Семинарно упражнение на тема "сегментиране на пазара" І. Работа по задача за семинарно упражнение и ІІ. Реферат (стр. 3)



Дата30.05.2017
Размер66.88 Kb.
#22335
ТипСеминар
СЕМИНАРНО УПРАЖНЕНИЕ НА ТЕМА

“СЕГМЕНТИРАНЕ НА ПАЗАРА”


І. Работа по задача за семинарно упражнение

и ІІ. Реферат (стр.3)


Цели на семинарното упражнение и реферата:

  1. Да се разбере значението на предварително проучване и определяне на мотивацията на хората за избор на стока и услуга и потребителското поведение по отношение на определен вид продукт или марка

  2. Да се разбере същността и значението на процеса на сегментиране на пазара чрез определяне на групите клиенти на различни фирми/обекти и съответно използване на различни критерии и подходи за сегментиране



І. Работа по задача за семинарно упражнение


Групата разглежда и се запознава със съдържанието на задачата “Сегментиране на пазара – специализирани заведения за храна и напитки”. След това трябва да:

  1. се запознае с темата за сегментиране на пазара представена на лекции, в литературата посочена в програмата на „Маркетинг в туризма” и по-конкретно в глава трета “Потребителско поведение и сегментиране на пазара” от учебника “Маркетинг в туризма – съвременни концепции, техники и практики”, Университетско издателство, ИУ-Варна, 2010, на гл.ас.д-р Генка Рафаилова;

  2. се запознае с концепцията на разглежданите три вида специализирани видове заведения за храни и напитки – кафе-бар, вино-бар и еко-бар;

  3. отговори на поставените въпроси към задачата;

  4. подготви кратко устно представяне съдържанието на задачата;

  5. представи въпросите (виж на стр. 3 от файла) към задачата и техните отговори, но само с ключови думи и изрази, като обясненията по тях излага устно пред групата. Презентацията е чрез Power Point;

  6. отговорите за всеки един от трите вида заведения, които са предмет на задачата трябва да бъдат съпоставени, така че аудиторията да разбере различията.


Съдържание на задачата „Сегментиране на пазара – специализирани заведения за напитки”

Освен традиционните кафе-барове, в които задено с напитките кафе и чай, почти 2/3 от асортимента се състои от безалкохолни и алкохолни напитки и освен традиционните коктейл-барове, съществуват специализирани заведения за напитки като:



  • „Кафе-бар”, в които 2/3 от асортимента включва различни видове кафе и чай или напитки на тяхна основа,

  • „Бар за сокове и студени освежителни напитки”, най-често с напитки от пресни плодове и зеленчуци, със здравословен и екологичен ефект

  • „Вино-бар”.

Представените заведения в настоящата задача са съществуващи – в България и по света. За по-подробна информация могат да бъдат разгледани сайтове в Интернет като някои от адресите са посочени, а други могат да бъдат намерени допълнително.

Кафе-бар” специализираните заведения, съществуват САЩ, в Великобритания Германия и Франция, в Румъния и в България (и още някои други европейски страни). Известни вериги „кафе-бар” са „Starbucks Coffee”, “Coffee Beans”, “Costa”, “Coffee Republic”, “Onda” и др. В този тип заведения се предлагат минимум 5-6 вида кафе в чаши с различна вместимост – малка, средна и голяма, поне 10 вида напитки с основа кафе и различни добавки, поне 3-4 вида чай и и още толкова на негова основа, 2-3 вида безалкохолни, ограничен асортимент от сандвичи и дребни сладки. Задължително има два вида кафе според вкуса - „мек”, т.е. по-ароматизиран и „твърд”, т.е. по-горчив вкус Клиентите могат да консумират кафето и чая в заведението, но и да го отнесат със себе си, като за целта се ползват чаши със специален капак и направени от материал, който е термоустойчив, запазващ топлината на напитката. На разположение, с право на свободен избор и без ограничение, на консуматорите са 3-4 вида прясно мляко с различна масленост, 3-4 вида захар и подсладители, ароматизатори за кафето като канела, ванилия, шоколад и т.н. В заведенията може да се закупи кафе на зърна, което по избор може да бъде смляно на място. За целта е предоставена подробна информация за произхода, качеството и тип вкус на кафето. В „кафе-баровете” обикновено клиентите могат да ползват безжичен Интернет, а в някои да закупят чаши с марката на заведението и различни аксесоари за приготвяне и консумация на кафе и чай.

В София оперират кафе-баровете Coffee House, Onda, “Starbucks”, а във Варна е Costa Coffee, Coffee Republic в МОЛ Варна, Yan Coffee Break в Гранд Мол Варна, Modera Café и др.

Наблюдава се тенденция за откриване на заведения за кафе и чай и напитки на тяхна основа, в които има или ограничен брой места за сядане, или няма, а напитките могат да се вземат от клиента в специални чаши. Кафето и чаят също са по-специални или от определени марки.

Полезни Интернет сайтове за подробна информация за заведенията са: www.starbucks.com, www.coffeebeans.com, www.costa.co.uk, www.coffeerepublic.bg
Традиционните „Вино бар” – заведения са тези, в които се предлагат най-малко 20 вида червено и толкова бяло вино, ограничен асортимент от пакетирана или прясно приготвена храна като сандвичи и салати или колбаси и сирена. Това не са винарни, нито ресторанти, т.е. основните артикули в менюто са вината. Съществуват различни категории „вино-бар” – луксозни и от 4 до 2 звезди. Основната концепция на заведенията е да се предлага напитката вино, а не обяд или вечеря, не организирана дегустация, въпреки че тя не е изключена, но се прави по-рядко. Подобно на вино-бар има в някои специализирани магазини за вино и алкохол, особено в САЩ. Барът е обособен в самия магазин и провежда дегустации на различни видове вина – френски, италиански, австралийски и др. в работните дни от седмицата, предимно вечер и се предлагат френски, италиански или др. сирена по време на дегустацията.

Полезни Интернет сайтове за подробна информация за заведенията:



www.thewinebarofsaratoga.com, www.trovatore23.com, www.bodegawinebar.com

Допълнителна информация в списание ХоРеМаг, където има статии по темата и е препоръчителна статията на гл.ас. Ат. Кръстева


Еко-бар”, „Еко-заведение” и др. Това може да бъде бар за напитки – безалкохолни и алкалоидни, студени и топли, които са приготвени от свежи плодове, нискокалорични продукти, продукти от биологично селско стопанство и т.н. Технологията на приготвяне е специална, така че да се пести енергия и вода. Предлаганите напитки имат висока стойност от гледна точка на доставяне на жизненозначими вещества за организма, енергия и удоволствие. Това може да бъде заведение, в което освен напитки, се предлагат и екологични храни – приготвени от свежи продукти от биологично селско стопанство, нискокалорични или такива, които не съдържат консерванти, изскуствени подсладители и т.н. Вариантите на подобно заведение са:

  • да бъде обособено като щанд, помещение и т.н. в супермаркет, покрит базар или част от магазин, супермаркет и т.н. където се предлагат здравословни, еко-храни или биологични продукти;

  • да бъде самостоятелно или част от верига заведения;

  • Да бъде заведение към хотел (еко-хотел), комплекс за развлечения и хранене – етнографски, природен парк, еко-парк и т.н.

Примерни вериги заведения от този вид са FixMix в София, Jumbo Juice и Robeks в САЩ, щандове за напитки в магазините от веригата за еко-продукти Whole Food в САЩ
Въпроси:

  1. Какви са мотивите на посетителите на всеки тип специализирано заведение? Моля посочете вашите предположения по отделно за всеки тип заведение. Забележка: мотивът е потребност, желание, стимул, който е присъщ на потребителят, а не на самото заведение!

  2. Кои са потенциалните или настоящи клиенти на всеки тип специализирано заведение за напитки? Моля опишете клиентите по възраст, семейно положение, доходи, местожителство, стил на живот, цел на посещение на заведението.

  3. Къде в България – град, селище, курорт и т.н. или в град Варна е подходящо – от гледна точка на достатъчно клиенти и потенциал за продажби – да се открие вино-бар и еко-заведение?

  4. Какъв тип специализирани заведения за храни и/или напитки, и/или развлечения, обединени във верига, могат да бъда успешни в България от гледна точка на потенциален брой клиенти и добра конкурентноспособност?

ІІ. Реферат по темата



Внимание: Рефератът е за индивидуална работа за студенти, които не са набрали необходимия брой точки. Но, рефератът може да бъде изпълнен като задача за семинарно упражнение и да се представи чрез Power Point презентация при предварителна уговорка с преподавателя ако екипът от студенти представи интересен обект от сферата на туризма и свободното време
Рефератът включва описание на потенциални и настоящи клиенти на градски хотел, затворен тип ваканционно селище/туристически комплекс или къмпинг. За целта е небходимо да се познава темата за сегментиране на пазара, като се използва посочената литература в конспекта. Задачата изисква да се:

  1. Отговори на поставените /на част от тях/ въпроси за настоящите клиенти, от стр. 75, от учебния наръчник “Маркетинг в туризма” на Генка Рафаилова.

  2. Представи в писмен вид попълнена подобна таблица от стр.76, от същия учебен наръчник. В таблицата се представят данни за настоящите клиенти.

  3. Опишат групите потенциални клиенти

  4. На базата на потенциалните и настоящи клиенти да се посочат целевите пазарни сегменти



  1. енциала на пазарния сегмент и каква е конкурентната спосособност на хотела или ресторанта на съответния сегмент.




  1. критерии за сегментиране, какъв е потенциала на пазарния сегмент и каква е конкурентната спосособност на агенцията или обекта на съответния сегмент.








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница