Съществително и прилагателно име упражнение



Дата23.10.2018
Размер191 Kb.
#93452






Съществително и прилагателно име – упражнение
Цели:

  1. Обобщаване на знанията за съществително и прилагателно име като части на речта с помощта на драматизации и игрови подход;

  2. Усъвършенстане на уменията за разграничаване на съществителните и прилагателни имена;

  3. Развитие на уменията за определяне на граматическите признаци род и число;

Използвани методи:

    • Беседа

    • Сам. работа

    • Драматизация /ролеви игри/

    • Рефлексия

    • Работа по групи

    • Демонстрация

    • Асоциация

    • Визуализация


Нагледни средства:

  • Кукли

  • Декори

  • Картончета с прилагателни за Вълчо и Лиса

  • Предмети, донесени от врабчетата

  • Рисунки на птици

  • Табло

  • Дърво на знанието


ХОД НА УРОКА /СЦЕНАРИЙ/

Участници:

  1. Анна Дамянова-ученичка

  2. Алекс Иванов-врабче

  3. Бойко Стойчев-врабче

  4. Васил Иванов-врабче

  5. Габриела Иванова-вещица

  6. Денис Йорданов-врабче

  7. Емили Радева-врабче

  8. Йоана Югова-Зайо /заек/

  9. Мила Геджова-Белчо /агне/

  10. Николай Иванов-Вълчо /вълк/

  11. Радослава Величкова-Лиса /лисица/

  12. Светослав Влахов-врабче

  13. Слави Иванчева-вещица


І СЦЕНА: Полянка с врабчета-подскачат и пеят „Песента на врабчето”. Пристига Ани.

- Здравейте, врабчета! Какво правите?

- Търсим си храна. Ти как се казваш?

- Казвам се Ани и съм ученичка във втори клас на ОУ „Христо Ботев” – село Самораново с класен ръководител г-жа Грънчарова.

- И на нас много ни се иска да сме ученици-като в книгата на Йордан Радичков „Ние, врабчетата”.

- Ами тогава елате с мен в училище. Ще учим заедно. Какво искате да знаете?

- Много ни се иска да изучим граматиката.

- О, тя е много трудна, но ако се потрудите може и да я изучите.

- Първо ще идем да си намерим храна и след това ще дойдем в училище.

- Добре, ще ви чакаме.



ІІ СЦЕНА: Врабчетата кълват зрънца, а вещиците ги дебнат:

  • О, тук виждам много вкусна храна за вечеря.

  • Хайде, сестро, да ги хванем.

Хващат всички без Васко. Слагат ги зад параван и ги заключват. Васко отлита да доведе помощ. Намира Ани и я довежда. Тя ги освобождава и ги води в училище.

  • Госпожо Грънчарова, може ли и моите приятели врабчетата да учат граматика?


  • Разбира се, но трябва да са старателни, да внимават в час и да се трудят. Седнете на чиновете и внимавайте!

Първо да обясним на врабчетата какви са правилата за работа в часа по БЕЛ:

        • Зачитаме мнението на всеки

        • Изслушваме се без да се прекъсваме

        • Всяка идея е ценна

        • Не подценяваме никого

        • Доброжелателни сме

Този час ще говорим за съществителни и прилагателни имена /поставяне на темата/. Този урок е упражнителен, така че ще го направим по-забавен и интересен.
ІІІ СЦЕНА: Зад паравана се появяват Вълчо и Лиса. /Николай и Ради/

  • Я, какво грозно съществително име!

  • Аз не съм съществително име, а Вълчо.

  • Щом съществуваш, значи си съществително име.

  • Ама и ти съществуваш, това значи ли, че и ти си съществително име?

  • Разбира се, но аз съм красиво и грациозно съществително име.

Учител: Деца, да запишем какво виждаме! – вълк и лисица

  • Прави ли са Вълчо и Лиса? – Да

  • Кои думи са съществителни имена? /Които можем да видим, да пипнем, да усетим./

  • С кой въпрос се откриват? / Какво е това?/

  • А какви имена са думите вълк и лисица? – съществителни нарицателни

Зайо: Имена, с които наричаме много предмети са нарицателни-зайци има много, лисици-също.

  • Лиса: Тогава какво име е моето собствено – Лиса?

  • Ти сама каза – собствено, защото си е твое.

  • Така ли, много съм умна!

  • И мойто ли име е собствено- Вълчо?

  • Точно така, ама ти не си бил толкова глупав.

  • Учител:

  • С каква буква ги изписваме? /с главна/ Иначе ще се разсърдят Лиса и Вълчо, ако ги запишем с малка буква.

  • Врабчета, вие имате ли си собствени имена, или сте просто врабчета?

Еми: Как ще сме прости врабчета-имаме си имена, разбира се.



  • Не, не казвам, че сте прости, а врабчета без имена. Хайде да се представите!

/Представят се пред класа – Чик, Чико, Чирик, Чик чирик, Чурулик, Чир/

Учител: Хайде да запишем имената им в работните листа! С каква буква ги записахте? /използвам случая да диктувам имената им, а не да ги пиша на дъската/

Учител: Съществителните имат род и число. За да определим рода използваме една хитринка-помагаме си с думите ЕДИН, ЕДНА , ЕДНО, съответно за мъжки, женски и среден род. Помощната дума за множествено число е МНОГО. /Примери с лисица, вълк, зайче/ Записваме в работните листа.
ІV СЦЕНА:

Учител: Думите, които прилагаме, за да опишем по-ясно признаците на предметите се наричат прилагателни имена. Те показват цвета, големината, на предмета, от какво е направен, формата и т.н.

Учител: Деца, да приложим няколко прилагателни на Вълчо!

/Децата лепят листчета върху Вълчо – глупав, сив, голям, гладен, зъл..../

А сега на Лиса! Я да видим на Лиса кои ще отиват! / хитра, лукава, хищна, жълта, дребна.../

Лиса: Стига сте ми прилагали разни имена! Вярно е, че името ми е съществително, но трябва да приложите не повече от 3 прилагателни в изречението, иначе става претрупано. Вижте на какво заприличах-на коледна елха.
УПРАЖНЕНИЯ:

Задача 1: Деца, врабчетата са донесли по един предмет. Вие трябва да познаете наименованието му и да го запишете в работния лист вдясно /икона, моливник, касичка, кукла, ролетка...../Това са съществителни имена-означават предмети-можем да ги видим, да ги пипнем, да ги усетим. Хайде сега да им приложим по едно прилагателно име. /асоциации/

свята икона

шарен моливник

дървена лъжица

парцалена кукла

цветно венче

Задача 2: Ще играем на играта СТОП. Врабчетата ще бъдат една група, а останалите втора група. Казвам наум азбуката, Зайо ме спира. Ще пишете съществителни имена с буквата, на която сте ме спрели. Врабчетата-собствени, учениците-нарицателни./А, б, в.......стоп. Пишат в работния лист/
Задача 3: Раздавам им листчета със скрити думи -да ги открият и да ги запишат в работните листа. Кой повече е открил, на кой въпрос отговарят, с каква буква са записани..../Записвам ги на дъската и определяме род и число/



Задача 4: Учител: Освен предмети кои други думи са съществителни имена? Ами чувствата? Дайте примери и ги запишете в работния лист!/Ученици от проекта излизат и показват гримаси, изразяващи чувства и състояния - другите да познаят чувството и да го запишат-смях, радост, тъга, изненада, ..../



Задача 6: На дъската-две гнезда. Да поставят картинки на птиците от мъжки род -в едното, а от женски род -в другото.






Да обобщим /рефлексия/ :/схема-табло на дъската/ Оценяване на работата на учениците

Прилагателно име-съгласува се по род и число със съществителното.


ИЗВОД: КОЙТО Е РАЗБРАЛ КАКВО ОЗНАЧАВА СЪЩЕСТВИТЕЛНО ИМЕ И КАКВО ОЗНАЧАВА ПРИЛАГАТЕЛНО ИМЕ ДА ПОСТАВИ ЕДНО СЪРЧИЦЕ С ИМЕТО СИ НА ДЪРВОТО НА ЗНАНИЕТО!
Домашна работа: Текст на чужденец – да го редактират, като съгласуват думите по род и число
Приложение 1:
Ходила вчера в Зоопарк. Там видяла красиво животни. Един лисица се припичала на слънце ,а малкото й лисичета играели. Много грациозна бил един лебед, който плувал в малка езерце. А камилите! Важно,важно разхождала се. Една има едно гърбица,а друга-два гърбица.

На дъската:

село Самораново

град Дупница

госпожа Грънчарова

доктор Петров

леля Ваня



баба Данче
табло – съществително име

дърво със сърчица

две гнезда



Този проект се осъществява благодарение на Програма „М-Тел Грант”, финансирана от Мобилтел ЕАД

За повече информация посетете: www.mtel1788.org

Изразените тук становища са на автора и те не отразяват непременно мнението на Мобилтел ЕАД




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница