Стандарт 5 стр. 35 хиляди гледат 3D шоуто в Търново



Дата28.07.2017
Размер140.18 Kb.
#26706

25.03.2012

Стандарт - 5 стр.

35 хиляди гледат 3D шоуто в Търново

35 000 са гледали на живо светлинното 3D шоу с лазерни ефекти "България на три морета" по време на празника на Велико Търново. Идеята за грандиозния спектакъл е на кмета на старопрестолния град Даниел Панов. Уникалното шоу е предавано директно и в интернет. Излъчването е продължило 58 минути, като е наблюдавано в 23 държави, от които 7 извън Европа. Уникалните гледания в различни моменти са били 5073, а 2762 са наблюдавали шоуто пиково едновременно.

Снимки преди събитието и от самия спектакъл са публикувани във Фейсбук на страницата на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" и "Даниел Панов - Градим Велико Търново". Те са споделени на 7000 стени и са харесани от 17 000 души. За празника на Велико Търново под Царевец в четвъртък дойде и вицепремиерът Цветан Цветанов.

неделя, 25 март 2012

05:52:41


Черно море - 3 стр.

Спецкомисия ще променя остарелите наименования на местности

Становището на Станка Димитрова, директор на дирекция „Култура и духовно развитие", във връзка с предложението на общинския съветник Костадин Костадинов за промяна на местности в околностите на Варна предизвика дълга дискусия в ПК „Култура и духовно развитие" вчера.

Според Димитрова преименуването на местности не трябва да се смята за прерогатив на местната власт. Това ще се отрази на картите на областта и държавата. Димитрова посочи още, че смяната на наименованията трябва да бъде обсъдена, да бъде проучено общественото мнение. Като аргумент тя посочи исторически факти от началото на миналия век. Предложението на Костадинов е провокирано от факта, че околностите на Варна изобилстват от то-поними с турско-арабски и гръцки произход, останали от турското робство. Той също се позовава на исторически данни, свързани и със съвременната история и промяна на названията на някои местности, които

сега познаваме като Бриз, Ракитника, Прибой и др. Промяната на имената с български няма да създаде проблеми на гражданите със смяна на личните документи, няма да изисква средства.В предложението за промяна се посочват 11 известни местности като Ак-челар, Сотира, Караач Теке. Някои от останалите наименования са напълно неприемливи, съгласиха се съветниците. Част от тях са Кочмар, Боклук Тарла, Балъм дере. Срещу всяко турско име се предлага българско, в повечето случаи като превод.Обсъден бе въпросът промяната да не бъде на парче, а всички местности с неприемливи вече наименования да получат български.

Според председателката на комисията Даниела Димова трябва да се направи обществено обсъждане, да се чуе мнението на гражданите, най-вече на тези, които живеят в местностите. Необходимо е и отговорно отношение към финансовата рамка на процеса.

24.03.2012



неделя, 25 март 2012

05:47:36


Черно море - 2 стр.

Изкърпват 33 дка дупки и после капо

Досега община Варна е възложила изкърпването на 33 379 кв. м дупки, които ще глътнат 1,146 млн. лв. 76 621 лв. от средствата ще отидат за асфалтиране на разбитите улици в петте варненски села, където за запълване чакат общо 2,7 дка кратери. Останалата част от сумата ще се разпредели за районите на града. Вчера финансовата комисия към Общинския съвет даде благословията си харчовете за зимната поддръжка да се покрият с парите за ремонти. Както в. „Черно море" вече писа, администрацията предлага да скърпи недостига на средства за снегопочи-стването с 810 000 лв. от „Други дейности по икономика" и с 2 млн. лв. от „Изграждане, ремонт и поддръжка на уличната мрежа". Така ще се набавят нужните 2,8 млн. лв., с които да се разплатят всичките 4,2 млн. лв. с ДДС, изразходвани за поддръжката на града при тежките метеорологични условия. В защита на своето предложение общинарите представиха информация за възложената до момента рехабилитация. За нея в бюджета бяха заложени 4 млн. лв., но след като половината се стопиха със зимния сняг, остават едва 2 млн. лв. Каквото закърпим сега, закърпим, а после сме капо, обобщи председателят на финансовата комисия Янко Станев, тъй като до актуализацията на бюджета очевидно няма да могат да се отпуснат допълнително средства за ремонти.

24.03.2012

неделя, 25 март 2012

05:47:26


Марица - Пловдив - 3 стр.

Арх. Илко Николов в УС на асоциация

Председателят на Общинския съвет арх. Илко Николов беше избран за член на Управителния съвет на Националната асоциация на председателите на общински съвети в България. Сдружението е основано през 2004 г. в Пловдив и оттогава Градът под тепетата е бил 4 пъти домакин на срещите. В УС членуват 25 души, а за председател беше избрана Красимира Германова, шеф на Общинския съвет в Созопол. Утвърден бе и 7-членен Контролен съвет. На вчерашното заседание беше приет отчет за дейността на сдружението за предния мандат, гласуван бе и бюджетът на асоциацията.

23.03.2012

неделя, 25 март 2012

00:01:00


Марица - Пловдив - 3 стр.

Откриха детска площадка в Манолско Конаре

С радостни възгласи малчуганите от детската градина в село Манолско Конаре посрещнаха кмета на община Марица Димитър Иванов вчера. Той откри нова площадка с люлки, пързалки и катерушки. Хлапетата развеселиха присъстващите с изпълнения на стихчета и песнички. Вместо официална реч Димитър Иванов се обърна към тях с усмивка и огромна кутия шоколадови бонбони. Това е първата от обещаните придобивки за селото, като предстои да бъде изградена и спортна площадка за по-големите, обясниха от община Марица.

23.03.2012

неделя, 25 март 2012

00:01:00


Марица - Пловдив - 2 стр.

Обещават до 5-7 г. да пием вода от Въча

Проектът за водоснабдяването на Пловдив и околните села от каскада „Въча" трябва да се реализира до пет-седем години, ако всичко върви по план. Тази прогноза направи вчера зам. областният управител д-р Христо Грудев при откриването на празника, организиран пред сградата на общината по повод на Световния ден на водата. Зам.-кметът Георги Титюков го откри, а гост беше зам.-министърът на МОСВ Ивелина Василева. Очаква се, че на срещата днес в МРРБ ще бъде приет идейният проект „Въча", след което започва изпълнение на техническия, съобщи зам.-кметът инж. Димитър Кацарски. Той сподели, че е оптимист, въпреки многогодишните неуспешни опити в Пловдив да се докара чиста планинска вода. Този проект допълва водния, по които вече сме обявили две обществени поръчки - за изграждане на нова канализация в район „Северен" и за реконструкция и модернизация на Пречиствателната станция, каза инж. Кацарски.

***Шадраван на сухо

Шадраванът на Главната остана вчера сух, а фонтанът не бликна, въпреки празника на водата и пролетните жеги. На въпроса защо, Димитър Кацарски каза, че трябва да се прави профилактика.

23.03.2012

неделя, 25 март 2012

00:01:00


Марица - Пловдив - 2 стр.

И Пеещите фонтани с проект

Пеещите фонтани в Цар Симеоновата градина ще бъдат изцяло реконструирани и ще изглеждат по съвсем друг начин - например с водни стени като в Барселона. В момента се подготвя планово задание за проектиране, идеята е езерото да стане една от най-добрите атракции и да се превърне в много красиво място, увери вчера зам.-кметът инж.

Димитър Кацарски. Зам.-кметът разказа, че новите собственици на ресторант „Симфония" са предложили да пуснат в езерото водни колела, но отново има проблем с изолацията. В миналия мандат езерото беше напълнено прибързано, отбеляза инж. Кацарски. Пеещите фонтани ще бъдат пуснати, но без да се пълни голямата чаша с вода.

23.03.2012



неделя, 25 март 2012

00:01:00


Борба - 2 стр.

Кмет бунтар управлява Джулюница

Тодор Тодоров е единственият селски управник в община Лясковец, който не е от ГЕРБ БУНТАРСКИ ДУХ, ЛЕКА ДОЗА АВАНТЮРА И МНОГО ЕНЕРГИЯ ЗА РАБОТА НОСИ В СЕБЕ СИ НОВИЯТ КМЕТ НА ЛЯС-КОВСКОТО СЕЛО ДЖУЛЮНИЦА ТОДОР ТОДОРОВ.

41 -годишният мъж, който има два съветнически мандата зад гърба си, е своеобразната „бяла врана" сред лясковските селски кметове, тъй като от пет села в общината само неговото не се управлява от човек на ГЕРБ. Тодоров е избран с листата на ЗС „Ал. Стамболийски", като преди това четири години е бил съветник от тази партия, а в по-предния мандат пък е вдигал ръка в местния парламент като представител на ССД, само че от гражданската квота. Това, че веднъж е бил в дясна партия, а сега е в лява, далеч не го притеснява. Записал се в левия земеделски съюз през 2007 г., респектирай от личността на председателя му Спас Пачев, а и след като по думите му разбрал, че в ССД не може да се води политика... „Аз съм човек от село, земеделец съм, не съм излизал от Джулюница, където винаги съм живял", разказва за себе си Тодоров. Впрочем по образование той е икономист, работил е девет години като финансов ревизор, почти пет има стаж в ДФ „Земеделие" и не крие самочувствието си на реализиран млад човек в професионален аспект. В личен план пък новият джулюнски управник има двама сина, а съпругата му е украинка. „Всеки, който е минал през Държавен финансов контрол, е дялан камък и тежи на своето си място. Чувствам се в свои води в политиката и в местната власт и имам много идеи", обяснява Тодоров, който лично познава половината от близо 1900-те свои съселяни, а другата част - по физиономия, както твърди самият той. Изключително доволен е от изборната си победа, понеже срещу него имало петима кандидати, от които, пак според него, двама били на ГЕРБ.

Кметът е тежък хевиметалист. Преди да се захване с местното самоуправление, Тодоров има собствена група „Абсолют", където свирил на баскитара, бил е и вокал на песните, които сам съчинявал. Всъщност Тодор свири на седем духови инструмента, между които тромбон, валдхорна, тромпет и басфлигорна, но за това хоби днес почти не му остава време, понеже делниците му са ангажирани само и единствено с проблемите на Джулюница. ВПРОЧЕМ, ЗАРАДИ ПЕРМАНЕНТНИТЕ „ЗАКАЧКИ" МЕЖДУ СЕЛОТО И ОБЩИНСКИЯ ЦЕНТЪР ОТ НЯКОЛКО ДНИ В ДЖУЛЮНИЦА ВЪРВИ ИНИЦИАТИВА за излизане на населеното място от община Лясковец. Според кмета автори на тази идея били двама местни млади мъже, които дори направили подписка и оглавили инициативен комитет. Обсъждат се два варианта -или Джулюница да мине към община Стражица, или към Горна Оряховица, тъй като граничи и с двете... „Още в началото на мандата отидох при д-р Гецова и й предложих да си стиснем ръцете и да не воюваме, тя обаче ми каза, че заради мен няма да си сменя стила на управление. Попитах я дали ще ми пречи, а тя не ми отговори", разказва перипетиите си Тодоров, който не крие, че има дългогодишни проблеми с кмета на Лясковец. Последната искра между тях е назначението на две чиновнички в Джулюница по проект за изнесено работно място, които обаче... Тодоров не иска. „Аз не мога да подпиша документ, който е съставен от човек, на когото нямам доверие, и не мога да контролирам", казва селският управник. Който дори е сигнализирал прокуратурата, че като на орган на властта му се пречи да изпълнява задълженията си.



неделя, 25 март 2012

00:01:00


Борба - 2 стр.

330 дка ще дава под аренда Община Свищов

Общо 330 декара земеделски земи да бъдат дадени под аренда, решиха свищовските съветници от постоянната земеделска комисия. 229 декара от земите се намират в 15-те селища на дунавската община и 61 декара са в землището на Свищов. Земята ще се предоставя под аренда чрез публичен търг с тайно наддаване. Става въпрос за земеделски площи с трайни насаждения, които в момента пустеят. Освен средства в общинската хазна чрез арендата земята ще се облагороди наново, коментираха съветниците.

23.03.2012

неделя, 25 март 2012

00:01:00


Борба - 3 стр.

Шест компютъра от Швейцария получи община Павликени

102 КОМПЮТЪРА РАЗДАДЕ ТЪРНОВСКАТА НЕПРАВИТЕЛСТВЕНА ОРГАНИЗАЦИЯ "АМАЛИПЕ" на училища и общини в България. Шест от компютрите заминаха за община Павликени, която единствена в областта работи по проекта "Намаляване отпадането на ромски деца от училище". Там има и създаден вече Център за развитие на общността, който работи по програмата "Насърчаване на теренната работа в традиционни и маргинализирани групи на ромската общност". Върбовка и Батак са другите две населени места в община Павликени, които развиват дейност заедно с център "Амалипе" по двата проекта и за които също има компютри. Техниката е дарение от Община Лозана и посолството на Швейцария, които подкрепят развитието на неправителствени организации в рамките на проект "Рестарт".

23.03.2012

неделя, 25 март 2012

00:01:00


Борба - 1 стр.

Председателят на Общинския съвет Николай Ашиков: Велико Търново да се преименува на Царевград Търново"

ВЕЛИКО ТЪРНОВО ДА БЪДЕ ПРЕКРЪСТЕНО НА ЦАРЕВГРАД ТЪРНОВО, ПРЕДЛАГА ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ НА МЕСТНИЯ ПАРЛАМЕНТ НИКОЛАЙ АШИКОВ. Той лансира авангардната си идея за преименуване на болярския град на вчерашното тържествено заседание на Общинския съвет. Николай Ашиков събра погледите на многобройните гости, като заяви от трибуната, че е добре да бъде сформиран нарочен инициативен комитет, който да потърси мнението на гражданите и да задвижи процедурата по преименуването на Велико Търново... Аргументите на Ашиков за това нестандартно предложение, което бе прието много противоречиво, са, че във всички исторически хроники болярският град се е именувал Царевград Търнов... Предложението, което тепърва ще провокира широка обществена полемика, бе обявено за погрешно от представителите на БСП. Съпартийците на председателя на местния парламент от ГЕРБ очевидно не бяха подготвени, тъй като мненията им се оказаха полярни. С пестеливи коментари излязоха и повечето местни общинари.

Категорично за преименуването се обявиха депутатът от ГЕРБ Евгени Стоев и общинският съветник от ОДС Пламен Радонов. Двамата приветстваха инициативата и заявиха, че ще работят за това Велико Търново да се преименува в Царевград Търново...

23.03.2012



неделя, 25 март 2012

00:01:00


Медиапул - Новини Новини категория

Софийската Централна гара ще е с нов облик чак през 2015 г.

Един от големите парадокси в София несъмнено е Централната жп гара – броят на хората, които минават от там дневно понякога достига и 50 хиляди, т.е. посещаемостта е завидна. В същото време обаче едва ли има по-занемарена и неуютна сграда в столицата. Пътниците, попаднали там, са като в машина на времето, в един оживял музей на социализма с мърлява и вечно студена чакалня, под чиито висок таван прехвърчат гълъби; с неосветени и вонящи подлези, из които блуждаят бездомни кучета.Собственикът на сградата – Национална компания “Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) планираше мащабен ремонт да започне през 2008 г., като за целта проведе архитектурен конкурс за новия облик на мястото. Той не се размина без скандал след като на първо място бе класиран проектът на “Архитектоника студио”, чийто управител е Калин Диков, брат на главния архитект на София Петър Диков. Фирмата не спазила основното изискване да подаде предложението си анонимно, но вместо да бъде дисквалифицирана, й присъдиха наградата от 15 хил. лева.Грандоманският проект на “Архитектоника студио”, изготвен в годините на имотния бум у нас, предвиждаше изграждането на два небостъргача зад паркинга на Централна автогара и мол в промишлената зона след железопътните коловози.Въпреки че държавата плати авторските права на този и на още 4 проекта, сега се готви нов конкурс едновременно за архитектурно решение за облика на сградата, така и за неговото изпълнение. Това става възможно след като Европейската комисия склони да пренасочи част от парите по Оперативна програма “Транспорт” за реновиране на ключови железопътни сгради. За този програмен период – до 2014 г., обаче парите ще стигнат само за софийската Централна гара. След 2014 г. в мярката ще се включат жп гарите в Пловдив и Бургас.

Централна гара София е основната пътническа железопътна гара в София и най-голямата жп гара в България.Намира се на около 1 км на север от “Лъвов мост”13 на бул. "Княгиня Мария Луиза", а непосредствено до нея на изток е разположена и Централна автогара София Първоначалната сграда на гарата, проектирана от архитектите Антонин Колар, Богдан Прошек и Т. Марков, е открита на 1 август 1888 г. Старата сграда на гарата е напълно разрушена на 15 април 1974 г., а новата сграда по проект на арх. М. Бечев е открита на 6 септември 1974 г.“Убедихме ЕС, че след като инвестираме милиарди в модернизацията на самия железен път, нормално е – заради пътниците, да отделим средства за реконструкция на ключови здания и да имаме нормални гари”, коментира пред Mediapool Христо Алексиев, зам.-изпълнителен директор на НКЖИ.Още през септември 2011 г. транспортният министър Ивайло Москвоски каза в интервю за Mediapool, че ЕС е готова да ни отпусне 43 млн. евро от спестените пари по програма “Транспорт” за ремонт на жп гари.През декември сумата падна на 30 млн. евро по думите на Стилян Кротнев, директор на дирекция "Стратегическо развитие и инвестиционни проекти“ в НКЖИ.Сега става ясно, че индикативната стойност на поръчката за ремонт на Централна гара ще е 20 млн. евро. Освен това търгът ще бъде обявен през май, а докато се наберат предложения, класират се офертите и се даде реален старт на строителните дейности, годината ще изтече. Срокът на поръчката е две години, така че някаква нормална Централна гара може да има чак през 2015 година.Ремонтът “подминава” подлезите заради Столична общинаАлексиев обясни пред Mediapool, че ремонтът на гарата ще обхване приемното здание, пероните и навесите над тях, както и прилежащите имоти – собственост на НКЖИ.Ротондата отпред обаче е на Столична община и въпреки договорката отпреди година и половина държавата да вземе подлезите и да прехвърли на София имоти в района на парк "Възраждане", това не се е случило до ден днешен. По думите на Алексиев имало “технически пречки”, но те са от компетенцията на общината и НКЖИ не може да направи нищо. Ако подлезите бяха прехвърлени досега, поръчката щеше да включва и техния ремонт, каза Алексиев. Той отрече общината нарочно да бави прехвърлянето, за да може да реализира собствени планове за мястото.

Потърсени за коментар, от Столична община обясниха, че само кметът Йорданка Фандъкова е наясно със ситуацията около Ротондата на Централна гара. До излизането на настоящата публикация Фандъкова не бе открита за отговор.Протакането изглежда още по-безотговорно на фона на скъсалата от тежестта на снега шатра над подлезите на Централна гара преди месец. По чудо инцидентът се размина без жертви. За премахването на т.нар. "Гащи на Софиянски" също още няма решение.Навесът бе монтиран по времето на голямата реконструкция на предгаровия площад, започнала през 2002 г. За ремонта общината плати над 20 млн. лв., но новоизградените търговските обекти в подлеза стоят празни, а мястото продължава да е запуснато.Гарата ще е с нова дограма и слънчеви панели на покриваВ тръжната документация за ремонта на Централна гара е посочено, че кандидатите трябва да представят две идейни архитектурни решения. Комисия ще избере едното от тях, ще се изготви работен проект и работата ще започне. Алексиев каза, че архитектурните проекти, наградени през 2007 г., ще бъдат приложени към документацията и кандидатите могат да ги използват.Проучвания доказаха, че гарата може да изглежда много добре и без да се събаря и строи наново, каза Алексиев. За целта цялата фасада ще бъде сменена – както казват архитектите – обелена и изградена наново. Ще се подменят дограмата и покривът, където ще се монтират слънчеви панели. Тези мерки целят да подобрят енергийната ефективност на сградата, която потребява ужасно много енергия, а в същото време никога не е топла, призна Алексиев. Ще се подмени и ВиК инсталацията.Търговците – наематели на помещения в Централна гара ще се изнесат без да им се плащат неустойки, каза Алексиев. В договорите им е записано, че контрактът приключва с началото на ремонтните дейности. В същото време условията на поръчката са строителството да не пречи на пътникопотока, а графика на работа трябва да се съобрази с влаковото разписание. Със сигурност обаче неудобства за пътниците, превозвачите и оператора ще има, но те са малка цена пред перспективата едно от най-оживените места в София най-накрая да добие европейски облик.

24.03.2012



неделя, 25 март 2012

00:01:00


News.bg - Новини Новини категория

Община Враца отново поема грижата за бездомните си кучета

Община Враца възстановява дейността по обезпаразитяване и кастриране на бездомните кучета. Тази дейност беше спряна през август миналата година заради административна и финансова безпомощност.

Общината нямаше пари да поддържа собствена лицензирана лаборатория за упойващи вещества, които са необходими при залавянето на бездомните.

По думите на кмета Николай Иванов сега услугата е договорена с външен изпълнител. „Подсигурена е дейността по улавянето и транспорта на кучетата до ветеринарна клиника, където същите ще бъдат обезпаразитявани, кастрирани и ваксинирани. След това ще бъдат извозвани до временен приют", съобщава Иванов, цитиран от БНР.

„След 24-часов престой за следоперативно наблюдение, ще бъдат обратно пускани в популация от мястото, където са уловени", споделя още той. Кметът е категоричен, че това са изискванията за Закона за защита на животните, а те са длъжни да спазват точно процедурите.

24.03.2012

неделя, 25 март 2012

00:01:00
Информационна агенция “Фокус” - Общество

Пети национален Фестивал на белия щъркел ще се проведе в софийското село Мрамор

София. Организира се пети национален Фестивал на белия щъркел Мрамор 2012 г., съобщиха от Столична община. Фестивалът е традиционна инициатива на сдружението „Обществен съвет-Мрамор” и се организира от Организационен комитет, включващ по право като домакини Кметство Мрамор и Район „Връбница”-Столична община, Читалище “Св.Иван Рилски -1922“-Мрамор, СНЦ ”Обществен съвет – Мрамор”, “Българското дружество за защита на птиците” .

За патронаж на празника по традиция е отправена покана към МОСВ.

Фестивал на белия щъркел Мрамор 2012 г съвпада с настъпването на пролетта и има за цел да работи за пропагандирането на екологично съзнание сред подрастващите с цел опазване на околната среда и застрашените видове, за разбирателството на човека с природата.

Фестивалът ще се проведе днес в с. Мрамор, район Връбница, Столична община.

Избирането на с. Мрамор за постоянно седалище на фестивала е свързано с факта, че близките влажни зони са обиталище на най-голямата и най-разнообразна птича популация по пътя VIA ARISTOTELIS в Софийската котловина, в района са установени 181 вида птици, от тях 175 вида са защитени по ЗБР, 43 са включени в Червената книга на България, а 48 вида са включени в Приложение 1 на европейската Директива за птиците (79/409), а в самия Мрамор се намира една от двете най-големи колонии на вида „бял щъркел” (Ciconia ciconia) в Софийското поле.

Петият национален Фестивал на белия щъркел 2012 има конкурсен характер. В него могат да участват без ограничение индивидуални участници и колективи в три групи: деца до 7 години; деца от 7 до 14 години; участници над 14 години

В програмата на фестивала е предвидено карнавално-маскарадно шествие с участници от цялата страна, конкурсна програма, конкурс за детска рисунка на тема „Опазване на природата” и изложба на детски рисунки без конкурсен характер.

Началният час на Маскарадното дефиле е 10:30 ч., а начален час на Официалното откриване на фестивала е 11:00 ч. Начален час на Конкурсната програма е 11:20 ч.

Събитието ще се състои на пл. „Св. Иван Рилски-1922” в центъра на Мрамор.



неделя, 25 март 2012

08:05:35


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница