Сезонът на високите температури и жегите е много благоприятен за взривове от вирусни инфекции, които народът нарича летен грип, каза вирусологът академик Ангел Гълъбов



Дата13.01.2018
Размер29.68 Kb.
#45638
www.bnr.bg, 02.08.2016 г.

http://bnr.bg/varna/post/100721972/s-letnite-jegi-i-loshata-higiena-idva-sezonat-na-virusite

С летните жеги и лошата хигиена идва сезонът на вирусите

Сезонът на високите температури и жегите е много благоприятен за взривове от вирусни инфекции, които народът нарича летен грип, каза вирусологът академик Ангел Гълъбов. Той обясни, че всъщност това не е грип, чиито вирусоносител е активен през студените сезони и освен това, за разлика от ентеровирусите, грипът тежко поразява целия организъм. Той удря белия дроб и води до процеси, заради които страда целият организъм.

Грипът поразява централната нервна система, ушите, сърцето и у нас средно 2000 души умират заради усложнения от грип. През лятото ни атакуват вируси - най-често ентеровируси, които имат много висока изменчивост. Няма в биологията друг вид, който така да се изменя като ентеровирусите. Те причиняват лесно предаващи се инфекции, без да имат изразена симптоматика. Най-лесно това става чрез мръсните ръце, които са източник на инфекцията. Начинът на приготвяне на храната вкъщи и в заведенията за обществено хранене, обществените тоалетни, както и отпадните води са основните източници на зараза.

Тези ентеровируси са толкова устойчиви, че са близки по устойчивост до спорите. Особеното и проблематичното за ентеровирусите е, че един и същи вирус може при еднакви условия да даде различна симптоматика. Инкубационният период след заразяване е един - два дни. В малко случаи клиничната картина се проявява от преминаването на вирусите от тънките черва и може да доведе до енцефалити и менингити, но също и да атакуват сърцето и дори да предизвика диабет от първи тип, т.е. такъв, при който хората са инсулинозависими, обясни специалистът. Единственият качествен и ефективен начин да се преборим с тези летни вируси е да се спазва много строга хигиена. Прекият контакт е начин за предаване на инфекцията.

Това налага непрекъснато да се мият ръцете, да се измиват плодовете преди да се консумират, както и много добре да се приготвя месото преди консумация. През лятото хората прекарват почивката си на море и там начинът на организиране на общественото хранене е по-различен, затова трябва да се внимава, когато се посещават ресторантите и да не се купува храна от амбулантни търговци, съветва академик Ангел Гълъбов.

www.zdrave.net, 02.08.2016 г.

http://www.zdrave.net/news/novini-210/mtsp-spor-koy-plashta-razhodite-kohlearni-58728

МЗ и МТСП в спор кой да плаща разходите за кохлеарни импланти

Преди повече от два месеца Комисията за защита от дискриминация излезе с решение, с което установи дискриминация по признак увреждане спрямо лицата с двустранна невросензорна загуба на слуха. Според решението здравният и социалният министри трябваше в двумесечен срок да предприемат необходимите действия за включването на кохлеарните импланти или в списъка с помощните средства, приспособления и съоръжения за хората с увреждания, или в списъка на медицинските изделия, предназначени за хората с увреждания.

Вместо това обаче двете министерства обжалват решението, защото не могат да се разберат кое ведомство да поеме съответните разходи, информират от ЦЗПЗ.

Здравното министерство обжалва решението за дискриминация с аргумента, че подсигуряването на ремонта и поддръжката на системата, по-конкретно външната част – речевия процесор, не е медицинска по своя характер, а техническа. Поради тази причина поддръжката и ремонта на речевия процесор като немедицинска дейност закономерно и обективно не била въведена в обхвата на основния пакет от здравни дейности, гарантирани от бюджета на НЗОК. Също така, в медицинския стандарт „Ушно-носно-гърлени болести“ не са включени дейности, свързани с поддръжката и ремонта на медицинските изделия влагани по време на извършваните от тях медицински процедури.



Социалното министерство пък обжалва с аргумента, че кохлеарните импланти са медицинско изделие по смисъла на Закона за медицинските изделия, и съгласно БДС EN ISO 15225;2010 за номенклатурната система на медицинските изделия, кохлеарните импланти попадат в категория 1 – активни имплантируеми медицински изделия. Според тях след като оперативното поставяне на кохлеарните импланти се заплаща от НЗОК, следва те да поемат и поддръжката както и смяната на слухово-речевия процесор и батериите за тях. Така от МТСП смятат, че НЗОК е тази, която трябва да обезпечи кохлеарните импланти.

Делото пред КЗД е образувано по жалба на Родители на деца с увреден слух, Асоциацията на родителите на деца с увреден слух, а ЦЗПЗ участва като заинтересована страна, уточняват още от правозащитната организация. Първоначалната жалба е подадена на 3-ти август 2011 г. – точно преди пет години. След обжалването от страна на двете министерства, не е ясно още колко време ще продължи делото. Следващото открито съдебно заседание е насочено за 30-ти септември 2016 г.
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница