че много голяма част от общинския поземлен фонд се използва без правно основание, за което следва да се предприемат пълни проверки на място и установяване на всички лица, ползаващи земеделски земи и заплащане на дължимите наеми.

Общината е собственик на голям брой маломерни имоти (с площ до 3 дка), разпокъсани и в различни землища, които не представляват интерес за наемане или аренда.

В предстоящите промени на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи ще се дава възможност за доброволно уедряване (комасация) на земеделските имоти. Комасацията се извършва по изрично съгласие на собствениците на земеделските имоти в дадено землище или в част от него. Предвидена е възможност за изработване на планове за уедряване, които ще променят границите на земеделските имоти. Освен това те ще включват и други мерки за устройство на територията, свързани с напояване, инфраструктура и екология.

Отчитаме трудности при управляването на голямата по обем общинска собственост, представляваща земеделски земи и нейното идентифициране на място. Това обстоятелство доста пречи на взимането на правилни решения за управление на земеделската собственост. Оптимизирането на процеса на управление на земеделските земи, налага повишаване на административния потенциал на общинската администрация, като се увеличи числеността на служителите, които се занимават с нейното управление, привличането на външни експерти и сключването на договори със специализирани фирми, които да подпомагат действията на общинската администрация.

Необходимо е да се определят земеделски имоти, които са в близост до населените места за:

- промяна на предназначението им, с оглед реализация на важни обществени мероприятия (при доказана невъзможност за изпълнението им по друг начин)

- провеждане на процедури по промяна на предназначението на земеделски земи за сметка на общината с цел повишаване на инвестиционния потенциал на имота и по-лесната му реализация при заявен интерес от инвеститори.


Анализирайки състоянието на този вид общинска собственост се открояват следните:
Рискове и слаби страни


  • неприключил процес на идентификация и актуване на общинските имоти;

- недостатъчен потенциал за управление и контрол;

  • малки приходи от наеми;

  • голям брой маломерни имоти , разпокъсана собственост;

  • законови и други ограничения при разпореждане с част от земеделските земи (пасища, мери, земи по чл.19 от ЗСПЗЗ) ;

  • наличие на много изоставени и необработваеми ниви и трайни насаждения.


Плюсове и възможности
- с влизането ни в Европейския съюз и стартиране на процеса на субсидиране на селскостопанското производство се увеличава възможността за реализиране на приходи;

- актуване на имоти по чл.19 от ЗСПЗЗ;

- стартиране процеса на комасация на земеделските земи ;

- оптимизиране процеса на управление, чрез привличане на външни експерти и фирми;

- възможност за промяна на предназначението на земеделски земи, разположени в близост до населените места и индустриалните зони.

- възможности за инвестиции в сферата на производство на ел.енергия от възобновяеми източници, изградени върху общинска собственост;

- чрез изготвяне на план за поземлено управление ще се активира управлението на земеделски земи

Направеният анализ предполага реализирането на следните:


Политики и задачи
5.1.Да се подготви, обезпечи и реализира програма за пълна идентификация на собствеността, за комасация и рекултивация на земите;

5.2.Да се извърши преглед на поземлените имоти и промяна на предназначението на тези от тях, които имат инвестиционен потенциал;

5.3.Да се повиши административния капацитет на Община Ивайловград за управление на земеделските земи и се ангажират повече служители в процеса на управление на земеделските земи.

5.5. Актуализация на базисните наемни цени на терени при отдаване под наем

5.6. Да се предприемат мерки за възстановяване на напоителните системи;


  1. ВОДНИ ОБЕКТИ И СЪОРЪЖЕНИЯ

Община Ивайловград притежава 118 броя водоеми на територията си. Към момента има 19 броя отдадени под наем, като приходите през 2011г. са в размер на 7000 лева. Малкият брой отдадени водоеми е в резултат на това, че голяма част от водоемите са маломерни от 1 до 3 дка.

Това са обекти с обществена значимост, поради това че дейността им би застрашила хора и чужда собственост и следва да се предприемат по-ефективни мерки за контрол по отношение на стопанисване на съоръженията и нерегламентирано изпускане на водоемите.

Актуален проблем са наводненията при интензивни валежи на земеделски земи и съоръжения на инфраструктурата, което налага почистване на коритата и осигуряване на проходимост на водните течения, ремонт на водостоци по пътищата, наблюдение на състоянието на дигите и язовирните стени. Неоходимо е да се извършва контрол по изпълнението на ангажиментите по договорите за наем за поддържане на язовирните стени и съоръжения.



Слаби страни и заплахи
- Липса на инвестиции за водните съоръжения;

- недостатъчен опит и технически ресурс при управлението на този вид собственост


Силни страни и възможности
- възможност за напояване на земеделски земи

- развитие на рибовъдството


Политики и задачи
6.1. Управление и стопанисване на свободните водни обекти

6.2. Почистване на коритата на реките



  1. ИНФРАСТРУКТУРА

Развитието на техническата инфраструктура в общината е от изключително значение за осигуряване на условия за повишаване на инвестиционната привлекателност, устойчив икономически растеж, заетост и балансирано развитие на общината и подобряване условията на живот на хората.

Недостиг на инвестиции за поддръжка и модернизация на транспортната инфраструктура през последните двадесет години е причина за влошаване на качествените й параметри. Рисковата експлоатационна годност, амортизираните настилки и маркировки създават проблеми пред бизнес организациите в общината при набавянето на ресурси и достигането на пазарите.


Слаби страни и заплахи
- Липса на инвестиции за поддръжка и модернизация на транспортната инфраструктура;

- недостатъчно паркинги в централната градска част

- Липса на канализационни мрежи в някои части на града и амортизирани участъци от съществуващата канализационна мрежа;

- Липса на канализация в селата от общината;

- липса на изградени пречиствателни станции за чисти и отпадни води
Силни страни и възможности

- Добре развита републиканска и общинска пътна мрежа;

- Близост и добри трансгранични транспортни коридори;

-Използване на структурните фондове за развитие на регионалната инфраструктура;

- Инвестиции в регионална и националната инфраструктура, осигуряващи

достъп до европейските пътни коридори.


Политики и задачи
7.1.Развитие и модернизация на пътната мрежа

7.2. Ремонт и реконструкция на четвъртокласна пътна мрежа;

7.3.Подобряване на състоянието на водопреносната и канализационна мрежа;

7.4.Изграждане на пречиствателни станции за отпадни води на гр.Ивайловград;

7.5. Изграждане на нови паркинги за леки коли и тежкотоварни камиони

Раздел ІV.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Реализирането и изпълнението на посочените по-горе политики и задачи, като част от настоящата стратегия, осигуряват постигането на основните цели и гарантират устойчивото развитие на общината като цяло.

Настоящата стратегия, по своята същност представлява отворен документ и може да търпи изменения в целите и приоритетите си. Стратегията е основа за приемане на годишни програми за управление и разпореждане с общинска собственост за съответната финансова година до края на този мандат.




Настоящата стратегия е разработена от общинската администрация и е приета от Общински съвет-Ивайловград с Решение №14 от 17.02.2012 г., съгласно Протокол №2 от 17.02.2012 г.

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОБЩИНСКИЯ СЪВЕТ: /ДАРИНА КИСЬОВА-ЗАФИРОВА/




Каталог: old -> images -> doc -> obshtinski suvet -> strategii i programi
obshtinski suvet -> Заседание за 2012 година, което ще се проведе на 24. 10. 2012 г. /сряда/ от 16. 15 часа в заседателната зала на Общинския съвет, при следния проект за
obshtinski suvet -> Заседание за 2012 година, което ще се проведе на 11. 07. 2012 г. /сряда/ от 14. 00 часа в заседателната зала на Общинския съвет, при следния проект за
strategii i programi -> П р о г р а м а за реализация на общественополезни дейности в община ивайловград 2012 година настоящата Програма


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница