Събиране и изваждане до 6



страница1/3
Дата04.11.2022
Размер1.96 Mb.
#115465
ТипПлан-конспект
  1   2   3
С.-Тонева-20426139


Център по хуманитарни науки
Магистърска програма-
Предучилищна начална училищна педагогика


План-конспект
На тема: Събиране и изваждане до 6
/урок за нови знания/

Преподавател:


Проф. д-р Динева
Изготвил:
Светлана Тонева
Фак. № 20426139




Цели на урока:

  1. Да се формират умения за събиране и изваждане на числата до шест.

  2. Да се затвърди умението за използване на връзката между събирането и изваждането.

  3. Да се формира умение за поредно броене до шест.





Ход на урока:
Учител: Здравейте ученици. На предишния урок по математика се запознахме с числото шест и цифрата 6. Научихме се да пишем цифрата 6, както и да сравняваме числата до шест. Днес ни предстои много важен и интересен урок. Ще се научим да събираме и изваждаме числата до шест. Мони и Мила отново ще са с нас, за да ни помогнат. Отворете учебниците на стр.33 и погледнете 1 задача. Мони играе на тенис. Има топки с различен цвят. Колко са зелените топки?
Ученик: Зелените топки за тенис са пет.
Учител: Правилно. А колко са жълтите?
Ученик: Само една.
Учител: Тогава можете ли да кажете колко общо са топките за тенис на Мони?
Ученик: Шест.
Учител: Правилно. Кой ще прочете какво е написано на първия ред от задачата?
Ученик: 5+1=6
Учител: Научихме, че ако към числото 5 прибавим числото 1, получаваме числото 6, или сборът на 5+1 е 6. Сега нека да видим на втория ред от задачата какво е написано. Кой ще прочете?
Ученик: Едно плюс пет е равно на колко.
Учител: Можете ли да решите задачата?
Ученик: Да. 1+5=6.
Учител: Точно така. Запишете в празното квадратче цифрата 6. Какво ни прави впечатление, ученици-че когато събираме числата 5+1 и 1+5, получаваме едно и също число-6. Сега нека да видим третия ред от задачата. Общия брой на топките за тенис на Мони колко беше?
Ученик: Шест. Пет зелени и една жълта.
Учител: Правилно. Ако от общия брой-6, извадим един брой-жълтата топка, колко топки ще останат на Мони?
Ученик: Пет.
Учител: Точно така. Браво. Значи какво трябва да напишем в празното квадратче?
Ученик: Пет. 6-1=5.
Учител: Браво. А Ако от отбщия брой топки за тенис-6, махнем зелените, които са 5, колко топки ще ни останат?
Ученик: Едно. 6-5=1.
Учител: Отлично. Запишете в празното квадратче едно. Сега нека погледнем четвъртия ред от задачата. Колко е пет плюс едно? Можете ли да отговорите?
Ученик: Да. Шест.
Учител: Много добре. Запишете в празното квадратче числото шест. Кой ще прочете какво е написано на последния ред?
Ученик: Колко е шест минус едно.
Учител: Колко зелени топки остават на Мони ако от общия брой-6 махнем жълтата топка?
Ученик: Пет.
Учител: Значи в празното квадратче на последния ред трябва да запишем числото 5.
Учител: С тази задача се научихме да събираме числата едно и пет, и че техния сбор е шест. Също така се научихме и да изваждаме числата едно и пет от числото шест. Сега нека да видим на какво иска да ни научи Мила. Погледнете 2 задача. Мила играе на волейбол и има топки с различен цвят. Колко са жълтите топки на Мила?
Ученик: Жълтите топки на Мила са две.
Учител: А колко са белите?
Ученик: Белите топки на Мила са четири.
Учител: Можем ли да преброим колко общо топки има Мила?
Ученик: Да, 1, 2, 3, 4, 5, 6. Мила има общо 6 топки.
Учител: Браво, точно така. Кой ще прочете какво ни е написала Мила на първия ред от задачата?
Ученик: 4+2=6


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница