Sgscc (Електронни обучителни игри за развиване на социални и творчески компетентности)



Дата24.07.2017
Размер61.55 Kb.
#26395




531134-LLP-1-2012-1-BG-KA3-KA3MP




SGSCC (Електронни обучителни игри за развиване на социални и творчески компетентности)

Резюме на резултатите от използваемостта и въздействието на продуктите на проекта след приключване на пилотна фаза










Резултат No.

5.1.

Работен пакет No.

РП5

Статус

Финален


Този проект се финансира от Европейската Комисия. Тази публикация отразява само мнението на авторите и Комисията не е отговорна за информацията в нея, както и възможните начини за нейното интерпретиране.

РЕЗЮМЕ

Въведение: В рамките на проекта „SGSCC“ се проведе пилотна фаза в седем държави от Европейският съюз (Австрия, Белгия, България, Великобритания, Литва, Сърбия, Турция). Основната цел на тази фаза бе да се тества пригодността, приложимостта и да се оцени въздействието на обучителната програма, практическите упражнения, както и игрите за компютър и смартфон. Проведеното пилотно апробиране обхвана шесте основни групи на социални компетентности (общуване, коопериране, решаване на конфликт, самоконтрол, самоуважение и асертивност), както и творческата компетентност. Тази пилотна фаза обхвана месеците от Декември 2014г. до Юли 2015 година. В нея взеха участие обучители с различен професионален опит и специалност, както и обучаеми от няколко групи в неравностойно положение. Всички продукти на проекта бяха адаптирано поднесени в зависимост от индивидуалните особености на всеки един обучаем. На базата на получената обратна връзка и резултати бяха направени съответни подобрения на продуктите на проекта, чийто финални версии са достъпни напълно безплатно на официалният сайт на проекта.

Описание на методологията за осъществяване на пилотна фаза: Процесът на пилотиране се състои от две части. Първата част беше анализът на напредъка в областта на развитието на социалната компетентност и креативност в рамките на обучителният процес. Това бе проверено с помощта на предварителен и финален тест, а именно, чрез оценка на разликата между рейтингите на учители / обучители и самооценка на обучаемите преди и след обучението.

Във втората част на процеса на пилотиране се състоеше в тестването за ползваемостта на електронните обучителни игри, както и оценката на практическите упражнения и насоки в ръководството за обучители и професионалисти. По време на пилотната фаза, тестване на ползваемостта е била извършена и за да се определят проблемите, които биха могли да попречат на потребителите от успешно взаимодействие с игрите. В този процес, освен методът на наблюдение бяха използвани и оценъчни въпросници след всяка сесия. Наблюдението обхваща и процесът на надграждане на социалните и творчески компетентности чрез многократната употреба на игрите и обратната връзка от страна на обучители и обучаеми е включена в разширената версия на този доклад.


Профил на участниците – Общо 304 обучаемие и 67 обучители взеха участие е пилотната фаза. Преобладаващата част от обучаемите са на възраст между 16-20 години (56%), а останалите между 21 и 40 години. Съотношението между половете бе почти 1 към 1 (процентът на жените бе 54%). По отношение на тяхнния образователен ценз варира между лица с леки до средни обучителни трудности, както и такива, които са отпаднали от образователната степен в ранен етап. Лицата с увреждания конструират 70 % от общият брой участници. Сред тях има лица със сензорни и двигателни увреждания, както и такива, които имат комплексни (комбинирани) увреждания, в това число и лица с психични състояния. В 30% от останалите участници бяха включени лица с девиантно поведение, лица с тежък социален статус, както представители на малцинствата.

Резултати от пилотната фаза:

  • В най-голяма степен бе доказана полезността на продуктите на проекта „SGSCC“ по отношение на полезността им за подобряване на общуването, себеуважението и творчеството. В голяма степен самите участници в обучителните сесии сами успяха да усетят подобрение в тяхната комуникативност и самоконтрол, което потвърди очакването, че обучителната програма на проекта осъществява позитивна промяна в социалните компетентности на лицата със специални образователни потребности, които те биха могли да трансферират в реалния живот всекидневно. По-конкретно, в някои пилотни държави, участниците в обучението са показали солидна мотивация за използване на придобитите знания и умения, по време на обучението, особено в процесът на търсене на работа и взаимоотношения с колеги на работното място. Това потърждава, че благодарение на това обучение може да се осигури по-голямо включване на пазара на труда на хора с увреждания и на лица от групи в неравностойно положение.

  • Обучителите/учителите посочват високо ниво на ангажираност в обучителният процес на обучаемите. Това е много сериозно постижение имайки предвид спецификата на тази целева група и трудностите в задържането на тяхното внимание за по-дълъг период от време. Солиден прогрес бе отчетен в обучаемите по отноешение на преносът на наученото в реален контекст от житейски ситуации.

  • Ръководството за обучители „Социални и творчески компетентности“ доказа своята ефективност, получавайки средна оценка от 4.35 ( при максимум 5) от страна на обучители, които са го тествали. Практическите упражнения и тестове към него получиха също много висока оценка по отношение на добрата им организация, логичност и пълнота.

  • Компютърната игра „Островът на инките“ бе оценена като силно ангажираща вниманието на обучаемиете, но същевременно изискваща повече време на многократна употреба, особено за нива с различна степен на трудност. Графичното и изображение, подбраните аватари и случки изключително много подпомагат кооперирането и работата в екип в обучаемите.

  • Мобилното приложение „Въпросите на инките“ е лесно за употреба и също доста ангажиращо и въвличащо в игровото си съдържание. Интерактивните му елементи са позитивно оценени и от обучители и от обучаемите в рамките на пилотната фаза.

Изводи от пилотната фаза:

  • Извод 1: Качеството на обучителните материали и тяхната приложимост в практиката на професионалистите и обучителите на лица със специални образователни потребности до голяма степен зависи от личните качества и опит на обучителите и начинът, по които те ангажират и мотивират своите обучаеми. Ангажираността е свързана със подходът, които те използват в организацията на обучителният процес.

  • Извод 2: Обучителните материали на проекта „SGSCC“ биха могли да бъдат отправна точка за обучители, учители и ментори по отношение на управлението на различни ситуации в обучителния процес. Те трябва да адаптират тези материали спрямо индивидуалните способности на техните обучаеми. Винаги трябва винаги да се има предвид взаимовръзката между ръководството за обучителя, практическите упражнения, ръководството в картинки, заедно със компютърната игра и мобилното приложение. Те биха могли да бъдат допълнени от други съществуващи материали като видео файлове, рисунки, истории и др.

  • Извод 3: В голяма степен обучителните продукти на проекта доказват своята ефективност по отношение на прехвърлянето на придобитите знания, умения и компетентности в ситуации от реалния живот и на работното място ( напр. упражненията за активно слушане, емпатия, стартиране на разговор, спазване на правила и инструкции, показване на доверие и др. Друга част от тези упражнения са по-сложни и изискват повече участие на обучителите в процесът на тяхното придобиване и разбиране (напр. изразяване на благодарност, доверие и асертивно поведение). Това се дължи на различието в степента на обучителни трудности, както и от особеностите на конкретният обучителен процес. В тези случай ролята на обучителят е да направи предварителна оценка на тези материали преди включването им в обучителният процес на базата на своят професионален опит. Голямо значение също има осъзнаването от страна на обучаемиете на техните силни страни и възможности. Някой упражнения затрудняват по-специално лица с разстройства от Аутистичният спектър (напр. разпознаване на емоциите и мета-когниции (разбиране на нещата от гледната точка на другите). Въпросникът на самооценяване на социалните и творчески компетентности и този за оценка на тяхното въздействия са много полезни в такива ситуации.

  • Извод 4: Насърчаването на подобряването на социалните и творчески компетентности на хора с увреждания изисква подготовка на техните обучители / ментори / учители. Тези компетности са доказано изключително важни за всички дейности на работното място и като цяло в тяхното ежедневие. Някои упражнения могат да позволят по-висок трансфер в ситуации на работното място (напр. за разрешаване на конфликти и сътрудничество), докато други са по-тясно свързани с ежедневните житейски ситуации (за доверие, за иницииране на разговор и др.).



Научете повече на: www.games4competence.eu


Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница