Солидарна (без)отговорност и европейските държави създават резервни пенсионни фондове



Дата22.07.2016
Размер21.63 Kb.
#860
в-к “Капитал” 11 октомври 2008г.

Солидарна (без)отговорност

И европейските държави създават резервни пенсионни фондове

Вера ДЕНИЗОВА


Да се гарантират достойни пенсии за все по-застаряващото население, без да се увеличават данъците. Това е главоблъсканицата, над която от години безуспешно се мъчат много правителства в Европа. Там, а и в България, пенсионните системи в по-голямата си част се финансират на принципа "осигуровките на днешните работещи отиват за настоящите пенсионери" (pay-as-you-go). Това е т.нар. първи стълб на пенсионната система, базиран на солидарност между поколенията. Повечето от тези страни обаче са заплашени от демографска криза заради застаряване на населението и удължаване на живота в следващите 30 - 50 години. А това рефлектира върху пенсионните им системи, които стават все по-нестабилни. От германската Комерцбанк дори изчисляват, че ако не се вземат мерки, до 2040 г. необслужваемите задължения на някои държавни пенсионни системи ще нараснат толкова, че ще надхвърлят три пъти брутния вътрешен продукт на съответната страна.
При тези обстоятелства постепенно нараства и броят на държавите, които започват да създават резервни фондове или такива, които да служат като буфер срещу евентуални сътресения или дефицити в пенсионната система. Още през 60-те и 70-те години на миналия век подобни фондове се появяват в САЩ, Канада и Япония. Те служат като вид предпазна мярка, осигуряваща стабилността на социалните системи. Малко по-късно с подобни специални буфери се сдобиват и Белгия, Франция и Ирландия. Постепенно броят на държавите с подобни инструменти нараства до над 20. Въпреки че се управляват на капиталов принцип, целта на тези фондове е да запазят статуквото, като финансират част от пенсиите на бъдещото поколение. Кога и колко от събраните суми ще бъдат разпределяни зависи от управляващите правителства.
Публичните пенсионни резервни фондове по света могат да се разделят най-общо на два вида. Първите са собственост директно на правителството, вторите - на социалноосигурителната система. Разликата между двете разновидности е основно в начина на финансиране и на управление, обясняват от Института за пазарна икономика. Докато едните се финансират чрез директни трансфери от държавните бюджети, другите могат да набират средства и от остатъчни приходи от социални осигуровки и обикновено се ръководят от социалноосигурителния институт или от независим публичен орган.
Резервните пенсионни фондове инвестират главно в акции и облигации, а някои като американския, японския и корейския играят и с местни държавни ценни книжа. В развиващите се страни някои от фондовете също инвестират главно в местните пазари, тъй като се приема за тяхна мисия да развиват капиталовия пазар в страната. Доходността на годишна база е различна - от 6% до 11% в зависимост от риска и от условията на финансовите пазари.
По-голямата част от правителствата насърчават и създаването на частни пенсионни фондове. Към 2006 г. капиталът, натупан в тях, е общо 16 трилиона щатски долара, или около четири пъти повече от средствата в държавните фондове. Правителствата в Европа започват да окуражават трудещите се да спестяват за своите старини в лични сметки, като освобождават тези пари от данъци. Засега обаче като цяло сумите по личните партиди са пренебрежимо малко, тъй като представляват до 4% от общата осигурителна тежест на година.
Каталог: news
news -> Община пловдив пловдив, 4000, пл. “Стефан Стамболов” №1 тел: (032) 656 701, факс: (032) 656 703
news -> Закон за изменение и допълнение на Закона за общинската собственост. От рождения си ден 1 юни 1996 г., Закона за общинската собственост претърпя множество промени, основните от които бяха през 1999 г и 2004 г
news -> Тема: здравеопазване
news -> П р а в и л а за провеждане на 68-ми Национален и Международен Туристически Поход "По пътя на Ботевата чета" Козлодуй Околчица" 27 май 2 юни 2014 година I. Цел и задачи
news -> Списък на училищата, които имат ученици с ниски резултати от външно оценяване след 5 клас по съответните предмети
news -> Уважаеми колеги, Лятото е при нас и ето, че е време да помислим къде ще прекараме лятната отпуска
news -> Новости в програмен продукт Заплати – версия 12
news -> Проф д-р Георги Ончев, дмн
news -> Код на училище Име на училище


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница