Симеон Велики б иография



Дата28.02.2022
Размер223.23 Kb.
#113612
Симеон Велики

Симеон Велики

  • Б иография

Симеон е роден през 864г. Той е син на
Борис I от Крумовата династия. За
раждането му се съди от две писма
на константинополския патриарх
Николай Мистик,според които през 924г.
Симеон е на 60 години. Патриархът го
нарича,,син на мира“, което се свързва
с българо-визнатийският мирен
договор, довел до покръстването на
българите. Намерението на княз Борис
е тронът да бъде наследен от най-
големия му син Владимир Расате, а
Симеон да стане високопоставен
духовник. През 878г. Борис изпраща
Симеон в Магнаурската школа в Константинопол. Там той приема името Симеон. Междувременно Владимир наследява Борис. Владимир Расате извършва действия, които принуждават Борис да го свали от трона. Посочва Симеон за нов владетел.

  • Дейност

През 894 г. Симеон нахлува с войските си в Тракия и побеждава византийските части, изпратени срещу него. Императорът Лъв, верен на византийските дипломатически похвати, веднага привлича на своя страна маджарите живеещи тогава между Днепър и Долни Дунав. Те нападат Североизточна България и я опустошават. Симеон започва продължителни преговори с писма до византийския дипломат Лъв и в същото време сключва таен съюз с печенегите. През 896 г. съюзниците българи и печенеги нанасят съкрушително поражение на маджарите, като ги прогонват на запад в
Панония. В началото на Х век Симеон завладява териториите по Адриатическото крайбрежие и областта Драч. През 904 г. прави опит да завладее Солун и границата се установява на 22 км. северно от града, което е отбелязано в Наръшкия надпис. У българския владетел се засилва мечтата за Константинопол. През 913 г. той достига с войските си до византийската столица. По време на преговорите Симеон е коронясан символично за ”цар на българите” от патриарх Никола Мистик.Императрица Зоя извършва преврат и отхвърля споразумението с българите. Недоволен от тази измяна, цар Симеон опустошава цяла Източна Тракия и превзема Адрианополис. След дипломатическо затишие двете страни достигат до нова война. 
Решителната битка става при р. Ахелой в полето на Анхиало. На 20 август 917 г., предвождани от самия цар Симеон, българите нанасят най-голямото поражение на византийската армия, предвождана от пълководеца Лъв Фока, и настъпват към Константинопол. Тогава Симеон започва да се титулува ”Цар на българите и василевс на ромеите”.През 922 г. цар Симеон прави нов опит да превземе Цариград, като търси помощта на арабската флота. Преговорите с арабите се осуетяват, но българските войски са край Босфора. Императорът Роман Лакапин иска преговори. На 09 септември 923 г. двамата владетели се срещат с военни почести. Гвардията на Симеон го акламира на гръцки като ”василевс на ромеите”. С много подаръци императорът склонява Симеон да се оттегли. През 924 г. Симеон присъединява към България Сръбското княжество. С това завършват успешните Симеонови завоевания, с които България придобива имперско могъщество с излаз на три морета.

  • Златен век

При управлението на Симеон Средновековна България достига своя културен разцвет, превръщайки се в литературен и духовен център на Славянска Европа.В това отношение Симеон продължава политиката на своя баща Борис за утвърждаване и разпространяване на славянската култура и привличане на учени и писатели в страната.
Симеоновият Златен век е свързан и със създаването на оригинални богословски и светски произведения, като „Шестоднев“ на Йоан Екзарх, „Азбучна молитва“ и „Проглас към Евангелието“ на Константин Преславски, „За буквите“ на Черноризец Храбър. Личният принос на Симеон към този разцвет на литературата е възхваляван от съвременниците, например в сборника „Златоструй“ и в Симеоновия сборник, към който самият цар пише едно приложение.
Симеон превръща новата българска столица Преслав във великолепен религиозен и културен център, предназначен по-скоро за демонстрация на разцвета на царството и за владетелска резиденция, отколкото за военна крепост. Със своите повече от двадесет кръстокуполни църкви и многобройни манастири, своят внушителен царски дворец и Златната (Кръгла) църква, Преслав е истинска имперска столица.

  • Смърт

Цар Симеон Велики умира на 27.05.927 г. от сърдечен удар.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница