Шу “Еп. Константин Преславски” Педагогически факултет Изготвил: Янчо Янчев I курс Спец. Пофв



Дата31.05.2022
Размер2.33 Mb.
#114498
Борба

ШУ “Еп. Константин Преславски”
Педагогически факултет
Изготвил: Янчо Янчев
I курс Спец.ПОФВ
учебна 2019-2020 г.
Фак.№006
БОРБАТА КАТО СПОРТ
Представлява физическа схватка , между двама души, при която всеки от тях се опитва да вземе надмощие или да установи контрол над противника. Физическите техники, с които се характеризира борбата, са: вкопчване, захващане, заклещване и премятане.
Основните методи имат отношение към военните техники за ръкопашен бой и самозащита, като се избягват тези техники, които могат да доведат до трайни наранявания.
В света съществуват много стилове на борба, всеки от които има своя дълга история.
История на борбата
Борбата е една от най-старите форми на боен спорт, като литературни препратки към него се появяват още в Илиада на Омир. Но борбата е още по-стара от Троянската война, още в пещерните рисунки има изобразени борцови схватки, което означава, че спортът е на около 15000 години. Във вавилонски и египетски картини са показани техниките на борбата, които се използват и до днес.
 
В древна Елада борбата има завидна роля в легендите и в литературата. Не случайно, този спорт е част от първите олимпийски игри.
Между пети и петнадесети век от новата ера, борбата набира изключителна популярност, като тя се радва на патронажа на кралските особи от Франция, Англия и дори от Япония.
Първите английски заселници в Америка пренасят спорта и го популяризират сред местните индиански племена. Борбата започва да се използва като метод за военно обучение, но и като средство за забавление по панаирите и в различните празници.
Първият организиран турнир по борба се провежда в Ню Йорк през 1888 година, а първото участие на този боен спорт в съвременната Олимпиада е през 1896, тоест още от възраждането им в Атина. През 1912 година, в Анверпен, е създадена и Международната Федерация по Борба (FILA).
Класическата борба се заражда в Древна Гърция и получава развитие в Римската империя, от което получава широко разпространеното си название гръко-римска борба. Съвременният вид на гръко-римската борба е оформен във Франция в първата половина на 19 век (затова е наричана също френска борба). От 1896 година класическата борба влиза в програмата на олимпийските игри, от 1898 г. се провеждат шампионати на Европа (европейски първенства), а от 1904 г. – шампионати на света (световни първенства).
Класическа и свободна борба
Борбата свободен стил е стил на любителска борба, който се практикува в целия свят. Наред с класическият стил, това е един от двата стила на борба, оспорвани в олимпийските игри. Свободният стил борба за разлика от класическият позволяват използването на краката на противника при нападение и защита.Свободната борба обединява традиционните техники по борба, джудо и самбо.
Нашите легенди в борбата
Дан Колов и Никола Петров са първите наши борци, донесли отличия за България. Дан Колов (свободен стил) печели европейското злато през 1936 г. на шампионата в Париж, а Петров (класически стил) триумфира със световната титла също във френската столица, но през 1900 година.
Дан Колов
Никола Петров
Български шампиони
Петко Сираков е първият българин, покорил световния връх под шапката на Международната федерация по борба (ФИЛА). На шампионата в Истанбул през 1957 г. той взима златото в свободния стил при 87-килограмовите.
Златният триумф на класиците е едва през 1966-а. На най-високия връх стъпват Боян Радев (97 кг) и Ангел Керезов (52 кг).
БОЯН РАДЕВ
АНГЕЛ КЕРЕЗОВ
Валентин Йорданов
Обявен за борец номер 1 на свободният стил за ХХ век от Международната федерация по борба
Седем кратен световен шампион
Олимпийски шампион от “Атланта – 96”
Армен Назарян
Два пъти е обявен от Международната федерация за борец №1 в класичестия стил (1998, 2003)
Три пъти Световен шампион;
Два пъти олимпийски шампион;
Жените в борбата
Станка Златева
Четири пъти е обявявана от Международната федерация за №1 в света;
Шест кратна световна шампионка;
Пет кратна европейска шампионка
Двукратна сребърна олимпийска медалистка;
Тайбе Юсеин
Обявена за спортист на годината за 2018 година от Българската федерация по борба
Световна и двукратна европейска шампионка ;
Спечелила квота за Олимпийските игри в Токио 2020 година.
Като индивидуален спорт борбата развива:
  • лична отговорност;
  • психическа устойчивост;
  • дисциплина;
  • сила;
  • концентрация;
  • учи ни как да се храним правилно;


Борбата учи на това да се концентрираш над точно определени и важни неща в твоята подготовка.
Навиците, характерът, които са създадени, благодарение на борбата помагат на всеки да има успехи във всяка професия, с която се захване. Не случайно в страни като САЩ, Русия, Иран, Турция, Япония и Индия едни от най-уважаваните политици и държавници са се занимавали с този спорт.
 
Най-силно изразените ползи и факти за спорта борба

Брус Ли е казал: „Аз не се притеснявам от този, който изучава
10 000 удара, аз се притеснявам от този, който усъвършенства 1 удар –
10 000 пъти.“
Този принцип е основен и в борбата.
Благодаря ви за вниманието и не забравяйте, че спортът преди всичко е удоволствие !!!

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница