Специализиран научен съвет по национално стопанство при висшата атестационна комисия на република българия



страница1/5
Дата11.07.2017
Размер393.01 Kb.
#25527
ТипАвтореферат
  1   2   3   4   5


СПЕЦИАЛИЗИРАН НАУЧЕН СЪВЕТ ПО НАЦИОНАЛНО СТОПАНСТВО

ПРИ ВИСШАТА АТЕСТАЦИОННА КОМИСИЯ НА

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

УНИВЕРСИТЕТ ЗА НАЦИОНАЛНО И СВЕТОВНО СТОПАНСТВО

Катедра „Маркетинг и стратегическо планиране”


Евгени Росенов Генчев
ВЛИЯНИЕТО НА МАРКЕТИНГОВАТА ОРИЕНТАЦИЯ НА ФИРМАТА ВЪРХУ ДЕЙНОСТТА Й
АВТОРЕФЕРАТ
НА ДИСЕРТАЦИОННИЯ ТРУД ЗА ПРИСЪЖДАНЕ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА И НАУЧНА СТЕПЕН „ДОКТОР”, НАУЧНА СПЕЦИАЛНОСТ „МАРКЕТИНГ”, ШИФЪР 05.02.26
Научен ръководител:

Доцент д-р Симеон Денев Желев
Рецензенти:

  1. Проф. Д-р ик.н. Юлия Добрева Узунова

  2. Проф. Д-р Димитър Великов Стоянов

София


2010 г.
СПЕЦИАЛИЗИРАН НАУЧЕН СЪВЕТ ПО НАЦИОНАЛНО СТОПАНСТВО

ПРИ ВИСШАТА АТЕСТАЦИОННА КОМИСИЯ НА

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

УНИВЕРСИТЕТ ЗА НАЦИОНАЛНО И СВЕТОВНО СТОПАНСТВО

Катедра „Маркетинг и стратегическо планиране”


Евгени Росенов Генчев
ВЛИЯНИЕТО НА МАРКЕТИНГОВАТА ОРИЕНТАЦИЯ НА ФИРМАТА ВЪРХУ ДЕЙНОСТТА Й
АВТОРЕФЕРАТ
НА ДИСЕРТАЦИОННИЯ ТРУД ЗА ПРИСЪЖДАНЕ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА И НАУЧНА СТЕПЕН „ДОКТОР”, НАУЧНА СПЕЦИАЛНОСТ „МАРКЕТИНГ”, ШИФЪР 05.02.26
Научен ръководител:

Доцент д-р Симеон Денев Желев
Рецензенти:

  1. Проф. Д-р ик.н. Юлия Добрева Узунова

  2. Проф. Д-р Димитър Великов Стоянов

София


2010 г.
Дисертационният труд се състои от увод, три глави, заключение, използвана литература и приложения, като общият обем е от 170 страници.

Авторът на дисертационния труд е докторант на самостоятелна подготовка към катедра "Маркетинг и стратегическо планиране".

Дисертацията е обсъдена и насочена за защита от катедрения съвет на катедра „Маркетинг и стратегическо планиране” при УНСС. Защитата на дисертационния труд ще се състои на 1.06.2010г..от.........часа в зала 2032 на УНСС.
ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ДИСЕРТАЦИОННИЯ ТРУД

1 Значимост на проблема


В днешния силно конкурентен световен пазар мениджърите постоянно се опитват да подобрят организационната дейност чрез идентифициране на организационни характеристики, пряко свързани с икономическите резултати. Маркетинговата ориентация може да бъде една такава характеристика, която води до постигане на набелязани цели и на дългосрочен успех на фирмата.

Присъединяването на България към ЕС поставя фирмите пред точно такава ситуация и едно от най-важните неща, което ще гарантира тяхното оцеляване ще бъде, както адекватността на управленските им решения, така и жизнеспособността и осъществяването на тяхната маркетингова ориентация.

При тези условия маркетингът е изправен пред необходимостта да се докаже, че той е една успешна “философия на бизнеса”, и че неговото използване е предпоставка за ефективно управление и функциониране на фирмата”. Знанието, как постигането на определена степен на маркетингова ориентация в управлението на фирмата, влияе върху основните параметри на дейността й, е важен ориентир при вземане на стратегически решения за нейното бъдеще.

Значимостта на проблематиката най-общо може да се опише в следните насоки:

Според автора, изследване с цел анализ на влиянието на степента на маркетинговата ориентация върху дейността на фирмата, не е провеждано в България. Малкото проучвания със сходни цели са насочени основно към анализиране степента на маркетингова ориентация, на фирменото маркетингово планиране. Резултатите от анализа ще помогнат на мениджърите на фирмата да отговорят на следните въпроси:


  • Кои са слабостите (проблемните зони) при изграждане на маркетингова ориентираност на техните фирми?

  • Точно кои от набелязаните цели – било то определен ръст на продажбите, печалба, възвращаемост на инвестицията и т.н., биха могли да се подобрят с увеличаване степента на маркетингова ориентация?

2. Цел и задачи на изследването

Целта на дисертационния труд е изследване на влиянието на степента на маркетинговата ориентация върху някои насоки от дейността на фирмата (по- конкретно върху нейната ефективност, ефикасност и адаптивност).

За постигането на целите се поставят за решаване следните пет научни и практически задачи:



  1. Да се изяснят теоретичните и методологичните основи на маркетинговата ориентация и да се подбере подходящо понятийно определение за нея.

  2. Да се разработи концептуален модел, който да бъде приложен за анализиране на връзката между маркетинговата ориентация и дейността на фирмата.

  3. Да се приложи инструмент за измерване на степента на маркетингова ориентация на изследваните фирми и той да бъде тестван.

  4. Да потвърди възможно ли е разделянето на изследваните фирми на силно и по-слабо маркетингово ориентирани, както и да се установи кои са отличителните различия между формираните по гореспоменатия начин фирми, по отношение на:

  • а) самите поделементи на маркетинговата ориентация;

  • б) предпоставките, способстващи нейното осъществяване.

  1. Да се потвърди (или отхвърли) съществуването на положителна взаимовръзка между степента на маркетингова ориентация и посочените по-горе аспекти за оценка на дейността на фирмата

Поставяйки си тази цел и конкретизиращите я задачи, ние се водехме от разбирането, че е важно първо да се разбере каква е в действителност степента на маркетингова ориентация на изследваните фирми, за да можем по-нататък да изследваме влиянието й върху дейността им.

3. Обект и предмет на изследването

В настоящия дисертационен труд основен обект на изследването са български фирми, производители на вино и получили удостоверения (лицензии), съгласно Закона за виното и спиртните напитки от Министерството на икономиката. В началото на 2007 година, когато стартира изследването, общо 103 фирми и организации фигурират в списъка на Министерството на икономиката. Основни единици на изследването са тези фирми, които са осъществявали дейност за периода от 2001 до 2007г. Генералната съвкупност включва всички фирми, производители на вино, които към момента на проучването отговарят на няколко условия. Тях ще опишем по-подробно в трета глава.



Предмет на изследването е същността на маркетинговата ориентация, степента й на осъществяване като бизнес концепция за управление, както и анализиране на влиянието й върху дейността на фирмата (в няколко аспекта).

4. Методология и методика на изследването

Теоретична и методологическа основа на дисертацията са трудовете на наши и чуждестранни учени икономисти по въпросите на маркетинговата ориентация и маркетинговата концепция и връзката й с резултатите на фирмата.

Постигането на основната цел на изследването и решаването на поставените изследователски задачи, става чрез прилагането на системен теоретико-емпиричен подход, реализиращ се посредством следните по-важни научно-изследователски методи:


  • анализ и синтез при теоретичното осмисляне и представяне на същността и основните елементи на маркетинговата ориентация, както и при изследване на влиянието й върху различни аспекти от дейността на фирмата;

  • индукция и дедукция при обосноваване на използваните инструменти за измерване на степента на маркетингова ориентация, както и при формулиране на показателите за оценка на фирмената дейност;

  • сравнителен анализ на предимствата и недостатъците на различните инструменти за измерването на маркетинговата ориентация;

  • в дисертационния труд също така са използвани разнообразни статистически методи за анализ: контент-анализ (анализ на съдържанието); за проверка на разпределението, за съставяне на инструменти за измерване, корелационен, клъстърен, дисперсионен анализ и др.

За осъществяване на статистическите методи за анализ са използвани програмите “STATISTICA” и “SPSS 9.0”.

При анализа е използвана официална статистическа информация за целевата съвкупност от Министерството на икономиката, годишните финансови отчети на фирмите от “Капиталов пазар” ЕООД, която поддържа сайта “информационна система за българските предприятия”, и тази, събрана от самото анкетно проучване.

Самото проучване беше проведено през периода февруари – март 2008г.


Каталог: uploaded files
uploaded files -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded files -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded files -> Автобиография Лична информация
uploaded files -> Стопански факултет – катедра „стопанско управление” специализиран научен съвет по икономическа
uploaded files -> Утвърдил весела неделчева
uploaded files -> Конкурс за проект, при реализирането на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, по реда на зоп
uploaded files -> Христо Смирненски
uploaded files -> I. Описание на клиентския терминал Общи положения на работата на системата
uploaded files -> Специализиран научен съвет по отраслова и фирмена икономика при вак на република българия
uploaded files -> О б я в я в а м к о н к у р с: За длъжността “младши експерт


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница