Стойка Илиева Тодорова, ф. №2143, ск-сово, г



Дата22.12.2018
Размер273.85 Kb.
#108680

Стойка Илиева Тодорова, ф. № 2143, СК-СОВО, гр. 3

,Земеделски колеж – Велико Търново , Капиталова структура на Bulgarian Telecommunications Company AD



I. Обща характеристика на Българска телекомуникационна компания АД (Bulgarian Telecommunications Company AD)
1. История и предмет на дейност

Българска телекомуникационна компания АД (“БТК" или "Компанията-майка") е публично акционерно дружество с предмет на дейност експлоатация и поддръжка на национална фиксирана и мобилна телекомуникационна мрежа за пренос на данни и на други телекомуникационни мрежи и системи за данни за Република България.

Дейностите на БТК се извършват на две регионални нива: Централно управление, с местонахождение в София; единадесет регионални управления, реорганизирани към четири мега регионални офиса; и определен брой други поделения извършващи разнообразни дейности, включително експлоатация на радио и телевизионна мрежа и поддържане на изградената междуселищната телефонна мрежа. .

В резултата на приватизационната сделка, сключена на 20 февруари 2004 между Агенциата за приватизация на Република България и Viva Ventures Holding GmbH, Austria (‘Viva’) и финализирана на 11 юни 2004, 65% от капитала на Компанията-майка е собственост на Viva. Viva е изцяло собственост на Advent International Corporation, един от водещите световни частни инвестиционни фондове.



Групата(The Group)
Към 31 декември 2005 Групата включва следните дъщерни дружества: БТК - Нет ЕООД (BTC Net EOOD), РТК ЕООД (RTC EOOD), БТК Секюрити ЕООД (BTC Security EOOD), БТК-Мобайл ЕООД (BTC Mobile EOOD), Булфон ЕАД (Bulfon EAD) и БТК Контакт (BTC Contact).
БТК – Нет ЕООД (BTC Net EOOD)

БТК - Нет ЕООД първоначално извършва дейност под наименованието Глобал Уан Комюникейшънс енд Информейшън Сървисиз (Global One Communications and Informational Services (GOCIS)) и е създадено като смесено дружество между БТК и Глобал Уан, съответно с дялово участие - 40% и 60%. През юни 2001 БТК придобива дела на Глобал Уан и по този начин става едноличен собственик на БТК - Нет ЕООД.

Съгласно регистрацията, основният предмет на дейност на БТК – Нет ЕООД включва изграждане и експлоатация на мрежи за пренос на данни за предоставяне на локални и международни услуги с добавена стойност, продажба на системи за предоставяне на такива услуги, участие в развитието и експлоатацията на други далекосъобщителни мрежи и предоставяне на далекосъобщителни услуги, както и други търговски дейности. БТК - Нет ЕООД е в процес на обединяване на дейността си с БТК, в резултат на което, понастоящем БТК - Нет ЕООД предлага предимно пренос на глас и данни по IP мрежа.

РТК EOOД (RTC EOOD)

Радиотелекомуникационна компания ООД (РТК ООД) е създадена през 1992 като акционерно дружество между Кейбъл енд Уайърлес Лтд. (Cable and Wireless Ltd.), БТК и Радиоелектронни системи ЕООД (РЕС), притежаващи съответно 49%, 39% и 12%. През януари 2005 БТК придобива акциите Кейбъл енд Уайърлес Лтд. и РЕС, и става единствен собственик на РТК ООД. Основната дейност на дъщерното дружество е предоставяне на мобилни услуги.

БТК Секюрити ЕООД (BTC Security EOOD)

Дъщерното дружество е вписано в Регистъра на търговските дружества на Софийски Градски Съд (СГС) на 27 октомври 2004 със основен капитал в размер на 5 хил. лв. Основната дейност е предоставяне на охранителни услуги на БТК АД и дружествата контролирани от Компанията-майка. БТК е

едноличен собственик на дъщерното дружество.

БТК-Мобайл ЕООД (BTC Mobile EOOD)

БТК-Мобайл ЕООД е вписано в Регистъра на търговските дружества на СГС на 25 ноември 2004 със основен капитал в размер на 5 хил. лв. Основната дейност на дъщерното дружество включва изграждане, експлоатация и поддръжка на мобилна клетъчна цифрова мрежа – GSM стандарт с национално покритие и предоставяне на съответните телекомуникационни услуги; изграждане, експлоатация и поддръжка на съобщителни системи в България и чужбина и предоставяне на съответните телекомуникационни услуги. БТК е едноличен собственик на дъщерното дружество.

БТК Мобайл започва предлагането на GSM мобилни услуги на 5 ноември 2005 с търговско марка Вивател (Vivatel).

Булфон EAД (Bulfon EAD)

Булфон АД е създадено през 1995 като акционерно дружество между Интраком СА, Гърция и БТК, които притежават съответно 66% и 34% от дружеството. През месец май 2005 БТК придобива окончателно Булфон от Интраком. Дружеството предлага услуги чрез фонокартни апарати. В следствие на придобиването БТК става едноличен собствени на дружеството.

2. Управленска структура и ръководни органи



II. Кратък преглед на основните елементи на Консолидирания финансов отчет на Българска телекомуникационна компания АД
1. Счетоводна политика

Консолидиран финансов отчет на БТК АД е изготвен в съответствие с Международните стандарти за финансово отчитане (IFRS), издание за 2005, на Съвета по Международни счетоводни стандарти (UASB), приети от Комисията на Европейския съюз, и тълкуванията към тях, издадени от Съвета за МСС (UASB), в сила за отчетните периоди, започващи на 1 януари 2005.

Консолидираният финансов отчет включва финансовия отчет на Компанията-майка (БТК АД) и дружествата, контролирани от Компанията-майка (Дъщерни дружества) към 31 декември на съответната година.

За целите на консолидацията, финансовият отчет на Компанията-майка и дъщерните дружества са обединени ред по ред за активите, пасивите, приходите и разходите. Вътрешногруповите разчети и сделки и получените печалби или загуби към 31 декември 2005 и 2004, включително и нереализираните печалби към края на годината, са изцяло елиминирани. Този консолидиран финансов отчет е изготвен в хиляди лева (хил. лв.), освен в случаите, когато е посочено друго.

От 1 януари 1999 българският лев е обвързан с еврото при курс 1.95583 лева = 1 евро. БНБ определя обменни валутни курсове на лева спрямо останалите валути, като използва курса на еврото спрямо съответната валута, определен на международните пазари. Между 1991 и 1997 в България е налице хиперинфлация. Общият ценови индекс приема стойности от 33% до 579% годишно, за да достигне кумулативен ценови индекс от 138.740% към 31 декември 1997. В резултат българският лев не можеше да бъде използван като надеждна мерна единица за целите на финансово отчитане. Поради това, Компанията избра германската марка за валута, в която да се изготвят финансовите отчети за периодите до 31 декември 2001, включително. Приетата от Компанията политика беше, непаричните активи и задължения да се оценяват по историческия валутен курс на българския лев спрямо германската марка, паричните активи и задължения да се оценяват по курс към датата на баланса, а приходите и разходите да се оценяват по курса в датата на извършване на сделките. Не са извършвани хиперинфлационни преизчисления на финансовите отчети за периодите, през които е използвана германската марка като измерваща и отчетна валута. През 2002 Групата промени измерващата и отчетната валута от германска марка на български лев.

Настоящият консолидиран финансов отчет е изготвен на база историческата стойност, с изключение на земята, която е преоценена и отчетена по справедлива стойност през 2003.

Изготвянето на консолидирани финансови отчети в съответствие с МСФО изисква ръководството да извърши преценки и предположения, които оказват влияние върху отчетените суми на активите и задълженията и оповестяванията на условните активи и задължения към датата на консолидирания финансов отчет и върху отчетените суми на приходите и разходите през отчетния период. Действителните резултати могат да се различават от тези приблизителни преценки.
2. Консолидиран счетоводен баланс

В Консолидирания счетоводен баланс на БТК АД активите и пасивите са групирани на текущи (current) и нетекущи (non-current). Собствени капитал (equity) се подразделя на основен капитал, резерви и неразпределена печалба. През 2005г. общия размер на собствения капитал е 1,179,438 хил. лв., а през 2004г. – 1,212,681 хил. лв., което показва спад с 3% и той е свързан с намалението на номиналната стойност на една акция с 98% през текущата спрямо предходната година.


3. Консолидиран отчет за доходите

Консолидираният отчет за доходита на БТК АД е изграден по реализационната концепция.

Брутната печалба (получена като разлика между приходите и разходите от основна дейност), посочена в отчета се е намалила с 65% през 2005г. спрямо 2004г.

Отчетената нетна печалаба от дейността е намаляля от 132 189 хил. лева през 2005 година на 288 625 хил. лева за 2004 година т.е. с 2% спрямо предходната година. Отчетеното намаление на печалбата е резултат от увеличаването на заплатите на служителите с 14% през 2005г. спрямо 2004г.

Печалбата преди данъци (счетоводната печалба) се е намалила с 46,1% през 2005г. спряма 2004г. С 47% намаляват и разходите за данъци, защото данъчната ставка за облагане на печалбата намалява, т.е за 2005г. тя е 15%, а през 2004г. е била 19,5%.

Балансовата печалба, като резултатна от приспадането на разхода за данъци от счетоводната печалба се е намалила с 56,3 %.

В консолидирания отчет за дохода е посочен показателя доход на акция (Earnings per share). При него се наблюдава значително намаление спрямо предходната година, което се дължи на сериозен спад на чистата печалба. Доходът на акция се изчислява на базата на средно претегления брой обикновени акции, увеличен след разделянето на акциите, извършено през юни 2005.


4. Консолидиран отчет за паричните потоци

Консолидирания отчет за паричните потоци на БТК АД е изготвен по косвения метод. Паричните потоци са обособени в паричини птоци от оперативна, инвестиционна и финансова дейност. От отчета се вижда , че е настъпило намаление през текущата спрямо предходната година в емисията на акции и акционерния капитал въз основа на упражняването на опциите за акции. Наблюдава се намаление и в размера на изплатените дивиденти с 62 587 лв.
5. Консолидиран отчет за паричните потоци

Консолидираният отчет за собствения капитал на БТК АД към 31.12.2004г. е 1,212 млн. лв. През 2005г. се наблюдават изменения в собствения капитал, които са породени от: разлики от преизчисления, хеджиране на нетна инвестиция по саупова сделка, печалбата за периода, преоценъчния резерв от обезценка на активи и изплатени дивиденти. Като краен резултат от настъпилите промени в собствения капитал през 2005г., същият към края на годината е намалял на 1,179 млн. лв. Към 31.12.2003г. собствения капитал на БТК АД е 1,069 млн.лв. Текущо през отчетната 2004г. са се наложили промени в същия породени от: влиянието на прехода към международните стандарти за финансово отчитане (IFRS), разлики от преизчисления, печалбата за периода, промени в отсрочен данък поради промени в данъчната ставка и изплатени дивиденти. Като цяло собствения капитал е намалял спряма началото на периода на 1,179 млн.лв.

III. Анализ на капиталовата и дългова структура на Българска телекомуникационна компания АД
1.Структура на капитала

Акционерен капитал

Българска телекомуникационна компания АД притежава два вида акции – обикновеннии и привелигировани. Обикновените акции са регистрирани на Българсаката фондова борса, като номиналната стойност на една акция при първоначално публично предлагане е 35лв, а настоящата номинална стойност е 1лв.

Основният капитал се състои от:




Към 31.12.2005

Към 31.12.2004

Брой акции

288 794 840

8 250 424

Номинал на една акция в лева

1

35


Капитал съгласно съдебната регистрация на БТК, хил. лв.

288 764

288 764

Корекция вследствие използването на германската марка като

функционална валута (бел. 3)



263 137

263 137

ОСНОВЕН КАПИТАЛ

551 901

551 901

Както е обяснено в бележка 3 към Консолидирания финансов отчет, Компанията използва германската марка като измерваща и отчетна единица за периодите до 31 декември 2001. В резултат, основният капитал в този консолидиран финансов отчет се различава от основния капитал според съдебната регистрация на Компанията.

Структура на акционерния капитал




31.12.2005

%

Брой обикновени акции







Публична собственост

101 067 694

35%

ВИВА

187 697 145

65%

АКЦИОНЕРЕН КАПИТАЛ СЪГЛАСНО РЕГИСТРАЦИЯТА

288 764 839

100%

Брой на преференциалните акции



Република България

1

100%

ОБЩ БРОЙ НА АКЦИИТЕ В АКЦИОНЕРНИЯ КАПИТАЛ

288 764 840

100%

Договорът за продажба (‘Договора за продажба’) между Вива и Агенцията по приватизация на Република България (‘АП’) е подписан на 20 февруари 2004 и беше приключен на 11 юни 2004. Вива придоби 5,362,775 от БТК обикновени акции с право на глас, представляващи 65% от капитала на БТК. Вива е изцяло собственост на Адвент Интернешънъл Корпорейшън, един от водещите световни частни инвестиционни фондове.

Придобиването беше извършено посредством прехвърляне на наличните акции на БТК от АП към Вива посредством записване от последната на нови акции, емитирани в резултат на увеличение на основния капитал на БТК. Новата емисия на акции съдържа една златна акция, която принадлежи на Република България, и която дава определени права, между които и правото на един глас на Общото събрание, правото да налага вето при одобряване на определени резолюции на Общото събрание, както е уточнено в Устава от 20 февруари 2004, правото да номинира за назначаване, отстраняване или заменяне на един член на Надзорния съвет и двама членове на Управителния съвет, правото да получава дивиденти или ликвидационна квота, ако има такава и други.

На 10 ноември 2004 БТК е регистрирана като публично дружество. Като част от правителствения проект за приватизация на останалите 35% държавна собственост от капитала на БТК, българското правителство предлага чрез публичен търг на 27 януари 2005 почти 35% от акциите си на Българската фондова борса, като от тогава те са свободно търгувани на борсата. Годишното общо събрание на акционерите, проведено на 24 юни 2005, взе решение да промени номиналната стойност на акция от 35 лева на 1 лев, така че общият брой емитирани акции да бъде равен на капитала на БТК в размер на 288,765 хил. лв. Това означава, че в сила от 30 юни 2005 (датата на съдебното решение за регистрация на извършените промени), БТК притежава 288,764,839 обикновени поименни акции и една преференциална акция, собственост на държавата чрез Министерство на транспорта и далекосъобщенията.

След като се направи преглед на изминалия период, се вижда че акционерния капитал е нараснал с 206 260 056 броя акции през 2005г. На датата на оповестяване на финансовия отчет, акционерния капитал на БТК АД се състои от 288 764 840 броя обикновенни акции и една привелигирована, и акционерен капитал – 288,764,840 хил. лв.

Изкупени собствени акции

Българската телекомуникационна компания АД (БТК) е основният телекомуникационен оператор в България, за който работят около 14 000 професионалисти. БТК има 2,5 милиона фиксирани телефонни поста и постоянно нарастващ брой потребители на услугите на мобилния й оператор – vivatel.

През юни 2004 г. българското правителство продаде след прозрачна процедура 65% от капитала на БТК на Viva Ventures, дъщерна компания на американския частен инвестиционен фонд Advent International. През януари 2005 г. българската държава стартира публичното предлагана на остатъчния пакет от акции и оферира 34,78 процента от капитала на компанията (2 869 573 акции) на Българска фондова борса - София.

Като част от приватизационната сделка на БТК бе предоставен лиценз за трети GSM оператор и компанията стартира своите мобилни услуги през месец ноември 2005 г.



2.Плащания базирани на акции

Дивиденти и дивидентна политика

Общо събрание на акционерите на БТК АД при изготвяне на предложение за разределение на дивидентите отчита не само размера на разпределяемата печалба, но и сумите които дружеството е длъжно да заделя за резерви.. Годишното общо събрание на БТК АД гласува през 2005 година за разпределяне на дивиденти на стойност 146,687 хил. лв. от заделените за разпределяне резерви на БТК, които са изплатени през месец юли. Миноритарните акционери, които притежават 35% от акциите на БТК, са получили дивиденти на обща стойност 51,341 хил. лв. 146,687,250 лева дивидент за 2004 година е бил разпределен между акционерите на Българската телекомуникационна компания. Миноритарните акционери в компанията, които притежават 35% от акциите са получили 51,340,537 лева дивидент. Доходът от дивидент за една акция е бил в размер на 177,793 лева.

На Общо събрание на акционерите през 2005 година е взето решение номиналната стойност на една акция да бъде променена на 1 лев, като по този начин общият брой на издадените акции вече е равен на капитала на БТК в размер на 288,764 ,840 лева. Това означава, че БТК има 288 764 839 броя обикновени поименни безналични акции и една Преференциална акция, която се притежава от Държавата, чрез Министерството на транспорта и съобщенията.

До този момент номиналната стойност на една акция е била равна на 35 лева от капитала на БТК. Така след гласувана промяна акционерите получат срещу всяка притежавана от тях акция, с номинална стойност 35 лева, 35 новоиздадени акции с номинална стойност 1 лев. Общото процентно участие на всеки акционер спрямо капитала на БТК си остава същото.

Във връзка с решението на Редовното общо събрание на акционерите на Българска телекомуникационна компания АД (БТК) акционерите, които са придобили акции от капитала на БТК чрез регулирания пазар (Българска Фондова Борса - София), получават дължимия им дивидент чрез инвестиционния посредник, при който имат открити подсметки, в съответствие с Наредба № 8 от 12.11.2003 г. за Централния депозитар на ценни книжа. Акционерите, които не са придобили акциите си чрез регулирания пазар, получават дължимия им дивидент чрез банков превод от БТК към посочена от тях банкова сметка. За целта съответният акционер следва да представи подписано от него заявление с нотарилано заверен подпис, посочващо банкова сметка в лева, по която да бъде изплатен дължимият дивидент.

Акционерите на Българска телекомуникационна компания АД (БТК) получават дивидент в размер на 0,64 лева за всяка акция от капитала на дружеството. Общия размер на платения дивидент възлиза на 146,678 хил. лв.
Законови резерви

Член 246 от Търговския закон определя изискванията за формиране на законови резерви от акционерните дружества. Той определя, че посочените резерви следва да са равни най-малко на 10% от записания дялов капитал. Източниците на тези резерви са не по-малко от една десета от печалбата за текущия период, премиите от емисия на акции и други източници, определени от Устава на Компанията или Общото събрание. Резервите могат да се използуват за покриване на загуба през текущата или предходни години. Размерът на законовите резерви към 31 декември 2005 и 2004 е съответно 28,876 хил. лв. и 25,524 хил. лв.

Премиен резерв

Премиен резерв в размер на 64,274 хил. лв. е получен в резултат на емитирани 957,638 нови акции с номинална стойност 35 лв. и емисионна цена 102.11 лв. за акция.
3. Структура на дълговото финансиране

Дългосрочни заеми

Към 31 декември 2005 и 2004 дългосрочните заеми са както следва:


Към31.12.2005 Към31.12.2004

Синдикиран заем 243,567 -

Европейска банка за възстановяване и развитите (ЕБВР) - 175,916

Други 26,876 -

Краткосрочна част (72,142) (33,741)

ОБЩО ДЪЛГОСРОЧНИ ЗАЕМИ 198,301 142,175
БТК е подписала в предишни години дългосрочни договори с консорциум от международни банки, за да осигури финансиране на инвестиционната програма. Преди приватизацията всички заеми получени от БТК са гарантирани от Република България. На 11 юни 2004 дългът, гарантиран от държавата, се рефинансира, когато БТК подписва споразумение за дългосрочен заем с ЕБВР, в размер на 123 млн. евро, гарантиран от Водещите организатори на заема: Ситибанк Н.А. и Банк Аустрия Кредитанщалт А.Г.Лихвата се начислява върху неизплатената част от дълга и е в размер на 3-месечен междубанков лихвен процент, плюс задължителните разходи, плюс надбавка от 3.5% за една част от заема и 3.1% за другата част. Платима е на тримесечие. Плащанията по главницата са на същите дати. Отпуснатите средства, както и всички плащания по заема, са в евро. Транш 1 и 2 от заема са изплатени съответно през август и септември 2004. Начислените от ЕБВР лихви и други такси са в размер на 12,983 хил. лв. Те са отразени като разход за лихви в отчета за доходите.

Споразумението за заем с ЕБВР включва множество условия, които БТК трябва да спазва, като: поддържане на определени финансови показатели, генерирането на средства от вътрешни източници на определени нива и поддържане на определени кредитни/парични салда в българския клон/дъщерно дружество на Водещите организатори на заема. Всяко нарушаване на тези условия може да доведе до предсрочна изискуемост на заема.

ЕБВР допуска отказ от правата си по договора с БТК във връзка с изграждането и пускането в действие на GSM мрежа и във връзка с придобиването на остатъка от акции на РТК ООД. Като се има това предвид, към 31 декември 2004, БТК спазва всички финансови условия.

През 2005 дългосрочното финансиране е преструктурирано и се установява рефинансиране. За това БТК преустановява споразумението с ЕБВР. На 18 април 2005 БТК подписва споразумение за отпускане на заем от група банки в размер на 285 млн. евро. В групата участват 14 банки, като водещи организатори на заема са Ситибанк, Банк Аустрия, ИНГ и ЕФГ Телесис Финанс. На 5 май 2005 полученият заем от ЕБВР е рефинансиран със заема от банковата група. Той е за по-голяма сума, при по-изгодна лихва, и с по-малко ограничителни условия.

Падежът на заема от банковата група е 31 март 2010.

Заемът е разделен на четири части: 3 срочни транша и револвиращ кредит. Транш А е в размер на 95,062 хил. евро и е усвоен от БТК за рефинансиране на заема от ЕБВР. Транш Б1 е на стойност 50,000 хил. евро и е усвоен от БТК на 18 октомври 2005. Транш Б2 е на стойност 100 млн. евро и револвиращият кредит е за 33 млн. евро. Към 31 декември 2005 са усвоени само Транш А и Транш Б1.

Дължимата лихва е в размер на 3-месечен EURIBOR плюс надбавка. Надбавката е определена на базата на съотношението между консолидираното нетно задължение и консолидираната печалба преди лихви, данъци и амортизация, и е в размер между 1% и 1.65%. Текущата надбавка върху заема е 1%.

С цел да хеджира лихвения риск, БТК сключва сделка за лихвен суап със Ситигруп Глобъл Маркет Лимитед за период от 3 години и суапова сделка с БНП Париба. Съгласно споразумението, БТК дължи фиксирана лихва в размер на 2.4625%, а Ситибанк – лихва в размер на 3-месечен EURIBOR. Размерът на лихвените суапове е изчислен като разлика между настоящите стойности на бъдещите лихвени плащания, определени на базата на фиксирания и плаващия лихвен процент. Към 31 декември 2005 това е представено като други активи на стойност 1,534 хил. лв. Резултатът е отчетен като резерви в капитала.

Лихвите и другите такси, начислени по заема от банковата група през 2005, са в размер на 6,728 хил. лв. Те са отразени като разход за лихви в отчета за доходите.

Условията по заема включват поддържане на определени финансови показатели, ограничения по отношение на допълнителна задлъжнялост и обезпечения, договорени клаузи относно продажби, сливания и придобивания. Всички финансови условия, включени в споразумението за заем, са изпълнени от БТК.

На 9 декември 2005 Общото събрание на акционерите на БТК одобри заемането на нов синдикиран заем в размер на 350 млн. евро, с цел рефинансиране на задължението на БТК в размер на 285 млн. евро по предишния заем от група банки, и с цел финансиране изпълнението на бизнес програмата на Компанията. Договорът за синдикирания заем в размер на 350 млн. евро и свързаното с него споразумение за обезпечение са сключени на 17 януари 2006. Към 31 декември 2005 неиздълженият остатък по предишния заем е напълно рефинансиран с новия заем.

Погасителните вноски върху другите дългосрочни задължения са за период между две и четири години, съгласно договорените погасителни планове.



Дългосрочни доходи на персонала

В съответствие с Кодекса на труда, БТК дължи обезщетение при пенсиониране на работниците и служителите си. Обезщетението за работниците и служителите, работили повече от 10 години в Компанията, е 6 брутни месечни заплати; за работилите под 10 години обезщетението е 2 брутни месечни заплати.

През 2005 се извърши преструктуриране на дейността на БТК, като работниците и служителите са обезщетявани при напускане. Общият брой на работниците и служителите, които са се възползвали от тази компенсация към 31 декември 2005 е 3,506. В резултат на това провизията за обезщетения при пенсиониране е намалена с 1,626 хил. лв. за годината.

В допълнение, съгласно действащия Колективен трудов договор между БТК и работниците в Компанията, компенсации се изплащат и на работници и служители, освободени от работа поради съкращения. Тези компенсации варират между 1 и 9 месечни работни заплати в зависимост от трудовия стаж.

В настоящия момент не са заделяни активи за покриване на това задължение в отделен фонд и няма законови изисквания за формирането на такъв фонд. Настоящият консолидиран финансов отчет съдържа провизия за тези дългосрочни доходи на персонала, изчислена по кредитния метод на прогнозните единици. Движението на задължението, признато в баланса, е както следва:
Към 31.12.2005 Към 31.12.2004

Задължение в началото на годината 10,570 18,140

Разходи за предходен трудов стаж 55 -

Разходи по текущ трудов стаж 728 638

Разходи за лихви 545 583

Общ разход признат в отчета за приходите и разходите (бел. 23) 1,328 1,221

Плащания през годината на пенсионирали се служители (228) (885)

Освободени в резултат на Програмата за доброволно напускане (1,626) (7,906)



ЗАДЪЛЖЕНИЕ В КРАЯ НА ГОДИНАТА 10,044 10,570
графично представени данните от таблицата могат да се илюстрират така:

При изчисляване на задълженията са направени следните основни предположения:

Към 31.12.2005 Към 31.12.2004

Дисконтов процент към 31 д 6.265% 6.265%

Бъдещо увеличение на заплатите на год 1% 1%

Средна възраст на пенсиониране – мъже 63 62.5

Средна възраст на пенсиониране – жени 58 57.5
Ръководството изчислява задължението за дългосрочни доходи на персонала при предположението, че доброволното напускане на персонала, без получаване на обезщетение е незначително.

Разходите за Програмата за доброволно напускане са свързани с решението за преструктуриране на дейността на Компанията, според която служителите са компенсирани при напускане с между 3 и 14 работни заплати. Компенсацията по тази програма за 2004 е била на разположение на служителите до края на 2005. Общият брой на служителите, които са се възползвали от тази програма към 31 декември 2005 е 3,506. В допълнение, Програмата за доброволно напускане включва провизия за 2006 в размер на 36,000 хил. лв.

Колективният трудов договор дефинира трудовите и социално-осигурителните правни отношения в БТК, които не са дефинирани в задължителните законови разпоредби. Настоящият колективен трудов договор е в сила на 1 август 2004 и е валиден до 30 юни 2006. В него са регламентирани редица въпроси по трудовата заетост, възнагражденията, здравните условия на труд и охрана на труда, работното време и отпуските, компенсациите и социалните осигуровки, професионалната квалификация и преквалификация, социалните услуги, социалното партньорство и отношения между страните по договора.
Рефинансиране по синдикиран заем

На 18 януари 2006 синдикираният заем в размер на 285 млн. евро, предоставен на БТК на 18 април 2005, е рефинансиран. Целта на новия синдикиран заем в размер на 350 млн. евро е рефинансиране на задълженията на Компанията по синдикирания заем от 285 млн. евро и да осигури достъп до допълнително кредитиране с цел финансиране внедряването на бизнеспрограмата на Компанията. На 17 януари синдикираният заем от 350 млн. евро и поразумението за осигуряване на обезпечение са подписани. Водещ организатор на синдикираната кредитна линия е Ситибанк. Първият транш по нея в размер на 133,652 хил. евро беше използван за изплащане на задължението по кредитната линия от 285 млн. евро. Новият заем се състои от 275 млн. евро срочен заем и 75 млн. евро револвиращ заем. Падежът е на 18 нуари 2012. Лихвата по заема от 350 млн. евро е като тази за заема от 285 млн. евро.

Неразпределената печалба в консолидирания счетоводен баланс на БТК АД възлиза на 512 753 хил.лв., от които 397 969 хил.лв. са разпределими.

Проекторешения предвиждат 103 139 496 лева от разпределяемата печалбата на БТК за изминалата финансова година да остане в БТК, като с нея да бъдат увеличени общите резерви на компанията. Със сумата от 3 351 737 лева ще бъде увеличен Фонд Резервен, който представлява 10% от общо регистрирания капитал на БТК или сума в размер на 28 876 485 лева. Средствата, с които бяха изплатени държавно гарантираните заеми на БТК през 2004 година в размер на 12 776 508 лева ще бъдат възстановени от печалбата и ще останат в БТК.

Изминалата финансова година беше много добра за БТК. Решенията за разпределянето на дивиденти ще бъдат взимани именно на база постигнатите резултати от дейността на компанията през следващите години. Компанията осигури и привлече допълнителни капитали под формата на синдикиран заем с оглед ускоряването на инвестиционната програма на БТК, нейната модернизация и значителното повишаване на нивото на цифровизация на мрежата.
IV. Разпределение на печалбата и финансови показатели характеризиращи Българска телекомуникационна компания АД
1. Доход на акция (Earnigs per share) – този показател дава информация на обикновения акционер, какво би получил, ако чистата печалба се разпредели като дивиденти. Изчислява се в следните варианти:

- Основен доход на акция ( Basic Earnigs per share)

Чиста печалба

Basic EpS = --------------------------------------------------------------

Средно претеглен брой обикновени и

привелигировани акции


След заместване се получават следните резултати:

Basic Earnigs per share 2005 = (113 316/288 764 840)*1000 = 0.39 лв.

Basic Earnigs per share 2004 = (253 190/275 206 520)*1000 = 0.92 лв.

От направените изчисленения се вижда, че основния доход на акция се е намалил с 57,6 % за 2005г. спрямо 2004г. Отрицателната тенденция може да се обясни със значително намаление на размера на чистата печалба, което въпреки увеличеният средно претеглен брой акции в обръщение, води до намаление на дохода на акция.



- Доход на акцияс намалена стойност (Diluted Earnigs per share)този показател не се изчислява от акционерното дружество, защото то не притежава т.нар. потенциални обикновени акции (опции и варанти).

Показателят за доход на акция е изчислен и представен в коносолидирания отчет за доходите на БТК АД.



2. Дивидент на една акция (Divident per share - Dps)този показател е най-добрия индикатор за следваната от дружеството дивидентна политика. Изчислява се по следната формула:

Обща сума на обикновените и

привелигированите дивидентите

Dps = --------------------------------------------------------------

Брой акции в обръщение, формиращи

дивидентната база


След заместване във формулата получаваме следните резултати:

Dps 2005 = 146 687 хил.лв./288 764 840 = 0.51 лв.

Dps 2004 = 209 274 хил.лв./275 206 520 = 0.76 лв.

Дивидентът на една акция се е намалил с 32.9 % спрямо предходната 2004г., което се обяснява със значителното по-малката сума на изплатените дивиденти за 2005г.

Информацията за числителя са взема от консолидирания отчет за собствения капитал, а за знаменателя – от таблица за акционерния капитал.

3. Коефициент (%) на превишение на печалбата над дивидента на една акция – изчислява се по формулата:

Доход (печалба) на една акция

Коефициент = ---------------------------------------------

на превишение Дивидент на една акция


След заместването получаваме следните резултати:

Коеф. 2005 = 0,39/0,51 = 0,76 лв.

Коеф. 2004 = 0,92/0,76 = 1,21 лв.

Коефициентът на превишение на печалбата над дивидента на една акция се е намалял през 2005г. спрямо 2004г. с 0,45лв.



4. Норма на дивидент (Divident payout ratio - DPR) този показател изразява какъв % от печалбата, падаща се на една акция се изплаща на акционера под формата на диведент. Изчислява се по следната формула:

Дивидент на една акция

DPR = -------------------------------------------

Доход (печалба) на една акция


След заместването получаваме следните резултати:

DPR 2005 = (0,51/0,39)*100 = 130,8 %

DPR 2004 = (0,76/0,92)*100 = 82,6 %

За 2005г. от 0,39 лв. доход на акция на акционерите за изплатени 130,8% от нея – 0,51 лв., а за 2004г. от 0,92 лв. доход на акция на акционерите са изплатени 82,6 % от нея – 0,76 лв. Наблюдава се ръст през текущата спрямо предходната година с 48,2 %.



5. Коефициент на изплащане на печалбата – изчислява се по формулата:

Обща сума на паричните дивиденти

и тантиемите

Коеф. = ---------------------------------------------------------------

Обща величина на чистата балансова печалба
След заместване ще получим следните резултати:

Коеф. 2005 = (146 687 хил.лв./113 316 хил.лв.)*100 = 129,4 %

Коеф. 2004 = (209 274 хил.лв./253 190 хил.лв.)*100 = 82,6 %

През 2005г. 129,4 % от печелбата се изплаща в дивиденти, а през 2004г. – 82,6 %, което показва ръст с 46,8 %.

Информацията за числителя се ползва от консолидирания отчет за собствения капитал, а за знаменателя – от консолидирания отчет за доходите на БТК АД.

6. Коефициент на резервиране (задържане) на печалбата – изчислява се по следната формула:

Остатък от неразпределената печалба след

дивидентите + печалбови резерви

Коеф.=--------------------------------------------------------------=1-коеф.на изплащане

Обща величина на чистата

балансова печалба


След заместване ще получим следните резултати:

Коеф. 2005 = (1 – 1,29)*100 = - 29 %

Коеф. 2004 = (1 – 0,82)*100 = 18 %

През 2005г. 29 % от печалбата не са обърнати в резерви, а през 2004г. – 18 % , което с 11 % по-малко от колкото през тукущата година. Останалата част от печалбата, след разпределяне на дивидентите и заделяне на резервите се отнася към неразпределената печалба.



7. Счетоводен имуществен еквивалент на една акция (Book value, Equity per share - BV) – чрез този показател се изчислява реалния имуществен дял на всеки акционер в нетните активи на компанията. Изчислява се по формулата
Собствен капитал

BV = -----------------------------------

Брой акции в обръщение

След заместване ще получим следните резултати:

BV 2005 = 1 179 438 хил.лв./288 764 840 = 0,0040 лв.

BV 2004 = 1 212 681хил.лв./275 206 520 = 0,0044 лв.

През 2005г. 0,004 лв. от собствения капитал се пада на една акция в обръщение, а през 2004г. – 0,0044 лв., което показва намаление през текущата година с 0,0004 лв.

Информацията за числителя се взема от от консолидирания отчет за собствения капитал на БТК АД, а за знаменателя – от таблица за акционерен капитал.



8. Цена върху печалба (Price earnings ratioP/E) – изчислява се по формулата:

Пазарна цена на една акция

P/E = -------------------------------------------

Доход на една акция


След заместване ще получим следните резултати:

P/E 2005 = 1/0,39 = 2,56 лв.

P/E 2004 = 35/0,92 = 38,04 лв.
9. Норма на дивидент (Divident Yield) – отразява само част от дохода на инвеститорите (дивидентите). Изчислява се по следната формула:
Годишен дивидент на една акция

Норма на дивидент = --------------------------------------------------------

Пазарна цена на 1 акция към края на год.

След заместване ще получим следните резултати:

Divident Yield 2005 = (0,51/ 1)*100 = 51,0 %

Divident Yield 2004 = (0,76/35)*100 = 2,2 %

Обобщено информацията може да се представи в следната таблица за представяне на акция (perfomamce per share):





2005

2004

Промяна %

Основен доход на акция

(Earnigs per share - EPS)


0,39 лв.

0,92 лв

- 57,6 %


Дивидент на една акция

(Divident per share - DPS)


0,51 лв.

0,76 лв.

- 32,9 %


Счетоводен имуществен еквивалент на една акция

(Equity per share)



0,004 лв.



0,146 лв.



- 2,7 %


Норма на дивидент ( Payout ratio)

130,8 %

82,6 %




Общо дивиденти

Total dividents


146 687


209 274


- 70 %

Норма на дивидент

Divident Yield



51 %

2.2 %




Цена върху печалба

Price/earnings (P/E)



2.56

38.04




Среден брой акции

Average number of shares


288 764 840


8 250 424










Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница