Семинар на I. R. E. N. E. В сътрудничество с Университета галата сарай в Истанбул и гръцката асоциация на юристите по гражданско право



Дата09.04.2018
Размер38.04 Kb.
#65268
ТипСеминар
СХЕМА
СЕМИНАР НА I.R.E.N.E.

В сътрудничество с Университета ГАЛАТА САРАЙ в Истанбул и ГРЪЦКАТА АСОЦИАЦИЯ на юристите по гражданско право.
Организатор : Националната нотариална камара на Турция и Нотариалната камара на Истанбул
Право и Изкуство

Нов семинар на I.R.E.N.E., с най-общо наименование, както е традицията и вече използвано за предишния колоквиум „Право и Вино”.

Естествено, обхвата и общият характер на заглавието не биха могли да доведат до едно както научно, така и практическо изследване.

Художествените произведения, тяхната защита, тяхното движение, търговия, огромното им значение за културния и интелектуален живот вълнуват непрекъснато съвременността ни и допринасят за развитието на собствено международно и национално право.

Понятието на художественото творение и неговата автономия (самоуправление) са били известни още в еврейското право, в гръцката античност, особено при Платон и Аристотел (Горгий, Полития и др.) и разбира се в римското право при Цицерон и Сенека. Според Марциал, «plagiarius» (пират) е този, който представя като свои поемите на друг. Дори в Средновековието едно такова поведение е достойно за презрение ; всъщност, Ренесансът е този, който подготвя юридическото установяване на правото на интелектуалната собственост.

Първото законодателство в тази област е в Англия с «First Copyright Act» на кралица Ан в 1709 г., който дава на писателите правото да издават своите книги за период от 21 до 14 години.

Във Франция, където тези права намират по-голяма разработка и приложение, имаме законът 19/24.7.1793, който признава авторското право като икономическо, даващ на твореца изключителното право за възпроизвеждане (препечатване, копиране, репродукция), но за ограничен период.

До 19 век, защитата на интелектуалната собственост бе национален проблем. След възникването и разпространението на интелектуалното „пиратство”, множество страни в Европа и след множество дебати, стигат до заключението на Бернската конвенция от 1886 г., все още в сила, като днес 160 членове.

След Берн, ние имаме Международният Женевски договор, и още много други, както и със САЩ.

Важно е да се отбележи Конвенцията ТРИПС (Споразумение относно свързаните с търговията аспекти на правата на интелектуалната собственост) в областта на търговията, добавена в края на Уругвайския кръг, подписана в Маракеш, която веднага бе одобрена от Европейската общност (решение 94/800/CE. На Съвета от 1994 г.).

През последните 20 години, авторските права и интелектуалната собственост бележат в рамките на Европейския съюз едно изключително регламентиране. Да припомним 7 директиви, които оформят аки комюнотер (еврожаргон и означава „правата и задълженията, които държавите членки на Европейския съюз споделят заедно”).

Следва да се упомене и фактът, че тук се имат предвид всякакви форми и категории на научни разработки (произведения на умствения труд), поради все по-голямото развитие в областта на технологиите и електрониката.

Една най-обща дефиниция на „произведение” (творба) ни позволява да вникнем по-дълбоко в нашата тема : Като произведение се разбира всяка оригинална интелектуална творба в сферата на литературата, изкуството или науката.

Ще се опитаме да дадем списък на различните категории произведения:



  • писмени текстове

  • устни текстове (слова, трактати, реферати и др.)

  • музикални композиции с или без думи

  • театрални произведения

  • хореографии и пантомими

  • аудиовизуални творби

  • произведения на изкуството (картини, скулптури и др.)

  • произведения на архитектурата

  • фотографии

  • произведения на приложното изкуство

  • географски карти, рисунки и др. в областта на географията, архитектурата и науката

  • специална категория са компютърните, информационни програми .

За да дадем някакви рамки на нашата тема на колоквиума и за да не се изгубим в изобилието от различни категории произведения, ние ще се ограничим да разгледаме юридическата страна, на национално и международно ниво, на произведенията на изкуството в точния смисъл на думата, тоест пластика, приложно изкуство, фотографии и в краен случай архитектурни произведения.

Може да се засегнат и музикалните или литературните произведения, тяхното движение и защита.

Ще изключим от нашето изследване културното наследство, което е включено в друга област на правото, изключително важна, но която е под друг правен режим, като международен (напр. Организацията ЮНЕСКО и ЮНИДРОА – Международен институт за уеднаквяване на частното право) или в други европейски регламенти и директиви.

Настоящата тема, по наше виждане, е истинско предизвикателство за I.R.E.N.E.

Този толкова интересен колоквиум е адресиран към юристи, най-общо, но засяга и художници, галеристи, служители в областта на културата, музеите и всякакви други подобни организации и институции.

Естествено, темата е интересна и за Университетите и Училищата по изкуствата, както и за студенти, колекционери и приятели на изкуствата, с други думи, цяла една Вселена, която I.R.E.N.E. и нейните блестящи лектори могат да впечатлят.


Скъпи приятели,

В тази авантюра опора са ни две институции, които ни сътрудничат на научно ниво.

Университетът Галата-Сарай в Истанбул с професор Fülürya Yusufoğlu и Гръцката асоциация на Юристите по гражданско право, чийто Председател професорът по Гражданско право Panagiotis Ladas с ентусиазъм включи този колоквиум в програмата на Асоциацията, чийто членове масово изразиха желание да участват в колоквиума.

Ваша предана приятелка



София Муратиду


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница