Сароджини Найду



Дата18.12.2018
Размер51.02 Kb.
#107976

Сароджини Найду


(1879-1949) Писателка, поетеса и една от най- видните лидери на пред-Независима Индия. Президент на Индийския Национален Конгрес и първата жена губернатор на свободна Индия.

"Чувството за справедливост е един от най- прекрасните идеали на Исляма, защото докато чета Корана откривам онези динамични принципи на живота, не мистични а практически, морал за всекидневно поведение в живота, подходящи за целия свят."




  • "Това беше първата религия, която проповядваше и практикуваше демокрацията, в джамията когато прозвучи зовът за молитва и вярващите се съберат заедно, демокрацията на Исляма е въплътена пет пъти на ден когато селянинът и царят коленичат един до друг и провъзгласявят: "Само Господ е Велик." Бях впечатлена отново и отново от тази неразделяема единност на Исляма, която инстинктивно прави човека брат.”

  • [Лекции за "Идеалите на Исляма;" виж Разговори и съчинения на Сароджини Найду, Мадрас, 1918, 167-9]

    



Арнолд Дж. Тойнбий


(1889-1975) Британски историк, лектор в Оксфордския Университет.

"Изчезването на безсмислената надпревара, също и между Мюсюлмани, е едно от най- изтъкнатите постижения на Исляма, и в съвременния свят има огромна нужда от разпространение на тази Ислямска добродетел."

[Цивилизация на изпитание, Ню Йорк, 1948, стр. 205]


    
Уилиям Монтгомъри Уат

(1909- ) Професор (Emeritus) по изучаване на Арабски език и Ислям в Единбургския Университет.

  • "Аз не съм Мюсюлманин в обикновения смисъл, въпреки че се надявам да съм “Мюсюлманин” като един отдал се на Господ," но аз вярвам, че заложеното в Корана и в другите изрази на Ислямската визия са обширни складове на божествена истина, от които аз и другите западняци имаме все още много да учим, а Ислямът със сигурност е силна борба за поставяне на основните рамки на една религия на бъдещето.'"

[Ислямът и Християнството днес, Лондон, 1983, стр. ix.]
За да откриете повече за религията Ислям посетете:

http://al-islam.org/faq/

v1.0


Тези, êîèòî ñëóøàò Ñëîâîòî è ñëåäâàò íàé-õóáàâîòî îò íåãî! Òåçè ñà, êîèòî Àëëàõ å íàïúòèë è òåçè ñà ðàçóìíèòå õîðà.
(Коран 39:18)
Какво Не Мюсюлманите казват за …

Исляма
Най-Бързо Разрастващата Се Религия в Света

Това е сборник от къси цитати на широк кръг видни не-мюсюлмани, включващи философи, академици, писатели, поети, политици, и активисти от Изток и Запад. Съгласно нашите знания никой от тях не е станал мюсюлманин. Следователно техните думи отразяват, личните им виждания за различните аспекти на Исляма.



Бертранд Ръсел


(1872-1970) Британски философ, математик и Нобелов лауреат,който постави ударението върху логическия анализ, което има огромно влияние във философията на 20-ти век

"Употребата на израза” Мрачните години”, за да опишем периода от 699 до 1 000 отбелязва прекалената ни концентрация върху Западна Европа … От Индия до Испания, прекрасната цивилизация на Исляма процъфтява. Това, което за Християнскя свят е било загубено по това време не е загубено за цивилизацията а точно обратно … За нас изглежда, че Западно-Европейската цивилизация е цивилизация но това е ограничен възглед."



[История на Западната философия, Лондон, 1948, стр. 419]
    

Хамилтън Александър Роскийн Жибб


(1895-1971) Водещ ориенталист за своето време

  • "Но Ислямът все още може да направи услуга за каузата на Човечеството. В края на краищата той е много по-близо до Изтока отколкот е Европа, и притежава великолепни традиции за разбиране и сътрудничество между расите. Нито едно друго общество няма такава успешна репутация в обединяване по равнопоставеност, в старания да дава еднакви възможности толкова много и толкова различни раси на Човечеството… Ислямът все още има силата да помири видимо непримирими елементи от расата и традициите. Ако някога противопоставянето на големите общества от Изток и Запад се замени със сътрудничество, посредничеството на Исляма е необходимо условие. В неговите ръце лежи решението на проблемите, с които Европа се сблъсква в своите отношения и Изток."

[Местозначение на Исляма, Лондон, 1932, стр. 379.]


  • "Това, че неговите (на Мохамед) реформи подобриха статуса на жените като цяло е всепризнато."

[Мохамеданството, Лондон, 1953, стр. 33]
    

Джеймс А. Мичънър

(1907-1997) Водещ Американски писател; получил почетни докторати в пет области от тридесет водещи унивеситета и награден с Президентски Медал за свобода, най- високата Американска цивилна награда.

  • "Нито една друга религия в историята не се е разпространила толкова бързо, колкото Исляма . . . Западът повярва, че този религиозен подем е възможен само посредством меча. Но нито едно модерно училище приема тази идея, а Коранът ясно поддържа свободата на съзнанието. "

[Ислямът – Погрешно разбраната религия, извадки на читатели (Американско издание) Май 1955]

Едуард Джиббън


(1737-1794) считан за най-великия Британски историк на своето време.

  • "'Аз вярвам в Един Бог и в Мохамед Неговия Пророк,' е простото и непроменящо се изявление на Исляма. Интелектуалното изображение на Божеството никога не е било унижавано с някакъв видим идол; почестите отдавани на Пророка никога не са престъпили мерилото на човешката добродетел, а неговите правилни наставления са обуздавали признателността на неговите ученици в рамките на разума и религията."

[История на Сарацинската империя, Лондон, 1870, стр. 54.]


  • "По-чиста от системата на Зороастър, по- либерална от законите на Мойсей, религията на Мохамед може да изглежда по- несъобразена с причина отколкото вярата в мистичното и суеверието, които през 17-ти век, позоряха опростеността на Библията."

[История на залеза и разпадането на Римската империя, том. 5. стр. 487]
    

Джаред Дайаманд


Професор по философия при УСЛА Училище по медицина; получил наградата Пулицър за Обща не-белетристика през 1998.

  • "Средновековният Ислям беше технически напреднал и отворен за нововъведения. Той постигна далеч по-висока степен на грамотност отколкото съвременна Европа; той усвои наследството на класическата Гръцка цивилизация до такава степен, че много класически книги сега са ни познати само от арабските им копия. Той изобрети вятърните мелници, тригонометрията, латинските триъгълни платна и направи огромен напредък в металургията, механиката и химичното инженерство и методите за напояване. В Средновековието технологичните познания се пренасяха почти изцяло от Исляма към Европа отколкото от Европа към Исляма. Едва след 1500 г. посоката започна да се обръща. "

[Пушки, зародиши и стомана – Съдбите на човешките общества, 1997, стр. 253]
    

Ани Бесант


(1847-1933) Британски теозофист и националист лидер в Индия. Президент на Индийския Национален конгрес през 1917г.

"Често мисля, че жената в Исляма е по-свободна отколкото в Християнството. Жената е по- защитена от Исляма отколкото от вярата, която проповядва моногамия. В Корана законът за жената е по- прост и либерален.Едва през последните 20 години Християнска Ангия призна правото на жените да притежават собственост, докато Исляма винаги го е признавал."

[Животът и Ученията на Мохамед, Мадрас, 1932, стр. 25, 26]



Каталог: nutshell -> files
files -> Вашингтон Ървинг
files -> Ташахуд : След като за втори път изпълните легналото положение, останете на колене и кажете: Ашаду ал ла илаа иллалаху уахдаху ла шарика лах
files -> К: Но какво да кажем по отношение на тези поверия,които казват че някои от откритите стихове вече не са част от Корана?
files -> Объркани? Имаме нужда от други учени от Сунна, за да изясним последно кои наистина са тези Дванадесет Наследници, Халифи
files -> Литература за историите на мъчениците изключително Шиитска и формират темата за Шиитските събрания през първата третина на месец Мухаррам, чиито десет дена
files -> Но как е възможно Пророкът /с/ да използват този разделящ термин?
files -> Кое е толкова специално в тази проповед?
files -> Защо постът е предписан за Мюсюлманите точно през месец Рамадан?


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница