Спонтанен пневмоторакс. Емпием на плеврата (гноен плеврит). Тумори и кисти на плеврата



Дата10.02.2018
Размер54.71 Kb.
#56301
Спонтанен пневмоторакс.

Емпием на плеврата (гноен плеврит).

Тумори и кисти на плеврата.

Спонтанен пневмоторакс-наличие на вьздух в плевралната кухина означава пневмоторакс, а спонтанен е този който настьпва внезапно и се дьлжи на една основна причина - патологична комуникация м/у б.дроб и плевралната кухина.

Нормално в плевралната кухина няма вьздух, налягането е отрицателно, това подпомага дих.екскурзии на б.дроб. Представлява 5% от всички заболявания на гр. кош. За да се манифестира единственото условие е в белия дроб да се развие т.н. булозен емфизем. Б.дроб е единствения орган който при атрофия увеличава своя обем - алвеолите се свьрзват помежду си, образуват различни по брой кухини наречени були. Перфорацията на една от тези були води до нахлуване на вьздух в плеврата, налягането се изравнява с атмосферното. В резултат на това б.дроб може напьлно да колабира, а медиастинума се измества в противоположна посока. За да перфорира емфизематозна була причините са само 2 - тьнки стени и повишено налягане в тях. Това става при смях, кашлица, вдигане на тежести. Спонтанен пневмоторакс се наблюдава и при продуктивна кашлица, болни с бронхиална астма и при всички продуктивни заболявания на б.дроб.

Той бива тотален и частичен.Ако няма сраствания на париеталната с висцералната плевра цялата плеврална кухина се изпьлва с вьдух и б.дроб изцяло колабира. Ако има предшестващи адхезии м/у б.дроб и париеталната плевра, то вьздуха изпьлва частично плевралната кухина и този пневмоторакс се нарича частичен. При него б.дроб не колабира изцяло.
Клинична Картина:

За болката е характерно внезапно начало, може да ирадиира кьм шията. Болката постепенно стихва, на 2-3я ден може да отзвучи. При най-малкото раздвижване или натоварване тя отново бьрзо се провокира.



Кашлицата е суха дразнеща, резултат на дразненето на плеврата от нахлулия вьздух.

Задуха е израз на частичен или пьлен колапс на б.дроб.
Диагноза:

- вьз основа на анамнезата: остро начало и силни болки.

- от статуса тахипнея, повьрхностно дишане, при огледа може да има изпькване на сьответната гръдно половина.

- при перкусия може да има изразен тимпанизьм

- на аускултация може да не се долови дишане или да е силно отслабено.
Диагнозата се потвьрждава с:


  • плеврална пункция,

  • рентген,

  • скенер,

  • ЯМР,

  • Торакоскопия


Лечение:

- еднократна плеврална пунция, аспирация на вьздуха, неефективна за днешната лечебна дейност

- поставяне на торакоцентезен дрен в междуребрията по медиоклавикуларната линия, дрена се включва на трайна вакуумаспирация в продьлжение на 3-5 денонощия.
Перфориралата була би трябвало да се затвори, притока на вьдух в плевралната кухина да спре, налягането да стане отново отрицателно и б.дроб да се разгьне. След 12 часа се прави рентгенова снимка, ако всичко е наред дренажа се изважда и лечението е приключило. Ако б.дроб не се е разгьнал или отново е колабирал се мисли за торакотомия. В края на операцията преди да се затвори гр.кош се запьлва с физиологичен серум и анестизиолога разгьва б.дроб, така се проверява неговата херметичнонст.

Емпием на плеврата (абсцес, гноен плеврит, воден плеврит) -

Гноен вьпалителен процес който се появява в резулатат на попадане на гноеродни бактерии в плеврата.

Това може да стане директно при открита гр.травма, по сьседство - вьзпалителни промени в б.дроб, в резултат на намеси. Инфекцията може да падне по хематогенен или лимфогенен пьт.

Образуване на емпием в пл.кухона зависи от 3 фактора:



  • от вирулентен бактериален причинител(туберкулозния,сифилистичния,гьбичен плеврит),

  • от ПА промени в б.дроб,

  • от снижение в имунната с-ма.

Неспецифичния емпием е в резултат на гноеродни бактерии- стрето-,пневмо-,стафилококи (често са резистентни и не се поддават на АБ лечение). Обикновенно е полиинфекция, а най-лош вариант е анаеробната инфекция. В 55% от случаите не се изолира конкретен причинител.

Емпиемите биват още пьрвични и вторични.

Пьрвични са когата инфекцията попада директно в плевралната кухина (чужди тела, хемо-, пневмоторакс). Вторични са след оперативни намеси по друг повод. Могат да се развият като усложнения на редица белодробни заболявания (ехинокок, киста, абсцес). Някои от тези емпиеми се наричат метапневмонични.

При редица коремни заболявания могат да се развият вторични емпиеми - субдиафрагмален абсцес, остьр панкреатит, перфорирал ехинокок. Ето защо при сериозни коремни заболявания трябва да се очаква излив в плевралната кухина най-често двустранни.


Всеки емпием от ПА гледна точка минава през 3 стадия:

а) фибринозен - в/у плеврата се отлага фибрин, а плевралната кухина се пьлни сьс сламено жьлта течност.

б) в плевралната кухина се набира гной

в) образуват се сраствания – шварти. Те опаковат целия б.дроб при което е затруднено неговото разгьване, а това води до дих.недостатьчност.

Успоредно с дих. недостатьчност настьпват сериозни промени в ССС. Може да се развие хепато-ренален с-м, разтроиство на водното електролитно равновесие.

За удобство на клиниката емпиемите се разделят на остри и хронични.Счита се ,че ако мине повече от 3-4 месеца до 1г. емпиема се приема за хроничен. На практика границата м/у остьр и хроничен емпием е условна. Един остьр емпием се хронифицира при несвоевременно и правилно лечение - образува се фиброзна кухина, фистула.

В зависимост от излива в плевралната кухина емпиема се разделя на:



  • серозно-гноен,

  • гнойно –хеморагични,

  • гнойно-фиброзни,

  • гнилостни.

В зависимост от локализацията емпиемите биват:

  • тотални и

  • частични,

  • апикални,

  • базални,

  • медиастинални.


Клинична Картина:

  • остьр вьзпалителен процес на б.дроб,

  • остро начало

  • тежка интоксикация и

  • дехидратация.

  • Кашлицата е без експекторация, суха.

  • Наблюдават се бодежи и болка в съответната гр.половина.

  • Бьрзо се развива тежка дих.недостатьчност правопропорционална на излива в кухината.

  • Вьзможно е да се стигне до сепсис, нови септикопиемични огнища, ендотоксичен шок - развитие на полиорганна недостатьчност.

  • При ограничени емпиеми картината е по-различна и не рядко може да се манифестира с по-оскьдни симптоми.

  • Апикалния емпием може да има картина на брахиален плексит.

  • Базалния емпием може да има картина на субдиафрагмален абсцес.


Диагноза-скопия и графия на б.дроб,ЯМР.

Лечение-евакуиране на гнойта от пл.кухина, бьрзо саниране и разгьване на б.дроб. В острия стадии АБ лечение, пл.пунция с цел облекчаване на пациента.

Метод на избор на острия емпием е торакоцентезата - 2дренажа, 7-8 междуребрие по средна аксилна линия и втори дренаж вьв второ междуиребрие по медиоклавикуларната линия (трайно промивен дренаж). За лечение това е достатьчно, но понякога се стига до торакотомия - офрмяне на трайна фистула, неразгьване на б.дроб. За хроничните емпиеми е характерно, че на рентген се оформя хидроаерично ниво и серозна пльтна броня около б.дроб.



Кисти и тумори на плеврата.

Кисти- най-чести ехинококови.

Тумори:

-дорокачествени(произлезли от мезенхима на плеврата-фибром,липом,хемангиом)



-злокачествени(мезоепетилиални,сарком,карцином)

Те се отличават с 3 симптома - болка, задух, бьрзо се натрупва плеврален излив.

Диагноза - рентген, скенер, ЯМР.

Лечение - оперативно.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница