Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: bg161PO001 2-01/2010 ”Подкрепа за организиране на събития с регионален и национален обхват и въздействие”



Дата31.03.2018
Размер66.18 Kb.
#64245
Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ:

BG161PO001/3.2-01/2010 ”Подкрепа за организиране на събития с регионален и национален обхват и въздействие”
Конкретен бенефициент: МИНИСТЕРСТВО НА КУЛТУРАТА

1. Договор BG161PO001/3.2-01/2010/01-01 „Песенен фестивал „Българската планина” - с. Триград, с. Лясково, гр.Девин”:

Стойност на договора - 282 017,74 лв.

Срок за изпълнение - 24 месеца

Фестивалът ще сe провежда под формата на представления и представяния на местните кулинарни, музикални, занаятчийски особенности, на места, където и сега се събират по 150 участника на различна възраст, групи от гайдари от 6 до 92 годишна възраст- тези места са исторически появили се, носят енергиен и обреден елемент, а не елемент на обикновен спектакъл.

Това ще е основа за креативен туризъм, в която посетителите - туристи ще могат активно да се включат в изработването на местните гозби, занаятчийски и музикални инстурменти, както и в участието веселбите на автентичните места в местните планини, където и традиционно се събират местните жители.

Фестивалът развива идеята за връзката между занаятите, фолклора, обредите и планината и я превръща в туристическа атракция от креативен тип, премахва ролята на туристите като наблюдатели и ги вкарва като изпълнители.



2. Договор BG161PO001/3.2-01/2010/01-02 „Европейска столица на културата – създаване на условия за избор на Български град Европейска столица на културата в края на 2012 г. Фокус – София, Варна, Пловдив, Русе, Бургас, Стара Загора, Велико Търново”:

Стойност на договора - 4 086 001,87 лв.

Срок за изпълнение - 24 месеца.

Фестивалите ще се проведат във фокусите на 7 града, както следва:



  • София – Фестивал на Модерното изкуство, Фестивал на виното, Фестивал на улиците на изкуствата в София, Фестивал на Балканската музика Фестивал на операта и балета, Фестивал на музеите

  • Варна - Фестивал на операта и балета, Театрален уличен фестивал, Фестивали Средновековен фестивал и Античен фестивал

  • Пловдив - Фестивал на операта и балета, Фестивал на музеите, Фестивал на училищата по изкуствата „Младостта в изкуствата”

  • Русе - Фестивал на операта и балета, Фестивал „Музика над вълните”,

  • Бургас - Фестивал на операта и балета,

  • Стара Загора - Фестивал на операта и балета, Фестивал Изкуство и култура, Фестивал на слънцето и огъня,

  • Велико Търново - Фестивал на музеите, .

Създава се обща платформа за мега-фестивални събития с регионален и национален обхват и въздействие, на културните и креативни индустрии, с фокус 7-те града-потенциални кандидати за Европейска столица на културата през 2019 от страна на България, от които един трябва да се избере до края на 2012г., както и да се създаде устойчив модел за представянето на градове с богато културно наследство под формата на високо-технологични и инновативни фестивали, за да може той да бъде в последствие използван като база за развитие на продуктите на културния и креативен туризъм, допринасящ за развитието на устойчив културен туризъм, разнообразяване на туристическото предлагане и увеличаване на ползите от туризма.

Предлага се поредица от културни събития, които равномерно разпределят туристическите потоци в няколко града на България. Туристическите продукти, изградени около даденият фестивал, ще бъдат тематични, организирани около определени водещи теми, може да бъдат свързани с темите на европейските фестивални маршрути. По този начин те ще получат ясно европейско измерение и ще се интегрират в европейската мрежа, като това е възможността за един национален фестивал да получи европейска стойност, която без подкрепата на ОПРР не би могла да се реализира. Ползите за туризма се свързват с разнообразяването на туристическите предложения, които съществуват до момента с нов висококачествен продукт на културния туризъм.

3. Договор BG161PO001/3.2-01/2010/01-03 „Кулинарни фестивали”:

Стойност на договора - 278 713,34 лв.

Срок за изпълнение - 24 месеца.

Фестивалите ще се проведат в Северен Централен район за планиране /Община Силистра и община Тутракан, с.Сребърна - с. Ветрен – Силистра - Тутракан – Архитектурен резерват Рибарската махала – Дунавската риба/ и в Северозападен район за планиране / Гр. Враца - село Баница/.

Културното наследство разширява своето съдържание, за да обхване освен паметниците на културата, още и други нематериални паметници на културата: традиционните местни кухни и продуктите свързани с тях, неосезаеми ценности и др., формиращи единната “културна среда”. В България чуждестранните туристи търсят природа, култура, кухня и гостоприемство.

Българската национална кухня може да се разглежда като философия, социализация, символ на обществен престиж и начин на живот.

Кулинарни фестивали ще допринесе за развитието на културния кулинарен туризъм, като предложи на широката публика атрактивни кулинарни форми с високи качества (нестандартни представяния на гозби, кулинарни състезания и фиести, алтернативни форми на готвене, изложби и видеоинсталации, акции, атрактивни съдове за готвене със съвременен арт дизайн и др.). Същевременно усилията на реализаторите на проекта ще бъдат насочени към изграждане на връзки между утвърдени и начинаещи кулинарни фестивални форуми в различни градове – с общо програмиране, споделени отговорности, пътуващи кулинарни програми. По този начин фестивалната атмосфера ще подпомогне както ангажирането на интереса на жителите и гостите на града-домакин, така и за привличане на елитни участници в артистичните кулинарни акции, за които пазарът на техния продукт се разширява.

4. Договор BG161PO001/3.2-01/2010/01-04 „Фестивали по старите български граници – фестивал „Изкуството на Беломорието”, гр.Гоце Делчев”:

Стойност на договора - 295 145,62 лв.

Срок за изпълнение - 24 месеца.

Фестивалът ще съчетава срещата на млади таланти, креативни творчески контакти и традиционното изкуство в региона на Беломорието.

Във фестивалната програма ще бъдат застъпени на конкурсни начала повечето от формите за художествено-творческа изява: модерни танци, народни танци, хип-хоп, брейк, стрийт денс, изобразително изкуство, фолклор, поп музика, поезия и  слово, театрално изкуство, електронна музика. В Гоце Делчев е роден съоснователя на Фестивала за електроакустична, електронна и компютърна музика (FEM) и първото му издание е в град Гоце Делчев (1989) и на Форум за мултимедия “Компютърно пространство” (1993) и  т.н.

Много танцови формации, хора на изкуството, декоратори, приложници, от цялата страна,  ще се включат във фестивала, който ще бъде открит с пъстър и шумен  парад на участниците. Програмата ще включва ритуално-маскараден спектакъл, надиграване, надсвирване, надпяване, „хепънинг”, етно-електронна музика на автори от цял свят, мултимедийна визия, експериментални видео-клипове, огнени пърформанси и факелно шествие с музикален съпровод. Маршрутът на шествието ще бъде обозначен с табели и надписи с афоризми.Характерна черта на фестивала е синтезът на различни изкуства.

Фестивалът ще създаде стабилна регионална база за ефективно участие на международните туристически пазари- ще обедини разнообразието от новаторски форми в съвременното и традиционно изкуство в региона на Беломорието, Кавала, Солун, Серес, и малките Родопски населени места по границата.

5. Договор BG161PO001/3.2-01/2010/01-05 „Международен фестивал "Град и култура" - гр. Плевен”:

Стойност на договора - 285 442,24 лв.

Срок за изпълнение - 24 месеца.

Международният фестивал „Град и култура”- гр. Плевен ще предложи на широката публика атрактивни зрелищни форми с високо художествено качество (улични спектакли, представления на открито, концерти, изложби видеоинсталации, акции и др.) Същевременно усилията на реализаторите на проекта ще бъдат насочени към изграждане на връзки между утвърдени и нови атракции и предлагането им в нов туристически продукт. Фестивалната атмосфера ще подпомогне както ангажирането на интереса на жителите и гостите на града-домакин, така и за привличане на елитни участници в артистичните акции, за които пазарът на техния продукт се разширява.

Международен фестивал „Град и култура”-гр. Плевен ще спомогне за в бъдеще да се развие целенасочена маркетингова стратегия за презентирането на фестивала като алтернативна туристическа атракция.

6. Договор BG161PO001/3.2-01/2010/01-06 „Фестивали на занаятите, традициите и декоративното изкуство - Трявна и Габрово”:

Стойност на договора - 277 562,08 лв.

Срок за изпълнение - 24 месеца.



Фестивал на занаятите ще включи занаятчийските общностите от цяла България и представители на всички националности, живеещи трайно в България, като тук се представят като спектакъл живи и забравени занаяти и занаятчийски техники от реални хора, изкарващи си прехраната с това, като самите занаятчии ще показват това като културен продукт в съответните временни работилници.

Това ще е една огромна работилница, основа за креативен туризъм, в която посетителите - туристи ще могат активно да се включат в изработването или довършването на занатчийските произведения.

Фестивалът превръща туристическата атракция от зрелище в съпреживяване от креативен тип, премахва ролята на туристите, като наблюдатели и ги вкарва като изпълнители и участници в традиционната мистерия на създаването и показването на едно занаятчийско произведение.

Ще се предложи аргументирано съчетание на атрактивната българска занаятчийска традиция с фестивален, реален, бизнес, финансов и брандинг модел и използване на съвременните средства на социалната Интернет среда и съвременните социални технологични платформи и виртуалните общества за националната и международна популяризация на фестивала.









Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница