Специфика на компенсаторната система в суре-среда1



страница1/2
Дата13.01.2018
Размер365.45 Kb.
#45362
  1   2
Специфика на компенсаторната система в СУРЕ-среда1
Автор: доц. д-р Кристиян Хаджиев, НБУ
Резюме

JEL: D03; D74; C81

В статията обект на изследване са специфичните измерения на мотивацията в екипна среда. Фокусът се поставя върху проектирането и функционирането на системите за възнаграждение в СУРЕ. Идентифицират се ключовите промени в компенсаторната система в процеса на трансформация от традиционни към екипно базирани структури. Анализират се основните фактори за ефективното и адекватно управление на системата за възнаграждение. Изводът, който се налага е, че устойчивото развитие на СУРЕ изисква организациите да реорганизират компенсаторната система в съответствие със специфичните характеристики на новата екипна среда. В противен случай се създават предпоставки за възникването на проблеми и възможен провал на СУРЕ- концепцията.



Ключови думи: самоуправляващи се работни екипи (self-managed work teams), екипно базирани структури, елементи на организационния дизайн, компенсаторна система, мотивация.
Проектирането на екипни структури е системен и целенасочен процес, който е генетично обусловен от философията, културата и мисията на организацията. Независимо от всеобщото признание за необходимостта от СУРЕ в управлението този феномен е силно подценяван от мениджмънта. Това на практика е непреодолима бариера за развитието на екипния потенциал.

Философията на организацията съдържа основните вярвания и ценности на ключовите лидери, собственици и акционери, които ръководят бизнеса, управлението на човешкия капитал и вземането на решения. Традиционните концептуални модели възприемат, че индивидите са безразлични към нуждите и целите на организацията и поради това решенията трябва да се взимат от структурите на властта, като прилагат подход, ориентиран към контрола. Тази философия се базира на презумпцията на Теорията Х на Макгрегър и предполага йерархична структура на властта2.

В другата крайност е съвременния концептуален модел, който толерира високо участие на служителите в управлението. В основата на тази философия е Теорията Y, според която индивидите са мотивирани да реализират организационните цели, осъзнават своите роли и отговорности и имат нагласи за индивидуално развитие. Непосредствено влияние това оказва върху проектирането на екипно базирани организационни структури, които фокусират върху самоуправлението и участието на всички служители в процесите на вземане на решения. На индивидите се гледа като неразделна част от организацията и най-ценния капитал.

Корпоративната философия има силно въздействие върху работния процес в СУРЕ, а оттам и върху неговата ефективност. Философия, която въвлича служителите да участват в управлението насърчава развитието на организационните системи (компенсаторна, обучение и информационна), което директно рефлектира върху непосредствените резултати от дейността на СУРЕ. Тя ангажира служителите във вземането на решения и привлича нови, чиято ценностна система допринася за ефективното функционирането на СУРЕ.

Преходът от традиционни към екипно базирани структури налага редица промени, като игнорирането на супервайзорските роли и фундаментално препроектиране на елементите на организационния дизайн (процеси, структура, системи). Те концептуално детерминират новата среда.

В статията обект на изследване са специфичните измерения на мотивацията в екипна среда. Фокусът се поставя върху проектирането и функционирането на системите за възнаграждение в СУРЕ. Идентифицират се ключовите промени в компенсаторната система в процеса на трансформация от традиционни към екипно базирани структури. Анализират се основните фактори за ефективното и адекватно управление на системата за възнаграждение. Изводът, който се налага е, че устойчивото развитие на СУРЕ изисква организациите да реорганизират компенсаторната система в съответствие със специфичните характеристики на новата екипна среда. В противен случай се създават предпоставки за възникването на проблеми и възможен провал на СУРЕ- концепцията.

Традиционните компенсаторни механизми са обвързани със системи за измерване и оценяване, изключително фокусирани върху индивида. Основните критики и проблеми на този подход са:


  • Индивидуалните оценки стимулират междуличностната конкуренция;

  • Традиционните системи за компенсиране не създават пряка връзка между индивидуалното възнаграждение и резултатите от дейността на организацията;

  • Монетарните възнаграждения мотивират повече усилия, но не и иновации, изключително (тотално) качество или фокус върху потребностите на потребителите;

  • Слабо е въздействието върху увеличаването на естествените възнаграждения на труда чрез промяна на начина на извършване на работата или чрез овластяване на служителите;

  • Индивидите не участват в разработването на компенсаторната система..

Въпреки това, традиционните системи за възнаграждение, базирани на индивида, се използват с относителен успех през по-голямата част от 20-и век, като организациите оптимизират компонентите и преодоляват редица процедурни слабости. Основният проблем обаче е, че те насърчават конкуренцията между служителите и поради това не са адекватни в екипна среда.

Основните цели на системата за възнаграждение в екипно-базираните организации са:



  • да мотивира членовете на екипа да работят усилено, но съвместно. При изпълнението на взаимно обвързани задачи, фокусът се поставя върху сътрудничеството, а не върху междуличностната конкуренция. От СУРЕ също така се очаква да се включват в търсенето на по-ефективни работни процеси, затова системите за възнаграждение трябва да стимулират поемането на известен риск и иновации;

  • да мотивират адекватния вид изпълнение, като стимулира поведение, което води до нарастване на добавената стойност, както и да възнаграждава самите постижения. Това зависи до голяма степен от подходящото идентифициране на това поведение и се отразява в бизнесстратегията на организацията;

  • да мотивира дългосрочно изпълнение. При инициирането на нова програма (проект) мотивацията на членовете на екипа е висока, но тя постепенно намалява, ако не се поддържа от системата за възнаграждение;

  • да се развива със съзряването на екипа, като се създават предпоставки за участие на неговите членове във вземането на решения при разпределянето на възнагражденията;

  • висока степен на прозрачност и без скрити мотиви за възнагражденията на определени индивиди, които да предизвикват дисбаланс в СУРЕ;

  • да включва всички членове на екипа, а не само най-добрите изпълнители, в система за компенсиране, която обвързва заплащането с важни резултати от работата;

  • да намира адекватния баланс между компенсирането на индивидите за техните усилия и постижения и даване на възнаграждения за груповото изпълнение на екипа;

  • да привлича и ангажира желан тип служители. За екипите са нужни индивиди, които могат да работят съвместно с други, което прави компенсаторната система привлекателна за тях. Прекаленото използване на индивидуално признание и увеличаване на заплащането са особено атрактивни за “независими служители”, които предпочитат да работят сами и да получават лични възнаграждения. Традиционните системи стимулират такова поведение в индивидите, което затруднява преминаването към екипно базирана среда. За разлика от тях организациите, които използват СУРЕ, адекватно променят системите си за измерване на изпълнението и възнаграждението така, че да отговарят на потребностите на новата екипна среда. Това е от първостепенна важност за създаването на мотивационен климат в СУРЕ.


1. Ефект на СУРЕ върху мотивацията
Бизнесорганизациите проектират и разработват в една или друга степен формална система за възнаграждение. Обикновено тя включва основни елементи като програми за компенсиране при отлично изпълнение в много сфери, както и механизми за разпределяне на тези средства. Те се управляват на различни нива в рамките на организацията като някои програми са базирани на екипа, докато други обхващат цялата организация. Те представляват официалните схващания и нагласи за това какво е ценна работа и как тя трябва да бъде възнаградена.

Формалната система за възнаграждение е само част от по-голяма мотивационна система, която не винаги може да се контролира от формалната политика и процедурите в организацията. Други основни компоненти на мотивационната система са: (1) възнаграждения от естеството на самата работа, (2) вътрешна неудовлетвореност от работата, (3) възнаграждения извън работата, (4) неформална практика на ръководството за компенсации и наказания, (5) формална политика на организацията за наказания и (6) неформални ежедневни реакции от членовете на екипа.



Възнаграждения от естеството на самата работа. Повечето индивиди намират за привлекателни многобройните задачи в тяхната дейност. Те смятат някои от тези задачи за интересни, предизвикателни или достатъчно важни, което по естествен начин ги мотивира да работят за тяхното изпълнение. Те изпитват голямо удовлетворение от изпълнението на конкретни дейности или при получаването на положителни сигнали от потребителите. Изводът, който се налага е, че степента до която членовете на екипа намират вътрешно удовлетворение от естеството на своята работа се отразява на тяхната реакция към другите компоненти в мотивационната система.

Вътрешна неудовлетвореност от естеството на самата работа. Обикновено има особености при изпълнението на дейностите, които естествено демотивират. Тежката и интензивна работа е изморителна. Стресът, свързан с крайни срокове или изисквания на потребителите води до психологически дисбаланс. Тези фактори въздействат негативно върху удовлетворението на индивидите от дейността и произтичат от естеството на самата работа. Спитцер идентифицира няколко основни показатели: лошо структурирана работа, непродуктивни брифинги, междуличностни конфликти и политика на офиса3.

Възнаграждения извън работата. Мотивацията за работа е относително нещо, което зависи и от фактори извън контрола на организацията. Типични примери са намаляване на мотивацията непосредствено преди и, в някои случаи, след отпуски. Могат да се появят и обратни ефекти, когато мотивацията се увеличава вследствие на ниското удовлетворение извън работата.

Неформална практика на ръководството при компенсации и наказания. Импулсивните реакции на ръководителя при успех или проблем, се отразяват на мотивацията на членовете на екипа при изпълнението на конкретни задачи, както и на отношенията с организацията. Например, ако мениджърите игнорират усилията или постиженията в дадени области, за разлика от други, това е сигнал, че този тип дейности не се ценят от ръководството.

Формална политика на организацията за наказания. Обикновено организацията има набор от инструменти и средства, които прилага по отношение на дейностите, които не се изпълняват адекватно (например предупреждение, мъмрене и др.) Характеристиките на тази формална политика по отношение на естеството и характера на наказуемите действия, се отразят върху мотивацията. Твърде силното акцентиране върху наказанието не стимулира служителите да се ангажират с рисковани и иновативни дейности. При такива обстоятелства те се стремят да намерят начини да вършат работата си така, че да не си създават проблеми.

Неформални ежедневни реакции от членовете на екипа. Признанието и правилната оценка на приноса при вземането на решения от членовете на екипа, играят важна роля за вътрешната мотивацията на индивидите. Един такъв подход се определя поради социалния характер на групите и потребността от общуване. Ефектите от неформалните реакции се засилват още повече при СУРЕ, където между членовете съществуват тесни приятелски контакти.

Идентифицирането като цялостна система на формалните от неформалните практики на възнаграждение, дава възможност да се предскажат системните ефекти. Те са свързани с взаимодействието на множество мотивационни компоненти, които детерминират общата мотивация за работа. Освен това изследването на системните ефекти включва и разглеждане на въпроса, как промените в един мотивационен компонент се отразяват върху останалите елементи на системата. Структурата и периодичното обновяване на формалната система за възнаграждение в организацията са също така важни фактори, които трябва да се вземат под внимание при анализирането на цялостната мотивационна среда.


Специфичните характеристики на СУРЕ въздействат положително върху мотивацията на членовете на екипа. Екипите се овластяват с предоставянето на по-голямо участие в процеса на вземане на решения в организацията, свободата да правят промени в начина на извършване на работата си и по-голяма отговорност за своето самоуправление. Това са някои от характеристиките, които увеличават естественото удовлетворение от работата.

Освен това по време на прехода към екипни структури индивидите се обучават в социални умения, като взаимно изслушване, функционално разрешаване на конфликти и предоставяне на обратна информация. Ако са разработени правилно, те могат да направят ежедневната социална среда по-приятна и конструктивна. Разбира се използването на екипи не дава гаранция за непрекъснати подобрения на междуличностните отношения. Без адекватно обучение няма как да се постигнат резултати в тази посока.

В нормални условия екипите развиват социални норми, които мотивират изпълнението. Те оказват интензивен социален натиск върху членове на екипа, които системно не постигат целите, по отношение на крайните срокове или за подобряване на качеството. В много случаи това води до изключване на конкретни индивиди от състава на екипа. В социалната практика се използват и други начини за оценяване. Членовете на СУРЕ провеждат интервюта за работа подобно на всеки работодател и информацията за постигнатите резултати от кандидата има решаващо значение при избора. Усилията са насочени към набиране на хора с високо ниво на изпълнение.

Екипно структурираните организации провеждат обучение или организират квалификационни курсове за увеличаване на бизнеспознанията на членовете на СУРЕ. Целта е те да могат да осъзнаят ролята, която имат във функционирането на организацията. Обучението спомага за идентифициране на организационните процеси и потребностите на потребителите. Така на практика членовете на екипа придобиват пълна представа за цялата система, което им позволява ясно да осъзнават приносът им за успехите на организацията.

В някои производствени системи екипите комуникират директно с вътрешни и външни клиенти за продукцията, графиците или по въпроси свързани с качеството. Такива близки връзки с потребителите мотивират членовете на екипа, защото им дават възможност да видят как се реализират техните продукти и как се материализират съвместните усилия на екипа.

Резултатът от тези промени показва, че организациите не трябва да допускат формалната система за възнаграждение да изнесе цялата мотивационна тежест. Освен това трябва да се създадат условия, при които различните компоненти на мотивационната система да действат в една и съща посока. При тези обстоятелства ефектите от външните възнаграждения ще се разширят, защото те не се опитват да премахнат демотивиращите аспекти на работата като липсата на принос, на контрол и на интелектуално предизвикателство.

Необходими ли са все пак външните възнаграждения в екипна среда, в която естественото удовлетворение от работата е много високо? Отговорът на този въпрос е “да”. Първо, дори и хора, които редовно изпитват вътрешно удовлетворение от работата, трябва да се свържат в някакъв момент с косвени социални възнаграждения. Въпреки факта, че музикантите може да са в изолирано помещение и да правят красива музика, която да ги удовлетворява напълно, повечето се изкушават да се появяват пред публика поне отвреме-навреме. Вероятно това е така, защото естествените удовлетворяващи свойства имат социален произход. Това на практика означава, че повечето вътрешни възнаграждения, свързани със задачите са създадени по социални дефиниции. Изключение правят възнагражденията, които директно създават приятни усещания по автоматичен физиологичен начин.

Второ, докато естественото удовлетворение от работата поддържа мотивацията на индивида да работи по конкретни задачи, външните възнаграждения имат допълнителни желани ефекти. Например, те дават представа за това какво е важно за организацията като цяло и могат да стимулират хората да търсят начини да работят така, че да има полза и за другите екипни структури. Следователно, външните възнаграждения могат да разширят перспективата за работата и да увеличат разбирането по отношение на организационните цели. Ако изпълнението на задачите се стимулира само от естеството на работата, то индивидите могат да нямат основание да търсят други начини за съдействие или информация.

Трето, външните възнаграждения са тясно свързани и с лични икономически интереси на членовете на СУРЕ. Обвързването на изпълнението (резултатите) на екипа с възнаграждението дава възможността за справедливо заплащане на увеличените изисквания, които обикновено се поставят към СУРЕ. Чрез овластяването на екипите те поемат отговорности, които преди това са изпълнявани от ръководителите. При старата система те се грижат за проблеми от различен характер и за това получават високо възнаграждение. Когато поемат тези нови функции естеството на работата на членовете на екипа става по-интересно, но те също така изпитват и по-голяма потребност от самоуправление, анализ на данните, подобряване на процеса, лична отговорност за качеството на продукцията, за своевременно изпълнение и стриктно спазване на графиците, натиск за съкращаване на разходите, отделяне на повече време за брифинги, както и стремеж за придобиване на нови умения. Такова овластяване заслужава по-справедливо разпределяне на благата. Организациите трябва да компенсират екипите за тяхното изпълнение и всеотдайност.

2. Проектиране на системата за възнаграждения в екипна среда

Въпросът, който логично възниква е дали възнагражденията трябва да бъдат обвързани с поведението или резултатите на СУРЕ. Поради много причини системата за възнаграждение трябва да е ориентирана към резултатите, а не към перфектността на изпълнение на дейностите. Основни аргументи в тази посока са: първо, от икономически съображения съвършенството се измерва основно чрез резултатите, така че изискванията свързани с изпълнението могат да бъдат специфицирани обективно на базата на потока данни от системата за измерване на резултатите. Второ, в по-широк смисъл се разглежда въпросът за екипа и индивидуалната свобода. Ако системата за възнаграждение фокусира силно върху конкретен тип поведение, което се толерира, организацията поема риска да наблегне прекалено на определени форми и да ограничи по този начин разнообразието и инициативността. Освен това членовете на екипа няма да имат склонност да изпробват нови модели на поведение, които могат да са по-успешни и да водят до по-високи резултати. Една от целите на философията за овластяване на СУРЕ е да се направи екипа по-отговорен за неговото изпълнение. Това налага да се апробират нови идеи и методи за постигане на целите. Екипите трябва да имат относително по-голяма свобода в търсенето на решения, свързани с постигането на планираните резултати. Това изисква по-малко диктувани и клиширани модели на поведение, в сравнение с традиционно управляваната организация.

Все пак има някои обстоятелства, при които възнагражденията трябва да бъдат обвързани с поведението. Развитието на екипа, особено в началната фаза на неговото изграждане, често включва фокусиране върху важни за СУРЕ поведения, свързани с ръководене на екипните брифинги, яснота на комуникацията, функционално решаване на конфликтите или подпомагане на други членове на екипа. Те могат да бъдат измерени чрез наблюдение или проучвания сред служителите. Тъй като тези видове поведение се разглеждат като основни предпоставки за успешното функциониране на СУРЕ, има силно основание те да бъдат възнаграждавани и стимулирани. Сигурността в процеса на работа е друга област, в която е по-важно да се акцентира върху поведението, отколкото върху резултатите. Така например, традиционните програми за възнаграждения, базирани на по-малко регистрирани инциденти, много често водят до прикриване на проблеми, отколкото до безопасно поведение.

При обвързването на възнагражденията с резултатите е необходимо да се вземе под внимание и участието на поведението. Въпросът е дали трябва да се изискват определени форми на поведение. Естествено не трябва да се прекалява със специфицирането на конкретни модели, но това не означава, че при проектирането на системата за възнаграждения трябва да се игнорира фактора поведение. Мениджмънтът трябва да си зададе въпроса, какво поведение може да се очаква в процеса на изпълнение. Ако поради възнаграждението могат да възникнат незаконни, неподходящи или неетични модели на поведение за постигане на резултатите, схемата трябва да се промени така, че да се избегне тази възможност. Например, ако се възнаграждава увеличен обем на продажбите, е възможно търговците да прилагат техниките на “твърда продажба”. Мониторингът на удовлетвореността на потребителите трябва да е основен критерий за резултатите в системата за възнаграждение, за да се гарантира, че няма да се стимулира нежелано поведение.

Друг фундаментален въпрос, свързан с проектирането на системата за възнаграждения в екипна среда е дали тя трябва да се обвърже с индивидуалното или с груповото изпълнение. Отговорът на този въпрос не може да бъде еднозначен. Той трябва да се търси в оптимизирането на тези два фактора. Затова не е прав Хакман, който се обявява против използването на индивидуалните възнаграждения в СУРЕ4. Той се аргументира с тезата, че индивидуалните възнаграждения в екипна среда могат да създадат конкуренция между членовете на групата, което е несъвместимо с поведението на сътрудничество, необходимо за функциониране на екипа.

Не трябва да се забравя обаче, че структурите на екипа включват различни степени на зависимост между неговите членове. В него участват индивиди от различни предметни области. Те работят като обменят информация за процеса и планират нови продукти, но всеки от тях изпълнява функции в рамките на своята компетентност и квалификация, необходими за реализирането на общите цели. Когато взаимната зависимост е слаба, възнаграждението за индивидуално изпълнение може да е доста приемливо за членовете на екипа.

Някои анализатори стигат до крайния извод, че в СУРЕ трябва да има механизми за възнаграждения на индивидуалните усилия и принос, независимо от степента на взаимна зависимост. В противен случай индивидите остават недооценени и неудовлетворени. Тази идея се обосновава от Майерс, който твърди, че прекомерното акцентиране върху груповото възнаграждение за сметка на индивидуалните е характерна черта за социализма5. Други учени, изучаващи ефектите върху поведението от тоталитарната система, стигат до подобна оценка за ролята на груповите възнаграждения, като се аргументират с икономическия колапс на страните от Източна Европа.

При проектирането на системата за възнаграждения в СУРЕ мениджмънта трябва да се съобразява със спецификата на мотивацията в екипна среда. Когато тя се основава на груповото изпълнение, това стимулира по-скоро сътрудничеството, отколкото конкуренцията. Въпреки това, обаче колкото по-голям е екипа, толкова по-малка е мотивацията за всеки отделен индивид в процеса на изпълнение на дейностите, защото значението на неговата работа се губи поради голямата численост на СУРЕ. Тази зависимост се нарича ефект на „гледната точка” и се свързва с представата за възможността да се влияе върху крайния резултат. Тя показва какъв контрол упражняват индивидите върху непосредствените резултати. Обвързването на възнагражденията с общото изпълнение увеличава сътрудничеството в екипа, но това става за сметка на мотивацията. Чрез емпирично изследване на ефектите на възнаграждението, базирано на групата, Ценгер и Маршал установяват, че екипните възнаграждения увеличават изпълнението, но само в по-малките групи6.

Накрая, важно условие при разработването на всяка система за възнаграждение е, че тя трябва да бъде финансово стабилна. Това на практика предполага, че разходите за възнаграждения не трябва да надвишават добавената стойност на резултатите и целевите нива на изпълнение. В противен случай системата няма да е устойчива и ще трябва да се промени.

Много от факторите, идентифицирани като фундаментални за структурата и адекватното функциониране на системите за възнаграждение, се базират на принципите за ефективно подсилване на Бъръс Скинър7. Въпреки критиките към отделни концептуализации (Дж. Е. Р. Стадън, Новия Бихевиоризъм, 2001 – критикува детерминистичната теория на Скинър; Ноам Чомски - критикува лабораторната работа на Скинър и игнорирането на тестването на хипотетично-дедуктивния метод в теорията; Ерих Фром, "Анатомия на човешката деструктивност" - критиката е в незачитане на човешките наклонности, в основата на които са егоцентричността и личния интерес), отправени от учени с различна теоретична насоченост, включително и от (нео)бихейвиористи, те се прилагат в социалната практика. Основните фактори, които са важни при проектирането и управлението на ефективните системи за възнаграждение могат да бъдат сведени до следните няколко насоки.



Възнаграждения, оценявани от индивидите. Поради трудността да се разбере какво ценят хората някои системи предлагат избор при възнаграждения. Стойността се трансформира в сума, когато става въпрос за парични възнаграждения. Специалисти по компенсирането като Грос твърдят, че организациите често предоставят финансови средства, които не са толкова големи, колкото трябва да бъдат, за да повлияят съществено на мотивацията8.

Сигурност. При постигането на конкретни резултати, компенсаторната система трябва да предоставя адекватни възнаграждения. Това е задължително условие при всяка формална програма. Проблемът на практика не съществува при неформалните възнаграждения, като спонтанното признание от колегите. Нарушаването на сигурността възпрепятства и блокира надеждността на системата. Ако хората не вярват, че ще получат справедливо възнаграждение, това се отразява негативно върху мотивацията.

Навременно изплащане. Възнагражденията трябва да се предоставят когато, са регистрирани конкретни резултати или са налице адекватни модели на поведение. За да бъде ефективна компенсаторната система индивидите трябва да идентифицират връзката между изпълнението и възнаграждението. В противен случай мотивацията намалява, поради неудовлетвореността на членовете на екипа.

Надеждна система за измерване. Повечето надеждни системи за измерване обикновено са най-обективните. Субективните системи, базирани на преценката, винаги оставят място за съмнение, за предпочитания или предубеденост.

Ясна перспектива. Членовете на екипа трябва да имат усещането, че могат да въздействат върху факторите за измерване, използвани като критерий за възнаграждението. Ако те чувстват, че нямат контрол над крайните резултати, компенсаторните механизми ще имат минимална мотивационна сила.

Разбираеми връзки. Неясните изисквания към изпълнението или липсата на спецификация на размера на възнаграждението минимизират ефективността му. Когато конкретни индивиди, получават премии, причините за това трябва да са известни на членовете на СУРЕ. В противен случай се създават предпоставки за фаворизиране и неудовлетвореност, които са критични както за обективността на системата за измерване, така и за мотивацията в екипна среда.

Постижими нива на целите. Членовете на екипа трябва да имат усещането, че нивата, специфицирани в изискването за изпълнението, са реализуеми в рамките на различни срокове. Поради тази причина организациите често определят подцели (контролни точки), които са постижими в относително по-кратки срокове (в сравнение с дългосрочните цели) и дават някаква форма на възнаграждение при изпълнението им. По този начин се възнаграждава постоянното усилие и прогресът, за да се поддържа висока мотивация.

Участие на членовете на екипа в разработването на компенсаторната система. Това се постига като се включват представители от СУРЕ при проектирането или при инициирането на промени в системата за възнаграждение. Участието на екипа разрешава два основни проблема, характерни за този процес. Първо, управленският екип, който разработва компенсаторната система е предварително информиран каква стойност придават членовете на СУРЕ на възнагражденията. Напълно е вероятно икономическите стимули да не са приоритетни, въпреки че това е най-логичния възможен вариант. Възнагражденията, които не се оценяват от индивидите не водят до увеличаване на усилията. Второ, участието гарантира мнение на екипите по отношение на видовете и нивата на изпълнение, които трябва да се толерират от компенсаторната система. Ако високи възнаграждения се предвиждат за изпълнения, които членовете на екипа считат за неподходящи или неоправдани, системата ще изгуби мотивационната си способност. С решаването на тези два въпроса се увеличава вероятността да се проектира адекватна компенсаторна система. Участието на членовете на екипа елиминира риска от неудовлетвореността, характерен при традиционно наложените системи за възнаграждение. Също така се намалява усещането, че новата система е тактически инструмент за контрол.

Да няма ограничения в броя на печелившите. За да се стимулира сътрудничеството в екипна среда, не трябва да се прилага традиционната програма, известна като „един победител”. Компенсаторните системи, които ограничават броя на получателите, обикновено чрез субективно измерване или преценка, базирани на длъжността, създават предпоставки индивидите да се конкурират за възнаграждението. Непосредственият резултат от това е липсата на сътрудничество в екипа. Освен това печеливш на практика означава много победени, въпреки постигнатите нива на изпълнение. Системите за възнаграждение, които се базират на философия, ориентирана към дялово участие (изпълнението се преценява спрямо стандарт, а не се сравнява с направеното от други хора) гарантират, че всеки, който изпълни критериите, ще получи материален или морален стимул. Това елиминира желанието за деструктивна конкуренция вътре в екипа или между СУРЕ и създава предпоставки всички в организацията да печелят едновременно.

Адекватна комбинация от компенсаторни стимули. Организациите, които прилагат СУРЕ, трябва да проектират компенсаторен микс от видове награди, съобразени с тяхната култура и потребности на изпълнението. Обикновено организациите, дори и тези с традиционно управление, имат повече от една програма за възнаграждение в тяхната система. Все пак екипът, който разработва компенсаторните механизми, трябва да проучи тези различни програми, за да се увери, че те са достатъчно добре интегрирани и не си противоречат. Пример за конфликт може да бъде програма, която възнаграждава само подобряването на качеството (възможно е да насърчава по-бавната работа), докато друга фокусира върху намаляване времетраенето на производствения цикъл (възможно е да се игнорира качеството). Друга причина за създаването на специална смесица от видове възнаграждения е идентифицирането на слабостите на други компенсаторни механизми. Изводът, който се налага е, че всеки вид възнаграждение си има своите силни и слаби страни за СУРЕ.



Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница