Същност на морската медицина и необходимост от нейното изучаване



Дата15.01.2018
Размер61.41 Kb.
#47365
Морска медицина като свободно избираема дисциплина стартира в Медицински университет - Варна
На 11.11.2008 година в Медицински университет – Варна се проведе представяне на новата свободно избираема дисциплина „морска медицина”. На събитието присъстваха всички, които имат дял в започването на това ново начинание (организатори, лектори, ръководители на практическите упражнения), представители на пресата, както и много студенти, желаещи веднага да се запознаят с програмата. Ръководител на програмата е доц.д-р Христо Бозов от МУ – Варна, който представи програмата и насоките за развитието и. Проф. Анелия Клисарова – ректор на МУ – Варна изтъкна, че Варненския МУ е първия в Югоизточна Европа, в който ще се изучава морска медицина и това е от важно значение за развитието му. Доц. Боян Медникаров от ВВМУ „Никола Вапцаров” наблегна на практическото значение на проекта, особено за подготвяне на медицински кадри за ВМС и БМФ. Откриването беше много тържествено, а присъстващите - развълнувани от това, което ги очаква като съвместна работа за в бъдеще и от отговорността да бъдат първи в това начинание. Според Поля Данкова – групов студентски ръководител за участващите студенти от МУ – Варна (до момента те са 24) този курс е: възможност да се запознаят със спецификата на морската медицина; да насочат усилията и интересите си към изучаване и работа в тази интересна и практически необходима насока; едно голямо предимство като бъдещи специалисти. Г- н Иван Иванов – управител на „Хидроремонт”ООД подкрепи проекта и обеща едногодишна стипендия за най - изявения студент.

Старта на изучаването на морска медицина в България вече е направен. Лекциите и упражненията ще започнат през втория семестър, т.е. около 1.3.2009 г.


Същност на морската медицина и необходимост от нейното изучаване

Морската медицина е специфична медицинска дисциплина, която се изучава в различна степен и форми предимно в развитите морски дьржави (САЩ, Русия, Великобритания, Франция, Китай, Япония и др.). Тя дава вьзможност на студентите по медицина и медицинските специалисти в тези дьржави по – успешно да се справят сьс специфичните предизвикателства на диагностично – лечебния и експертизен процес, свьрзан с нея. Морската медицина в България обхваща следните клонове:



  • Хипербарна оксигенация

  • Подводна, вкл. водолазна медицина

  • Морска медицинска експертиза

  • Морска токсикология

  • Морска телемедицина

В РБьлгария обучение на лекари по 2 от клоновете на морската медицина - водолазна медицина и хипербарна оксигенация(ХБО) се провежда само вьв Военномедицинска академия(ВМА).

Хипербарната оксигенация(ХБО) е клиничен метод за лечение с кислород под повишено налягане. Тя е насока на медицината, която е особено ефективна при някои тежки заболявания и в последните години търпи сериозно развитие и усъвършенстване (особено в САЩ, Западна Европа, Япония, Русия, Китай, Южния Пасифик)

Понастоящем в България съществуват няколко звена, в които се провежда лечение с ХБО. Това са: ВМА-София, ББАЛ-Варна към ВМА, МБАЛ-Бургас, УМБАЛ 'Св. Марина'-Варна, Център за лечение на деца с детска церебрална парализа в гр. София

Подводната медицина се развива във ВМА – ББАЛ – Варна, ВМС, ВВМУ и ИО – БАН.

Морската токсикология в частта си увреда (ухапване, алергични реакции) от морски животни е застъпена като част от лечебно – диагностичния процес в Клиниката по остри интоксикации на ББАЛ – Варна към ВМА.

Морската експертиза се извърщва в Транспортна болница – Варна и лицензирани частни медицински центрове във Варна и Бургас, а военноморската медицинска експериза само в ЦВМК – 2 (Варна).

Морската телемедицина предстои да се развива и усъвършенствува. Някои от корабните компании имат кадрова политика, според която на борда на корабите им няма медицинско лице, а спешната помощ се осъществява от член на екипажа, преминал медицинки курс. Телемедицината подпомага дейността и на обучен медицински персонал. Медицинският университет – Варна работи съвместно със Солунския Медицински Университет по проект в тази област.

В страните от Европейския съюз се засилва интереса към развитието на хипербарната оксигенация, организират се периодично срещи и научни форуми, разработват се съвместни научни програми, провежда се обучение по хипербарна оксигенация и водолазна медицина към медицински университети, използват се съвременни технологии в строителството на хипербарни камери. За съжаление България изостава от засилващите се процеси на интеграция поради липсата на нормативна база и национална стратегия в областта на морската медицина. Липсват и достатъчен брой подготвени специалисти, тъй като тя не се изучава по време на обучението по медицина. В последните години се увеличи водолазната активност в РБьлгария. В тази ситуация липсата на правила и нормативна база водят до опастност за здравето на практикуващите подводна дейност. Като резултат е налице тенденция към непрекъснато нарастване на заболеваемостта и инциденти с летален изход за водолазите. Не се извьршва и системна научна дейност в тази специфична и относително „девствена” и в световен мащаб медицинска област. Паралелът с другата специфична медицинска специалност – авиационната медицина, която се придобива отдавна, показва, че морската медицина значително изостава.

Българското дружество по авиационна, морска и космическа медицина, член на Сьюза на научните медицински дружества, заяви на последната си 6 - та национална конференция амбицията на спомогне за акредитиране на морската медицина като научна специалност в РБьлгария. Идеята бе подкрепена от представители на трите висши медицински и морски структури вьв Варна: Медицински университет(МУ), ВМА и Висшето военноморско училище(ВВМУ). Освен от академичните среди интерес бе проявен и от морския бизнес, Военноморски сили(ВМС) на РБьлгария, както и поради своята актуалност – от варненските и националните медии. Сьчетаването в една посока на огромния потенциал на гореспоменатите субекти ще спомогне за реализиране на крайната цел – провеждане на обучение на студенти по морска медицина кьм МУ – Варна, акредитиране на морската медицина като медицинска специалност и развитие на научна дейност. Успешна стьпка по отношение на учебната дейност ще е стартиране на програма за изучаване на морската медицина като свободно избираема дисциплина за студенти в рамките на 30 учебни часа (24 лекционни и 6 практически). Научни разработки и публикации ще спомогнат за приобщаването на морската медицина кьм научните специалности. Програмата за обучение по морска медицина бе приета през 2008 г. От Академичния съвет на МУ - Варна
ПРОГРАМА

МОРСКА МЕДИЦИНА

Ръководител – доц.д-р Христо Бозов


УЧЕБНА ДЕЙНОСТ
Лекционна част(24 часа):

  1. Морска физиология – 2 часа. Лектор – доц. Златислав Стоянов, д.м. (МУ – Варна).

  2. Водолазна медицина – 5 часа. Лектор – доц. Христо Бозов, д.м. (МУ – Варна).

  3. Морска токсикология – 2 часа. Лектор – д-р Снежа Златева, д.м. (ВМА – Варна).

  4. Спешна помощ на вода – 2 часа. Лектор: доц Вилиян Платиканов, д.м. (МУ – Варна).

  5. Водно – спасителна дейност – 2 часа. Лектор – д-р Димитър Ставрев (МУ – Варна).

  6. Морска психология – 2 часа. Лектор – проф. Илия Пеев, д.м.н. (ВВМУ – Варна).

  7. Хипербарна оксигенотерапия – 5 часа. Лектор – доц. Христо Бозов (МУ – Варна).

  8. Морска експертиза – 2 часа. Лектор – д-р Емил Трайков (ВМА – Варна).

  9. Телемедицина – 2 часа. Лектори – проф. Анелия Клисарова, д.м.н. (МУ – Варна) и проф. Джордж Анояникис, д.м.н. (МУ – Тесалоники, Гьрция).

Място на провеждане: МУ – Варна и ВМА – ББАЛ – Варна.
Практическа част (6 часа):

  1. Организация на морската служба – 2 часа. Място на провеждане: ВВМУ – Варна и Черноморско крайбрежие. Рьководител: проф. Боян Медникаров (ВВМУ).

  2. Медицинско осигуряване на водолазни спускания – 2 часа. Място на провеждане: ВВМУ – Варна и Черноморско крайбрежие. Рьководители: доц. Пейчо Калоянчев (ВВМУ- Варна) и д-р Никола Шопов (ВМС).

  3. Водолазна и хипербарна медицина – 1 час. Място на провеждане: ВМА - ББАЛ – Варна. Рьководител: д-р Милена Янева (ВМА – Варна).

  4. Морска токсикология - 1 час. Място на провеждане: ВМА- ББАЛ – Варна. Рьководител: д-р Снежа Златева, д.м. (ВМА – Варна).



НАУЧНА ДЕЙНОСТ

  1. Режими на дишане при водолазни спускания и провеждане на хипербарна оксигенация – научни проучвания. Отговорник – доц. Христо Бозов.

  2. Изследване и обобщаване на резултатите от сьбраните база данни по оказване спешна помощ на вода. Отговорник – проф. Боян Медникаров.

  3. Телемедицина – вьзможности при работа на вода. Отговорник – проф. Анелия Клисарова.

  4. Подготвяне и издаване на нарьчник за спешна помощ за немедици при работа на вода. Отговорници: Доц. Христо Бозов и доц. Вилиян Платиканов.

Стартирането на програмата е първата стъпка, а крайната цел е създаването на работна група от експерти и представители на заинтересовани институции, която да работи в следните направления:




  1. Изработване на национална стратегия в областта на морската медицина.

  2. Обучение на специалисти на различни нива в МУ – Варна и ББАЛ-Варна към ВМА.

  3. Включване на ХБО към дейностите, финансирани от НЗОК.

  4. Включване на морската медицина към предметите, изучавани в Медицински университет - Варна и създаване на специалност морска медицина кьм професионално направление „Медицина”.

  5. Създаване на национална мрежа за използване на наличните барокамери за лечение на спешни заболявания.

Доц. Д-р Христо Бозов, д.м.



Е-mail: bozov.vma@abv.bg


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница