Съобщение за членовете на еп



Дата11.01.2018
Размер78.14 Kb.
#43172


ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ

2004



2009

<Commission>{PETI} Комисия по петиции


{20/02/2009}20.2.2009

СЪОБЩЕНИЕ ЗА ЧЛЕНОВЕТЕ НА ЕП

Относно: Петиция 0429/2008, внесена от Annegret Stöckl, с германско гражданство, относно употребата на дентална амалгама в ЕС

1. Резюме на петицията

Вносителката на петицията изтъква, че тъй като натрупването на живак може да причини хронични заболявания в зависимост от дозата, продължителността на контакта, индивидуалната чувствителност и генетично определеното или наследствено състояние на механизмите за детоксикация и с оглед на това следва да се издаде забрана за употребата на дентални амалгами в ЕС, която незабавно да влезе в сила. Тя изтъква в тази връзка, че страда от редица увреждания на органите и имунната си система като последица от зъболечение с дентална амалгама и затова приканва Европейския парламент да осигури поемането на разходите по лечението на пострадалите от прилагането на лечение с амалгама и провеждането на дългосрочни проучвания на европейско равнище на свързаните с употребата на амалгама здравословни рискове.

2. Допустимост

Обявена за допустима на 2 септември 2008. Комисията е приканена да предостави сведения (член 192, параграф 4 от Правилника).


3. Отговор на Комисията, получен на 20 февруари 2009 г.

Вносителката описва различните болести, от които страда от дълго време, които според нея са причинени от отравяне с живак вследствие на наличието на дентална амалгама в устната й кухина.


Вносителката се оплаква от германските здравни експерти (лекари, стоматолози), които не са открили/поставили диагноза на заболяванията й, причинени от отравяне с живак, от германската здравно-осигурителна система, която е отказала да поеме разходите за лечението и от липсата на обективност на органите, които вземат решения в областта на общественото здраве. Тя също така отбелязва, че следва да се проведат дългосрочни научни изследвания върху токсичността на денталната амалгама.

Вносителката изисква Европейският парламент незабавно да забрани използването на дентална амалгама, да гарантира възстановяването на разходите за лечение вследствие на отравяне, причинено от амалгама, да изиска провеждането на „съответните клинични изследвания” на токсичността на амалгамата и да гарантира безпристрастно представяне на всички гледни точки в работата на органите за вземане на решение в областта на общественото здраве.



Наблюдения на Комисията
Денталната амалгама и здравословните проблеми на вносителката

С оглед на тревогата, изразена от няколко заинтересовани лица във връзка с вероятната токсичност на денталната амалгама за пациентите, Комисията е изискала изготвянето на научно становище относно безопасността на денталната амалгама и алтернативните стоматологични възстановителни материали за пациенти и потребители от съответния научен комитет, създаден с Решение 2004/21/ЕО на Комисията1.


Според становището на Научния комитет по възникващи и идентифицирани нови здравни рискове (НКВИНЗР), прието през май 2008 г.2, денталната амалгама е ефективен възстановителен материал и може да се използва за определени видове дентални възстановителни процедури. Макар че се наблюдават някои локални неблагоприятни реакции при амалгамните пломби, обикновено нивото на разпространение е ниско и лесно се овладява. Например, оралният лихен планус (oral lichen planus) понякога се свързва с денталната амалгама, като една от вероятните причини е алергия към съставките на денталната амалгама. Имало е твърдения за причиняване на различни цялостни оплаквания, по-специално неврологични и психологични/психиатрични реакции. Но заключението на НКВИНЗР е, че няма научни доказателства за неблагоприятни реакции на организма и настоящото използване на денталната амалгама не поражда риск от болести на организма. Освен това НКВИНЗР изтъква, че основното излагане на живак на отделните пациенти при възстановителни процедури с амалгама става по време на поставянето или отстраняването на пломбите. Отстраняването на амалгамата временно ще увеличи излагането на отделните пациенти на сравнително високо ниво на живак и съответно отстраняването на добре поставените амалгамни пломби не е клинично оправдано, освен при пациенти, за които се предполага, че имат алергична реакция към съставките на амалгамата. НКВИНЗР препоръчва да се информират пациентите относно относителните рискове и ползи от използването на дентална амалгама или относно различните алтернативи, за да им се даде възможност да вземат решение на база осведоменост.
Като цяло, въпреки че признава, че живакът представлява токсикологична заплаха, НКВИНЗР заключава, че със сравнително добре дефинирани характеристики на основните форми на излагане, съвременното използване на дентална амалгама не представлява риск за здравето, с изключение на алергичните реакции.
Що се отнася до рисковите групи, НКВИНЗР изтъква, че липсва информация за реакциите при бременните жени. Но няма доказателства, които да подсказват, че съществуващи преди бременността амалгамни пломби представляват риск за здравето на такива жени и на развиващия се фетус, а отстраняването на пломби по време на бременността със сигурност би довело до по-голямо излагане на живак. Но както при всички останали медицински или лекарствени интервенции, следва да се внимава при поставянето на възстановителни дентални материали при бременни жени. Няма доказателства, че съществува риск от неблагоприятни реакции, причинени от използването на дентална амалгама, за новородените или децата, като последните изследвания не откриха връзка между използването на амалгама и невропсихологичните нарушения при децата.
Според становището, алтернативните материали също имат клинични ограничения и крият токсикологични рискове.
С оглед на горепосоченото, въз основа на настоящото състояние на науката и знанията, няма причина да се заключи, че използването на амалгама, съдържаща живак, за дентално възстановително лечение, следва да бъде забранено.
Денталната амалгама и националните проблеми, като например германските органи за вземане на решения, германската здравно-осигурителна система и германските медицински експерти

Комисията не може да изрази мнение относно организацията на германската здравна система или относно условията за възстановяване на здравни разходи.

Що се отнася до състава на консултативните органи, които отговарят за прегледа на научните данни и за приемането на становища относно конкретни въпроси, свързани с общественото здраве, Комисията споделя мнението на вносителката, че е много важно научните становища да се основават на принципите на високи научни постижения, независимост, безпристрастност и прозрачност.

В конкретния случай, в научните среди съществува консенсус относно факта, че научните доказателства не оправдават забраната на употребата на дентална амалгама за възстановително лечение на зъби. Това не означава, че тази позиция не е обективна или че не се вземат предвид становищата на малцинството. Този факт отразява съвременните научни познания, основани на текущи данни, епидемиологични изследвания и рецензирани научни публикации.

Научното проектостановище относно безопасността на денталната амалгама за пациентите и потребителите беше публикувано на интернет-страницата на Европейската комисията и предоставено за публично обсъждане. Приносът от страна на външни заинтересовани лица и обществеността бяха оценени, преди да се приеме научното становище относно безопасността на денталната амалгама. Поради това службите на Комисията са на мнение, че становищата на малцинството и други критични данни са взети предвид преди приемането на научното становище.
Искане за допълнителни клинични изследвания

Според гореспоменатото научно становище няколко основни епидемиологични изследвания не са разкрили причинно-следствена връзка между излагането на малки количества живак от денталните амалгами и различните болести и симптоми, приписвани на денталните амалгами от някои хора.


С оглед на това и съгласно становището на НКВИНЗР Комисията счита, че при липсата на нови научни данни няма основания за извършване на допълнителна оценка на аспектите на безопасността на денталната амалгама. В случай че нови научни разработки обосноват преразглеждането на тази позиция, необходимостта от ново научно становище ще бъде разгледана повторно.

Заключения
Относно предложението за забрана на употребата на дентална амалгама

Съществуват сведения за необясними физически или други реакции към денталните амалгами, които се срещат понякога при отделни хора и се приписват на живака. Но връзката между тези симптоми и денталната амалгама не е подкрепена от научни доказателства. Също така съществуват ограничени публично достъпни токсикологични данни относно алтернативните възстановителни материали.


След консултации със съответния научен комитет относно безопасността на денталната амалгама и алтернативните дентални възстановителни материали за пациенти и потребители службите на Комисията са на мнение, че няма достатъчно основания за предлагане на забрана на употребата на дентална амалгама. Вместо това следва да се засили информираността относно рисковете и ползите от употребата на дентална амалгама или различните алтернативни средства, предлагани на пациентите, за да им се даде възможност да вземат решение на база осведоменост.

Комисията следи непрестанно всички научни разработки в тази сфера и е готова да преразгледа необходимостта от предприемане на необходимите мерки, в случай че бъде намерено научно доказателство, което да оправдава преразглеждането на настоящото становище относно безопасността на денталната амалгама.


Относно организацията на германските здравни служби и свързаните с тях органи

Комисията не може да изрази мнение относно организацията на германските здравни служби, които са част от отговорността на германските органи. Но Комисията няма конкретна причина да счита, че тези служби не изпълняват задълженията си.


Що се отнася до становището за безопасността/токсичността на денталната амалгама, няма значителни разминавания между заключението на германския орган за вземане на решения и становището на гореспоменатия научен комитет.
Относно искането за извършване на допълнителни клинични изследвания

Поради изложените дотук причини, няма основания да се счита, че допълнителните клинични изследвания биха добавили нови данни от гледна точка на съществуващите научни познания. В случай че станат известни нови научни доказателства, тази позиция ще бъде преразгледана в контекста на тези нови данни.




1 Решение 2004/210/ЕО на Комисията, ОВ L 66, 4.3.2004 г., стр. 45.

2 Може да се направи справка със становището на следния уебсайт: http://ec.europa.eu/health/ph_risk/committees/04_scenihr/scenihr_opinions_en.htm#2


CM\770926BG.doc
PE421.149

BG BG

Каталог: RegData -> commissions -> peti -> communication -> 2009
communication -> {peti}Комисия по петиции {18/12/2012}18. 12. 2012
communication -> {peti}Комисия по петиции
communication -> {peti}Комисия по петиции {27/03/2013}27 2013
communication -> {peti}Комисия по петиции {31/01/2014}31 2014
communication -> {peti}Комисия по петиции {27/11/2012}27. 11. 2012
communication -> {peti}Комисия по петиции {24/10/2012}24. 10. 2012
communication -> {peti}Комисия по петиции {10/06/2011}10 2011
2009 -> {peti}Комисия по петиции
2009 -> Решение на този сериозен проблем в областта на общественото здраве. Допустимост


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница