Септември 2010 съдържание въведение цели, обхват и ограничения на изследването 3



страница1/9
Дата17.08.2018
Размер2.14 Mb.
#79843
ТипАнализ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




АДМИНИСТРИРАНЕ НА РЕГУЛАТОРНИТЕ РЕЖИМИ – МОДЕРНО РЕГУЛИРАНЕ

Септември 2010

СЪДЪРЖАНИЕ

ВЪВЕДЕНИЕ - ЦЕЛИ, ОБХВАТ И ОГРАНИЧЕНИЯ НА ИЗСЛЕДВАНЕТО 3

ПРАВНА РАМКА, ПРИНЦИПИ И ИЗИСКВАНИЯ ЗА ЗАКОНОДАТЕЛСТВОТО 5

Добро административното регулиране 5

Необходимост 6

Основни документи, регламентиращи политиката


на доброто административно регулиране 8

Основни принципи на по-доброто регулиране 10

ОСНОВНИ ЦЕЛИ НА НОРМАТИВНАТА УРЕДБА ЗА ПО-ДОБРО РЕГУЛИРАНЕ 16

Институционалната рамка 19



ПРИЛАГАНЕ НА ПРАВНАТА РАМКА, КОНСТАТАЦИИ, СЛАБОСТИ И НЕСЪОТВЕТСТВИЯ 22

Дърво на проблема – източници и следствия 22

Засегнати страни 26

Индикатори за оценка на въздействието 26

Анализ на въздействието 30

ИЗВОДИ И КОНСТАТАЦИИ 44



ПРЕПОРЪКИ ЗА ОПТИМИЗИРАНЕ И УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ 51

ИНФОРМАЦИОННА СИСТЕМА ЗА МОНИТОРИНГ НА АДМИНИСТРИРАНЕТО НА РЕГУЛАТОРНИ РЕЖИМИ…………………………………………………………………………………………….. 55

ПРИЛОЖЕНИЕ 1………………………………………………………………………………..… 57


ВЪВЕДЕНИЕ - ЦЕЛИ, ОБХВАТ И ОГРАНИЧЕНИЯ НА ИЗСЛЕДВАНЕТО


Настоящият материал изследва административното регулиране в България с цел установяване на основни проблеми и несъответствия при прилагането на нормативната уредба и стратегическите документи спрямо принципите на доброто регулиране и формулиране на предложения за предприемане на корективни мерки.

За проучването е разгледана нормативна уредба и стратегически документи, доклади и отчети.

Основен акцент е поставен върху анализа на нормативната уредба, а именно Закона за ограничаване на административното регулиране и контрол върху стопанската дейност, поради следните причини:


  • общ закон, регламентиращ принципите на по-доброто регулиране в България, поставящ общата рамка и изисквания към специалните закони и подзаконова нормативна уредба, издавана от НС и органите на местното самоуправление;

  • представя политиката и механизмите за ограничаване на административното регулиране и контрол;

  • съответства на принципите, заложени в Европейските стратегически документи и политики;

  • натрупан опит по прилагане на закона, който представя основни проблеми и несъвършенства на общата политика/нормативна рамка.

  • спрямо практиката по прилагане на закона се измерват редица показатели, отразяващи конкурентноспособността на България с оглед административното регулиране на бизнеса, какъвто е индикатора за глобална конкурентоспособност, изготвян от Световния икономически форум, чиято цел е да оцени способността на всяка страна да осигури висока степен на просперитет на своите граждани1

Фокусът е върху изпълнението на задълженията от страна на администрацията и органите на власт за подобряване на бизнес климата чрез по-добро регулиране и до каква степен е постигната целта на политиката за насърчаване извършването на стопанската дейност в България.

Методологията на изследването се базира на принципите и рамката на последваща оценка на въздействието на нормативни документи и политики.



Проучването е извършено при следните ограничения:

Изследването е с фокус прилагане на общите принципи на добро регулиране и е с хоризонтален характер, без да се разглежда специализираната нормативна уредба, регулираща определени отношения в дадена област или сектор;

В обхвата на проучването е основно Закона за ограничаване на административното регулиранe и административния контрол върху стопанската дейност (ЗОАРАКСД), като закон регламентиращ принципите на доброто регулиране и свързаната с него нормативна уредба, както и стратегическите документи в тази област;

Изведена практика на база на документални доказателства - отчети за състоянието на администрацията, отчети на правителствени стратегически документи, доклади за извършени анализи на въздействието на нормативната уредба.

За преодоляване на посочените рискове, се приемат следните предпоставки и ограничения на проучването:

даване на общи препоръки за подобряване прилагането на нормативната уредба и политики в областта на административното регулиране;

фокус към формулиране на примерни индикатори за оценка на въздействието на нормативните актове/политики и използването им като мониторингов механизъм.

ПРАВНА РАМКА, ПРИНЦИПИ И ИЗИСКВАНИЯ ЗА ЗАКОНОДАТЕЛСТВОТО

Добро административното регулиране


Административно регулиране на стопанската дейност е въвеждането на правила и административни изисквания, които регулират стопанската дейност на стопанските субекти посредством разработването, приемането и прилагането на нормативни актове по установени в закон ред и процедури.

Процесите на регулиране и контрол са взаимосвързани и зависими, тъй като административният контрол превръща нормативните изисквания, регулиращи стопанската дейност, в административно регулиране, а прилагането на правилата, въведени посредством административно регулиране, може да бъде гарантирано само чрез ефективен административен контрол.

Регулирането на стопанската дейност не е панацея за решаване на проблемите. Различни политики и решения трябва да се вземат под внимание при оценка на това, с кое от възможните средства желаната цел ще се постигне по-ефективно.

Поради това в последните години все по-широко се обсъжда не самото регулиране, а възможността за по-добро регулиране, което насърчава стопанската дейност и не ограничава бизнеса и гражданите.

По-доброто регулиране е обширна стратегия за подобряване на регулаторната среда в Европа – обхващаща набор от инициативи за консолидиране, систематизиране и опростяване на съществуващото законодателство и подобряване качеството на новото законодателство чрез по-добра оценка на предполагаемото икономическо, социално въздействие и въздействие върху средата. Законите и регулациите са необходими за осигуряването на честен и конкурентен пазар, ефективна закрила на общественото здраве, околната среда и благосъстоянието на гражданите. По-доброто регулиране прави това по начин, който увеличава ползите от обществената политика докато намалява разходите, които регулирането може да наложи на икономиката. Има достатъчно доказателства, че по-доброто регулиране може да повиши значително производителността и заетостта, като по този начин има принос към Стратегията на ЕС за растеж и заетост (Лисабонска стратегия)2.

Една от основните задачи, стояща пред държавите - членки на Европейския съюз, е усъвършенстване на регулациите с цел осигуряване защитата на публичните интереси по начин, който да подкрепя, а не да пречи на развитието на икономическата активност3.



Каталог: uploads -> files -> oldsite news
oldsite news -> Становище на икономическия и социален съвет на тема “стратегически приоритети на българската
oldsite news -> Преглед на печата 11 ноември 2009 г
oldsite news -> За оценка на компетенциите на работната сила по браншове и региони
oldsite news -> Преглед на печата 9 август 2010 г
oldsite news -> Доклад на Световната банка: Рестарт за здравната реформа От 2002 до 2007 година са открити над 100 нови болници
oldsite news -> Преглед на печата 12 август 2009 г
oldsite news -> Преглед на печата 17 декември 2009 г
oldsite news -> Наложиха ни най-големите ограничения за намаление на парниковите газове в ес
oldsite news -> Бск отбелязва своята 30-годишнина На 27 април 2010 г в столичния хотел Шератон
oldsite news -> Решение се чака през есента


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница