Синдром на нарушено внимание и хиперактивност



Дата11.01.2018
Размер75.9 Kb.
#43653
СИНДРОМ НА НАРУШЕНО ВНИМАНИЕ И ХИПЕРАКТИВНОСТ


Синдромът на нарушеното внимание и хиперактивност е термин, с който се назовават група нарушения на някои механизми в централната нервна система. Като се има предвид дългата редица имена, с които това заболяване е било назовавано години наред, може да настъпи объркване около критериите за диагностицирането му. Американската психиатрична асоциация описва три различни категории синдром на нарушеното внимание и хиперактивност: СНВХ разсеяност, СНВХ свръхактивност – импулсивност, и съчетание между двете. За по-просто ще говорим за синдром на нарушеното внимание СНВ, когато става въпрос за разсеяност без хиперактивност, и за СНВХ при свръхактивно-импулсивната и смесена форма.
СНВ/СНВХ е най-бързо разпространяващото се детско заболяване – 9-10%. Момчетата с такава диагноза са десет пъти повече от момичетата. Макар, че първоначално се е смятало за детско заболяване, СНВ/СНВХ се наблюдава и при възрастни. Синдромът причинява различни проблеми с ученето и поведението и създава трудности не само на страдащия от него, но и на цялото му семейство. Макар, че често обявяват детето със СНВ/СНВХ за страдащо от нарушено усвояване на информация, то обикновено има средна или над средна интелигентност и изявени творчески способности.
Сред факторите, свързани с развитието на СНВ/СНВХ са: наследственост, тревожност, алергии, пушене по време на бременността, хиперинсулинемия, недостиг на кислород по време на раждането, замърсители от околната среда, изкуствени добавки към храните, травми, инфекции, оловно отравяне и пренатални проблеми. През последните години се обръща все повече внимание на ролята на храненето за СНВ/СНВХ. Мнозина страдащи от това състояние реагират на определени консерванти, оцветители и салицилати в храните. Те могат да нарушат химическите процеси в мозъка и да доведат до нежелани промени в поведението. Бедната на белтъчини диета също може да бъде допринасящ фактор. Макар че темата се обсъжда ожесточено от десетилетия, проучванията са показали категорично, че добавките към храните наистина играят основна роля за хиперактивността.
Тя може да се характеризира с един или комбинация от следващите признаци. Обърнете внимание, че те могат да се появят при страдащ от СНВ с или без хиперактивност. Симптомите, отбелязани със звездичка (*) обаче се свързват най-силно с разновидностите, под които са изброени.
Симптоми на СНВ
Затруднено решаване на задачи и разпределение на времето*
Лесно отвличане на вниманието*
Протакане*
Лесно забравяне, често губене на вещи*
Нарушения на речта и слуха*
Затруднена организираност и завършване на задачи*
Разсеяност, неспособност за запомняне на поредица от събития*
Небрежна или импулсивна работа в училище, съдържаща очебийни грешки*
Липса на концентрация*
Неспокоен ум*
Неумение за запомняне на информация
Емоционална нестабилност, ежедневна или ежечасна смяна на настроението
Нарушение на съня
Отсъствие на цели
В зряла възраст – провали в кариерата и личните връзки
Симптоми на СНВХ
Трудно приспособяване към новости*
Склонност към тормозене на други деца*
Саморазрушително поведение*
Затруднено самостоятелно изпълнение на задачи и поръчения*
Изблици на ярост*
Нетърпеливост, неумение за изчакване*
Ниска търпимост към стреса и други обикновени проблеми*
Склонност към лесно разочарование*
Неумение за стоене на едно място дори за кратко*
Импулсивно, непредсказуемо или дръзко поведение*
Несръчност или тромавост*
Склонност към прекалено много говорене*
Смущаване на реда в клас*
Склонност към бързи отговори, преди да е изслушан въпросът*
Неуспехи в училище въпреки наличието на интелигентност над средната
Детето със СНВ се диагностицира по-трудно от детето със СНВХ, защото хиперактивността е по-очебийна от невниманието. Но протакането, затрудненото съсредоточаване и неумението за започване или завършване на начинания, свойствени на това заболяване, могат да имат вредно въздействие и в зряла възраст. СВНХ води до свръхактивно, неспокойно, нетърпеливо и импулсивно поведение. Въпреки това децата със СНВХ успяват да внимават и да завършват задачите си и често прекарват часове в занимания, които са им интересни. Възрастните със СНВХ като че ли постоянно са в движение и вършат нещо, но лесно губят търпение и са склонни да избухват. Най-тежка е съчетаната форма СНВ/СНВХ. Децата с този тип заболяване имат ниско самочувствие, нетърпеливи са, не спазват правилата, не проявяват чувство за отговорност, често са несръчни, мислят, че винаги са прави, отказват да приемат промени и не се адаптират добре.
Точната диагноза е трудна, защото много от симптмите се проявяват и в здрави деца в различни моменти през детството. Изобретателност или голяма енергия могат погрешно да бъдат диагностицирани като СНВ или СНВХ. Всъщност повече от половината от родителите осъзнават, че детето им има СНВ или СНВХ. Много често диагнозата се бърка с аутизъм.
ХРАНИТЕЛНИ ВЕЩЕСТВА
МНОГО ВАЖНИ
Алое вера и Шейк – заради свободните аминокиселини и за детоксикация, особено от метали. Способства за прочистването на имунната система и организма от много опасни вещества.
Калций, магнезий и витамин Д – има успокояващ ефект.
Коензим А и Коензим Q10 – подобрява метаболизма, облекчава депресията и умората, подпомага надбъбречните жлези, спомага за преработката на мазнините, подобрява общо физическите и умствени процеси.
Арктик сий – осигурява есенциални мастни киселини и способства за поддържането на очите и мозъка, успокоява стреса и депресията. Често са в недостиг при страдащите от СНВ и СНВХ.
Гама-амино маслена киселина – успокоява организма почти по същия начин като някои транквилизатори, без странични ефекти или опастност от пристростяване /виж АМИНОКИСЕЛИНИ/
Поместийн пауър – мощен антиоксидант, защитава клетките на тялото и МОЗЪКА/преминава кръвно-мозъчната бариера/.
Витамин В комплекс + допълнително В3/ниацин/, В5 /пантотенова к-на/ и В6 – за добро функциониране на мозъка и храносмилателния тракт. Засилват и функциите на надбъбречните жлези. Витамин В5 е антистресов витамин, а витамин В6 е важен за адекватното функциониране на мозъка.
ВАЖНИ
Хром пиколинат – необходим за метаболизма на глюкозата и производството на енергия. Много важен за синтеза на холестерола, мазнините и белтъчините. Поддържа стабилна кръвната захар, като осигурява добро използване на инсулина.
Диметил аминоетанол - Диметиламиноетанол е естествен мозъчен стимулант – образува се в човешкия мозък, среща се в някои видове риби, като аншоа и сардини.
ДМАЕ е предшественик на ацетилхолина (важен невротрансмитер) – необходим за провеждането на мозъчните импулси и действа като антидепресант. Приемът на ДМАЕ повишава бдителността, мозъчната активност, има положителен ефект върху настроението и допринася за запазване на когнитивните функции с напредване на възрастта. В комбинация с Гинко билоба се използва за подобряване на мозъчната дейност и поддържане на умствената активност. Комбинацията е и със силен антиоксидантен ефект и допринася за забавяне процесите на стареене.
Абсорбент С – антистресов витамин.
Витамин Е – мощен антиоксидант, предпазва клетъчните мембрани и подобрява кръвообращението.
Цинк – много деца със СНВХ имат недостиг на цинк.
Гинко – подобрява функционирането на мозъка и концентрацията.
Женшенът е полезен за паметта.
БИЛКИ
Маслото от лопен е полезно за паметта.
Екстрактът от корен от валериана се използва при това разстройство с поразяващи резултати и липса на странични ефекти.
Други билки с евентуално благоприятно въздействие при свръхактивност са коча билка, лайка, хмел, лобелия, пасифлора, маточина и ранилист.
ПРЕПОРЪКИ
Включете в диетата си всякакви плодове и зеленчуци, с изключение съдържащите салицилати, плюс хлебни изделия, зърнени храни и бисквити, съдържащи само ориз и овес.
Включете в храната си студеноводни риби: тон, сьомга и херинга. Те са добър източник на докозахексноева киселина – есенциална мастна киселина, смятана за много важна за мозъчното развитие и често в недостиг при страдащите от СНВ/СНВХ.
Спазвайте богата на белтъчини /алое, шейкове/ диета подобна на предписаната за хипогликемия. Някои учени изследват възможната връзка между хипогликемията и СНВ/СНВХ.
Ограничете простите въглехидрати и приемайте само сложни. Сложни въглехидрати се съдържат в пресните зеленчуци и плодове, варивата и пълнозърнестите продукти. Те осигуряват диетични фибри и имат само една трета от калориите, които носят мазнините и простите въглехидрати. Простите – глюкозата, фруктозата и галактозата – се съдържат във всички захари, някои сокове, в преработените и рафинирани зърнени – но не в пълнозърнестите.
Ограничете приема на млечни продукти, ако забележите промени в поведението след консумацията им. Те са известни с това, че причиняват поведенчески проблеми при някои страдащи от СНВ/СНВХ.
Отстранете от диетата си рафинираната захар във всичките и форми и всички продукти, които я съдържат. Отстранете също всички храни, съдържащи изкуствени оцветители, ароматизатори или консерванти, полуфабрикатите или готовите храни, а също и храните, съдържащи салицилати. Някои храни съдържат салицилати в естествения си състав, например бадеми, ябълки, кайсии, череши, касис, ягоди, малини, къпини, стафиди, боровинки, праскови, сливи, сушени сливи, домати, краставици и портокали.
Не консумирайте следните храни: ябълков оцет, бекон, масло, бонбони, кетчуп, шоколад, кашкавал, сос чили, царевица, шунка, хот-дог, колбаси, маргарин, мляко, горчица, свинско месо, сол, безалкохолни напитки, соев сос, кренвирши, чай и жито.
Не използвайте антиацидни таблетки, сиропи за кашлица, парфюми, сиропи за гърло или промишлени пасти за зъби.
Избягвайте газираните напитки, които съдържат големи количества фосфати. Те може би са причината за хиперкинезията – прекомерната мускулна активност. Високите нива на фосфор и много ниските нива на калций и магнезий могат да са указание за склонност към свръхактивност и припадъци. Месото и мазнините също съдържат много фосфор.
Намалете заниманията с телевизия, видео, електронни игри и силна музика. Насърчавайте физическите упражнения на открито и творческите дейности.
Използвайте елиминационна диета, за да установите кои храни причиняват или утежняват симптомите.
ЗАБЕЛЕЖКИ
Според много учени, ако допринасящите за заболяването фактори се елиминират от диетата и се осигурят необходимото количество хранителни добавки, много симптоми ще изчезнат и лекарствата, използвани за лечение на СНВ/СНВХ /някои от които имат сериозни странични ефекти/ могат да се избегнат.
Трябва анализ за изключване на интоксикация с тежки метали. Оловото и медта се свързват с поведенчески проблеми.
Семейни проблеми и алергии също могат да се свържат със заболяването.
Изследователи, провели 5-часов перорален глюкозотолерантен тест при 261 свръхактивни деца, установили, че 74% имат абнормни криви на глюкозния толеранс, което предполага връзка между поведението със свръхактивност и консумацията на захар.
Според някои проучвания, много деца със СНВ/СНВХ имат високо ниво на токсични странични продукти на дрождите и други вредни бактерии в урината. ДАВАНЕТО НА ПРОБИОТИЦИ СПОСОБСТВАТ ЗА ЛЕЧЕНИЕТО НА ТОЗИ ПРОБЛЕМ.
Проучванията показват, че прилагането на гама-аминомаслената киселина /ГАМК/ намалява свръхактивността, а също и склонността към насилие, епилепсия, умствено изоставяне и затруднения в усвояването на нови знания.
Има все повече данни, че страдащите от СНВ/СНВХ са изложени на по-голям риск от депресия, алкохолизъм, тревожност, затруднения в кариерата и личните връзки и антисоциално поведение в зряла възраст.
Родителите на деца със СНВ/СНВХ често имат трудности да се справят с поведенческите проблеми на децата си. Тези родители заслужават голямо уважение. Важно е обаче да се помни, че децата също имат голяма заслуга. Когато нещата сякаш излизат от контрол, добре е да се помни, че детето се опитва да се справи с физиологично разстройство. Макар да искат да бъдат добри и да радват околните, умовете на тези деца се претоварват и те нямат власт да променят това. Ето защо те често се чувстват объркани и засрамени и може да развият ниско самочувствие. Такива деца се нуждаят от много любов, подкрепа и насърчение от всички околни – но най-вече от родителите си.
Каталог: zdravi-krasivi-bogati -> wp-content -> uploads -> sites -> 168 -> 2016
2016 -> Алое вера за здрава и красива коса
2016 -> Алое вера и алергии
2016 -> Димитър Николов – Мениджър
2016 -> Акнето е възпалително кожно заболяване,което се проявява с пъпки,черни и бели точки. За страдащите то е нещо повече от козметичен проблем
2016 -> Алкохолизмът е хронично състояние, характеризиращо се със зависимост към етанола етиловия алкохол. Тази зависимост може да бъде физиологична, психологична или комбинация от двете


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница