Сърце и кръвоносни съдове



Дата01.02.2018
Размер33.16 Kb.
#52546

Сърце и кръвоносни съдове


   Сърцето и кръвоносните съдове са кухи органи, изпълнени с кръв. Те изграждат кръвоносната система, чиято основна функция е да придвижва кръвта в организма. Сърцето е пулсиращ орган, осигуряващ движението на кръвта по кръвоносните съдове. Артериите, капилярите и вените изграждат тръбеста система, в която се извършва циркулацията на кръвта - кръвообращението. Кръвта извършва пълен кръговрат, преминавайки през два кръга на кръвообращението. Движението на кръвта от сърцето до всички органи и обратно се нарича голям или телесен кръг на кръвообращението. Движението на кръвта от сърцето до белите дробове и обратно носи името малък или белодробен кръг на кръвообращението. Чрез телесният кръг кръвта осигурява необходимите за всяка клетка вещества и освобождава клетките от непотребните вещества. Чрез белодробният кръг кръвта се освобождава от въглеродния диоксид и се обогатява с кислород.

   Разположение и големина на сърцето. Сърцето е кух, мускулест орган, намиращ се между двата бели дроба над диафрагмата в гръдната кухина. По форма наподобява конус, разположен в по - голямата си част, в лявата гръдна половина. Сърцето е обвито от съединителнотъканна торбичка - перикард. Между повърхността на сърцето и перикарда има течност, намаляваща триенето при съкращаването и отпускането на сърдечния мускул. По големина сърцето е приблизително колкото човешки юмрук и тежи 250 - 300 грама.



   Устройство на сърцето. Стената на сърцето е трипластна. Външният слой (епикард) е изграден от съединителна тъкан, покрита с плосък епител. Най - дебелият среден слой (миокард) е изграден от сърцева мускулна тъкан, а вътрешният слой (ендокард) - от епителна тъкан.


   Човешкото сърце е четириделно. Чрез надлъжна преграда, то се разделя на две половини, лявата от които е свързана с артериалната кръв, а дясната с венозната. От своя страна всяка половина е разделена на две части - предсърдие и камера. В предсърдията навлиза кръв в сърцето, а от камерите кръвта напуска сърцето. Камерите са по - големи от предсърдията и миокардът им е доста по - добре развит от този на предсърдията. Всяко предсърдие е свързано с камерата, посредством клапа (предсърдно - камерна).

   Кръвоносни съдове, свързани със сърцето. Кръвоносните съдове, които изнасят кръвта от сърцето се наричат артерии. Най - голямата артерия в човешкото тяло е аортата (диаметър - 2 см). Тя излиза от лявата камера и кръвоснабдява цялото тяло, чрез своите разклонения. Кръвта и е богата на кислород и е яркочервена. От дясната камера излиза белодробната артерия, която се дели на два клона и отнася кръв към двата бели дроба. Кръвта и е богата на въглероден диоксид и е тъмночервена на цвят. На изхода на аортата и белодробната артерия се намират клапи, наречени полулунни. Те пропускат кръвта само в едната посока и не и позволяват да се върне в сърцето.    Кръвоносните съдове, които внасят кръв в сърцето се наричат вени. В дясното предсърдие се вливат горната и долната куха вена, които транспортират богата на въглероден диоксид кръв от всички части на тялото до сърцето. В лявото предсърдие се вливат 4 белодробни вени, които носят богата на кислород кръв от белите дробове.



        

   Видове кръвоносни съдове. Различават се три вида кръвоносни съдове - артерии, вени и капиляри с обща дължина от 60 000 до 100 000 км. Артериите са тръбести образувания, които пренасят кръвта към органите. Те имат дебели стени и с отдалечаването си от сърцето се разделят на все по - тесни клонове. Най - малките артерии се наричат артериоли и постепенно преминават в капиляри.



   Капилярите са най - малките кръвоносни съдове изобщо и се виждат само под микроскоп. Дължината им е около 0,5 мм, а диаметъра им е около 10 милимикрона, поради което в тях кръвните клетки се движат поединично. Стените на капилярите са еднослойни, изградени от епителни клетки, през които се извършва обмяната на веществата между кръвта и тъканите. Кръвта от капилярите се събира във вени и по тях продължава към сърцето.


   Вените са тръбести образувания, които стават по - широки с приближаването си към сърцето. Характерни за вените са джобовидните клапи по вътрешната им страна. Те осигуряват еднопосочното движение на кръвта и я подпомагат в движението и към сърцето.

   Разпределение и преразпределение на кръвта. В състояние на покой около 55% от кръвта циркулира в кръвоносните съдове, а около 45% е в кръвните депа: слезка, черен дроб, бели дробове. При физическа активност, силни емоции или кръвозагуба във връзка с новите потребности на организма част от кръвта в депата се включва в кръвообращението. Освен това при храносмилане например се наблюдава усилен прилив на кръв към храносмилателните органи, при умствена активност - към мозъка, а при физическа дейност - към скелетните мускули.


   Движение на кръвта в кръвоносната система. Причина за движението на кръвта е пулсирането на сърцето. Кръвта се движи еднопосочно благодарение на:

  • - Полулунните и предсърдно - камерните клапи на сърцето.

  • - Съкращаването на скелетните мускули, които притискат вените и избутват кръвта.

  • - Джобовидните клапи във вените, които не позволяват връщането на кръвта обратно.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница