Ще тръгнем по следите на българската азбука и ще се потопим в магичния свят на миналото



страница1/3
Дата28.05.2022
Размер4.06 Mb.
#114474
ТипЛитература
  1   2   3
По следите на буквите
Свързани:
60730914.a4, igrite-koito-horata-igrayat-otkus, Българите в Северен Кавказ - Петър Голийски, За произхода на днешните гърци, ЕНЕРГИЯ рус




По следите на буквите





Ще тръгнем по следите на българската азбука и ще се потопим в магичния свят на миналото.



Готов ли си?



Глаголицата



Глаго̀лицата е първата българска азбука, създадена от Кирил и Методий  в периода от 855 г. до 862 г. , за да се превежда църковната литература от гръцки на български език. Това е и първата позната славянска азбука.

Названието глаголица идва от думата глаголъ, означаваща „дума“. Тъй като глаголати означава говоря, глаголицата поетично е наричана „знаците, които говорят“.

През 863 г. Константин-Кирил Философ и брат му Методий са изпратени от византийския император Михаил III да покръстят западните славяни и да организират богослужение във Великоморавия. Това е станало по молба на великоморавския княз Ростислав. За тази цел Константин-Кирил Философ създал една нова азбука – глаголицата. 


Кирил и Методий са византийци, родени в гр. Солун през 9 век. Смята се, че майка им е славянка. Известни са със своята мисионерска дейност - разпространяването на християнството сред другите народи.
Кирил и Методий били полиглоти - владеели много езици. Кирил получил образованието си в прочутата Магнаурска школа - най-престижното училище във Византийската империя.

Константин Кирил Философ бил човек с изключителен ум, силен характер и високо образование и Константинопол, използвайки тези качества, често му поверявал различни дипломатически задачи.
След смъртта на светите братя техните ученици са прогонени от пределите на Моравия и намират прием в двора на княз Борис в България. Глаголическата писменост разцъфтява в книжовните средища край Плиска, Преслав и Охрид.

1 - Учениците на Кирил и Методий в България

2 - Учениците на Кирил и Методий в България


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница