Събития в бки будапеща – м. Март – Април – Май 2008 г. Изложба на марина и николай русеви



Дата02.01.2018
Размер63.36 Kb.
#39907
СЪБИТИЯ В БКИ БУДАПЕЩА –

м. Март – Април – Май 2008 г.

ИЗЛОЖБА НА МАРИНА И НИКОЛАЙ РУСЕВИ

На 20 март 2008 в Българския културен институт Будапеща се откри изложба на художниците Марина и Николай Русеви. Тя продължи до 15 април и представи 25 класически живописни платна - пейзажи от България. Картините са рисувани през последните 10 години в рамките на национални и международни пленери.

По време на откриването звуча и музиката от последния диск на група "Лот Лориен", с която художниците си сътрудничат от много време.

Марина и Николай Русеви са отличават с голямо стилово и тематично разнообразие, творейки в класически и модерни форми и са направили досега над 20 самостоятелни и съвместни тематични изложби, представени във Варна, София, Пловдив и в централни галерии в Ню Йорк, Лондон, Чикаго, Будапеща и др.





ФОТОИЗЛОЖБА ОТБЕЛЯЗА ГОДИШНИНАТА НА УНГАРСКАТА РЕВОЛЮЦИЯ

На 26 март, в чест на 160-годишнината на революцията и освободителната борба на унгарския народ от 1848-1849 г. в БКИ беше открита фотоизложба “РАЗБУШУВА СЕ МОРЕТО, МОРЕТО НА НАРОДИТЕ...” - Кошутовата емиграция на българска земя след революцията и освободителната борба от 1848-1849 година.”

Откриването беше последвано от беседа на Александър Гюров – автор на концепцията и съставител на експозицията. С представяне на снимки и графики от епохата той щрихира пристигането във Видин на Лайош Кошут и групата емигранти около него, тяхното всекидневие в лагера от палатки до града, проследи пътя на емигрантите до Шумен и тамошния им престой, приноса им към вече разгърналото се българско национално възраждане и тяхното влияние върху населението.


БЪЛГАРСКО ДОМАКИНСТВО НА КИНОПРЕГЛЕД В БУДАПЕЩА

На 28 март 2008 г. в популярния и престижен столичен кинотеатър “Урания” се проведе Петият унгарски кинопреглед на филмите на етническа и малцинствена тематика. Домакин на тазгодишното му издание беше българската малцинствена общност в Унгария. С подкрепата на Българския културен институт (и оказано на БКИ съдействие от Националния филмов център в София) в съпътстващата програма на фестивала се състоя прожекция на три български филма:



  • Чия е тази песен”, 2003, документален, режисьор: Адела Пеева, оператор Жоро Недялков,

  • Георги и пеперудите”, 2004, документален, режисьор: Андрей Паунов, оператор: Георги Богданов, музика: Иво Паунов,

  • След края на света”, 1998, игрален, режисьор: Иван Ничев, сценарист: Анжел Вагенщайн, в ролите: Стефан Данаилов, Георги Калоянчев, Татяна Лолова, Никола Рударов, Катерина Дидаскало, Васил Михайлов, Георги Русев и др.

Кинопрегледът завърши с официално връчване на награди на избрани от специално жури кинотворци, автори на филми на етническа и малцинствена тематика. Със специална награда в категорията “Визуално представяне” беше удостоен филмът “Семейството Гранада - Мая” (редактор: Ката Баршонь‚ режисьор: Шандор Ч. Наги‚ оператор: Шандор Ч. Наги‚ Нандор Хевеши‚ монтаж: Петер Кохут). Наградата беше връчена от Пламен Пейков‚ директор на БКИ Будапеща.


ФИЛМЪТ “ШИВАЧКИ” НА УНГАРСКИ КИНОЕКРАН

По инициатива на Българския културен институт и Българското републиканско самоуправление на 18 април 2008 г. в Орьокмозго филммузеум в Будапеща се състоя видеопрожекция на нашумелия български игрален филм “Шивачки” /сценарист и режисьор Людмил Тодоров/. Специални гости на вечерта бяха продуцентите на филма - Брайко Брайков и Петя Брайкова, както и една от изпълнителките на главните роли – младата актриса Виолета Марковска


КОНЦЕРТ НА ФАНИ КУЦАРОВА И РОСЕН БАЛКАНСКИ

На 22 април 2008 в института се състоя концерт на Фани Куцарова – пиано, и Росен Балкански – китара. В програмата прозвучаха творби на Вивалди, М. Джулиани, В. Нюланд, Ерик Отте и др., както и две авторски произведения на Росен Балкански. Два дни по-късно, на 24 април, Фани Куцарова изнесе благотворителен концерт в памет на своята преподавателка проф. Люба Енчева.




ТЕОДОСИЙ СПАСОВ ОТНОВО В БУДАПЕЩА

На 9 май 2008 г. в Културен център JÖVŐ HÁZA /Budapest, II., Fény u. 20-22./ със съдействието на БКИ Будапеща големият български музикант Теодосий Спасов взе участие като гост на Никола Паров Квартет в концерта ALL STARS WORLD MUSIC.

Основател на съставите "Нестинари", "Барбаро"‚ "Ривърденс оркестра", композитор на танцовата творба "Легенда за слънцето", Никола Паров – популярен български музикант, живеещ от години в Унгария - беше съставил изключителна программа, в която освен собственото му запомнящо се участие изпъкваха уникални‚ превърнали се вече в понятия на световната музикална сцена изпълнители:

• Теодосий Спасов – феноменалният кавалджия, майсторски и изтънчен изпълнител и творец на жанрова амалгама от джаз, класическа и етно музика‚ който от 20 години е свързан с приятелство и професионално сътрудничество с Никола Паров.

• Агнеш Херцку- един от най-харизматичните унгарски гласове‚ придобила световна популярност изпълнителка с изключителен усет към народните песни.

• Силвия Богнар – диамантено чист глас със същевременно кадифено звучене, което няма подобно на себе си в унгарската музикална палитра.

• Слободан Вертетич – популярен и търсен сръбски акордеонист‚ живеещ в Унгария и свирещ в почти всички балкански формации в Будапеща.

• Габор Винанд - един от най-големите гласове на съвременната унгарска джаз музика.

• Фодо - многолик, изключително съзидателен млад талант с многообещаващо бъдеще.


Теодосий Спасов и Никола Паров в момент от концерта

ИЗЛОЖБА НА БЪЛГАРСКИ ХУДОЖНИК В ДЕБРЕЦЕН

На 18 май 2008 г. със съдействието на института в Музикалния факултет на Университета в град Дебрецен беше открита самостоятелна изложба на варненския художник Пламен Монев – живопис. Организатор на проявата беше Българското самоуправление в Дебрецен, което в последните години работи в много добро партньорство с БКИ Будапеща. Изложбата откри художникът график Росен Русев.


ЧЕТВЕРОЕВАНГЕЛИЕТО НА ЦАР ИВАН АЛЕКСАНДЪР – СЛОВО, МУЗИКА И ОБРАЗ

По случай Деня на българската култура и просвета на 21 май 2008 г. в Българския културен институт в Будапеща се състоя празнична вечер на тема “Четвероевангелието на Цар Иван Александър – слово, музика и образ”. В програмата взе участие д-р Екатерина Димитрова – автор на най-мащабното изследване на Лондонското Четвероевангелие по проект на Британската библиотека. Това издание се появява през 1994 г., включвайки над 60 миниарюри от Четвероевангелието, анализирани както в естетически, така и в исторически аспект. Успехът на тази книга е глобален – тя се нарежда под №9 в избора на 16-те най-добри изследвания върху “Illuminated Manuscripts” на най-голямата електронна библиотека “Questia” , website: www.questia.com/ illuminated manuscripts. Изданието фигурира и в раздела Medieval manuscripts, и е единственото заглавие в раздела “Manuscripts Bulgarian Great Britain”. Пълният текст на книгата е въведен в електронната справка на Questia.

Изследването е осъществено на базата на директна работа с оригинала в Британската библиотека, както и чрез непосредствената работа със сравнителни ръкописи, намиращи се във Френската национална библиотека, Библиотека Медичи /Флоренция/ и Библиотека апостолика /Ватикана/.

Г-жа Димитрова направи също представяне на издадения от нея през миналата година дигитален диск, съдържащ пълно фототипно копие на Четвероевангелието, придружено с изследване на изкуството му. То е направено също в сътрудничество с Британската библиотека и е единственото пълно фототипно издание на Ръкописа. Изследователският диапазон включва залегнали в предишното издание тези, като ги разширява и допълва. По този начин вече е изведена фундаментална историко-естетическа концепция за цялостната стойност на ръкописа. Концепцията изяснява недооценени аспекти на паметника и дефинира изключителното му място в Европейската книжовна традиция.

За пълното удоволствие на публиката от тази среща допринесе много и музикалната програма на вечерта с участието на Магдалена Далчева - виолончело, и Стефан Далчев- пиано.


БЪЛГАРСКИ ИКОНИ В БУДАПЕЩА

На 28 май 2008 в БКИ Будапеща беше открита изложбата “Живата традиция на православната икона”. Представени бяха реплики от някои от най-интересните и стойностни икони от българското художествено наследство от XIV-XIX в., изработени от художника ЮстиниянТилов –преподавател по история на изкуството в Средното специално училище по приложни изкуства в София. Преди Унгария изложбата е гостувала с успех и в културните ни институти във Виена, Братислава и Прага. При откриването г-н Тилов направи щедър дарителски жест като подари на БКИ Будапеща иконата “Три светители” – Св Григорий Богослов, Св. Йоан Богослов и Св. Василий Велики – реплика на стара икона от Великотърновско, съхранявана в Криптата на храм-паметника “Александър Невски”.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница