Соматопатология живот, характерни особености



страница1/16
Дата26.09.2022
Размер39.55 Kb.
#115141
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16
СОМАТОПАТОЛОГИЯ

СОМАТОПАТОЛОГИЯ


Живот, характерни особености
Животът е една особена висша форма на движение на материята. Въпреки сложността и големият брой още неразяснени загадки за феномена „Живот”, той стои пред нещо обяснимо и разбираемо, но съществуват и неща, които все още не са изяснени. Жизнените процеси се проучват с методите на естествознанието и обществените науки. Понятието „Живот” не означава само последователно протичане на отделните жизнени процеси, живото същество е нещо повече от сумата на сбора на всички отделни закономерности и протичащи жизнени процеси. Съчетанието на много фактори и тяхното взаимодействие както помежду им, така и с околната среда позволяват живото същество да премине към по-високо качество.
Животът в своя биологичен смисъл се отличава с някои характерни особености, част от тях са:
- Способност за размножаване – живите същества имат способност да се размножават и създават потомства, които в значителна степен приличат на предците си. Причината за приликата между кръвните родственици е наследствеността, но наследствените белези се придават винаги и само чрез полови клетки. Във всяка яйцеклетка и сперматозоид са заложени съответни информации. Многообразието на участващите гени обяснява голямото разнообразие при потомците на едно и също семейство.
- Промяна във формата /растеж и развитие/ - в рамките на една унаследена програма живите същества преминават през различни етапи на развитие, изменение в определени граници, адаптират се към различни условия, остаряват, стареят и умират. При раждането си, развитието на човека все още не е напълно завършено. Необходимо е да настъпи усъвършенстване на черен дроб, имунна система, кости, кръвоносна система, а за половите органи са необходими години.
- Обмяна на информация – характерен белег на живите структури е тяхната активна подвижност. Това е промяна на тяхното местоположение, влияние на дразнители и промяна, която настъпва в организма. Способността на адаптация към различните натоварвания е от огромно значение за човешкия организъм.
Обмяна на веществата – свързана е с различните хранителни продукти – въглехидрати, мазнини, соли, минерали, микроелементи, витамини.

1. Здраве - социални фактори на здравето и болестта.
Здраве – несмутено съвместно протичане на всички жизнени процеси в ежедневния процес. Обикновения човек приема за здраво състоянието, когато липсват болести оплаквания. Има болести, които в ранния стадий на протичане протичат без оплакване и се явяват по-късно. В последните години най-сполучливо определение на здраве се дава от СЗО „Здравето е състояние на пълно физическо, психическо, социално благоденствие, а не само отсъствие на недъгавост и болест”. Това е сполучливо определение, което съответства на съвременното обществено и икономическо развитие на обществото. Както се вижда от диференциацията се има предвид не само биологичната същност, но и социалните аспекти на здравето.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница