Сдружение с нестопанска цел за Отглеждане и Развъждане на Маришките овце



Дата17.08.2018
Размер30.64 Kb.
#80626
Сдружение с нестопанска цел

за Отглеждане и Развъждане на Маришките овце

4002 Пловдив, бул. “6-ти септември” № 4, ап. 4, пк 2, E-mail: doytcho.dimov@gmail.com, GSM 0888 77 22 24





До Министъра на МЗХ

Г-жа Десислава ТАНЕВА

гр. София


ПРЕДЛОЖЕНИЕ

от


Доц. д-р Дойчо ДИМОВ

Председател на сдружението за отглеждане и развъждане

на Маришките овце

„…Относно схемата за обвързано подпомагане на овце-майки и кози-майки под т.нар. „селекционен контрол“.

Уважаеми Г-жо Министър,
Във връзка с прилагане на схемите за директните плащания, МЗХ разпрати до развъдните организации проект за Наредба за условията и реда за прилагане на схемите за директните плащания.

В чл.18 са предложени две схеми за подпомагане на овце-майки и кози-майки (т.4 и т.5) по схемата за обвързано подпомагане.

Във връзка с изпълнение на развъдната програма на Бялата маришка и Ваклата Маришка овца, за нас, а и за всички развъдни организации представлява интерес т.5, която се отнася за овце-майки и кози-майки под така нареченият „селекционен контрол“.

Първо искам да изразя пред Вас, моето голямо разочарование от факта, че в общественото пространство влиза в употреба едно несъществуващо понятие „селекционен контрол“. Такова понятие в развъдната наука и практика не съществува. Селекцията е дейност, която се извършва от специалисти и фермери по определена развъдна програма и затова въвеждането на термина „селекционен контрол“ от професионална гледна точка не е издържан и в известен смисъл е обидно за животновъдната наука и зооинженерството като цяло.

За наше съжаление в чл.23 ал.1 от проекта за наредба е вписано, че право на подпомагане за овце-майки и кози-майки имат земеделски стопани стопанистващи животновъден обект в който се отглеждат 50 и повече овце-майки или кози-майки.

Считам, че това е изкуствено ограничение за подпомагане на овцевъди и козевъди отглеждащи по-малък брой от 50 овце-майки и кози-майки. То е неоснователно и не кореспондира с добрите развъдни практики в овцевъдството и козевъдството. Това ограничение е дискриминиращо земеделските стопани с 20, 30 или 40 овце-майки или кози майки и е неправилно те да бъдат ограничавани, особено когато имат важно значение за малките популации и редица предимства за развъдна дейност.

Считам, че ал.1, на чл.23 от проекта за наредба съдържа още едно ограничение, което заедно с ограничението за минимум 50 овце-майки или кози-майки обезмисля цялата схема. Така формулирана, целевата категория овце-майки и кози-майки не обхваща най-важната категория – „кочовете за разплод“. Кочовете за разплод не попадат в категорията „овце-майки, поради което стриктното спазване на така предложената наредба, ще игнорира най-важната категория при селекцията на овце – кочовете за разплод!

На трето място, считам че е прекалено високо изискване в чл.23 ал. т.2 от проекта за наредба при заявяване на животните да се предоставя зоотехнически сертификат. Зоотехническият сертификат е документ, който е необходим при търговия на разплодни животни, а земеделските стопани трябва да удостоверят с документ, че животните им са вписани в родословната книга и са включени в развъдната програма. Абсолютно задължително е земеделските стопани да представят документ, че животните им са вписани в родословната книга и са включени в развъдна дейност издаден от развъдната организация, но за тази цел в закона за животновъдството е предвиден друг документ, който се нарича „Сертификат за произход“ (Чл.20, т. и параграф 1, т.25 от Допълнителните разпоредби на закона за животновъдството).

Във връзка с гореизложеното предлагам да бъде коригиран проекта за Наредба за условията и преда за прилагане на схемите за директни плащания, като:


  • Отпадне ограничението за изискван минимум за брой овце-майки или кози-майки и кочове за разплод;

  • В целевата група да бъдат включени и кочовете за разплод, които са навършили 12 месеца, към датата на подаване на заявленията.

  • Вместо зоотехнически сертификат, при заявяване на животните земеделските производители да представят „сертификат за произход“ съгласно Чл.20, т.8 и параграф 1, т. 25 от Закона за животновъдството.

  • Терминът „под селекционен контрол“ да бъде заменен с термина „включени в развъдни програми“.

Считам, че с цел повишаване на ефективността на схемата в проекта за наредбата за директните плащания могат да се направят още подобрения.


16.01.2015

Пловдив Доц. д-р Дойчо ДИМОВ
Каталог: 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> Наредба за изменение и допълнение на наредба №36 от 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
2015 -> М и н и с т е р с т в о н а з д р а в е о п а з в а н е т о н а р е д б а
2015 -> Примерна тема за IV клас за „преглед на знанията по математика“
2015 -> Наредба №25 от 10 ноември 2008 Г. За условията и реда за пускане в действие на медицински изделия без наличие на условията по чл. 8 От закона за медицинските изделия
2015 -> 10 ноември демократичното начало тогава и сега


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница