Словесни методи разказ, беседа, лекция; нагледни методи



Дата15.02.2023
Размер17.21 Kb.
#116603
ТипУчебник
C 5=B 16(1)
Свързани:
тема 1 ИЗВКЛ

ТЕМА 1 И 2
Учебната дейност е вид комуникация , в центъра на която е ученикът. Той получава информация ( възприема, слуша, чете), предава информация (говори, пише, рисува, пее). Ученикът е във взаимодействие с учителя, със съученика, с източници на информация ( учебник, компютър, сборник, нагледни средства).
Всички тези действия за размяна на информация и взаимно взаимодействие образуват цялостна система. Всеки неин елемент зависи от останалите елементи, с които си взаимодейства.
Специфично за обучението по български е, че то не е просто вид речево общуване. В центъра на всяка учебна дейност по роден език е необходимо да бъде поставено понятието речево общуване.
Методическият подход на учителя в процеса на родноезиковото обучение предполага система от методи, методически похвати и форми.
Понятието “метод” ( от гр.език - методос), се интерпретира най - често като път, способ на познание, система от правила.
Методите на обучение могат да се определят като начини за съвместна дейност на учителя и учениците, чрез които се овладява педагогически социален опит.
Марин Андреев разграничава:
-словесни методи - разказ, беседа, лекция;
-нагледни методи - илюстрации, макети, модели; -практически методи - упражнение, опити.
За формиране на комуникативната компетентност, съдействат и интерактивните методи, които мотивират ученика да извърши определено комуникативно действие, да се включи в определена комуникативна ситуация.
Понятието интеракция се интерпретира като : взаимодействие, въздействие между учител - ученици, ученици - ученици, автор на изучавано произведение - ученици и др.
Интерактивните методи са методите, основани на едновременното получаване на знания, формирането на умения и изграждането на нагласи чрез поставянето на децата в ситуации, в които могат да си взаимодействат, и след това да ги обсъждат на основата на преживяното.
Едни и същи методи могат да бъдат използвани като активни или интерактивни. Понятието активни методи принадлежи на Джон Дюи. То се свързва с т. нар. активно учене, което стимулира учениците да правят нещо повече от това просто да получават информация от един учител или учебник, да запомнят информацията и да я възпроизвеждат.
Активното учене изисква от учениците да правят нещо, да бъдат включени в проект или експеримент. Активни са онези методи, които помагат на учащите да погледнат към информацията от различен ъгъл, да я осмислят и преподредят.
Интерактивните методи изискват партньорски взаимоотношения, диалог между самите учащи, между учащите и обучаващия.
Интерактивни методи, подходящи за деца, са:

  • SWOT- анализ- метод за самодиагностика и диагностика, като се обсъждат: силни страни, слаби страни, възможности, страхове.

  • Пирамида - метод за събиране на информация, резултат от индивидуална работа, работа в двойка, четворка. Броят на членовете на всяка следваща група нараства в геометрична прогресия. Целта е да се осмисли информация и да се достига до конкретни обобщения чрез обединяване около приемливо за всички мнение.

  • Светкавица - може да се използва като метод за запознанство, за разсънване на класа в началото на часа, така и за проверка на знанията на учениците. С учебна цел учителят хвърля лек и мек предмет към определен ученик, задавайки въпрос, който изисква кратък и бърз отговор.

  • Мозъчна атака ( брейнсторминг) - един от най- популярните методи за намиране на решение чрез представяне на различни мнения - генериране на идеи. Като техника мозъчната атака може да се използва за бързо провокиране на асоциации по дадена тема за кратко време - от 1до 5 мин. Учителят записва асоциациите на дъската или на флипчарт. • Записване на идеи ( брейнрайтинг)- вариант на мозъчна атака. Основна цел е активното включване на всички ученици в учебния процес, чрез което се постига учене от опита на другите. Методът позволява в рамките на един учебен час да бъдат анализирани и обобщени голям брой въпроси. Ето защо, той е подходящ за провеждането на обобщаващи въпроси, в края на учебен раздел.

Учителят може да постави оценки на всички ученици, за което обикновено се изисква много време при традиционния начин на изпитване.

  • Лавина ( снежна топка)- това е метод за събиране на информация чрез натрупване. Може да се приложи писмено ( чрез лист, на който е написан въпрос или проблем, като листа минава през всички и накрая се прочита информацията, събрана чрез лавината). • Завъртане ( кръг)- може да се приеме като устно проведена лавина. Подходящ е за бърза проверка на базови знания, както и за обобщаване на спецификата на различни явления.

  • Светофар- метод за разпределяне на информация - предварително зададена или предложена от учениците или учителя. Водещо е насочването на вниманието към конкретни действия, обусловени от трите цвята на светофара. Методът може да се използва и за оценяване на степента на вярност на информация- при верен отговор се вдига зелено картонче, при грешен- червено, при непълен- жълто. • Аквариум - метод за постигане на общо решение чрез консенсус. Аквариумът е ограничено пространство в центъра на учебната зала, в което сядат група ученици ( риби), за да дискутират по даден проблем. Останалите ученици са наблюдатели и си водят бележки относно съдържанието и процеса на дискутиране.

  • Мозъчни карти- опростено графично изображение, като се съчетават графични символи и текст, така че да се съхранят и отразят логическите връзки от текста и да се улесни запаметяването.

Началният учител преценява на кой етап от урока и в какъв вид урок да използва интерактивните методи и техники в съответствие с интересите и потребностите на учениците, целите на урока, изучаваната граматична категория.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница