София-103. 6 Mhz



Дата28.10.2018
Размер103.68 Kb.
#103712

София-103.6 MHz; Асеновград-98.1 MHz; Балчик- 95.0 MHz; Благоевград-97.6 MHz; Ботевград-107.8 MHz; Бургас-106.5 MHz; Варна-89.50 MHz; Велико Търново-102.4 MHz; Видин-107.70 MHz; Гоце Делчев -88.1 MHz; Девин-88.5 MHz; Девня-94.2 MHz; Добринище-88.0 MHz; Добрич-89.3 MHz; Дулово-101.6 MHz; Дупница-94.7 MHz; Етрополе- 90.4 MHz; Казанлък-101.4 MHz; Кюстендил-96.7 MHz; Пазарджик-95.9 MHz; Перник-90.3 MHz; Петрич-104.5 MHz; Плевен -103.6 MHz; Пловдив -89.9 MHz ; Сандански-99.0 MHz; Свищов-100.0 MHz;Севлиево- 97.7 MHz; Силистра-100.2 MHz; Симитли-107.7 MHz; Сливен-101.7 MHz; Смолян-96.8 MHz; Созопол-99.4 MHz; Стара Загора-102.6 MHz; Търговище-107.4 MHz; Хасково-100.4 MHz; Шумен-89.60 MHz; Белоградчик-89.0 MHz; Исперих-95.0 MHz; Молдова (Тараклия) -97.0 MHz


Нова телевизия, „Здравей, България”, 20 .07.2017 г.
Какво ще направи Министерство на културата за сградата на Морското училище в Созопол

Боил Банов – министър на културата

Водещ: Един от символите на Созопол – Морското училище, на остров Свети Кирик, всъщност на пристанището, е пред самосрутване, поне така изглежда сградата. Затова алармира кметът Панайот Рейзи, кметът на Созопол. Кой е виновен за окаяното състояние на сградата? Задочният до момента спор между градоначалника и Министерство на културата, става вече днес в студиото ни очи в очи, сега включваме на живо Рада Богданова от Созопол, където е кметът на града, а в студиото е министърът на културата Боил Банов. Заедно ще изслушаме какво има да каже кметът, ще видим състоянието на сградата и ще кажете какво е бъдещето й.

Репортер: Кметът не е сам. Тук е Божидар Димитров, знаете, не само историк, но и созополски човек, заедно с Орлин Пенев, бивш военен прокурор, човек който е виждал сградата от всички стадии на рушенето. Точно ли е?

Орлин Пенев, бивш военен прокурор: Не само стадий на рушенето, от стадия когато беше цветуща сграда и от момента, в който започна да се руши.

Репортер: Така. И самият кмет на Созопол господин Рейзи. Тук сме, защото сградата е в този вид и вие не й давате още много живот, така ли?

Панайот Рейзи, кмет на Созопол: Не само сградата. Целият остров е в окаяно състояние. Но наистина сградата е пред много голяма заплаха и не мога да разбера защо през всичките тези години, от 2010 г. съм започнал да пускам искания към държавата за правилното стопанисване, за виждане на развитие на самия остров, но оттогава до ден днешен, нищо.

Репортер: Нека направим едно уточнение. От 2010 г. сградата всъщност е с принципал Министерство на културата. Хайде сега да разберем, коя е тази сграда? Господин Димитров, кажете?

Божидар Димитров, директор на НИМ: Сградата е построена в периода 1921-1927 г. в рамките на едни изненадващи усилия на цар Борис Трети, на правителството на Стамболийски и следващите правителства, да направят България морска държава. След катастрофата през Първата световна война, териториално ние не можем да се разширяваме, може само в посока към морето. И извеждат рибарско училище, което да подготвя кадри за риболов модерен, корабен риболов, но и скрито заобикалят по този начин условията на Ньойския договор, който ни забранява военно-морско училище. Тук се подготвят тайничко и военноморски кадри, по стар български обичай.

Репортер: Но си има и едни явни години, в които е Военноморско училище, нали така, Орлине?

Орлин Пенев: Да, така е. Една сериозна база е тук.

Божидар Димитров: По-скоро резервна база, бих казал.

Орлин Пенев: Аз съм един от многото софиянци, за които Созопол е втора природа и съдба. И всеки един елемент от този Созопол има значение както за мен, така за всички, които обичат Созопол. Поради тази причина, тази емблема, която както каза и проф. Димитров, е визитната картичка на Созопол, аз съм я наблюдавал в по-старата си битност и съм влизал тук, когато беше поделение, беше идеално поддържано, целият район, имаше дисциплина, както във всяка една военна част. Когато те си тръгнаха, те оставиха просто ключовете на вратите и всичко беше, дори и прахта, беше избърсана. След което в резултат на едно безумно крадене, не стопанисване, нещо за което кметът отдавна моли и апелира да му се даде възможност да се опази и да се прекратят кражбите и разрухата, не се случва.

Репортер: Кажете с днешна дата докъде докарахте молбите?

Панайот Рейзи: Към днешна дата за пореден път имаме взето решение на Общинския съвет Созопол, подготвена е цялата документация до Министерски съвет и пак нищо.

Репортер: Какво искате?

Панайот Рейзи: Искаме островът, сградата, всичко което се намира тук, да бъде дадено на общината, без значение дали да се прехвърли за стопанисване. Нашата идея е, когато получим, било собственост или стопанисване, да можем да кандидатстваме по европейски програми и наистина да реализираме проекти, които трябва да се реализират. Защото в момента, в този вид на сградата, в най-скоро време, тази сграда ще се срути и тогава, не дай си Боже, се случи нещо по-лошо. Тогава ще се вайкаме, ще се тюхкаме и така. Отделно огромен плац, уникален, готов паркинг, който можем да го ползваме. Нито една кола не се спира на него, следващият момент градът се задъхва с паркирането. Разбирате ли, че остров Кирик винаги е бил част от Созопол. Когато беше военно поделение, тук работиха над 30% от населението на Созопол, в тази военна база. Сега в момента пустее. Оставиха я уникална, ограбиха я, оградоха я. Плащат се едни пари.

Репортер: Имаме въпрос от студиото, нека чуем.

Водещ: Какви са плановете на кмета, какво да има на този остров? Наистина, да изключително красиво място, там до пристанището при скъпите яхти и наистина ли за паркинг смята да го ползва?

Панайот Рейзи: Като за първо време, това ми е жизнено необходимо, още това лято мога да ги пусна да паркират вътре колите. Веднага можем да го направим, не говорим за целия остров.

Репортер: Това е ясно, но със сградата, тя е паметник на културата?

Панайот Рейзи: Със сградата веднага, ако нещата се случват, вижте сега, няма как от днес за утре всичко да стане.

Водещ: Господин кмете, какви са плановете? Хотели да се строят там? Чувала съм, че бизнесмени, включително и политици имат интерес към това красиво място.

Панайот Рейзи: Разбира се, че имат интереси. Сега не зная дали са политици или бизнесмени, но интереси има. Немалко бизнес е идвал при мен, питал е, но съответно когато не е в моята компетенция, аз казвам че не е в моята компетенция и разговорът го приключвам дотам.

Репортер: Ако кандидатствате по европейски програми, вие ще кандидатствате за нещо?

Панайот Рейзи: Тази сграда ще бъде запазена. Дали тук ще се построят един ден хотели, дали ще се направи, както се искаше да се направи Музей на морската археология, т.е. ще се направи един цялостен проект, който проект ще бъде представен на Созопол. Ще бъде съгласуван с отделните институции. В крайна сметка за мен е по-важното в момента да има реален стопанин на този остров, защото както винаги съм казвал държавата е лош стопанин. За съжаление това е самата истина. Другият тънък момент е – кога ще се разбере, че всичко което се намира на територията на една община, нормално е да бъде общинско. Ако държавата има обекти от национално значение, тя може спокойно да каже – този обект го запазваме, този го запазваме, имаме национална стратегия там и т.н. Трябва да се върви в тази посока.

Водещ: Господин Рейзи, ще се върнем при вас и при Рада Богданова, малко по-късно, за да дадем думата на министъра на културата. Какво смята да прави Министерство на културата с това наистина изключително красиво място?

Боил Банов: Първо, искам да благодаря на кмета за гражданската му позиция. Чест му прави, че така се вълнува. Той много дава за Созопол, много работи за Созопол. И макар и това да не е в неговия патримониум, то нормално е да го вълнува, нормално е да търси решения. Така че благодарности за всичко, което прави. Тук искам много ясно да кажа – има много сериозен план Министерство на културата затова как да се развие не само сградата на Морското училище, а и целият остров.

Водещ: Колко е голям островът, аз това не разбрах?

Боил Банов: Като квадрати не мога да ви го кажа, но сериозна…

Водещ: Предполагам че някой стои и смята някъде колко хотела могат да бъдат построени там?

Боил Банов: Със сигурност нашият план обаче не включва хотели, не включва такъв тип инфраструктура. Това, което искаме да направим и сме твърдо решение да го направим, е един много сериозен Музей на подводната археология, съчетан с археологията, която трябва да се допроучи на целия остров, защото там се откриват църкви, откриват се на различни нива много интересни археологически обекти и това съчетано с един учебен център, в който да водим археолози от цял свят да се обучават, да анализират. Аз мисля, че ще направим един много сериозен проект за целия остров, който ще даде добавена стойност и на самия град Созопол.

Водещ: Звучи страхотно, но откъде пари?

Боил Банов: Очакваме това, което очаква и кметът. То разлика няма. Очакваме Приоритетна ос 6, която около Нова година ще бъде пусната.

Водещ: Оперативна програма?

Боил Банов: По Оперативна програма, по която ще можем да инвестираме вътре. Защо досега? Какво е станало досега аз не мога да кажа. Със сигурност знам, че последните години се чака точно тази Приоритетна ос 6, точно тази ос чака и кметът. Т.е. чакаме я всички.

Водещ: Тази ос ще позволи ли там да има хотели, защото като стане въпрос за море, мога да предположа какъв интерес има?

Боил Банов: Не, не. В нашия проект няма хотели. В нашия проект има, целият остров ще бъде музей. Целият остров ще бъде музей и учебен център за археолози от цял свят. Това е добавената стойност към града, ще направим нещо много красиво. Няма никакъв проблем да го правим заедно с общината, ако искат да помагат. То ще даде, пак казвам, добавена стойност на Созопол като един културен център от световно значение.

Водещ: Кога, имате ли яснота?

Боил Банов: В момента, в който стартира, ние сме в процес на подготовка на проекти, защото сега трябва една цялостна визия. Значи паркинг няма да има вътре, да знае кметът. Той ми е приятел кметът, да е жив и здрав. Паркинг и хотели няма да има. Но ще има един сериозен проект, едно цялостно решение на целия остров.

Водещ: Ако обаче Министерството отпусне целия остров и го даде в ръцете на общината? Може да има и паркинги, и хотели.

Боил Банов: Значи, то няма лошо в тази политика на децентрализация. Той е прав много категорично в едно. Добрият стопанин не е държавата. Тук от София няма как да стопанисваме острова. Но добрият стопанин, държавата, тъй като това е обект с национално значение, ще се погрижи за този обект. Той ще стане това, което трябва да стане – един остров музей и след това няма проблем, ако иска той да го управлява.

Водещ: Чувала съм, че политици, бизнесмени много искат да стопанисват острова?

Боил Банов: И аз съм чувал. При мен не са идвали, но и аз съм чувал, затова го казвам много ясно. Ние имаме много сериозна визия, тя е краткосрочна визия, тя не е дългосрочна. Аз не говоря за неща, пак казвам – финансирането е едно и за общината, и за нас. Чакаме го. Трябваше септември да отворят Приоритетната ос, вероятно по Нова година ще я отворят. Това за нас е приоритетен проект. Знаем колко е важен и за града, и въобще за цялата държава, така че ще инвестираме в него, ще направим нещо много красиво, с което созополци да се гордеят. Нещо важно за културното развитие.

Водещ: Скоро се очакват парите?

Боил Банов: Да. Скоро се чакат. Със сигурност, само искам пак да повторя, този проект няма да включва паркинги, няма да включва хотели, няма да включва подобен тип инфраструктура. Аз докато съм министър искам да си изляза с вдигнати очи нагоре, както ви гледам сега, не да гледам надолу.

Водещ: Към Созопол, за да се върнем и към другите въпроси към вас в студиото. Раде, знам че и кметът ни чува, би трябвало да е доволен и удовлетворен от това, което чува. Скоро време идват парите и започва реализация на проекта. Само че няма да има нито паркинг, нито хотели там, поне така казва министърът.

Репортер: Да, чуваме. Бяхме на спикър, за да могат д чуят всички думите на министъра и съответно има два въпроса – от Орлин Пенев и от Божидар Димитров. Разбрахме, че няма да има паркинги и хотели. Какъв е твоят въпрос?

Орлин Пенев: Моят въпрос към министърът е следният – дали тази идея, която той пропагандира като план за развитие на острова съвпада с една обществено известна идея този остров да се превърне в Черноморски културен център с международно значение?

Божидар Димитров: Аз нямам въпрос. По-скоро искам да го подкрепя министъра в този смисъл, че на острова освен на старата част на острова, той се състои от две части, една насипана част по време на комунизма и 28 дка е наследствената част, там няма място за каквото и да е друго, освен за история. Колежката Кръстина Панайотова, която и в момента прави разкопки там, е открила църква до църква, храм до храм, включително и храмът на Аполон – много търсеният и величествен храм на Аполон. Така че един Музей на черноморската история, най-общо казано, тя ще се избистри идеята.

Репортер: Дотук струва ми се кореспондират идеите. Господин Рейзи?

Панайот Рейзи: Само че не трябва да забравяме, че тук на острова имаме една уникална морска инфраструктура. Това е един уникален кей, който е около един километър и половина. Нямам нищо напротив на острова да се развива всичко това, което го каза министърът, но какво правим с тази кейова стена? Миналата година септември месец имаше комисия от Министерство на транспорта и констатираха, че кейовата стена е започнала да се руши. Нали разбирате, че тук става дума за милиони? После няма как да дойдат туристите да видят това, което ще изградим тук, ако няма паркинг. Но аз говоря друго в момента, че имаме готов паркинг, който стои празен. В следващия момент аз стоя и се гъна къде…

Репортер: Въпросът е за какво да се ползва паркингът? Тук ще бъде ли музей и културен център?

Панайот Рейзи: Значи той ще бъде музей, и културен център, и съответно паркингът ще бъде затова. Тук аз не говоря…

Божидар Димитров: Паркингът е в ниската насипана част на острова и това не пречи. Също и кеят е в ниската насипана част.

Панайот Рейзи: …разбирате ли, /…/ където е нормално да могат да се паркират и в момента колите, стои празно. Аз не казвам да го даваме ние общината. Нека министерството да го даде. За мен всяка инфраструктура в града трябва да се ползва. Разберете, този остров е част от моя град. В момента той не функционира. Стои една черна, грозна точка в Созопол.

Водещ: Рада, благодаря ти. Благодаря и на кмета, разбираемо е Созопол наистина се задъхва от коли. Там няма къде да се паркира, но това е малък и дребен детайл. Пристанищната част, кеят?

Боил Банов: Първо, комисията от транспорта, беше април месец, а не миналата година. Така че едно уточнение внасям. Второ, разбира се, че като се прави цялостен проект, ще влезе и кеят вътре. Трето, това е паметник на културата, не само че е целият остров, няма как да стане за коли. Значи, как ще си реши Созопол проблемът с колите, това е един сериозен град туристически, и културен, така че и мен ме касае, но няма как да се случи колите да се качат на острова, който целият е паметник на културата.

Водещ: Дотук по тази тема. Много малко време ни остана по другата голяма тема, която е във вашия ресор.

Боил Банов: Радвам се, че е малко времето.

Водещ: Поне публичната голяма във вашия ресор, а именно НДК. Отново НДК така като горещ картоф, прехвърлян между министерства е във вашето министерство, във вашите ръце. Разпитаха ли ви вече, ще бъдете ли разпитан от прокуратурата?

Боил Банов: Не, не са ме разпитвали. Може би и няма да ме разпитват, защото съм много отскоро.

Водещ: Но все така, комисия има нарочно в парламента, ще се явявате ли, ще участвате ли в тези процеси?

Боил Банов: Явих се вече на комисия, участвах в нейната работа. А иначе в рамките в момента в Двореца продължават да текат проверки от всякакъв характер, от всякакви структури на държавата, което е добре, между другото. Аз също съм пуснал проверка, най-вече по отношение на инвентаризацията и на финансово състояние.

Водещ: Ще бъде ли ремонтиран в срок Дворецът?

Боил Банов: Да. Няма да бъде ремонтиран в срока на договора 30 септември, но ще бъде ремонтиран в срок до края на годината. Няма да има проблем за председателството.

Водещ: Изтече ни времето. Имах и други въпроси към вас и за НДК, и не само за НДК. Но следващия път. Хубаво лято ви желая.

Боил Банов: Благодаря.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница