Семинар за справяне с предизвикателствата на живота



Дата22.12.2018
Размер60.5 Kb.
#108975
ТипСеминар

Семинар за справяне с предизвикателствата на живота

Не си неудачник

Аспекти на справянето.



І. Дефиниция за справяне

ІІ. Стратегии за справяне

ІІІ. Нагласи за справяне

ІV. Процесът на справяне

V. Помощ за справяне

Увод:

Картинката с неудачника.

Знаете ли вица за неудачника, на който жена му му казала, че на състезание за неудачници той ще вземе второ място, защото е толкова голям карък, че даже и там няма да успее да стане пръв.

Чувстваш ли се като неудачник? Имаш ли приятели неудачници?

Кои са причините един човек да е неудачник, а друг да успява?

Дали това е въпрос на ум и интелигентност? Има много интелигентни хора, които често се провалят и се чувстват като неудачници. Дали е въпрос на талант? Познавам един невероятен художник и скулптор, който е печелил международни награди в миналото. Днес никой не го познава, работи като строител.

Някои смятат, че само нечестните и подлите успяват, а честните и добрите винаги са жертви и смятат, че това е причината да не се справят с живота – другите са виновни, светът е виновен.

Трети смятат, че е въпрос на съдба, карма.

Истината е съвсем друга. Ние решаваме дали да сме неудачници или не.

Това може да звучи странно.

Никой не иска да бъде неудачник, никой не харесва неудачници за приятели. Те са за присмех или съжаление от страна на околните.

Как може тогава човек да реши да бъде неудачник?

Какво означава да си неудачник?

Това че ти се случват лоши неща и че преживяваш неуспех не означава, че си неудачник.

Неудачникът е човек, който не успява да се справи с нещастията, неуспехите, предизвикателствата в живота.

Чували ли сте за Роуз Кенеди – майка на редица известни американски политици. Тя преживява големи трагедии – двама от синовете й са убити. Един от синовете й умира в самолетна катастрофа. Една от дъщерите й загива при самолетна катастрофа. Една от дъщерите й има тежък мозъчен проблем.

Когато я попитали как се е приспособила към многото нещастия, които са сполетели семейството й, тя отговорила: Справям се.

А защо един човек се справя, а друг не?

Това е въпрос на решение, нагласа и умения.

Ето това е целта на този семинар – да ни помогне да вземем решения

Неудачник не е този, на който се случват лоши неща, проблеми и т.н., а този, който не може и не иска да се научи да се справя.

Неудачник е човек, който не успява да се справи със своите нормални ежедневни ангажименти и предизвикателства – малки или големи и не търси възможност да промени това.

Никой от вас не е неудачник, щом сте тук и търсите начини да превъзмогвате кризите и предизвикателствата в живота.

В този семинар ще разгледаме въпросът за справянето и ще говорим конкретно за справянето с неуспеха – следващият път. След това ще разгледаме справянето с някои сериозни вътрешни предизвикателства – вина, депресия, гняв, самота и отхвърляне.

Семинарът не е религиозен и може някои да са разочаровани. От друга страна в основата на нещата, които ще говорим стоят християнски ценности.

Библията не е само религиозна книга. В Притчи Соломонови и Еклесиаст имаме житейски съвети, житейска мъдрост съчетана с Божествена мъдрост. Мъдростта е способността да се справяш с живота.

Днес ще говорим за справянето в най-общ план.

І. Дефиниция за справяне

Какво означава да се справяш?



Справянето е усилията, които полагаме, за да управляваме ситуациите, оценени като потенциално вредни или стресиращи.

Какво ни казва тази дефиниция за справянето.

1) Справянето включва усилия и планиране;

2) Не винаги резултатът може да е положителен;

3) Справянето е процес, който се простира във времето.

Много е важно да разберем, че справянето е свързано с активност от наша страна, но активност, която е резултат от планиране – т.е. оценка. Ще видим, че оценката е първото нещо, което трябва да се направи, за да може човек да започне да се справя.

Фактът, че говорим за усилия, които полагаме означава, че това трае дълго, това е процес. Справянето не е магическа формула. Ако искаме да се справяме, трябва да се въоръжим с търпение.

Справянето не винаги ще доведе до положителни резултати – някоя болест. Да се научите да се справяте не означава да бъдете излекувани. Означава да се научите да живеете с това, колкото и да е трудно.

Нека да видим кои са основните

ІІ. Стратегии за справяне

Има основно две общи стратегии за справяне: 1. Фокусиране върху проблема и 2. Фокусиране върху емоциите.

Какво представляват тези две стратегии.

1. Фокусирано върху проблема справяне

Фокусираното върху проблема справяне може да е насочено навън или навътре.

а) Когато е насочено навън то има за цел да промени ситуацията или поведението на други хора.

Например: Имаш някакъв проблем с бизнеса поради лоши закони. Организираш хора, които са в твоята позиция и започвате да упражнявате натиск върху управляващите да променят законите.

Имаш проблем със съсед, който не спазва правилата за тишина в жилищната сграда, в която живееш. Заедно с други съседи упражнявате натиск върху него да промени поведението си.

б) Когато е насочено навътре стратегии за справяне с проблема включват развитие на нови умения и реакции и промяна на нагласи и потребности.

Например: Искате да започнете работа на определено място, но ви трябва английски език. Какво ще направите, за да решите проблема? Може ли да се насочите навън – т.е. да принудите фирмата да промени това изискване? Не. Може да промените вашите умения.

Не пренебрегвайте невероятните възможности, които се крият в промяната на вашите компетенции.

На 50 години може да научите нов език, да усвоите нова професия, да завършите ново образование и да започнете нова работа.

Друго, което можем да направим е да променим нашите нагласи и потребности. Ако не искаме да променим компетентността си, можем да променим потребностите си – да се задоволим с друга работа.

Другата обща стратегия за справяне е:

2. Фокусирано върху емоциите справяне

Тази стратегия има за цел да контролира и управлява чувствата, които се появяват у нас в следствие на кризата или предизвикателството, което сме преживели.

Тя няма за цел да променя нищо отвън, а само вътрешните преживявания.

Това може да стане по различен начин:

- упражнения

- изразяване или неизразяване на чувствата пред други

- релаксиране

- пушене, пиене, опит да удавиш емоциите си

Например: Загубили сте близък човек. Не може да върнете нещата назад. Каква стратегия за справяне ще потърсите? Фокусирано върху емоциите. Трябва да намерите начин да овладеете вашите емоции, за да не потънете в депресия.

Кога човек предприема едната или другата? Когато счита, че може нещо да промени се насочва към решаване на проблема. Когато смята, че нищо не може да се направи се насочва към овладяване на емоциите.

Тези две стратегии може да се комбинират. Например:

Явявате се на интервю. Подготвяте се добре и избирате подходящо облекло (проблема). Опитвате се да контролирате страха и несигурността си, за да изглеждате приятни, уверени и диалогични (емоциите).

Нека да посочим и някои нагласи, които са важни при изграждането на успешни техники за справяне.

ІІІ. Нагласи за справяне

Има нагласи, които създават благоприятни предпоставки за справяне, помагат. Има и нагласи, които пречат за справянето.



СамообвинениеОтговорност

Каква е разликата между двете?

Установено е, че самообвиняващите се хора са по-малко адаптивни. Те са по-склонни да изпадат в депресия и от тук по-пасивни при взимане на решения.

От друга страна поемането на отговорност означава да поемеш отговорност за това, което се е случило, ако наистина ти си виновен и да поемеш отговорност за промяна на ситуацията.

Например: Виновен съм за това, че съм ударил колата. Мога да започна да се самообвинявам и осъждам колко голям карък съм и т.н. Чак другите да започнат да ме съжаляват. Колкото повече се обвинявам толкова по-пасивен ставам.

Да поема отговорност означава да кажа – да, вината е моя. Как да оправя нещата? И да започна да търся начин.



ОптимизъмПесимизъм

Тези две нагласи разгледахме и в стрес семинара.

Песимистът трудно се справя, защото той няма очаквания, че нещо може да се промени положително. Той не предприема действия, защото смята, че ще са напразни.

Оптимистът е готов да планира, защото вярва, че има смисъл това, което прави.



ГъвкавостСкованост (еднотипно мислене)

Да си гъвкав означава да приемаш, че има повече от един начин за решаване на даден проблем. За това се изисква творческо мислене. Един преподавател по творческо мислене казва, че давал задача за проекти – да измислят един проект. Някои се справяли, други не. После решил да иска от всеки по три различни възможни проекта. Повечето се справяли. Целта е била да се стимулира гъвкавостта.

Има много възможности, ние не ги познаваме.

Хората, които са сковани мислят еднотипно. Те смятат, че има само едно решение и ако то не се осъществи или приеме от другите, всичко се проваля.



Търсене на решение Избягване

Някои са свикнали като се появи криза или предизвикателство да го избягват. Вместо да се борят за принципите те правят компромис. Избягват съревнованието, защото се страхуват, че може да загубят. Вместо да решат конфликта в семейството отиват с приятели, на кино или се задълбочават в работа.

Те смятат, че проблемът ще се реши от само себе си. Но така залагат бомба със закъснител, която рано или късно избухва.

Другата нагласа, която ни помага да се справим е търсенето на решение на проблема. Още докато е малък.



Упоритост Отказване

Отказването е да се предадеш след неуспешния опит. Пред първата опасност. Пред първата негативна емоция. Когато хората се сблъскат с разочарование с горчивина, отрицателни чувства са готови да избягат. Това води до неспособност да се справят.

Упоритостта пък води до търсене на нови решения, отново и отново.

ІV. Процесът на справяне

При процесът на справяне основно значение имат т. нар. първична и вторична оценка.



1. Първична оценка

Когато се изправим пред дадено предизвикателство първото нещо, което правим е да преценим доколко е заплашителна ситуацията, до колко е значима за нас. Дали си струва да се разстройваме и да предприемаме нещо.

Това е първичната оценка.

Тя е много важна, защото ако имаме правилна първична оценка, ще можем да предприемем и адекватни действия.

Например: Шефът със строг глас вика трима от своите подчинени да дойдат на следващия ден в началото на работата при него.

Иван: Лошо, загазил съм, ще ме уволни, няма да мога да спя …

Стоян: И друг път се е случвало, бил е в лошо настроение. Но може и да е сериозно. Не мога да знам. Трябва да се подготвя, да си довърша доклада.

Драган: Това си е проблем на шефа и не ме засяга. Утре ще си отида на работа и това е.



2. Вторична оценка

Тя включва следващите реакции. Какво да направим, за да избегнем опасността.

Тук човек се подготвя с план А, Б, В.

Тук започва процесът на справяне. Да се справиш означава да съставиш добър план за решаване на кризата.

Как да се научим да правим правилни първични и вторични оценки?

За това ще поговорим друг път.



V. Помощ при справяне

Има умения, които трябва да усвоим, за да можем да се справяме добре с нещата в живота.

Ето някои от тях.

1. Система за подкрепа

Това е социалната подкрепа. Не подценявайте помощта, която може да получите от хората около вас.

Когато имате компютърен проблем – има хора, приятели, които могат да ви помогнат със съвет. Така е и с другите проблеми – някой да ви изслуша, да ви даде съвет, да ви даде необходимата информация или пък насока.

Хората, които имат добри системи за подкрепа се справят по-добре.



2. Релаксация

Това може да ви помогне да се откъснете от проблема. За да се справите понякога трябва да излезете извън проблема си, да се дистанцирате.

Това ви дава възможност да се заредите.

3. Говорете си

Може да звучи смешно, но това е начин да се мотивираме вътрешно, да се нахъсаме. Да анализираме наученото. Да се държим отговорни за нещата.



4. Чувство за хумор

Никога не се приемайте прекалено на сериозно. Винаги търсете забавната страна на нещата.



5. Физически упражнения

Това намалява напрежението, засилва самоувереността, намалява депресията, засилва положителното настроение.



6. Самонаграждаване

Много често хората са сурови със себе си.

Трябва да се награждаваме за малките постижения. Това ни мотивира да продължим напред.

Заключение:

Когато наближава буря, някои строят стени, други - вятърни мелници.

Китайска поговорка.

Няма да ви дам готова схема за справяне. Това трябва да направите сами. Бих могъл да ви помогна, ако имате нужда от помощ (както и аз самият имам нужда), но действащата стратегия трябва да е ваша, а не нечия чужда.

Каква е ползата от това да се научиш да се справяш?

Ще бъдеш човек, който е способен да си поставя цели и да ги изпълнява.

Ще си уверен, че можеш да успееш.

Ще можеш да контролираш негативните емоции и стреса.

Това ще ти даде едно друго качество на живота.

Преодолей синдрома на каръка!

Превърни живота си в приключение!

Бъди вдъхновение за другите!






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница