Справка за оповестяване на счетоводната политика на “терма” ад – тутракан към 31. 12. 2002 г



Дата13.11.2017
Размер102.83 Kb.
#34523
СПРАВКА

за оповестяване на счетоводната политика
на “ТЕРМА” АД – ТУТРАКАН
КЪМ 31.12.2002 г.
При организиране счетоводното отчитане на стопанските операции, дружеството е спазвало основните принципи, в чл. 4 от Закона за счетоводството и изискванията, определени в Националните счетоводни стандарти и в Националния сметкоплан и индивидуалната Счетоводна политика на предприятието. За нуждите на управлението са изготвяни тримесечна Оборотна ведомост, Баланс и Отчет за приходите и разходите. За организиране на счетоводната политика е изграден Индивидуален сметкоплан. Окончателното приключване на счетоводните сметки се извършва само в края на финансовата година, която съвпада с календарната, съгласно изискванията на глава пета Годишни счетоводни отчети за ЗС. Годишният счетоводен отчет се съставя след изготвяне на Годишната данъчна декларация и начисляване на дължимите данъци за отчетния период. Тогава се установява и окончателния финансов резултат на дружеството.

Счетоводното отчитане се извършва на програмен продукт AJUR – L


ННС 16 Дълготрайни материални активи, НСС 38 Нематериални активи, НСС 4 Отчитане на амортизациите.


  1. Дълготрайни активи – придобиване, отчитане, амортизация и преоценка.

Материалните дълготрайни активи се оценяват по историческата им цена при придобиването им. Отчитането на всички разходи, свързани със закупуването, изграждането, доставката (транспортни, товаро-разтоварни, мита и митнически такси и др.), монтажи и други разходи за довеждане на актива до работно състояние се извършва по сметки от група “Разходи за придобиване на ДМА”. Аналитично се отчита всеки отделен актив, до формиране на пълната му цена на придобиване.

Активите с дълготраен срок на ползване, но със стойност под 500.00 лева се отчитат като текущи разходи.

До края на 2001 г. съгласно изискванията на чл. 33 действащия тогава Закон за счетоводството се регламентираше ежегодната преоценка на ДМА без земите и горите с процент, не по-висок от процента на увеличаване на цените на производител, обявен от НСИ. Дружеството е извършвало преоценката с коефициент единица, което на практика означава, че не е извършвана преоценка. В резултат на това не е формиран Преоценъчен резерв.

На дълготрайните материални и нематериални активи се начислява амортизация през годината по линеен метод. Амортизационният план е съставен

в началото на годината и се актуализира през годината с данните за всеки новопридобит дълготраен актив.

Счетоводните амортизационни норми са определяни на основата на полезния срок на употреба на конкретните активи в предприятието. Същите са съобразени и с данъчно-признатия размер на амортизациите, определен съгласно чл. 22 от ЗКПО.

Сравняването на счетоводната амортизационна квота и данъчно-признатия размер на амортизациите на активите на предприятието като цяло се извършва в края на годината. Временни разлики от превишение на счетоводната амортизация над данъчно-признатия размер по чл.23 /2/ т. 3 от ЗКПО няма, затова не са начислявани и данъчни временни разлики. От предходната година данъчни временни разлики от привишение на счетоводната амортизация над данъчно-признатия размер няма, затова няма и обратно проявление на временни разлики от амортизация през 2002 г., съгласно чл.23 /3/ т. 3 от ЗКПО.

От началото на 2002 година в България бе приет нов Закон за счетоводството, с основна цел, да създаде предпоставки за повсеместно прилагане на МСФО не по-късно от началото на 2005 година. Приетите с този закон НСС са изключително близки до МСФО, поради което се налага да се преосмислят някои принципи, възприети и прилагани до края на 2001 година. Премахната е нормативната уредба за ежегодна преоценка на базата на статистически проценти, както и законово задължение за преоценка.

Съгласно НСС 16 са приети два подхода за последващо оценяване на ДМА – препоръчителен и алтернативен. Изборът на един от двата е в зависимост от решението на ръководството на предприятието. В резултат на приложението на вече отменените нормативни актове дружеството да не се осчетоводява преоценка. Същата ще се извърши по изключение през 2003 година, съобразявайки се със Становището на МФ и ИДЕС.

Дружеството е избрало метода на справедлива стойност, като преоценки са извършвани през предходни години съобразно законовите изисквания.

Към 31.12.2002 г. не е извършена преоценка на ДМА.

През отчетния период не са извършени разходи за ремонт на ДМА.

През отчетния период е извършена инвентаризация на ДМА. Резултатите са отразени в инвентаризационен опис.

Върху ДМА е направен запор от Агенция за държавни вземания.


НСС 38 – Отчитане на нематериалните активи.

Дълготрайните нематериални активи са в размер на 3 х. лв. по отчетна стойност и начислена амортизация към 31.12.2002 г. 1х. лв. През отчетния период не са закупени дълготрайни нематериални активи. Нематериалните активи са програмни продукти. Преоценъчен резерв на нематериалните активи няма.

Разходи за изследователска и развойна дейност не са извършвани през отчетния период.
НСС 6 – Отчитане на разходите за опазване на околната среда

Съгласно изискванията на НСС 6 Отчитане на разходите за опазване на околната среда, в дружеството не са направени разходи за опазване на околната среда.


НСС 2 – Отчитане на стоково – материалните запаси.
Материалните запаси при закупуване се оценяват по цена на придобиване, включващи и доставно-складови разходи. Доставно-складовите разходи са разходи за превоз, товаро – разтоварни операции, мита и митнически такси и др.

Материалните запаси се оценяват при тяхното потребление по метода на средно претеглена цена (себестойност). Стоките се оценяват по цена на придобиване при покупка и се изписват по метода на средно претеглената цена. Движението на стоките се следи по отчетна стойност.

В края на годината, при спазване на ЗС е извършена инвентаризация на всички материални запаси. Инвентаризационните описи са подписани от членовете на комисията и от материално-отговорните лица и са утвърдени от изпърнителния директор.

За материалите отнесени в разход, които продължават да се ползват в предприятието е организирана задбалансова отчетност по вид, количество, стойност, МОЛ. След изхабяването им се описват от описа в задбалансовата отчетност при годишната инвентаризация.


НСС 37 – Провизии, условни задължения и условни активи.


  • Обезценка на активи

Този стандарт се прилага за активи, които се отчитат по преоценена стойност /справедлива цена/. Обезценката на активите се извършва най- малко веднъж в края на отчетния период във връзка със съставянето на ГФО.

Загубата от обезценка на активи през отчетната година е, както следва: Обезценка на вземания от свързани лица – 229 х. лв.

Обезценка на вземания от клиенти – 7 х. лв.

Съгласно изискванията на стандарта през годината са обезценени вземания от продажби съгласно възприетата счетоводна политика, както следва:

Несъбрани вземания със срок от 6 мес. до 1 година с 50%

Несъбрани вземания със срок от 1 год. до 1,5 год с 80%

Несъбрани вземания със срок над 1 година и половина със 100%

С общия размер на обезценката 306 х. лв. е преобразуван финансовия резултат в увеличение. Не е начислена данъчна временна разлика.

Извършена е подоценка на стоки /Комароуловители/ за 9 хил.лв. поради ниско потребителско търсене, с което е преобразуван и финансовия резултат в увеличение.

Начислените провизии на несъбираемите вземания от предходни години са отписани за сметка на вземането. Остатъка от вземането според срока на събираемост е обезценено съобразно възприетата счетоводна политика и цялото вземане в размер на 20 х. лв. е заведено задбалансово.

Съгласно утвърдената счетоводна политика на дружеството разходи за бъдещи периоди няма отразени в баланса, тъй като направените разходи

За абонамент – 60.20 лева и ЗАСТРАХОВКА 4Гражданска отговорност” – 158.75 лева са под прага на същественост и са отчетени като текущи разходи.

Приходи за бъдещи периоди няма отразени в баланса, тъй като не са получени такива през отчетния период.
НСС 7 – Отчитане на паричните потоци.
Съгласно изискванията на стандарта Отчета за паричния поток се съставя, като се ползва прекия или косвения метод съгласно приложението. В годишния счетоводен отчет за 2002 г. Отчета е съставен по прекия метод.

Паричният поток не се променя в сравнение с предходната година. Намаление има от основната дейност с 2 х. лв.; увеличение от финансова дейност 2 х. лв. В началото и в края на периода наличността на паричните средства е 6 х.ил. лв.


НСС 8 – Нетни печалби или загуби за периода, фундаментални грешки и промени в счетоводната политика

Счетоводната загуба за отчетния период е формирана от печалба и загуба от обичайната дейност, от финансовите операции и от операции с извънреден характер, които се представя в отчета за приходите и разходите.

Счетоводният финансов резултат през отчетния период е загуба в размер на 1632 х. лв. От основната дейност финансовият резултат е загуба 380 х. лв.

Финансовият резултат от финансова дейност е загуба в размер на 1252 х. лв. Същият е главно от отрицателни разлики от операции с финансови активи 1253 х. лв. и отрицателни курсови разлики 1 х. лв. Приходите от финансирания са 2 хил. лв.

Няма фундаментални грешки, които да налагат преизчисляване на информацията за предходни отчетни периоди и представяне на преизчислени отчети.
НСС 10 – Събития, настъпили след датата на годишния финансов отчет.
В годишншя финансов отчет няма отразени непридвидими събития, тъй като такива не са възникнали до датата на съставяне на счетоводния отчет, а също и такива, за които не са съществували условия за възникването им до 31 декември на отчетната година и събития след срока за съставяне на годишния счетоводен отчет.
НСС 12 –Данъци от печалбата.
Счетоводният финансов резултат към 31.12. 2002 г. загуба в размер на 1632 х. лв. След преобразуване на счетоводната загуба в увеличение със 343 х. лв. Финансовия резултат е отрицателен – 1289 х. лв.

В увеличение на финансовия резултат е включена и сумата от 26152 лева, която представлява Начислените лихви върху данъци – ДДС.


Показатели за финансово – счетоводен анализ на предприятието.

Предхосна година Текуща година




  1. Показатели за рентабилност:

а) коефициент за рентабилност на

приходите от продажби – - 0.511 - 10.395

б) коефициент на рентабилност на

собствения капитал - 0.144 - 4.960

в) коефициент на рентабилност на

пасивите - 0.111 - 1.598

г)коефициент на капитализация на

активите - 0.065 - 2.358




  1. Показатели за ефективност:

а) коефициент на ефективност на

разходите 0.744 0.089

б) коефициент на ефективност на

приходите 1.344 11.264




  1. Показатели за ликвидност:

а) коефициент на обща ликвидност 0.531 0.179

б) коефициент на бърза ликвидност 0.407 0.088

в) коефициент на незабавна ликвидност 0.006 0.088

г) коефициент на абсолютна ликвидност 0.006 0.006




  1. Показатели за финансова автономност:

а) коефициент на финансова автономнос 0.769 - 0.322

б) коефициент на задлъжнялост 1.300 - 3.103




  1. Показатели за обръщаемост на материалните краткотрайни активи:

а) времетраене на 1 оборот в дни 308 248

б) брой на оборотите 1.17 1.45

в) заетост на материалните

краткотрайни активи 0.855 0.688




  1. Показатели за структура на актива и пасива на счетоводния баланс:

а) Актив

    • невнесен капитал 0 0

    • ДМА 2386 509

    • КМА 527 183

    • СУМА НА АКТИВА 2913 692

б) Пасив

  • Собствен капитал 1303 - 329

  • Дългосрочни пасиви 617 0

  • Краткосрочни пасиви 993 1021

СУМА НА ПАСИВА 2913 692


  1. Показатели за структурата на приходите и разходите в ОПР:

- приход от основна дейност 382 157

- приход от финансова дейност 57 2

- приходи от извънредна дейност 0 0

- разходи за основна дейност 627 537

- разходи за финансова дейност 0 1254

НСС 17 - Лизинг

Дружеството има сключени 1 бр. оперативни лизингови договори на стойност 20 х- лв. за отдадени под наем сгради.

Дружеството е отдало под наем 8 бр. сгради по оперативни лизингови договори.

Полученият годишен наем 20 х. лв.


НСС 18 – Признаване на приходи


  1. Приходите от продажба на продукция и стоки се признава, след като са прехвърлени на купувача значителни рискове и изгоди, свързани със собствеността на продукцията и стоките; сумата на прихода и извършените разходи могат да бъдат надеждно изчислени. Това се документира с издаването на фактура, въз основа на която се признава прихода, независимо от момента на паричните постъпления.

  2. Приходите от продажба на услуги са признати в зависимост от етапа на завършеност на сделката към датата на съставянето на счетоводния баланс, при условие, че резултатът от сделката може да се оцени надеждно, приходите и разходите могат да бъдат надеждно изчислени.

  3. За предплатени продажби, при които продукцията е налице при продавача и се доставя след като се получи последното плащане, приходът се признава, след като се получи последното плащане.

  4. При продажба на стоки на консигнация, приходът се признава, след, като продукцията и стоките бъдат продадени от консигнанта на трети лица. Същото се удостоверява с протокол подписан от двете страни.

  5. Приходът от излишък на актива се признава при установяване на излишъка.

  6. Приходът от отписани задължения се признава при изтичане на давностния срок или при наличие на други основания за оценка на вземанията като безнадеждни.

  7. Приходът от глоби и неустойки се признава след установяване на правото на тяхното получаване съгласно договор или чрез съдебен иск.

11. Ценови разлики на липси и начети се признават за приход при плащане на начета.
НСС 19 Доход на персонала

Дружеството е начислило неползваните, компенсируеми отпуски на персонала за 2002 година в размер на 2 х. лв. Със същия размер е преобразуван финансовия резултат в увеличение.


НСС 20 – Отчитане на правителствени дарения

Правителствените дарения и дарения от трети лица през отчетния период не са получени.


НСС 21 – Ефекти от промените във валутните курсове
Сделките в чуждестранна валута се вписват в левове и валута при първоначалното си счетоводно отразяване, като към сумата в чуждестранна валута се прилага централния курс към датата на сделката.

Закупената валута се вписва в счетоводните документи по курса на придобиване в лева и валута.

Паричните средства, вземанията и задълженията в чуждестранна валута, се преоценяват съгласно възприетата счетоводна политика тримесечно по централен курс на БНБ.

Паричните средства в чуждестранна валута при текущото им потребление се оценява по централен курс в деня на операцията.

Разликите от валутните курсове, възникващи при разплащането, се отчитат като финансов разход за периода на възникването им.

Отрицателната разлика от промяна на валутните курсове за 2002 г. е 1 х. лв.


НСС 28 – Отчитане на инвестициите.
Дружеството не притежава дългосрочни инвестиции. Дружеството през 2001 година придобива 71.43% от капитала на “НИК” АД – София. Акциите са придобити чрез апорт в “НИК” АД – София на ДМА, готова продукция, материали, възли и детайли. На основание чл. 189 от ТЗ, понеже дружеството не е направило дължимите вноски губи акциите си. Отписана е апортната вноска както следва:


  1. ДМА 1740563.05 лв.

  2. Материали 29966.67

  3. Гот. Прод. 43708.34

  4. Детайли и възли 55105.83

Обща сума 1869343.89 лева.

Отписана е и преоценката на апортираните ДМА, отнесена като финансов приход за бъдещи периоди през 2001 година в размер на 700740 лева.

Отписва се и подоценката на апортираните ДМА , отнесена като финансов разход за бъдещи периоди през 2001 година в размер на 83859 лева. Така загубата от операцията възлиза на 1252732 лева.
НСС 27 – Консолидирани финансови отчети и отчитане на инвестициите в дъщерни предприятия.
Дружеството не притежава акции от капитала на друго дружество повече от 50 %, поради което не съставя консолидиран счетоводен отчет.
НСС 29 – Представяне на годишни финансови отчети при условия на свръхинфлация.

През отчетния период не се съставя годишен счетоводен отчет в условията на свръхинфлация, тъй като процентът на инфлация за последните три години не превишава 100.


НСС 34 - Междинно счетоводно отчитане.
Дружеството не е представило междинен счетоводен отчет за шестмесечието.
НСС 35 – Преустановявани дейности.
Преустановяваната дейност е обособена част от едно предприятие, имаща самостоятелно производствено или друго значение, с разграничими за целите на счетоводното отчитане активи, пасиви, печалба или загуба, от която предприятието се освобождава изцяло или на части, съгласно определен план чрез продажба или чрез отказване.

Дружеството няма преустановявана дейност.


Изп. директор: (п).
Каталог: fyearbook
fyearbook -> Отчет за приходите и разходите За годините, завършващи на 31 декември 2004 и 2003
fyearbook -> Баланс 31 декември 2004 и 2003
fyearbook -> Отчет за приходите и разходите За годините, завършващи на 31 декември 2003 и 2002
fyearbook -> Семена добрич” ад финансови отчети към 31 декември 2002 и 2003
fyearbook -> Отчет към 31 декември 2005 консолидиран баланс
fyearbook -> Счетоводен баланс към 31 декември 2006 г
fyearbook -> Баланс 31 декември 2004 и 2005
fyearbook -> Отчет и одиторски доклад 31 Декември 2003
fyearbook -> Доклад на регистриран одитор Надя Енчева Костова
fyearbook -> Доклад на регистриран одитор Надя Енчева Костова


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница