Споразумение за сътрудничество и взаимодействие между сметната палата на република българия и прокуратурата на република българия



Дата27.10.2018
Размер46.22 Kb.
#102286


СПОРАЗУМЕНИЕ

ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО И ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ МЕЖДУ СМЕТНАТА ПАЛАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРОКУРАТУРАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Днес, 21 януари 2014 г. между Сметната палата на Република България, представлявана от председателя й проф. Валери Димитров и Прокуратурата на Република България, представлявана от главния прокурор Сотир Цацаров, се сключи настоящото споразумение за сътрудничествои взаимодействие.


Чл. 1. Сметната палата и Прокуратурата на Република България си сътрудничат и взаимодействат при предотвратяване, разкриване и разследване на престъпления, свързани с публични средства, активи и дейности, възлагането и изпълнението на обществени поръчки, както и в областта на борбата с корупцията.
Чл. 2. (1)Общото ръководство и организацията на сътрудничеството и взаимодействиетомежду Сметната палата и Прокуратурата на Република България се осъществява от председателя на Сметната палата и главния прокурор на Република България.

(2) При осъществяванена сътрудничеството и взаимодействиетоСметната палата и Прокуратурата на Република България зачитат взаимно независимостта на институциите и техните правомощия, възложени им от Конституцията и законите на Република България.


Чл. 3. Оперативното ръководство и организацията на сътрудничеството и взаимодействието се осъществява от административните ръководители на окръжните прокуратури и от упълномощени от председателя на Сметната палата лица. Ръководителите на двете институции могат да определят със свои заповеди лица за контакт.
Чл. 4. (1)Сметната Палата уведомява писмено Прокуратурата на Република България при:

1. наличие на данни за престъпления, установени при одитната дейност;

2. възпрепятстване на проверката по чл. 38, ал. 4 от Закона за Сметната палата;

3. наличие на информация за рискови области и сфери за корупция;

4. констатации за нормативни актове, които противоречат на Конституцията или законите на страната.

(2)Уведомяването по ал. 1 се извършва с писмо от председателя на Сметната палата до главния прокурор - в случаите по т. 1, 3 и 4 или с писмо до съответния окръжен прокурор – в случаите по т. 2.

(3) В хипотезата на ал.1, т. 1, в писмото се посочват данни за връзка с ръководителя и членовете на екипа, извършил одита, като се прилагат одитният доклад и материалите към него.

(4) Във всички случаи обменът на информация се извършва при спазване на изискванията на Закона за защита на класифицираната информация и Закона за защита на личните данни.


Чл. 5. (1)Прокуратурата на Република България уведомява Сметната палата за:

1. предприетите действия по повод получената от Сметната палата информация по чл. 4, ал.1, както и за резултата от извършената проверка или разследване;

2. констатирани данни за незаконосъобразни действия на организации и лица, попадащи в обхвата на одитната дейност на Сметната палата, установени в хода на извършвани от прокуратурата други проверки или разследвания;

3. рискови области и сфери за корупция.

(2) Уведомяването по ал.1 се извършва:

1. в случаите по т. 1 – от съответния наблюдаващ прокурор;

2. в случаите по т. 2 и 3 -от Върховната касационна прокуратура.
Чл. 6. В хода на работата по образувани в Прокуратурата на Република България преписки и наказателни производства по констатации от одитни доклади на Сметаната палата, по искане на наблюдаващия прокурор могат да се провеждат работни срещи или консултации с ръководителя или членовете на екипа, извършил съответния одит.
Чл. 7. В хода на работа по образувани в Прокуратурата на Република България преписки и наказателни производства наблюдаващият прокурор, след съгласуване с административния си ръководител, може да поиска консултативно експертно мнение от Сметната палата по въпроси от нейната компетентност. Консултации могат да се искат, само когато предметът е престъпление, свързано с публични средства, активи и дейности, възлагането и изпълнението на обществени поръчки.
Чл. 8. При необходимост по случаи на престъпления, свързани с публични средства, активи и дейности, с провеждането и изпълнението на обществени поръчки или други икономически престъпления и на основание чл.138, т.5 от Закона за съдебната власт, може да се създаде специализирано междуведомствено звено за подпомагане на разследването.
Чл. 9. (1) Сметната палата и Прокуратурата на Република България организират съвместни обучения и други квалификационни мероприятия в области и по теми от взаимен интерес.

(2) При провеждане на обученията и мероприятията по ал. 1 всяка страна поема разходите на своите участници.


Чл. 10. Ежегодно страните по настоящото споразумение провеждат съвместна среща за анализиране на резултатите от сътрудничеството помежду си. Съобразно обсъжданите теми, съставът на участниците може да бъде разширен по решение на председателя на Сметната палата и главния прокурор.
Чл. 11. (1) Настоящото споразумение за сътрудничество се подписва на основание чл. 8, ал. 2 от Закона за Сметната палата и чл. 138, т. 1 от Закона за съдебната власт и отменя Споразумението за сътрудничество и взаимодействие между Сметната палата на Република България и Прокуратурата на Република България от 03.07.2007 г.

(2) Споразумението влиза в сила от подписването му и е за неопределен срок.



(3) Изменения и допълнения в настоящото споразумение се правят по взаимно съгласие на страните, изразено в писмена форма.
Чл. 12. В едномесечен срок от подписване на настоящото споразумение, ръководителите на двете институции определят лицата по чл. 3, за което се уведомяват писмено.
Чл. 13. Председателят на Сметната палата и главният прокурор огласяват по подходящ начин съдържанието на споразумението и упражняват контрол за неговото изпълнение в рамките на институциите, които ръководят.
Настоящото споразумение се подписа в два еднообразни екземпляра по един за Сметната палата и Прокуратурата на Република България.


ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ГЛАВЕН ПРОКУРОР НА

СМЕТНАТА ПАЛАТА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ:

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ:

(проф. д-р Валери Димитров) (Сотир Цацаров)


Каталог: articles -> download
download -> Закон за върховната сметна палата на 14 декември 2005 г се навършват 125 години от приемането на първия Закон за Върховната сметна палата
download -> Одитен доклад №0400005712 за извършен одит за съответствие на декларираните приходи
download -> Одитирани обекти и дейности от сметната палата І. Първостепенни и второстепенни разпоредители с бюджетни кредити
download -> Закон за върховната сметна палата на българия уважаеми господин председател на Народното събрание
download -> Указания за финансов одит
download -> За извършен финансов одит на годишния финансов отчет
download -> Сборник документи издател на поредицата "архивите говорят": главно управление на архивите при министерския съвет


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница