Слово на президента Георги Първанов при откриването на Втората извънредна сесия на Междуправителствения комитет за опазване на нематериалното културно наследство



Дата01.05.2018
Размер39.51 Kb.
#67462
Слово на президента Георги Първанов при откриването на Втората извънредна сесия на Междуправителствения комитет за опазване на нематериалното културно наследство
18-02-2008 10:00 |

Национален дворец на културата

Уважаема госпожо Заместник-генерален директор на ЮНЕСКО,
Уважаеми господин Председател на изпълнителния съвет на ЮНЕСКО,
Уважаеми господин Председател на Общата асамблея на държавите, страни по Конвенцията за опазване на нематериалното културно наследство,
Уважаеми министри,
Ваши Превъзходителства,
Дами и господа,

За мен е удоволствие да приветствам всички вас, представителите на различни страни и култури от четирите краища на света, но обединени от общ идеал, обща цел – опазването на богатото нематериално наследство на човечеството като ценен източник на световното културно многообразие.

Особено съм радостен да ви видя в България – страна с многогодишни традиции в областта на художественото творчество, на опазването и представянето на културното наследство, на културния диалог.

Нематериалното културно наследство е духовният израз на култури, които по думите на Клод Леви-Строс са крехките цветя на нашата различност. То притежава изключителното достойнство на триединството, чрез което се осъществява приемствеността между миналото, настоящето и бъдещето на човечеството. Тази приемственост изгражда културния облик и творческото битие на всяка нация.

Доскоро древните култури, които не са оставили писмен материален знак за себе си – траките, келтите, илирите, бяха наричани “второстепенни”, “периферни”. Днес всички ние осъзнаваме великолепието на сътвореното от техния творчески гений архитектурно-художествено наследство, олицетворение на богати исторически и културни традиции, на духовно развитие, културно взаимодействие и взаимно обогатяване. Едва неотдавна си дадохме сметка, че в общество на устно изразяване наслоенията на културната памет, силата на ритуала и традицията формират единението, общностната идентичност, че една общност, лишена от своите вярвания и обредни традиции, церемонии е осъдена на изчезване. В това съзираме и главното достойнство на Конвенцията на ЮНЕСКО за световното нематериално наследство – да фокусира вниманието на световната общност върху непреходната роля на духовността като същностен елемент на развитието, към опазването на многообразието от самобитности и от форми на културно изразяване, към необходимостта от предаване на идните поколения на цялостното духовно богатство, натрупано през вековете и заложено в гените ни.

Същевременно личност или общество, които нямат възможност да бъдат представени на другите, са като обитатели на дом без огледало – те не виждат отражението си, не биха могли да се самоопознаят. А ако не можеш да опознаеш себе си, не би могъл да се отвориш за другите, да влезеш в пълноценен диалог с тях. Затова нашият дом трябва да има не само огледала, но и прозорци, отворени към външния свят, към традиции и култури.

Това послание на Конвенцията за опазване на нематериалното културно наследство е особено актуално в съвременния свят. Глобализацията поставя пред всеки народ предизвикателството и стимула за съхраняване на идентичността, тъй като глобализацията размива националните, регионалните или местните идентичности, застрашава многообразието на езиците и културите, разтваря нашите ценности в едно унифициращо се, конфекционно мислене. Единственият отговор в този глобализиращ се свят е възможен само чрез културата. Това е другото голяма достойнство на Конвенцията – тя гарантира опазването и съхранението на култури, чиито изразни средства, традиционни умения, устно творчество, езици и обичаи са застрашени от изчезване. Нейното прилагане в живота ще спомогне за възраждането на забравени народи, които изчезват с годините, народи, които притежават ценен опит на проектиране на нашето общо бъдеще.

Уважаеми госпожи и господа,

Не случайно моята страна предложи своето гостоприемство на настоящия форум. Разположена в центъра на Балканския полуостров, България винаги е била естествен кръстопът между Изтока и Запада. Често се използва метафората, че тя е географски и духовен мост, по който античната цивилизация преминава към Европа. Като историк бих отбелязал, че нашата земя е наследила културно-исторически ценности на много и различни древни култури: древнотракийската, древногръцката, римската, ислямската и характерно българската, всяка от които е оставила дълбоки корени в хилядолетната история на страната. Отделните елементи на тези култури са запазени и до днес, до наши дни. Нестинарството е религиозен танц върху жарава, който води началното си от древен тракийски обред, посветен на богинята Майка и нейния син богът Слънце. Кукерите – танци с обредни маски, предназначени да прогонят злите духове и да умилостивят добрите сили. И днес в село Бистрица е живо полифоничното пеене на Бистришките баби, обявени за световен шедьовър на нематериалното културно наследство, танците, специфичните ритуали и практики, които се предават от поколение на поколение, включително и на младите днес.


Смятаме това неоценимо разнообразно фолклорно и етнографско богатство не като архаично, не като застинало в своите форми изкуство, а като съкровищница от живо духовно наследство, неизчерпаем източник на творческо вдъхновение и днес.

Всичко това ни дава основание да предложим в България да бъде създаден център под егидата на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство, който да обединява усилията в тази област на страните от региона на Югоизточна Европа, Черно море и Средиземноморието.



Уважаеми дами и господа,

Като домакин на Втората извънредна сесия на Междуправителствения комитет за опазване на нематериалното културно наследство България ще положи усилия за успешното завършване на изработването на документите, на базата на които тази Конвенция да се утвърди като един жив инструмент. Вярвам, че с общи усилия под егидата на ЮНЕСКО – организацията, в която си дават среща универсалното и уникалното, спецификата на всеки народ, на всяка култура - ще бъдат съградени устоите на храма, който да съхранява и споделя духовното ни наследство в името на общото ни бъдеще.



Пожелавам благородното ви начинание да се увенчае с успех!

Благодаря за вниманието.
Каталог: doc -> src
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница