Самостоятелно задание



Дата09.12.2017
Размер49.26 Kb.
#36332

САМОСТОЯТЕЛНО ЗАДАНИЕ





“Aниме" или японската анимация се доближава изключително много до анимационните филми, изцяло базирани на манга стила от комиксите. Извън Япония, хората започват да оценяват анимето, благодарение на скорошния световен успех на филми като "Spirited Away", въпреки че жанра е изключително популярен в страната си още през 1963 с телевизионните серии на "Астробой", създадени от основоположника на японските комикси, Осами Тезука. Освен с визията си, анимето, чиито корени се крият в комиксите, ни въздейства със силен сценарий и добре обособени характери. Жанрът обхваща всичко: от детските истории и комедията до романтиката, научната фантастика и дори силно възпитаващите теми. Последните разработки на анимацията включва все по-мощни компютри за технологическата обработка. Приключения, любов, хумор или фантазия - японската анимация прави нашите мечти реалност.

Отличителната анимация на режисьора Хайо Миюзаки днес разтуптява сърцата на млади и стари по целия свят.

Покемоните идват от видеоигра с изключително богат избор от сладки същества и прераства в телевизионен сериал, излъчван в 68 страни. Това са само два от многото известни примери. Светът на анимацията е огромен и сложен.

Първата манга е черно-бяла, но истинският й бум започва с вкарването на останалите цветове.

Как е започнала модерната манга?

Всичко започва през 1963 със "Астробой". Историята на Осами Тезука е една много силна история за момче-робот, като това е първата телевизионна анимация за подрастващи и се счита за начало на аниме културата.

Историята на Тезука от 1965 "Кимба, бялото лъвче" е първият анимиран цветен сериал: история за очарователни диви зверове, опитващи се да живеят в хармония в Африка.

Какво прави анимето по-различно?

Анимето или по-познато като "Japananimation" сега е световно отвърдено. Излезлият през 1988 година филм "Акира" запалва световния интерес с фантастичната апокалиптична история за млад моторист с психични сили, намиращ се сред развалините на бъдещо Токио.

До 1995, когато излиза "Ghost in the shell", анимето упражнява огромно влияние в Холивуд. На върха в класацията една година след като излиза, този филм изследва взаимоотношенията на хората и роботите, разглеждайки група от киберподсилени полицаи, опитващи се да заловят зъл хакер на име "Puppetmaster".

През 2001 "Метрополис" става хит в целите Щати. Режисьорът Ринтаро се осланя главно на дигиталните технологии, както и на историята на осами Тезука, която ни разказва една състрададелна история за момче, което се опитва да спаси едно момиче робот, създадено от човешки части, от зъл учен.

Началото на анимето се крие в мангата, комиксите, които можете да видите насякъде в Япония. През последните години, мангата става популярна по целия свят, като в САЩ вече има и американска версия на Шонен Джъмп, водещото манга списание в Япония.

Какви са етапите на правенето на манга? Нека проследим процесите на продукцията.

Първо идва сториборда.

То служи, за да онагледи последователността на сцените от историята, настроението на всеки герой, както и действията и впечатленията на характерите.

След това идват скиците. Това е мястото, където се планират движенията на всеки герой, ключа към достоверността на движението на всеки от характерите.

В днешно време скиците се правят директно на компютъра, благодарение на таблици. Така по-нататъшните промени стават по-лесни и ефикасни.

Следва оцветяването.

Поначало цветовете са били нанасяни посредством четка върху вски детайл, но сега компютрите са изместили изцяло този процес.

В по-сложните сцени, героите се слагат директно върху бекграунда.

Гласовете, музиката и звуковите ефекти се прибавят, чак когато анимето е напълно завършено. Продукцията често включва десетки актьори и стотици хора персонал.

С универсалните си теми, анимето се харесва и от стари и от млади.

Развиващ се сред красивите алпийски пейзажи, сърдечната история на "Хайди" ни разказва за нейните взаимоотношения със възрастните и животните, с които тя се среща. "ХейСей Тенсай Вакабон" е история за един идиот-гений и това как неговите ежедневни приключения се отразяват на неговите съседи. В Доремон, една котка робот от бъдещето се сприятелява с едно момче. Детето обича котето робот, заради неговите 4-измерни джобове от които може да се вадят всякакви вълшебни неща и предмети. В "Неон Дженезис Евангелион" 14-годишния Шинджи трябва да стане пилот на огромен хуманоид-робот, за да спаси света от мистериозни нашественици. Тази научна фантастика за подрастващи, която съдържа огромно нещастие, жъне огромен успех в Япония.

Сериите на "The Heart Cocktail Again" ни показват сцените от живота на една млада двойка, като смяната на тяхните емоции се ръководи изцяло от възпламеняваща музика. Анимацията и комиксите се използват също и за доста по-сериозни неща. Сериите на "Анимационната история на Япония" описват националната история на страната по начин, по който всеки би я разбрал.

Аниме програмите имат и образователна страна, например съвети как да се предпазим от пожари или пътни проишествия.

Ако сте млад артист и искате да направите кариера в мангата, къде е най-доброто място за следване?

Едно от най-известните училища в тази област е "Тойел Анимейшън Инститют". Историята на Тойел Анимейшън Инститют датира от 1948, като всяка година от там се дипломират около 160 аниматори. Индустриални професионалисти показват техниката на техните студенти. Тези млади аиматори скоро ще бъдат в първите редици на анимационната индустрия. Какво ги амбицира да станат аниматори.

Главозамайващата скорост, с която се развиват компютърните технологии променя програмната схема на анимацията доста драматично. Това е една от големите причини институтът да върви ръка за ръка с индустрията.

Япония е пълна с места, които са интересни за аниме ентусиястите.

Музеят Осаму Тезука в Текаразука е чудесно място, от което можете да научите интересни неща за живота и работата на най-известните манга и аниме артисти.

Директорът на музеят Юничи Мураками казва:Залата на Уме Фуджио Акатцука в Токийското Уме градче пресъздава носталгичната атмосфера на великият аниматор Фуджио Акатцука. Тук можете да видите оригиналите на едни от най-известните манги и анимации точно като тези в приказките.

Много от компаниите, които се занимават с правенето на манга се намират в Токио, по-точно в Сугинами, като библиотеката на Сугинами съдържа много сторибордове, както и други интересни материали. Дори можеш да пробваш да направиш манга със собствените се ръце.

Токио е мястото, където се състои ежегодния фестивал на анимацията, който се състои от много събития, в които можеш както да гледаш, така и да твориш.

Спонсориран от местната анимационна индустрия, целта на фестивалът е да покаже важността и привлекателността на анимето пред местната общност.



Японската анимация с нейните уникални, емоционални особености, продължава да вдъхновява нашето въображение.


Съставила:Ангелина Новичкова


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница