Същност и опр-ние на ппп. Предм обл на ппп



страница1/3
Дата12.03.2017
Размер0.64 Mb.
#16575
  1   2   3
1?Същност и опр-ние на ППП.Предм обл на ППП

ППП са резултат от непрекъснатото развитие и усъвършенстване на специфичната обл от човешката дейност - програмирането. Те означават качествено нов етап в автоматизацията на програмирането.

ППП се отличават от приложните програми във ф-ионално и архитектурно отн-е.

Ф-ионалното отличие се заключава в това, че ППП е ориентиран към цяла предм обл и осигурява адекватно покритие на приложната дейност. Той дава въз­можност за решаване на мн-во задачи от дадена предм обл (проблемно-ориентирани пакети) или за ре­шаване на задачи с опр-ни методи (методо-ориентирани пакети).

Разликата в архитектурата се състои в това, че ППП притежава специална вътрешна орг-я, к осигу­рява неговата ефективна разработка с помощта на съвре­менни технологии и ефективната му експлоатация от страна на потр-б-лите. Последното се постига с вклне в състава на пакета приложни програми на собствени с-мни ср-ва, автоматизиращи обслужването на потр-б-ля с пакета. Архитектурните особености са следствие на обема на ф-ионалните възможности на пакета, обаче те до голяма степен определят качеството на реализацията на мн-вото ф-ии, възложени на ППП.

Под ППП следва да се разбира комплекс от взаимосвързани приложни програми, притежаващи специална орг-я, к осигурява значително повишаване производителността на труда на програмистите и потр-б-лите.



Най-х-рните особености на орг-ята на ППП са следните:

1.Ориентация на пакета към опр-н клас от задачи, опр-н от неговата предм обл. В завис от особеностите на предм обл пакетът can се отнесе към един от следните два вида: методо-ориентирани и проблемно ориентирани пакети.

2.Всеки пакет притежава някакво мн-во от възможности по отн-е на методите за обработка на Дте, формите за представяне на Дте, пълнотата на диагностиката и др. Това дава възможност на потр-б-ля да избира необходимия вариант за обработка на Дте.

3.Наличие на ср-ва за настройка на пакета към съответния вариант за обработка на Дте (т. е. към конфигурацията на ЕИМ мното ПО, особеностите на обекта на приложение). Изключение представляват пакетите с проста стр-ра, разширяващи библиотеката от програми.

4.Значително снижаване на изискванията към равнището на професионалната подготовка на потр-б-ля в обл-та на програмирането.

ППП предс­тавлява комплекс от взаимосвързани програми и съпровождащата го документация, к е предназначен за решаването на даден клас задачи от опр-н кръг потр-б-ли. Тук ППП са дефинирани като комплекс от програмни ср-ва, к се х-ризира със своята сложност и ф-ионална завършеност. Тя позволява да се реализират всички ф-ии по решаването на задачите от дадена предм обл. Под предм обл следва да се разбира обл от науката или практиката, к can се алгоритмизира и подчини на опр-ни правила. Всеки пакет решава опр-н клас задачи от дадена предм обл.

Друг важен момент в опр-нието на ППП е съпровождащата го документация, к се разпространява заедно с пакета. Тя позволява на потр-б-лите с различна квалиф-я да усвоят лесно и бързо работата по пакета.

Предм обл на ППП.

Всеки ППП е свързан с опр-на предм обл, к представлява някакъв раздел от науката, техниката или обл от човешката дейност, чиито задачи се реша­ват с помощта на пакета. Пр-и за предметни обл-и са: 1.нелинейно програмиране, 2.статистическа обработка на Д, 3.планово-нормативни изчисления в МТС и др.

В първите два примера обикновено е налице някакво мн-во от постановки на задачите и за решаването на всяка задача can бъдат приложени различни методи. За третия случай е х-рна конкретна тясна обл на действие.

Тъй като повечето от пакетите имат модулна стр-ра, решаването на всяка задача от предм обл се осъществява поетапно, по пътя на обръщане към опр-на последователност от модули на пакета. Тази последователност can се третира като някаква "траектория" на изчислителния пр-с, представен като линеен граф, в к върховете съответстват на модулите на пакета, а дъгите са моментите на извикване на поред­ния модул.

При разработване конструкцията на пакета, а също и при изучаване възможностите на нов пакет е желателно потр-б-лят да има нагледно описание на всички въз­можни траектории на изчислителния пр-с на равнище модулна стр-ра.

2? Класиф-я на ППП.

В основата на класиф-ята на ППП can бъдат положени различни класиф-онни признаци, всеки от к х-ризира опр-ни св-ва на пакета.

а) С/д ф-иите, реализирани от ППП, те се де­лят на пакети, осигуряващи зададения режим за обработка на заданията от ЕИМ (т. е. , пакети разширяващи възможностите на операционната с-ма, но по редица причини не са включени в състава на основната ОС) и пакети, осигуряващи решението на задачите на потр-б-лите.

Пакетите от първия вид осигуряват работа в ре­нтите времеделене, реален мащаб от време, работа на мултипрсорни ЕИМ, а също и координират работата на няколко ЕИМ в много машинен комплекс.

Пакетите от втория вид осигуряват решаването на производствени, икономико-математически, инженерни, и и специални задачи. Те често се наричат пакети с общо назначение.

б) С/д равнището на с-мна орг-я ППП се разделят на ППП с проста стр-ра и ППП със сложна стр-ра.

в) В завис от режима на ф-иониране на обработващите модули ППП биват компилиращи и интерпретиращи. При компилиращите ППП модулите от тялото на макета предварително се обединяват в завършена рамkа, след к тя се изпълнява. При интерпретирането на пакети задачата се решава ч-з предварително извикване и изпълнение на обработващите модули. Интерпретацията позволява не само наблюдение, но и намеса в на обработката, с к се постига по-голяма гъвкавост на изпълнението.

г) Друг критерий за класиф-я на ППП са особеностите на задачите з предм обл. (фиг. 2. 1.) . Съобразно този признак ППП се подразделят на три групи: методо-ориентирани, проблемно-ориентирани и с универсално предназначение. Методо-ориентираните ППП осигуряват решаването на задачи ч-з прилагане на Икономико-математически и други методи. Проблемно-ориентираните ППП са предназначени да решават опр-н кръг проблеми в различни обл-и. Към ППП с универсално предназначение можем да отнесем следните групи:

-ППП за текстообработка;

-ППП от тип "електронна таблица";

-ППП за делова графика;

-ППП за работа с БД (СУБД);

-ППП от тип "експертни с-ми" (за работа с база от знания);

-интегрирани ППП.

д)С/д класа на ЕИМ ППП се класифицират на:


  1. ППП за големи и средни ЕИМ;

  2. ППП за мини — ЕИМ;

  3. ППП за микро-ЕИМ.

е) В тясна връзка с последната класиф-я е и тази, по критерия операционна среда.

1..В обл-та на големите ЕИМ

2.А-зът на приложните програмни продукти за мини-ЕИМ.

3.Що се отнася до ППП за микрокомпютри, can се посочат следните ОС:

-за 8 разрядни микропрсори

-за 16 разрядни микропрсори

ж) С/д предм си обл ППП се разделят на следните групи: -за промишлеността ;за селското стопанство; за търговията и обслужването; за строителството; за транспорта; за здравеопазването; в обл-та на културата; в образованието; Банковото дело; ДЗИ;пенсионно дело; инженерна дейност; научно-техническа дейност; в обл-та на обществените науки.

з) В завис от сложността си приложните програмни продукти can бъдат разделени на 5 класа: I клас - прости програми;II клас програми със средна сложност;III клас - сложни програми;IV клас - много сложни програми;V клас - супер сложни програми


3? Формулиране на изискванията към ППП и основни принципи на разработването на пакетите.

Разработването на всеки пакет започва с уточняването на целта на неговото създаване , к от своя страна е свързано с изясняване на предназначението на ППП, основните потр-б-ли и класовете от задачи, к ще се решават с пакета.

Целта на ППП е изходна точка за определяне на изискванията към него. Те представляват съвкупност от условия и стандарти, на к тр да отговарят както създаваните пакети, така и самия пр-с на разработване; на пакетите. Основните изисквания към ППП предоставят на разработчиците някои общи х-ристики и критерии, к тр да удовлетворяват новите пакети. Те са следните:

1)Приемственост - Тя осигурява възможност за използ на вече натрупаното програмно осигуряване нa опита по неговото създаване. Изискването за приемст­веност can се осъществи за пакети, к имат близко предназначение, но са разработени за различни класове ЕИМ. Приемствеността засяга преди всичко стр-рата на ППП и ср-вата за комуникация с потр-б-ля.

2)Ф-ионално съответствие и пълнота на пакета -Алгоритмит, реализирани в пакета, тр действителнo да представляват предм обл, към к е ориен­тиран пакета

3)Коректност -Това означава отсъствие на непредвидени прекъсвания и зацикляния, а също и пред­пазване на потр-б-ля от обработка на грешни входни Д. Тр да бъдат предвидени с-мни ср-ва зa контрол и реализиране на прекъсванията. Необходимо е: също да се вкл процедури, к да разпознават некоректните или грешно зададени входни Д и да извършват автоматични корекции.

4) Надеждност - Висока степен на безотказна работа на пакета и осигуряване на необходимата точност.

5) Устойчивост - това е св-вото на пакета да запазва работоспособността си при настъпване на външни смущения

6) Планиране на пр-са на изпълнение - На планиране подлежат използваните рес-си на паметта, набора и на изпълнение на програмните модули, конфигурацията на изпълняваните с-мни модули, режимите на изпълнение, вида и състава на изходящата инф-я и др.

7) Диагностичност - тя е свързана с разкриване и идентификация на грешките в програмата.

8)Гъвкавост - разширяване състава на алгоритмите и модулите и адаптиране на програмния продукт към измененията в конфигурацията на изчислителната техника и операционната среда, а също и към конкретните потр-б-лски условия.

9)Информативност - контактите на потр-б-ля с пакета тр да бъдат информативни. Това означава, че пакетът съобщава инф-я, необходима и достатъчна за разбиране на идентифицируемата ситуация като съобщения за синтактична грешка, за прекъсване на пр-са на изпълнение и др.

10)Документираност - Добре оформената документация на пакета е едно от главните условия за неговия успех. Документацията тр да бъде пълна, ясна и ориентирана към конкретен кръг потр-б-ли. Тя следва да дава точно и пълно описание на алгоритмите, реализирани с проблемните и с-мните компоненти на пакета. Входният език тр да бъде напълно описан, с отчитана особеностите на неговата реализация в дадения ППП.

11) Развиваемост - При проектирането на ППП тр да бъде предвидена възможност за неговото развитие коригиране

12) Интегрираност на разработката - Принципен момент в проектирането на ППП е участието в разработката както на специалисти от приложната обл, така и на с-мни програмисти

13)Леко поддържане и обслужване на пакета неудобство при работа с него. Това изискване е насочено към снижаване на времето и разходите за изучаването на пакета и за неговата експлоатация.

Производството на програмни продукти на индустриална основа е предпоставка за обособяването на следните основни групи принципи:

I. Принципи на проектирането на ППП:

1.Стандартизация на архитектурата (стр-рата) на ППП с цел по-лесно и бързо запознаване и усвояване големия брой разпространявани пакети и особено за намаляване на разходите за съпровождане на внедрените

2..Рационализация на архитектурата – използваната архитектура тр да бъде не само стандартна по зададените параметри, но и да бъде близка до оптималната по останалите параметри, за избора на к е до­пустима по-голяма свобода.

3.Стандартизация на документацията, предоставяна на потр-б-лите;

4.Точна ориентация на всеки пакет към опр-на категория потр-б-ли: стопански ръководители, инженерно-технически персонал, научни работници, с-мни програмисти, приложни програмисти, студенти и др.

II. Принципи на технологията на разработването на ППП

1.Основният технологичен принцип при разработ­ването на ППП е модулност на тяхната архитектура. Той се прилага както по отн-е на ф-ионалния, така и за с-мния компонент на пакета.

2..Научна обоснованост на технологията на разработването на ППП. Този принцип предполага да се използват най-новите постижения на НТП.

3.Използване на ср-ва за автоматизация на проектирането и програмирането, тестването на настройката на програмни модули, разработването на документацията.

4.Максимална съвместимост и интеграция с останалото програмно осигуряване на ЕИМ и внедрените в редовна експлоатация с-ми за АОИ.

III. Организационни принципи:

1.Централизация на достатъчно високо равнище (отрасъл, народно стопанство) на планирането на разработките на нови ППП.

2.В непосредствена и тясна взаимовръзка с централизацията е и принципът за координация на разработките. Неговото практическо реализиране ще доведе до премахване на дублирането на ППП и произтичащите от това последствия. Те са преди всичко от икономически х-р, защото се изразяват в неоправданото изразходване на финансови ср-ва, трудови и изчислителни рес-си за разработване на близки във ф-ионално отн-е програмни продукти.

3.Възлагане на разработките на високо квалифицирани специалисти.

4.Организиране на широка информационна и рекламна дейност за разработените ППП - Провеждане на ежегодни семинари на к се представят ч-з доклади и демонстрации новоразработените ППП от самите специалисти-разработчици.

4?.Етапи на жизнения цикъл на ППП

С развитието на програмната индустрия се утвърди понятието "жизнен цикъл на ППП" по аналогия с промишлената продукция. Жизненият цикъл на ППП обхваща периода от време от неговия замисъл до момента на снемането му от продажба и прекратяване на неговото използване. Продължителността на този период се влияе от мн-во фактори, като например ф-ионалните възможности, експлоатационните х-ристики на пакетите и степента на удовлетворяване на потр-б-лските изисквания, измененията в техническата и операционната среда за работа на пакета и т.н.

Жизненият цикъл на ППП се състои от следните три фази :

1. Разработване

2. Използване

3. Съпровождане {продължаваща разработка).

Първата фаза е най-трупна за реализация, тъй като разработването е най-трудоемко. То вкл редица дейности, свързани с проучването, проектирането, програмирането, тестването, опитната експлоатация и тиражирането. Всички тези етапи на разработването изискват и опр-ни разходи, така че първата фаза е и скъпоструваща.

Фазата на използването на ППП има съществено значение и can се нарече определяща доколкото именно тук се реализира икономическият ефект от разработването на ППП. Тя притежава някои х-ристики, к до голяма степен влияят в-у другите две фази от жизнения цикъл на пакетите. Това са например честотата на използване на пакета, количеството на неговите потр-б-ли, тяхната квалификация и предварителна подготовка, различни организационни и нормативни изменения в обекта на използване на пакета и др.

Третата фаза - съпровождането - е тясно свързана с използването и се осъществява ус-дно с нея във времето. То се налага поради настъпването на промени в условията на експлоатация или изискванията на потр-б-лите, а също и при възникване на грешки в пр-са на използването на пакетите.

Етапите на разработване на ППП са следните: 1.задание за разработка (Р1); 2.алгоритмизация и програмиране (Р2); 3.опитна експлоатация и внедряване (РЗ).

За изготвяне на по-големи по обем и по-продължителни разработки може па се предвидят и подетапи.

Заданието за разработка е основния документ, въз основа на к се определя съответствието на разработения програмен продукт с поставената задача.

На етап Р2 изпълнителят разработва опитен образец на програмния продукт, к вкл програми, записани в-у технически носители и документация в обем и вид, уточнени в заданието за разработка.

Етап РЗ вкл следните работи:



  1. Опитна експлоатация и проверка на програмния продукт;

  2. коригиране на грешки, открити при опитната експлоатация;

  3. съставяне на програмната документация.

Етап РЗ завършва с приемни изпитания или внедряване на програмния продукт по н-н, уговорен в договора.
5?Обща х-ристика и възможности на интегрираните ППП.Стр-ра и съвременни направления на интеграция

Интегрираните ППП представляват ново поколение програмни продукти, к от технологична гл. т. решават най-добре проблемите на потр-б-лите относно максималното използване възможностите на персоналните компютри. Най-х-рна тяхна черта е възможността за решаването на комплексни задачи, поради факта, че те вклт в себе си интегрирани ф-ии, к по-рано са били решавани само от отделни пакети.

Типичен представител на това ново поколение програмни продукти е Интегрираният пакет за текстообработка, база Д, таблични изчисления, графика и комуникация МУЛТИПАК (мултиф-ионален пакет). Той представлява изключително мощен интегриран пакет за ав­томатизация на информационното обслужване. В него са съчетани богати ф-ионални възможности, като:


  1. организиране, обработка и а-з на инф-я (професионална тексто- и документообработка) ;

  1. таблична обработка на Д;

  2. структуриране на документи, мисли и идеи;

  1. въвеждане и корекция на Д ч-з поддържане на релационна база Д, съвместима с бази Д от типа DВАSЕ II И DВАSЕ III;

  2. подреждане, смесване, отпечатване и съхраняване на текст, Д, таблици и графики;

  1. ползване на външни за пакета рес-си;

  2. телекомуникация.

МУЛТИПАК е мощен и гъвкав пакет, защото всяка една негова ф-ия или елемент от стр-рата на докумен­тите и Дте са достъпни директно във всеки момент на работа. Това означава бързо превклне м-у отдел­ните документи и ф-ии, достъп до различна инф-я, възможност за смесване, а-з и разпределение на Дте в различните документи, достъп до командите на OS, до външни за пакета файлове и бази от Д.

Пакетът използва максимално ефективно оперативната памет, к осигурява почти моментално изпълнение на ф-ии като D, преизчисляване, изчертаване на графики и др. Достъпът до външни рес-си и периферни устройства по възможност е буфериран, като не е необ­ходимо да се чака завършването на операцията, а can се работи паралелно и независимо.

Всички основни ф-ии са достъпни ч-з извежда­ните менюта, като за всяка от тях се дава кратка х-ристика на най-долния ред на екрана на дисплея.

В световната практика са известни редица интегри­рани ППП, к се ползват с голяма популярност. Един от тях е пакетът FRAMEWORK II на фирмата Ashton-Tate. Oсвен текстов редактор и правописен коректор, той съдържа ср-ва за телекомуникационна връзка, електронна таблица, СУБД, модул за графично представяне на инф-ята и език за програмиране, к can се използва за създаване на илюстрации към книги и различни текстове. Пакетът позволява значително ускоря­ване на работата с големи текстове благодарение на предвидената възможност за използване на виртуален диск, к се създава в оперативната памет.

FRAMEWORK II вкл модули за интерфейс с други интегрирани пакети, текстови редактори и СУБД, к дава възможност за използване на едни и съши файлове.

Друг широко разпространен интегриран пакет е SYMPHONY, к се счита за най-мощен. Той е разработен от фирмата Lotus Development Corporation. в неговата стр-ра наред с електронна таблица и СУБД, са включени и модули за машинна графика, полиекранен ин­терфейс, телекомуникационна връзка и текстов редактор. С-мата има гъвкава архитектура и позволява лесно да се развива и усъвършенствува. Ч-з ср-вата за телекомуникационна връзка can се осъществи автома­тично въвеждане на Дте, получавани по каналите за връзка от централизираните бази от Д. БД, к се поддържа от продукта съхранява до 8000 записа, всеки от к can има до 256 полета. В с-мата е включен и набор от сложни формули за матрични изчисления, за изчисляване на статистически зависи, като линейна регресия и др.

Широко популярен е и интегрираният пакет Lotus 1-2-3, разработен от същата фирма. Той вкл в своята стр-ра три. основни компонента: динамична електронна таблица, СУБД и модул за машинна графика. Продуктът притежава широк набор от стандартни икономически фор­мули, разнообразни ф-ии за обработка на редове, а при обръщане към БД Dто на инф-ята can се осъществява по 32 критерия.
6? Класиф-я и сравнителна хар-ка на интегрираните ПП


  1. С-д н-на на придобиване: - ч-з закууване от софтуерния пазар, - безплатно разпространянани ПП (FreeWare)

  2. С-д ОС: - работещи в средата на Windows, - работещи в Linux, - работещи в др ОС.

  3. С-д базовия език: - оригинални версии, - локализирани версии

  4. С-д ф-ионалните възможности: - стандартни версии с базова ф-ионалност (Standart), - с разширена ф-ионалност (Professinal)

Основни конкуренти на интегрирания софтуерен пазар:

1.МSOffiсе: - за Windows –масова практика; - за Linux – опити за пазарен пробив; за компютри на Apple

2.Word Perfect Office на фирмата CorelCorp

3.Lotus Smart Suite – на фирмата Lotus Development Corp, поделение на IBM

Кратка х-ка на Office пакета Word Perfect Office:

1.Стандартни версии: - WordPerfect 10 – текстообработка; - Presantation –презентация, -QuattroPro- ел таблица,

2.Professional: - Paradox10, -Dragon System Naturally Speaking 5.0, -Диктуване на текст и вкл в документ с гласови команди, - Corel Central 10- ел поща, адресна книга, календар

Безплатни Офис пакети

1.Star Office: производител е Sun Microsystem; предназначен за Windows, Linux, Solaris; вкл текстов редактор, ел таблица, презентации, БД, модул за векторна и растерна графика, браузър, ел поща, HTML редактор, органайзер, редактор на формули; съвместим с MS Office;

2.602 Pro PC Suite: вкл текстов редактор, ел таблица, редактор на изображения, съвместим с MS Office, важно достойнство: работи отлично и стабилно и на по-слаби комп-ри

MS Office 2000: насоченост Windows 2000 Professional; архитектура: Word 2000, Excel 2000, Power Point 2000, Publisher 2000- предпечатна подготовка, OutLook 2000- персонален помощник (адреси, ангажименти, дневници и др), Access 2000, Front Page 2000- за създаване и редактиране на страници;

Приложения към MS Office: The Small Business Financial Manager- програма за финансово управление на малкия бизнес к вкл: Import Wizard- построяване на персонална БД; Report Wizard- създаване на набор от стандартни счетоводни доклади; Chart Wizard- бизнес ориентирани диаграми; Analysis Tools- ср-ва за ан-зиране; The Business Planer- създаване на бизнес план; The Direct Mail Manager- поддръжка на директна ел поща; The small Business Customer Manager- за описание на клиентите; Photo Draw- пълен набор от графични елементи за редактиране и подобряване на изображения и фотографии.

MS Office XP – бива Home и Professional; нови решения: панели за задачи (Task Panels), Document Recovery, Възможност за разпознаване на реч и ръкопис, Smart Tags- разпознава широк спектър от различни типове Д, Бутон за автоматично коригиране на опции (Auto Correct Options), Усъвършенствани диаграми, бутон Paste Options- за избор на желан формат на вмъкнати Д, поддръжка на XML, Опция Windows in Taskbar; Архитектура – Word 2002, Excel, Access, Front Page, Power Point, Publisher, Създаване и редактиране на макроси.

7?Стандартни ф-ии

Формули, на базата на аргументи изчисляват даден алгоритъм. Групират се в статистически, математически, тригонометрични, финансови, логически, ф-ции за дата и време, ф-ции за БД, текстови, информационни.

Има 2 н-на за въвеждане на ф-ции: ч/з бутона fx от стандартната лента или Insert/Functions. В левия панел са групите, а десния самите f, в долната част на прозореца е изписа синтаксиса на Ф. Can се вграждат Ф една в друга и аргументите се отделят с;

Ф-я Trend - изчислява прогнозни величини, на база на вече известни величини от изминал период от време. Общ вид TREND (известни у ст-сти; известни х ст-сти;нови х ст-сти; константа). От известните Х и У ст-сти се изчислява права, к най-близо съответства на зададените двойки ст-сти и нови Х ст-сти се присвояват към тази права. Const can приема ст-сти True или False и с-д това се променя уравнението на изравняващата права. Тя не е задължителна.

За да изчислим прогнозните продажби на вал. ч-з Trend като известни У ст-сти въвеждане координатите на клетките, в к са Дте за продаденото колич валута; известни Х ст-сти са адреси на клетките с датите за изминалия период; новата Х ст-ст за к се прави прогноза се задава адреса на клетката с датата с к изчисляване прогнозната ст-ст.

Финансови Ф- Финансовите изчисления се градят на съдържанието, всяка парична сума се увеличава в времето, а и евентуално и да се умножава поради оLяването и т.е. всяко вложение нараства. Говори се за настояща и бъдеща ст-стна парите. Настояща стойност - PresentValue е сумата преди да се вложи в замислената инвестиция, к още не е увеличена ч-з оLяване.

Бъдещата ст-ст -FV(Future) аргументи (L%-rate; /, бр периоди -nper; плащане-pmt; настояща стойност-pv, падеж-type) Това е сумата след оLяването. Лих процент се задава като десетично число. Той се отнася винаги за един период като има разлика м-у месечен и годишен L%.

С-д броя и стр-рата на плащанията има няколко типа инвестиции:

- еднократна инвестиция

- неколкократни давания или вземания в еднакъв р-р и п-з равен период от време (анюитет) -постепенни плащания

- неколкократни давания или вземания в различен р-р и п-з неравни от време - променливи плащания

При еднократните плащанияcan се извършват следните изчисления: да се изчисли бъд. Ст-ст на базата на сег. Ст-ст при зададен L% и опр период.

Да се опр ст-ст от бъд ст-ст периода и L%. Ф-ията е PV(rate;nper;pmt;fv;type)

Да се опр р-ра на периода необходим за настройване на осн ст-ст до опр сума. Използва се Ф Rate(nper;pmt;pv;fv;type;guess-примерен L%)

Постоянни плащания к са еднакви по р-р и са разпределени равномерно в времето. Типично при погасяването на заеми.

- намиране на бъд ст-ст на опр брой плащания за опр Lа ставка.

- Изчисляване на настоящата ст-ст на опр вид плащания за опр Lа ставка

- Опр р-ра на плащанията (вноските) при предварително зададени начални ст-сти, брой плащания и L %

- Изчисляване на необходимите плащания, к при дад Lа ставка ще образуват опр настояща бъдеща ст-ст.

Падеж - описва кога в рамките на периода се извършва плащания или в началото или в края на годината. Приема ст-ст 0 ако плащането е в края на периода (последваща рента). Приема ст-ст 1 когато плащането е в началото на периода - default 0

PPMT (rate;per;nper;pv;fv)- каква част от вноска отива за погасяването на главницата.per-периода за к се извършва изчислението в интервала от 1 до NPR.

Опр на дела на Lата в сумата за изплащане на заема се извършва с ф-ята IPMT(rate;per;nper;pv;fv)

NPV(rate; вземане или даване (:). Изчисляването на NPV става за периода преди датата на к се извършва първото плащане, а после се приема че те са в края на периода. Ако първото плащане става в нач на първия период то се приема за плащане в края на нулевия период. Разликата м-у NPV и PV е че PV позволява пар потоци да започнат или в нач или в края на периода и те са еднакви по р-р през периода на инвестиране а при NPV пар потоци са с променливи ст-сти.



Амортизации - ч-з тях ст-ста на 1 актив се разпределя равномерно в рамките на неговото използване. Ст-ста на изхабеното п.з дад период се отчита като разход за този период. В практиката се използват различни методи за изчисл на амортизации. Най-популярни са:

- линеен - амортизацията е =на нач ст-ст на машината(cost) - ст-ста к би се получила от нейната продажба в края на използването й(salvage-остатъчна ст-ст)/брой години (life) SLN(cost;salvage;life)

- метод на сумата на числата - при него ДМА се амортизират по бързо в нач-те години и се осигурява по-ранно отчитане на по-големи амортизационни суми. Полезно е при спестяване на Д.SYD(cost;salvage;life;per-год за к се изчисл аморт)

- геометрично - дегресивен метод DB(cost;salvage;life;period-за к се изчисл амортизационното отчисление;month- опционен и се задават месеците за к се изчисл амортизационните отчисления до края на 1-та календарна година)

Когато ДМА има живот 2 год се задават следните ст-сти: 1-за периода от доставката на ДМА до края на същата год или приема ст-ст 2 за първата календарна год от използването му или ст-ст 3 от началото на 2-та (последната) до изтичане на срока на ползване на ДМА.

Когато 1 формула адресира собствената си клеткабило то пряко или коствено, тя се нар формула с обратно обръщение. Понякога това can бъде в рез на грешка, но често такива формули се изпол за решаване на опр типове задачи.


Каталог: referats
referats -> Специализирани микропроцесорни системи (курс лекции) Учебна година 2008/2009
referats -> Програмата Internet Explorer
referats -> Високоскоростни компютърни мрежи. Високоскоростни км-класификация
referats -> Бройни системи основни бройни системи
referats -> Морфология и расология съдържание
referats -> 1 Строеж на атомите – модели Ръдърфор, Бор, квантово механични представи основни принципи, атомни орбитали, квантови числа
referats -> Международно наказателно право понятие за международното наказателно право
referats -> Тема 11. Връзка на асемблер с езиците от високо ниво
referats -> Въведение в операционите системи
referats -> Тема първа


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница