Съдържание описание на миг процес на разработване на стратегията



страница1/7
Дата31.03.2018
Размер1.46 Mb.
#63437
  1   2   3   4   5   6   7


СЪДЪРЖАНИЕ


  1. ОПИСАНИЕ НА МИГ



  1. ПРОЦЕС НА РАЗРАБОТВАНЕ НА СТРАТЕГИЯТА



  1. ОПИСАНИЕ НА СИТУАЦИЯТА



  1. ЦЕЛИ НА СТРАТЕГИЯТА И ПРИОРИТЕТИ ЗА РАЗВИТИЕ



  1. ОПИСАНИЕ НА ИНТЕРВЕНЦИИТЕ



  1. ПОДРОБЕН ФИНАНСОВ ПЛАН



  1. МОНИТОРИНГ И ОЦЕНКА



  1. СЪОБРАЗЕНОСТ С ХОРИЗОНТАЛНИТЕ ПОЛИТИКИ НА ЕС



  1. ПРИЛОЖЕНИЯ



  1. ОПИСАНИЕ НА МИГ



    1. Територията на Местната инициативна група съвпада напълно с територията на община Сандански, която е най-голямата в Благоевградска област. Разположена сред величествения Пирин и граничните с Гърция и Македония планини Славянка, Огражден и Малешевска. Тя заема голяма част от обширната Санданско-Петричка котловина с живописната долина на Средна Струма. През територията й преминава международният път Е79 и международната ЖП линия София – Кулата – Атина. Обхваща 54 селища – 2 града и 52 села.






НАИМЕНОВАНИЕ

НАСЕЛЕНИЕ

Към 01.03.2011 г.

ТЕРИТОРИЯ В КВ. КМ.

ГЪСТОТА НА НАСЕЛЕНИЕТО




МИГ САНДАНСКИ

40 470

998,42

40,53

Община 1

Сандански




998,42

40,53

град

Сандански

26 959

град

Мелник

347

село

Белевехчево

0

село

Бельово

7

село

Бождово

3

село

Виногради

70

село

Вихрен

4

село

Враня

141

село

Вълково

389

село

Голем Цалим

16

село

Голешово

56

село

Горна Сушица

32

село

Горно Спанчево

94

село

Дамяница

1 344

село

Дебрене

61

село

Джигурово

723

село

Долени

6

село

Зорница

98

село

Златолист

9

село

Калиманци

211

село

Катунци

1 434

село

Кашина

11

село

Ковачево

27

село

Кръстилци

25

село

Кърланово

41

село

Ладарево

28

село

Ласкарево

195

село

Лебница

390

село

Левуново

740

село

Лехово

10

село

Лешница

713

село

Лиляново

228

село

Лозеница

74

село

Любовище

23

село

Любовка

32

село

Малки Цалим

8

село

Ново Делчево

1 143

село

Ново Ходжово

67

село

Петрово

671

село

Пиперица

22

село

Пирин

194

село

Плоски

624

село

Поленица

1 166

село

Рожен

8

село

Склаве

1 496

село

Спатово

107

село

Стожа

86

село

Струма

569

село

Сугарево

23

село

Хотово

97

село

Храсна

12

село

Хърсово

231

село

Черешница

50

село

Яново

165

Източник НСИ – 2010 г.

    1. Карта на територията






    1. Организационна структура на МИГ

Съгласно Устава Общото събрание (ОС) е върховен колективен орган на Сдружението. То се състои от 164 членове на Сдружението –151 физически и 13 юридически лица, съответно с постоянен адрес и със седалище на територията на община Сандански. Освен основните си правомощия по ЗЮЛНЦ, ОС избира и освобождава членовете на Управителния съвет (УС), чрез явно гласуване, изключва членове и приема членове в случаи на отказ от страна на УС. По отношение на СМР, ОС приема Стратегията за местно развитие по подхода ЛИДЕР, както и нейния бюджет и годишен доклад.

УС се състои от 7 лица, членове на Сдружението. УС се избира от ОС с мандат от 3 години. От състава на УС трима членове са представители на общинските власти на Сандански (42,86%), двама са представителите на стопанския сектор (земеделски и неземеделски), един на неправителствен сектор и един представител на физическите лица. Община Сандански е представена от упълномощени от ОбС физически лица. УС избира и освобождава лицата от щатния и нещатния състав на сдружението, включително Изпълнителния директор. По отношение на СМР, УС предлага на ОС стратегия и бюджет; избира и освобождава комисии за оценка и избор на проектните предложения; взема окончателни решения за финансиране на проекти по подхода ЛИДЕР. Когато участват в комисията за избор на проекти, членовете на УС подписват декларация за липса на конфликт на интереси по смисъла на ал. 1 т. 1 от допълнителната разпоредба на Закона за предотвратяване на конфликт на интереси. В случаите когато член на комисията установи, че е налице конфликт на интереси той подава писмо до МИГ за самоотвод, като неговото място в комисията се заема от нов член. Председателят на управителния съвет се избира от УС за срок от три години. Той организира подготовката и провеждането на заседания на УС, сключва договори и представлява сдружението в страната и чужбина, включително пред държавни органи, институции и учреждения и др.

СХЕМА НА ОРГАНИЗАЦИОННАТА СТРУКТУРА




    1. Управление на МИГ

Органи на управление на МИГ са ОС и УС, описани по-горе. Изпълнителният директор управлява програмната и финансовата дейност на Сдружението, предлага на УС за избор на щатния състав, бюджета и програмата на Сдружението, включително СМР, както и отчетите, докладите и заявките за плащане, свързани с нейното прилагане. При избор на Изпълнителен директор се спазват следните изисквания: завършено висше образование; общ професионален стаж най-малко 5 години; наличие на управленски опит най-малко две години; наличие на опит в реализиране на проекти. За дейността си Изпълнителният директор се отчита пред Управителния съвет и Общото събрание.

Според приложените длъжностни характеристики, служители на сдружението, на трудов договор са следните позиции: Изпълнителен директор (координиращи и ръководни функции), Асистент (подпомагащи, координиращи функции, офис мениджмънт), Двама души Експерт „Проекти” (функции по информиране, подпомагане и мониторинг на проекти, участие в комисии по избор и контрол), счетоводител (счетоводство, финансови консултации и финансов контрол). В процеса ще бъдат наемани допълнителни експерти на граждански договор за целите на прилагането на СМР (информиране, консултации, мониторинг).

Подробно описание на информацията по т.1.3, т. 1.4 е поместена в Устава и в приложените длъжностни характеристики.




    1. Механизъм за взимане на решения

Процедурите по приемане и изключване от сдружението са описани в приложения Устав на сдружението. Според тези текстове Кандидатът за член подава писмена молба до УС, който взема решение за членство; при отказ от УС, кандидатът може да подаде молба за членство до ОС.

Процедурите по свикване на ОС и вземане на решение в ОС са описани в Устава. Според тях ОС се свиква от УС с покана и дневен ред. ОС е законно, ако присъстват лично или чрез пълномощник повече от половината от всички членове. При липса на кворум събранието се отлага с един час по-късно на същото място и при същия дневен ред и може да се проведе, колкото и членове да се явят. Всеки член на ОС има право на един глас. Член на ОС няма права на глас при решаването на въпроси, свързани с конфликт на интереси. Решенията на ОС се вземат с мнозинство от присъстващите с изключение въпроси съгласно чл. 27, ал.1, т.1 и 3 от ЗЮЛНЦ, които се вземат с мнозинство 2/3 от присъстващите. На заседанието на ОС се води протокол. Процедурите по вземане на решения в УС са описани в Устава. Заседанията на УС се свикват и ръководят от председателя. Решенията се вземат с мнозинство на присъстващите, а решенията по чл.14, ал. 2 и чл. 31,т.3 и 6 от ЗЮЛНЦ с мнозинство от всички членове.

Процедурите по избора на управителни органи са представени в т. 1.3., 1.4 и 1.5 и са подробно описани в Устава. Общият смисъл на тези процедури е, че ОС като върховен орган на сдружението избира УС; Изпълнителният директор (ИД) се избира от УС и се назначава със заповед на Председателя на УС. Представителната власт на Сдружението е съсредоточена в Председателя на УС, който се отчита и се контролира от УС и ОС. Пълномощията на органите на управление по прилагане на СМР съгласно устава са представени в т. 1.3., 1.4, 1.5. и са подробно описани в Устава. Техният общ смисъл е водещите документи на сдружението (СМР и годишен бюджет и доклад) да се разработват последователно от Изпълнителния директор и УС и да се одобряват от окончателно от върховния орган - ОС. Изборът на проекти по СМР е делегиран на УС, който назначава Комисия за избор на проекти (КИП). УС, КИП и Звеното за администриране на проекти на МИГ (ЗАП) отчитат кампанията по избор на проекти пред ОС.



  1. ПРОЦЕС НА РАЗРАБОТВАНЕ НА СТРАТЕГИЯТА



2.1. Описание на процеса

Устойчивото регионално развитие се разглежда като паралелно използване на икономическите, социалните и екологичните ресурси за постигане на общо икономическо развитие. При разработването на Стратегията за местно развитие (СМР) на община Сандански подхода на устойчиво регионално развитие е приложен в степен, позволяваща постигане на максимална ефективност при изпълнение на предвидените приоритети и мерки.

Стратегията за местно развитие е разработена на базата на задълбочена оценка на протичащите процеси и тенденции по отношение на тяхната устойчивост. В основата на този анализ и произтичащите от него приоритети, цели и задачи на развитието стоят представите и очакванията за развитието на общината, дефинирани от ключови актьори на местно ниво. В процеса на подготовка на настоящия планов документ са отразени мненията на експерти и местни лидери, обсъжданията бяха своеобразен общински форум, на който се представяха и обсъждаха различни идеи, виждания и предложения.
В изпълнението на проекта по мярка 431-2 се проведоха множество информационни срещи по населените места от територията на община Сандански, обществени форуми с представители на различни сектори, проведоха се срещи –семинари по малките населени места на общината за събиране на идеи за включването им в стратегията за местно развитие, посетиха се Местни инициативни групи в Италия и Гърция за придобиване на умения как се разработва стратегия и се проведоха социално-икономически и представителни проучвания на територията на община Сандански. Събраната информация, мнения, препоръки, идеи и предложения от всички мероприятия в изпълнението на проект № 431-2-03-45 „Придобиване на умения и постигане на обществена активност за потенциална местна инициативна група на територията на община Сандански”, екипа по проекта и външните експерти за оказване на методическа помощ по проекта отразиха в Стратегията за местно развитие, която след това бе съгласувана отново с представители на стопанския, нестопанския сектор и с експерти на общинска администрация Сандански.

Създаването на Местна инициативна група на територията на община Сандански е израз на желанието на местната общност да реализира съществуващия потенциал от човешки, природно-исторически и икономически ресурси. „Местна инициативна група Сандански - МИГ Сандански” ще се стреми постепенно да развива местния капацитет, който да търси механизми за набиране на средства за обществено значими и иновативни проекти, както и за осъществяване на партньорства за привличане на инвестиции в общината. Сдружението ще изгради потенциал, който да играе основна роля при изпълнението на стратегическите насоки за развитието на определената територия.

Основополагащо за изготвянето на Стратегията за местно развитие на община Сандански бяха нуждите, идеите и предложенията на местните хора, както и техните виждания за развитието на територията.

Стратегията за местно развитие беше представена и приета на Общо събрание на МИГ, състояло се на 09.09.2011 г. и за запознаване на местната общественост беше широко огласена и отразена в средствата за масова информация.




    1. Списък на партньорите и тяхната роля в разработването на стратегията

Създаването на публично-частно партньорство между местната власт, стопанския и нестопанския сектор, както и други граждански сдружения е добра предпоставка за постигане на трайни резултати и крайната цел на подхода „ЛИДЕР” по Програмата за развитие на селските райони. Основният мотив за избора на трите партньора е това, че те са секторите или институциите, които се явяват локомотива и барометъра в развитието на определената територия. От тяхната динамичност и нивото на общественото самосъзнание на хората формиращи тези групи, от комуникацията по между им зависи до голяма степен развитието и просперитета на територията. Процесът на формиране на местната инициативна група по инициатива на община Сандански премина през няколко етапа.

Първият етап представляваше подготовка за кандидатстване за финансова помощ по мярка 431.2 „Придобиване на умения и постигане на обществена активност на територията за потенциални местни инициативни групи в селските райони” от Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г., Ос 4 – ЛИДЕР.

След проведена обща среща между излъчените представители на отделните сектори, които взеха конкретни решения по всички аспекти на проектното предложение за подпомагане разработване на стратегия за местно развитие и на създаването на бъдещата МИГ-Сандански, Община Сандански беше предпочетена като Водеща организация, която да кандидатства за подпомагане по мярката, поради факта, че е най-подготвения партньор по отношение на опита си в подготовката и управлението на проекти по еврофондовете и разполага с необходимия човешки, материален и финансов ресурс. След одобрението на Заявлението за подпомагане партньортите от стопанския и нестопанския сектор подпомагаха екипа на проекта в изпълнението на дейностите по проекта. Ролята на партньорите в процеса на изготвяне на Стратегията за местно развитие бе сведен до организиарнето на мероприятията в изпълнението на подготовителния проект, набавянето на информация и информирането на местната общественост за целите, резултатите и дейностите по проекта. Съвместната работа между трите партньора спомогна за по-качествено, по-детайлно и по-обширно съчетаване на информацията събрана в процеса на изготвяне на Стратегията за местно развитие и отразяването й в този планов документ.


    1. Консултанти и фалиситатори – вътрешни и външни, участвали в разработването на стратегията

Главно информацията за разработването на Стратегията за местно развитие за територията на община Сандански бе предоставена от местните хора под формата на мнения, идеи и препоръки. Стратегията на община Сандански бе разработена екипно от всички местни жители включили се в изпълнението на проекта, но главна роля за структурирането, обобщаването и описанието на информацията в цялостният вариант, в който се вижда този планов документ имат външните експерти привлечени от списъка на Министерството на земеделието и храните за оказване на методическа помощ – Лучко Македонски – експерт по изготвяне на Стратегията за местно развитие и по моделиране на процеса и Дочо Михайлов – експерт по обучение и административно устройство на МИГ, съвместно с екипа за изпълнение на подготвителния проект по под-мярка 431-2. В процеса на разработване на Стратегията за местно развитие в рамките на подготвителния проект бе избрана фирма външен изпълнител, която проведе социално-икономическо проучване, проучване на природните ресурси и представително проучване на нагласите, готовността и информираността на населението за подхода ЛИДЕР. Информацията от изготвените доклади от проведените проучвания също намира приложение в Стратегията на „Местна инициативна група Сандански – МИГ Сандански” - т. 3 Описание на ситуацията. Външни експерти се използваха и при обучението на заинтересованите местни лидери за подхода ЛИДЕР, мерките и дейностите от Програмата за развитие на селските райони, как се изготвя Стратегия за местно развитие и какви са ролите и задачите на местните инициативни групи.

В разработването на Стратегията за местно развитие се включи голяма част от местното налесение на община Сандански, които спомогнаха за качественото й разработване съобразно нуждите на хората и характеристиките на територията.


  1. ОПИСАНИЕ НА СИТУАЦИЯТА

3.1. Събрани и оценени данни за територията (социални, икономически, природни и материали ресусри и т.н.)
Обща характеристика

Географско положение, територия и поземлени ресурси
Територията на МИГ Сандански се намира в Благоевградска област и съвпада изцяло с територията на Община Сандански, която заема 998,4 км² и покрива части от планините Пирин, Славянка, Огражден Малешевска и Санданско-петричкото поле. Общата територия е 998,4 км².

Релеф
Територията на МИГ се отличава с изключително разнообразие на релефа – равнинен по

долината на река Струма, високопланински, среднопланински и предпланински в планините Пирин,

Славянка, Огражден и Малешевска. Tова релефно многообразие предопределя и големите разлики в

надморската височина, като във високопланинските части на Пирин тя достигат над 2800 метра (с

най-високата точка връх Каменица - 2822 м. н.в.), и над 2000 метра за Славянка, а е най-ниска по

долината на река Струма след село Левуново, където е малко над 100 м.н.в. Главните планини и

намиращите се между тях основни речни долини имат меридиално разположение от север на юг, като

процента е близък до средния за областта от 56% , но е доста над средния за страната 33,5%.



Климат
Разположението на територията в съчетание със специфичния релеф в района формират твърде своеобразен и уникален климат. В него се откриват черти на континенталния климат и близката средиземноморска климатична област. На територията се обособяват четри климатични района – Санданско–Петрички климатичен район, Малешевско-Пирински припланински климатичен район, Планински климатичен район – среднопланинска част, Планински климатичен район – високопланинска част. В разпределението на валежите по сезони също се забелязва средиземноморското влияние – значителна сума за есенно-зимно-пролетните валежи с рязко намаление на летните, което създава условия за по-продължителни засушавания през лятото и първата половина на есента. Целият район през лятото има най-продължително слънчево греене у нас. Средната юлска температура е около 25С, а дните с температура над 20С през месец юли са около 16. Валежите и относителната влажност на въздуха в района на Сандански са най-ниските за страната. Есента е сравнително мека. Отличава се със слънчеви дни, които продължават до края на ноември, а много често и през цялата зима.



Районът е една от най-добрите естествени лечебници на бронхиална астма в Европа с благодатния си климат, който се отразява благоприятно и при болни с хронични алергични заболявания на дихателната система. Климатолечението в комбинация с балнеолечението с минерална вода има един невероятен потенциал за туристическо развитие.



Полезни изкопаеми
Полезните изкопаеми са ограничени по вид и разнообразие, като преобладават нерудните полезни изкопаеми - село Пирин - находище на мрамор; село Плоски - находище на мрамор; село Лиляново гранит; по поречието на Струма се добиват пясък, баластра, чакъл.

Съществуват и залежи и на други облицовачни материали които обаче до този момент не са разработвани.


Водни площи и минерални извори
Територията на МИГ е богата на различни видове надземни и подземни води. Водните ресурси на общината се формират от следните реки: Струма, Санданска Бистрица, Пиринска Бистрица, Бождовска, Склавска, Мелнишка, Шашка и Лебнишка и техните притоци. На територията на МИГ в Пирин има няколко естествени езера. Изградени са и изкуствени съоражения – язовири, водоеми, каскади и др. Изключително природно богатство са минералните извори в гр. Сандански и в селата Левуново, Хотово и Катунци. Минералните извори са с различна температура – от 33С до 83С, и с дебит 25 l/s. Общо по поречието на р. Струма се намират около 80 минерални извора, групирани в 13 находища. В сравнение с изворите по поречието на река Места те имат по-висока минерализация – от 500 до 2600 mg/l, а реакцията на водата е с по-ниско рН – от 6,2 до 9,0. Температурата на водата обикновено е над 60С. Отделни извори имат и по-ниска температура. Минералната вода край село Катунци се използва за бутилиране и за питейни нужди на населението чрез изградена обществена чешма. Като цяло свойствата и характеристиките на минералната вода в района на село Катунци са подробно изследвани и проучени. Не така обаче стоят нещата с минералните извори край село Левуново и село Хотово. Потенциални геотермални води има и в други населни места на територията, но те не са изведени на повърхността чрез сондажи и не са проучени детайлно, както и не е извършена тяхната точна локализация.



Минералните води са познати и използвани още от дълбока древност – от траки, от римляни, от славяни и българи, от турци и гърци. Те са основната предпоставка за развитието на spa и wellness туризма на територията в посока развитие на периферията на община Сандански.



Почви
Преобладаващия тип почви на територията са алувиални и алувиално-ливадни предимно неутрални, песъкливи и песъкливо-глинести, канелени горски излужени, канелени горски тежко-песъкливо и глинести и ерозирани излужени канелени, което благоприятства отглеждането на зеленчуци, лозя и ябълки още повече че, не са констатирани замърсявания с пестициди, тежки метали, нефтопродукти и други оказващи вредни въздействия вещества.
Защитени територии и зони НАТУРА 2000
Общата площ на защитените територии е около 140 км², което представлява малко над 14% от територията на МИГ.


Техническа инфраструктура

Пътната мрежа е с дължина 307,4 км., в т.ч. републикански пътища – 107,4 км. и общински – 200 км..Разделени по класове са както следва: І-ви клас – 21,2 км.; ІІІ-ти клас – 86,2 км.; ІV клас – 200 км. През територията преминава един от десетте международни транспортни коридори /МТК № 4 – Германия – Чехия – Словакия – Унгария – Румъния – България – Гърция/. Предимство е и факта, че големите населени места се обслужват от третокласни пътища. От общо 200 км. общински пътища, 127,4 км. са с асфалтова настилка, а останалите 72,5 км. са на земна основа. Връзката между селищата се осъществява от автобусен транспорт, за което е изградена транспортна схема, с цел по-доброто задоволяване нуждите на населението. С изключение на няколко малки села с население под 20 души, в които един или два пъти седмично ходи автобус, всички останали имат ежедневна транспортна връзка с гр. Сандански. Има обаче и села, които са изключени от транспортната схема – Лехово, Ново Ходжово, Кръстилци и Любовка, до които въобще не пътуват автобуси. Основно предимство за територията е ж.п.линията София – Кулата. Реконструирана и електрифицирана, линията вече отговаря на международните стандарти за провеждане на транзитно движение и осигурява качество на превозите в международен план и в общината.

На територията има изградени около 180 км. външна и 170 км. вътрешна водопроводна мрежа, по която се подава вода за питейни и производствени нужди. Има изградени резервоари в населените места на общината с изключение на селата Вълково, Лиляново, Дебрене,Ново Ходжово, Калиманци и Спатово.Водопроводната мрежа е изградена от стоманени и етернитови тръби, които са силно амортизирани и се нуждаят от основен ремонт или реконструкция.

Процента на изградената канализационна мрежа в общината е както следва: гр.Сандански – 90 %; с.Склаве – 80 %, гр.Мелник – 60 %; с.Катунци – 90%; с.Поленица – 60%; с.Петрово – 60%; с.Дамяница – 60%; с.Плоски – 30 %. Има готови работни проекти за изграждане на канализационни системи в селата Струма, Лебница, Вълково, Джигурово, Лешница, Левуново и частични проекти за с. Дамяница и с. Поленица. Няма изградена ПСОВ.

Предоставянето на телефонни услуги в община Сандански се осъществява от технологичен възел “Далекосъобщения”, поделение на БТК-ЕАД. Услугите са предоставени от 16 АТЦ, които обхващат почти 100 % от населените места. Съществуват обаче и селища, в които има само по един телефонен пост или въобще липсва.Такива са Любовище, Кръстилци, Кашина, Сугарево, Любовка, Голешово, Лески, Бождово, Златолист и Лехово .Причините за това са отдалечеността на АТЦ и малкия брой потенциални абонати. Територията има покритие и от трите мобилни оператора.

Електропреносната мрежа в общината обхваща всички населени места. Междуселищното електроснабдяване е с напрежение 20 кв от подстанция 110/20 кв в гр.Сандански. Има проблеми с изграждането на мрежа ниско напрежение /Мр.НН/ на новите квартали в някои села и града. Обслужването на енергийната мрежа се извършва от НЕК - ЕАД- кл.Благоевград.

Територията се обслужва от 12 клона на банки, съсредоточени в гр. Сандански.


Социална инфраструктура

На територията на МИГ функционират 12 основни учебни заведения, 2 начални, пет средни училища, от които: две професионални гимназии /техническа и земеделска/, едно оздравително СОУ, две гимназии /дневна с профилирано обучение и вечерна /, Спортен интернат по плуване, МУЦТПО и Частно училище за изучаване на чужди езици и изкуства. За обучението и възпитанието на децата и учениците в общината се грижат 513 педагози, от които: 112 с полувисше и 401 с висше образование.

На територията действат 5 лечебни заведения за извънболнична помощ, 1 брой стоматологичен център и 1 брой диагностична лаборатория. Болничната помощ се осъществява в Многопрофилна болница за активно лечение “Свети Врач” ЕООД с леглови фонд – 150 легла:

Основни проблеми: недостатъчен сграден фонд, който не може да бъде подсигурен от общинската управа; недостатъчно добро взаимодействие между лекарите и специалистите от първичната медицинска помощ; малък процент население, неизбрало личен лекар; временно пребиваващи (работещи) на територията на общината без лични лекари; лица без здравноосигурителни вноски, които не могат да получават медицинска помощ, финансирана от НЗОК.

Дирекция “Социално подпомагане” – Сандански осъществява социалната политика на територията на община Сандански. Социалното подпомагане се състои в предоставяне на помощи в пари и/или натура и оказване на услуги за задоволяване на основните жизнени потребности на гражданите, когато те са в невъзможност да извършат това сами. Социалното подпомагане на безработни лица и семейства без доходи и/или с доходи под определения минимален доход се извършва по реда на Правилника за приложение на закона за социалното подпомагане.

Културно и природно наследство

Културно-историческото наследство включва ценни архитектурно-строителни паметници от Античността, Средновековието и Възраждането. Специфичен само за Мелник е архитектурният тип мелнишка възрожденска къща. Сред многобройните запазени образци се отличават Кордопуловата и Пашовата къщи – паметници на културата с национално значение. Запазени възрожденски сгради със статут на културни паметници има и в селата Бельово, Виногради, Враня, Дебрене, Златолист, Ласкарево, Любовище, Любовка, Рожен, Малки Цалим, Хърсово и др. Територията предлага изключително разнообразни възможности за докосване до богатата душевност, традиции и оригинален фолклор на Пиринска Македония – честват се всички религиозно-обредни празници, свързани с християнството, провеждат се и много културно-музикални прояви. Богатото фолклорно наследство се съхранява и развива от множеството самодейни фолклорни формации в Сандански, Мелник и селата от общината.

Територията на МИГ обхваща части от Национален парк “Пирин”, включен в Списъка на световното природно и културно наследство на ЮНЕСКО. Забележителни форми на релефа представляват Железнишката долина с множество глациогенни форми, живописният пролом на р. Пиринска Бистрица над с. Пирин, заострените върхове Куклите и Зъбът, обширните циркуси Голямо и Малко Спано поле, Главнишки, Полените, Езерник, Железнишки и Мандрище с красивите циркусни езера, известни като "Кристалните Очи на Пирин", катерачните обекти вр. Яловарника и мест. Конска поляна, внушителната Соколова скала с Казаните на Доленска река, Попинолъшкия и Кашинския водопади и безспорно уникалният природен феномен Мелнишки земни пирамиди (защитена територия, природна забележителност).


Население

Според последното преброяване през 2011 г. населението в община Сандански наброява 40 470 жители. Градското население наброява 26 472 жители, а селското население е 13 998 жители. Процентното съотношение градско / селско е 66 : 34. От изложените данни в Таблица № 5 става ясно, че населението на територията постоянно намалява от 2001 г. насам. В настоящия момент средната гъстота на населението на територията на община Сандански е 40,53 жители на квадратен километър. Това е значително по малко от средните стойности за страната. От общото население делът на жените е по-голям от този на мъжете. Мъже - 49 % , жени - 51 % . Тези дялове се запазват както в градското, така и в селското население.

Разпределението на населението по възраст показва, че във възрастовата структура на населението намалява относителния дял на младото, а се увеличава делът на възрастовото население. Това довежда до значително остаряване на населението.
Делът на малцинствата в населението на общината е около 14 % процента. Преобладаващата част от тях – около 93% са представители на ромското малцинство. В останалите 7% влизат турци, арменци и други малцинства, както и хора неопределили своята етническа принадлежност.

Икономика и стопански дейности

Като водещи промишлени под отрасли се очертават химическата промишленост /производството на фармацевтични и санитарни материали/, машиностроеното, ХВП, мраморно добивната и шивашката промишленост. Структуро определящи промишлени предприятия са «Медика «АД, «ДАР» ООД, «Тютюнева промишленост» «Винпром – Дамяница» «Струма С» и др. Броят на действащите фирми в общината е 1854 с различен предмет на дейност. 1682 от тях са микропредприятия с до 10 души персонал, 123 са малки, 41 средни и 8 големи. 43 % от активните фирми в общината работят в сферата на търговията. Следващите по големина отраслови дялове са на активните фирми в преработващата промишленост – 12,7 %, хотели и ресторанти – 3,8%, транспорт и съобщения - 7,5%. Като цяло в сферата на услугите работят 54,3% от фирмите. Тенденцията за увеличаване на произведената продукция продължава – през 2007 г. е 311 633 хил. лв, а през 2008 г. 325 406 хил. лв. В същото време се увеличават и приходите от дейността на предприятията – от 425 934 хил. лв. през 2007 г. на 475 165 хил. лв.




Производството, обаче е разположено изключително в гр. Сандански, което създава диспропорция в развитието на общината.


Туризъм

На територията на МИГ се предлагат повече 2000 легла за нощувка и престой на туристи и гости на общината. Те са съсредоточени предимно в малки и средни семейни хотели и няколко почивни станции. По-голямата част от регистрираните хотели са категоризирани в категория “две звезди”. С категория “четири звезди “ е Интерхотел Сандански, които е и с най-голяма леглова база- 529 легла. Поради голямата площ на общината, туристическото развитие и базата за настаняване са неравномерно развити. Те основно са съсредоточени в строителните граници и околностите на гр.Сандански и гр.Мелник. Там с динамични темпове продължават процесите на изграждане на настанителната база. Периферните части въпреки съществуващия потенциал остават изолирани от процеса.

Като цяло територията на МИГ предоставя отлични условия за СПА - туризъм. Културно-историческото наследство и природните дадености очертават алтернативните форми на туризъм като един от неизползваните до сега фактори на местното развитие.
Селско стопанство

Селското стопанство също се явява структороопределящ отрасъл преди всичко чрез добре развитото земеделие. Земеделските територии са 348 477 дка, като по видове собственост е разпределен по следния начин: 28 % - частна собственост, 62 % - държавна собственост, 1 % - общинска собственост и 550 дка са собственост на религиозни организации. Обработваемата земя в земеделските територии е с обща площ 158 588 дка. От тях ниви 126 000 дка, трайни насаждения 28 000 дка, ливади 800 дка, друга 3 788 дка. Най-голям дял в структурата на обработваемата земя заемат площите със зърнени култури – 39 %, маслодайни култури – 13 %, зеленчуци и цветя– 13 %, технически култури – 6 %. Поливните площи на територията са 73 531 дка, които използват държавни и други водоизточници. Трайните насаждения заемат 28 000 дка, от които овощни насаждения 5 208 дка. С най – голям дял при овощните насаждения са ябълките и прасковите, следвани от череши, сливи, круши, кайсии.


През годините на прехода делът на животновъдството непрекъснато намалява, както намалява и броят на отглежданите животни. В последните три години обаче се наблюдава лек ръст на отглежданите животни, като част от тях са селектирани висококачествени породи – кози и овци.

Стопанската дейност в областта на селското стопанство извършват 407 фирми - 203 в гр. Сандански и 204 на територията на МИГ. Това са изключително микрофирми – еднолични търговци. Около 9 са малките и средните земеделски предприятия. Кооперациите в населените места където има такива не разполагат с необходимия финансов капитал или пък са относително финасово нестабилни. Далеч по-стабилни са фирмите в преработващата промишленост /2 винпрома, месопреработвателни цехове, мандри, фуражни цехове и др./




Социално-икономически, технологични и политическо-правни тенденции

Територията на МИГ обхваща изцяло община Сандански, която е една от динамично развиващите се общини в страната. По последни данни тя зяема 48 място в страната по БВП на глава от населението. Статистическите данни отчитат нарастване на броя на заетите лица. Най-силно е изразена промяната в сектор търговия, следвана от сектор туризъм и преработваща промишленост. Общо заетите лица са 12 367, при 21 520 икономически активно население. 2 374 лица или 19,2 от всички заети работят в обществения сектор. Заетите в частния сектор са 9 993 или 80,8 %. Заетите в в обществения сектор намаляват за сметка на частния сектор. Средногодишната заплата на заетите по трудово или служебно отношение нараства през последните години -


Равнището на безработицата в общината продължава да е по-ниско от средното за страната. През 2010 г. то е 8,2 %. Ниското равнище се дължи на продължаващото интензивно строителство, добре развито хотелиерство и големият брой жени, ангажирани в шивашкия бранш. Отношението жени – мъже е почти по-равно. Безработицата засяга в различна степен лицата в зависимост от тяхното образование. Най – висок дял има групата на безработните с основно и по-ниско образование. В общия брой на регистрираните те са с дял 50 %. По- ниското ниво на образование винаги е свързано с със слаба или липсваща квалификация. Това предопределя слабата конкурентноспособност на пазара на труда и невъзможността да се отговори на изискванията на работодателите.

Образователната структура на населението в общината е следната: с основно образование 48,5 %, със средно образование – 34 % и 17,5 са с висше или полувисше образование. Голяма част обаче от човешките ресурси не притежават адекватна образователна подготовка в съответствие с изискванията на работодателите. Необходимо е да се синхронизират усилията на институциите за преодоляване на несъответствието между търсене и предлагане.


Финансовото състояние на земеделските стопанства е лошо, липсват средства за закупуване на съвременна техника и за провеждане на агротехнически мероприятия с по-продължителен ефект, което сериозно намалява ефективността на стопанската дейност. Като цяло добивите от зърнени култури са по ниски спрямо средните за страната. Основните причини са по–ниския дял на площите, върху които са проведени агротехнически мероприятия, планинския релеф и по–високата надморска височина, което се отразява на зърнените култури с с по-къс вегетационен период. Маслодайните култури са представени преди всичко от слънчогледа. През последните години се наблюдава възстановяване на площите заети с тютюн. Основно зеленчуците се отглеждат по поречието на р. Места, където почвените характеристики и възможностите за напояване са добри. Приоритетна култура са картофите, а по-слабо са застъпени варивата и пресните зеленчуци. Производството е ориентирано към задоволяване на лични потребности и в голяма степен липсва пазарна ориентация на произведената продукция.
Производството на плодове от овощните култури на територията бележи значителен спад – около 2 пъти по- малко за ябълките и прасковите. Слабото производство се обуславя и с упадъка на консервната промишленост, което пречи за успешното реализация на произведената продукция.

Делът на животновъдството непръкъснато намалява, както намалява и общия брой на отглежданите животни. Една от важните причиниза това е преминаването на животновъдството почти изцяло в дребния, основно семеен частен сектор, където няма условия за стопански ефективна концентрация и за въвеждане на съвременни технологии при отглеждане на голям брой животни. Намаляването на производството на зърнени и фуражни култури, както и повишаването на цените на фуражите, значително оскъпяват изхранването на животните. Ниските изкупни цени на млякото и останалите животински продукти също възпрепятстват развитието му. Липсата на сигурност при пласиране на произведената продукция, възпрепятства увеличаването на обема на отглежданите животни в семейните микро и малки ферми, а пък преработвателите на селскостопанска продукция са затруднени в планирането на развитието на своите производствени мощности и се въздържат от инвестиции. 176 880 дка мери, пасища и естествени ливади са подходящи за развитието на пасищното животновъдство, което може да се използва за производството на сертифицирана екологично чиста продукция – месо, мляко, млечни продукти, която да се предоставя както на туристическите обекти (хотели, ресторанти и атракции), така и директно на посетителите на региона.


Проблемна е политиката на банките към частния сектор – наличие на „скрити лихви”, високи изисквания по обезпечаване на кредитите, високи лихвени проценти, висока степен на бюрократизиране на кредитирането и др.
Използването на интернет и на интернет базирани технологии нараства. Съществува значително развитие в уебприсъствието на предприятията. Туристическия сектор е практически изцяло представен в специализираните интернет – портали и има свои интернет страници, докато селскостопанските предприятия нямат почти никакво присъствие.
Трудно преодолими са административните бариери, които предприемачите срещат в работата си – продължителността на процедурите на издаване на документи; неефективно работеща система за обслужване на фирмите, съпроводена с висок разход на време и средства; противоречива правна уредба; представяне на втори път на документи, които вече съществуват в публичните регистри.

Подкрепата за дребния бизнес е една от малкото алтернативи за повишаване конкурентноспособността на местната икономика и създаване на заетост по време на икономическа криза.



АНАЛИЗ НА СИЛНИТЕ И СЛАБИТЕ СТРАНИ, ВЪЗМОЖНОСТИТЕ И ЗАПЛАХИТЕ


Силни страни

Слаби страни

  • Доброто географско разположение на района (в близост до Пирин планина, до Бяло море и до главна пътна артерия и на две граници за реализация на продукцията);

    • Разнообразни природни ресурси – минерални води, климат, гори, земи, води, релеф; дървесни видове;

    • Чиста околна среда с голям брой защитени територии и зони (НП-Пирин, резерват, защитени местности, натура 2000 и др.);

    • Добър климат за производство на грозде, зеленчуци, плодове и др.(маслини);

    • Добри условия за отглеждане на пашуващи животни (едър и дребен добитък) – за месо;

    • Добри условия заотглеждане на екологично чисти продукти от растителен и животински произход;

    • Уникални сортове грозде и овощни култури(киви);

    • Традиции в туризма (гр. Сандански, гр. Мелник, Рупите, Рожен);

    • Наличие на квалифицирана работна ръка в сферата на туризма и услугите;

    • Богато културно- историческо наследство и добре развито музейно дело, свързано с историята на пиринския край;

    • Самобитност на региона и автентична етнографска обстановка по селата - интересни пирински обичаи, носии и т.н.;

    • Ниски цени на стоки и услуги в сравнение със съседните страни ;

    • Община с добри финасово икономически показатели;

    • Предприемчиво население;




    • Изоставени канали за напояване и водоизточници,

    • Липса на външни инвестиции в селското стопанство, животновъдството и преработвателната промишленост;

    • Липса на пазари за селскостопанската продукция и ниски изкупни цени;

    • Слаба инфраструктура – пътища, канализация

    • Недостатъчни инвестиции за застраховки

    • Липса на квалифицирана работна ръка извън туризма;

    • Липса на модерна техника и благоустроена материална база;

    • Липса на школи за съхраняване на културните ценности, а също и за възбуждане на интерес у младите хора;

    • Липса на средства и желание на населението и младите хора да се занимават с култура (обремененост от трудния живот на прехода);

    • Липса на образователни центрове по селата (интернет, текстообработка ......)

    • Липса на реклама за малките населени места (не присъстват в рекламата на региона като цяло);

    • Липса на информационни центрове и комуникации;

    • Липса на обществен транспорт до част от населените места;

    • Слаб интерес от страна на чуждестранни инвеститори;

    • Недоверие от страна на местното население към публичните институции;

    • Диспропорции в регионалното развитие на местно ниво в община Сандански;

    • Неустановени правила и липса на опит при взимодействите между местните власти и гражданското общество;

    • Локализиране на гр. Сандански и гр. Мелник като туристически центрове;

    • Недостатъчен брой категоризирани туристически обекти;

Възможности

Заплахи

    • Успешно използване на финасовите инструменти на ЕС за устойчиво развитие /вкл. по Лидер/;

    • Използване на вътрешните и външните пазари за реализация на продукцията – от растителен и животински вид;

    • Създаване и развитие на оранжерии, сгради за преработка на селскостопанска продукция и благоустрояване на сгради за отглеждане на животни;

    • Въвеждане на модернизирана техника за обработване и преработка за улеснение на производителите;

    • Развитие на туризъм - самобитен селски туризъм в малките населени места, къщи за гости, с възможности за спорт и отдих; винен, планински , спа и балнеология;

    • Използване на технологичния отпадък за повишаване на енергиината ефективност на земедлските стопанства и предприятията от ХВП;

    • Използване на горските продукти за производство на лечебни продукти /боровинки, малини, чай, билки/

    • Използване на горите за отдих;

    • Обучение на млади хора;

    • Междуобщинско, трансгранично и транснационално сътрудничество;

    • Обмяна на опит и реализация на съвместни проекти с Гърция и Македония в областта на балканските обичаи, облекла, национални кухни и т.н.;

    • Създаване на школи и кръжоци за народни обичаи и традиции;

    • Запазване и популяризирине на архитектурни и културни паметници в региона;

    • Насърчаване реализацията на частни инвестиционни намерения /привличане на външни инвеститори/ инвестиции на местни предприемачи/;

    • Задълбочаване развитието на гражданското общество;

    • Децентрализация /национална, регионална, общинска, местна/;

    • Световната икономическа и финансова криза

    • Политическа нестабилност в държавата и общината;

    • Нелоялна конкуренция от външни производители на селскостопански стоки – Гърция и Македония;

    • Стоки от нечист и неофициален произход;

    • Природни бедствия в пролетно- летния сезон, пожари;

    • Недостатъчна държавна субсидия и инвистиции за земеделието;

    • Незаинтересованост на държавата към малките фирми относно тяхното развитие;

    • Миграцията и обезлюдяване на територията;

    • Задълбочаване на пропастта между градът и селото;

    • Престъпността

    • Незаинтересованост на държавата към проблемите на читалищата;

    • Неправилна държавна политика за подпомагане;



В икономиката на територията все още съществуват проблемите от типа „център – периферия”, като резултат от различната адаптивност на фирмите, базирани извън град Сандански. Вътрешните различия в рамките на територията са все още големи, като в гр. Сандански се реализира главната част от българските и чуждите инвестиции. Развитието на град Сандански се обуславя от преди всичко от концентрацията на тези инвестиции в него. Остават ограничените възможности за развитие на бизнеса в малките населени места, породени от структурата на местния моноикономически профил, който се основава само на земеделието. Ключов проблем за развитието на туристическия бизнес са недобре изградената инфраструктура извън гр. Сандански, като основен туристически център и недостатъчния брой категоризирани туристически обекти. Ограничени са възможностите за разширяване на географския обхват на туристическото предприемачество и възникване на МСП в малките населени места.


Налице е възможност за прилагане на агресивна стратегия в сектора туризъм и селското стопанство. Устойчиво развитие и ръст на икономиката на територията на МИГ, са възможни само при полагане на усилия за привличане на инвестиции и въвеждане на нови технологии в предприятията. Стратегията на МИГ „Сандански” е насочена преди всичко към преодоляването на съществуващите различия „център – периферия” в развитието на Община Сандански, като акцентира върху развитието на алтернативните форми на туризъм и земеделието в населените места на територията извън общинският център. За да бъде реализирано това, в критериите за избор на проекти се дава сериозно предимство на кандидати и проекти извън гр. Сандански.



  1. ЦЕЛИ НА СТРАТЕГИЯТА ЗА МЕСТНО РАЗВИТИЕ


4.1 ОСНОВНА ЦЕЛ

Обобщената представа за дългосрочното развитие на територията, синтезира очакванията на местната общност за стандарта на живот и качеството на средата за живеене.

В дългосрочен план се определя следната основна стратегическата цел:
Постигане на устойчиво развитие на територията, чрез осигуряване на растеж и заетост в туризма, селското стопанство, услугите и преработващата промишленост на основата на подкрепа и разширяване на зоната на туризма към малките населени места.

Приоритетни области

За да се реализира поставената цел, е необходимо да се предприемат мерки в следните приоритетни области:


Приоритет 1. Разширяване на зоната на туризма от град Сандански към малките населени места на базата на разнообразяването на туристическия продукт и интегрирането на земеделските и неземеделските икономически дейности към него.
Приоритет 2. Развитие на благоприятстваща базисна и социална инфраструктура, която да подпомага разширяването на туристическата зона на територията и интегрирането на земеделието и останалите икономически дейности в нея
Приоритет 3: Укрепване на пазарните позиции на местния земеделско-туристически клъстер.

    1. ДОПЪЛНЯЕМОСТ С ДРУГИ ЦЕЛИ В ДРУГИ ПЛАНОВИ ДОКУМЕНТИ


Приоритетите в Стратегията за местно развитие са дефинирани в съответствие с целта на СМР, приоритетите заложени в Програмата за развитие на селските райони (2007-2013 г.), Общинския план за развитие (2007-2013 г.), Националната стратегия за регионално развитие (2005-2015 г.) и са съобразени с предвижданията на Областната стратегия за развитие (2005-2015 г.), при отчитане на местната специфика и потенциала за развитие на община Сандански.

Във всички приоритети е отразен и потенциалът за трансгранично сътрудничество, който предполага прилагане и разработване на мерки с трансграничен характер по различните сектори.

Целите и приоритетите дефинирани в Стратегията, съответстват и се допълват със стратегическите цели на:
1. НАЦИОНАЛНИЯ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ:
ОС 1- Развитие на конкурентноспособни и основани на иновации земеделие, горско стопанство и хранително-вкусова промишленост;

ОС 3 - Подобряване на качеството на живот и разнообразяване на възможностите за заетост в селските райони;

ОС 4 - Изграждане на местен капацитет и подобряване на местното управление.
2. РЕГИОНАЛЕН ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ НА ЮГОЗАПАДЕН РАЙОН ЗА ПЛАНИРАНЕ 2007 – 2013 Г.:

Приоритет І. Повишаване конкурентноспособността на регионалната икономика

Специфична цел І.1. Разнообразяване структурата на икономиката на местно ниво и създаване на бизнес мрежи и клъстъри от МСП на база на специфични местни ресурси

Специфична цел І.2. Насърчаване на стопанската активност, технологичното обновяване и привличане на инвестиции в МСП

Специфична цел І.3. Развитие на туристическото предлагане

Специфична цел ІІ.3. Възстановяване и опазване на околната среда
Приоритет ІІІ. Подобряване на качествата на жизнената среда в населените места и условията на живот

Специфична цел ІІІ.3. Подобряване на социалната инфраструктура и повишаване качеството на социалните услуги

Специфична цел ІІІ.5. Опазване на културно-историческото наследство
Приоритет ІV. Укрепване на административния капацитет на местните и регионалните власти и развитие на сътрудничеството

Специфична цел ІV.2. Развитие на партньорства между местните и регионалните власти, неправителствения сектор и бизнеса

Специфична цел ІV.3. Развитие на трансгранични партньорства, коопериране с местни и регионални власти в други региони в ЕС
ОБЛАСТНА СТРАТЕГИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЛАСТ БЛАГОЕВГРАД 2005-2015.
Стратегическа цел 1: Постигане на икономическо развитие, ориентирано към човека чрез оползотворяване на уникалните ресурси на областта.
Специфична цел 1.3.: Развитие на туризма

Приоритет 1.3.1. Развитие на икономически ефективен и конкурентноспособен туристически продукт

Приоритет 1.3.2. Обвързване на туризма с действия по опазване и социализиране на културно- историческо и природно наследство и околна среда

Приоритет 1.4.1. Създаване на условия за конкурентноспособно и високо продуктивно земеделие и животновъдство


Стратегическа цел 3 : Подобряване качеството на живот и увеличаване на заетостта
Приоритет 3.2.1. Социално подпомагане, жилищно задоволяване, здравеопазване, култура и спорт

Специфична цел 3.2. Развитие на социално-културната инфраструктура


4. ОБЩИНСКИ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНА САНДАНСКИ:
Приоритет 1 Устойчиво икономическо развитие на община Сандански
Специфични цели

  1. Устойчиво развитие на туризма и балнеолечението

  2. Подпомагане на приспособяването на предприятията към условията на единния европейски пазар

  3. Подобряване на инвестиционната среда и насърчаване на бизнес сътрудничеството

  4. Съдействие за прилагане на иновации, знания и трансфер на технологии

  5. Възстановяване и развитие на селското стопанство


Приоритет 2 развитие на инфраструктурата на община сандански
Специфични цели

  1. Изграждане и подобряване на екологичната инфраструктура

  2. Трансгранично, транснационално и национално сътрудничество за развитие на инфраструктурата


Приоритет 3 Подобряване на качеството на живот в община Сандански и подобряване на атрактивността на населените места на територията на общината
Специфични цели

  1. Възстановяване, обновяване и модернизиране на населените места в община Сандански

  2. Подобряване и развитие на социалните услуги и достигане на европейските стандарти

  3. Подпомагане и интеграция на социалните групи


Приоритет 4 Развитие на обществения и духовен живот в община Сандански
Специфични цели

  1. Развитие и подкрепа на културата и културния живот в община Сандански

  2. Развитие и подкрепа на духовния живот в община Сандански

  3. Реставрация, поддържане и опазване на природното, културно-историческото и духовното наследство в община Сандански и валоризирането му за нуждите на туризма и туристическото развитие

  4. СПЕЦИФИЧНИ ЦЕЛИ


ПРИОРИТЕТ 1 Разширяване на зоната на туризма от град Сандански към малките населени места на базата на разнообразяването на туристическия продукт и интегрирането на земеделските и неземеделските икономически дейности към него
Специфична цел 1
Развитие на алтернативен туризъм с оглед разширяване и разнообразяване на СПА – продукта чрез развитие на винен туризъм, вело-туризъм, планински туризъм, спортен туризъм и други.
Проекти по тази под-цел могат да бъдат свързани с:

  • Изграждане и модернизиране на туристическа инфраструктура в малките населени места под формата на къщи за гости, малки туристически места за настаняване, заведения за хранени и други;

  • Разработване на туристически атракции под формата на туристически маршрути, екскурзии, развлекателни и познавателни дейности; провеждане на състезания, фестивали, фолклорни събития, изложби, концерти, социално-познавателни събития и други услуги, свързващи туризма на град Сандански с туризма в малките населени места като по този начин се разширява и разнообразява туристическата услуга.

Така например туристите от град Сандански могат да бъдат включвани в услуги по винен, селски и планински и друг туризъм, докато на туристите от малките населени места могат да бъдат предлагани кратки пътувания до СПА центрове в град Сандански.

Постигането на посочената цел е насочено към откриване на нови СПА центрове в малките населени места, рехабилитация и модернизация на съществуващата инфраструктура за практикуване на СПА и балнеоложки туризъм в селата. Приоритет ще бъде даван на проекти, свързани с осигуряването на инфраструктура за развитието на краткосрочен туризъм, интегриран с други туристически услуги (село Хотово, село Спатово, село Левуново, село Катунци, село Златолист и др.) За постигането на тази цел ще бъдат използвани мерки 311, 312 от ПРСР.


Специфична цел 2
Интегриране и допълване на туристическия продукт с предлагане на местни марки хранителни продукти и напитки.


Каталог: old2015 -> media -> info
info -> Д о к л а д за текущото състояние на конкурентноспособността на територията на община Сандански на база на природните ресурси Основните фактори, които влияят върху конкурентноспособността на дадена икономика са природните ресурси
old2015 -> Wwf дунавско-Карпатска програма България
info -> Д о к л а д съобразно направен анализ на природните ресурси от съществуващите стратегически и планови документи за община Сандански


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница