Съдържание въведение резюме



страница1/8
Дата03.03.2017
Размер1.25 Mb.
#16130
  1   2   3   4   5   6   7   8

ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ

НА


2007-2013 г.



съдържание
ВЪВЕДЕНИЕ

РЕЗЮМЕ

СОЦИАЛНО-ИКОНОМИЧЕСКИ АНАЛИЗ НА СИТУАЦИЯТА
АНАЛИЗ И ОЦЕНКА НА ПРИРОДНИЯ ПОТЕНЦИАЛ

  1. Географско положение

  2. Климатична характеристика

  3. Геоложка характеристика

  4. Национални паркове и защитени територии

  5. Водни ресурси

  6. Почви

  7. Въздух

  8. Гори и растителност


ТЕХНИЧЕСКА ИНФРАСТРУКТУРА

  1. Водоснабдителни мрежи

  2. Мрежи и системи за отпадни води

  3. Транспортни мрежи

  4. Депа за твърди битови отпадъци

  5. Енергийни мрежи и системи

  6. Комуникационни мрежи

  7. Газификация,топлофикация


ОКОЛНА СРЕДА И ТЕНДЕНЦИИ В ЕКОЛОГИЧНАТА ОБСТАНОВКА

  1. Идентификация на проблемните територии и обекти, степен на увреждане

  2. Интегрални проблеми за околната среда в територията

  3. Основни замърсители, компоненти на замърсяване ( води, почви, твърди отпадъци, шум, радиация биологично разнообразие)


АНАЛИЗ НА ТЕНДЕНЦИИТЕ И ПРОЦЕСИТЕ В СОЦИАЛНАТА СФЕРА

  1. Население

  2. Заетост

  3. Здравеопазване

  4. Образование

  5. Спортна инфраструктура

  6. Културно наследство

  7. Социални домове

УРБАНИЗАЦИЯ

  1. Населени места, състояние динамика

  2. Проблеми на урбанизацията

  3. Бизнесинфраструктура и обслужване

  4. Кадастър и планова обезпеченост


АНАЛИЗ НА ТЕНДЕНЦИИТЕ И ПРОЦЕСИТЕ В ИКОНОМИКАТА

  1. Промишленост

  2. Икономическо развитие

  3. Услуги и търговия

  4. Селско стопанство

  5. Горско стопанство

  6. Бюджетно осигуряване

  7. Туризъм


СУОТ АНАЛИЗ
СТРАТЕГИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНАТА

ВИЗИЯ ЗА РАЗВИТИЕ

ЦЕЛИ И ПРИОРИТЕТИ

МЕРКИ И ДЕЙНОСТИ


ПРОГРАМА ЗА ФИНАСОВА РЕАЛИЗАЦИЯ

Процедури за мониторинг и оценка

Осигуряване публичност и информационно обслужване

Използвана литература

Приложения – карти , допълнителна информация

ВЪВЕДЕНИЕ

Общинският план за развитие на Община Самуил е разработен в съответствие с изискванията на Закона за регионално развитие, приет от Народното Събрание на Република България през м. февруари 2004 г., публикуван в ДВ, бр. 14 от 20.02.2004г.

Той определя целите и приоритетите за развитието на община Самуил в общия контекст на развитие на страната, Североизточен планов район за развитие и в частност на Разградска област. Неотменима част от Плана за развитие е финансовата рамка за реализация на програмата.

Общинският план за развитие е разработен в съответствие с предвижданията за Областната стратегия и схема за развитие и устройство и Националната стратегия за регионално развитие. Неговата структура позволява той да бъде координирано управляван и да допринесе за реализацията на Плана за развитие на Североизточен район на Република България.

Общинският план за развитие на Община Самуил обхваща периода 2007 – 2013 година и определя основните стратегически цели за развитие на общината и след 2006 година, когато страната ни ще бъде пълноправен член на Европейския съюз и ще съобразява своите планове за развитие в съответствие с плановите периоди на Европейския съюз и техните финансови рамки. Той е по-висок етап на развитие на планирането на приоритетите, целите и мерките за тяхното изпълнение, опиращ се и на Стратегията за развитие на общината, Областния план за развитие на Разградска област. Общинският план за развитие на Община Самуил съдържа: анализ на икономическото и социалното развитие на общината; анализ на силни и слаби страни, предимства и заплахи; приоритетите и специфичните цели и мерки за развитие на общината; описание на съвместни дейности и проекти, които допринасят за постигане целите на развитието на съседни общини; индикативна финансова таблица, обобщаваща възможните ресурси за реализация на дейностите и бъдещи проекти; реда и начина за осигуряване на информация и публичност на плана.

Принципите, на които се базира Планът на развитие са изцяло подчинени на принципите на балансираното развитие на политиката на Европейския съюз за регионално развитие: единен подход; концентрация на ресурсите; партньорство, публичност и прозрачност, допълняемост на финансирането, координация на дейностите, съгласуваност на политиките, инструментите и дейностите, спазване на законовата и под-законова нормативна уредба на страната и регулациите на Европейския съюз.

Планът за развитие на Община Самуил е изработен със съдействието на високо квалифицирани експерти в областта на планиране и програмиране на Регионалната политика, селско стопанство, икономическо развитие, базисна и социална инфраструктура, европейски предприсъединителни инструменти, околна среда, култура и образование, паметници на културата.

Екипът от специалисти, изработил Плана за развитие на Община Самуил по тематични сектори е:

Инж. Мехмед Джафер – ръководител на екипа – сектори – Климатична и геоложка характеристика,почви,селско стопакство,Горско стопанство, Икономическо развитие;

Искра Михайлова - сектори – Човешки ресурси; Социална и спортна инфраструктура

Аннета Дончева – сектор – Културно наследство

Владислав Георгиев – сектори – Водни ресурси; Инфраструктура; Промишленост; Бюджетно осигуряване

Инж.Алън Тюфекчи – сектор – Полезни изкопаеми; Туризъм,ел.снабдяване и комуникации

Проф.д-р ик.н.Ангел Мирчев – стратегическа част и планиране

Водещ партньор на екипа, разработил проекта, е кметът на Община Самуил и неговият екип, чрез включване в плана на актуална статистическа информация и своята визия за развитието на общината.



РЕЗЮМЕ

Община Самуил има добро географско местоположение и природен потенциал за развитие. Значителен е ресурсът на общината за развитие на земеделие и горско стопанство, в които сектори има и натрупан опит. Земеделието и горското стопанство са перспективни за развитие сектори. Потенциал за развитие има в трайни насаждения, подобряване на сортовия състав на овощните видове, въвеждане на нови производства, както и развитие на биологичното земеделие. Перспективите за развитие на този отрасъл са свързани с навлизане на нови инвестиции, технологично обновление и значително подобряване на качеството на продукцията, професионален маркетинг на производстведената продукция.Общината разполага с голям брой водни ресурси от типа на водоеми,благоприятни за развитие на рибовъдство и аквакултури. Природните дадености и запазеното културно-историческо наследство са възможност за привличане на инвестиции в един нов и нетрадиционен за региона отрасъл на икономиката – туризма.



    Райони за планиране (2003 г.)

Райони за планиране

Територия (кв.км)

% от об­щата те­ритория

Население 2003 г. (брой)

% от об­щото на­селение

Гъстота на населе-нието (ч./кв.км)

Обработ­ваема земя 2003 г. (дка/ч.)

Р България

111001,9

100,0

7801273

100,0

70,3

6,4

Североизточен

19923,4

17,9

1285803

16,5

64,5

9,3

Самуил

250,133

1,25

8739

0,68

34,94

20,3

Приоритетно в икономическото развитие е увеличаване дела на частния сектор, подкрепа за малките и средни предприятия и обвързването им с големите такива. Основната цел в тази насока е оползотворяване на местните суровинни източници в преработвателни предприятия на местна почва; технологично обновление и повишаване на качеството, повишаване уменията и квалификацията на предприемачите, стопанските ръководители и специалистите както и подкрепа за желаещите да стартират собствен бизнес.

Общинската стратегия за устойчиво развитие цели създаване на местен капацитет и изграждане на подходящи структури за устойчиво икономическо развитие и заетост, чрез разработването и управлението на проекти, финансирани от предприсъеднителните, Структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС /СФКФ/.

СОЦИАЛНО-ИКОНОМИЧЕСКИ АНАЛИЗ НА СИТУАЦИЯТА



АНАЛИЗ И ОЦЕНКА НА ПРИРОДНИЯ ПОТЕНЦИАЛ

1.Географско положение

Община Самуил е разположена в североизточната част на Република България, върху площ от 250.133кв.км,от които 177.35 кв.км. обработваеми площи. Съгласно административно – териториалното делене на страната общината заема източната част на област Разград.

Релефът е разнообразен – на места равнинен, на други с преобладаващ хълмист характер. Не предпазва нахлуването на въздушни маси. Равнинният характер на релефа е предпоставка за интензивно земеделие, изграждане на качествена комуникационна мрежа и другите съоражения за населените места Общинският център – с. Самуил е разположен върху Самоиловите възвишения, с височина 600 м. над морското равнище.

През административния център на Общината минава важна ЖП артерия – най – старата ж.п линия в България Русе – Варна. Това е линия с важно стратегическо значение както за Североизточна България така и за страната като цяло. Тя осигурява придвижването на туристическия човекопоток от Европа до нашето Черноморие.

Община Самуил е в съседство със следните общини: на изток граничи с общините Хитрино и Венец от област Шумен, на северозапад с община Исперих, на запад с община Разград, на юг с община Лозница.

2.Климатична характеристика


Каталог: website -> bulgarian -> documents
website -> Smart ideas wise decisions
website -> Роден съм на 07. 05. 1963 г в гр. Варна. От ранна детска възраст проявявах интерес към народната музика
website -> Подпис на селекционера на нккде: Печат на нккде
website -> Английски език – 7 септември 2009г. Вариант №1 Ключ с верните отговори
website -> Професия „Музикант”
website -> Секция Имунология
website -> Секция морфология на микроорганизмите и електронна микроскопия
documents -> Програма за опазване на околната среда Раздел 6 План за действие


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница