Столична община – район „панчарево”



Дата19.10.2018
Размер265.83 Kb.
#91174


СТОЛИЧНА ОБЩИНА – РАЙОН „панчарево”

с. Панчарево 1137, ул.”Самоковско шосе” № 230, тел.02/97-60-502

УТВЪРЖДАВАМ:

…………………ДИМИТЪР СИЧАНОВ

КМЕТ НА РАЙОН „ПАНЧАРЕВО“

И ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РАЙОННИЯ СЪВЕТ ЗА

СИГУРНОСТ И УПРАВЛЕНИЕ ПРИ БЕДСТВИЯ

.................2014 г.



ПЛАН
ЗА

ЕВАКУАЦИЯ НА ЖИТЕЛИТЕ ОТ СЕЛАТА НА РАЙОН „ПАНЧАРЕВО”

ПРИ ПРИРОДНИ БЕДСТВИЯ, ПАНДЕМИИ, ТЕРОРИСТИЧНИ ДЕЙСТВИЯ, КРУПНИ ПРОМИШЛЕНИ АВАРИИ, ВОЕННИ ДЕЙСТВИЯ И

ИЗПОЛЗВАНЕ НА ОРЪЖИЯ ЗА МАСОВО ПОРАЗЯВАНЕ

Приет на заседание на РСС и УБ на …………...2014 г.

2014 г.


гр. София

ОСНОВЕН ПЛАН
І. ОСНОВАНИЕ И ЦЕЛ НА ЕВАКУАЦИЯТА.
Изхождайки от факта, че район „Панчарево“ включва 10 самостоятелни села с разнообразен релеф, неравномерно разпределение на населението и различна степен на застрашеност, този план се разработва в две части – ОСНОВЕН ПЛАН и ПРИЛОЖЕНИЯ конкретизирани за всяко едно от населените места.
ОСНОВАНИЕ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ВРЕМЕННО ИЗВЕЖДАНЕ (ЕВАКУАЦИЯ)
Временно извеждане (евакуация) на населението от постоянното местоживеене в мирно време се организира и провежда в изпълнение на Наредба за условията и реда за провеждане на евакуация и разсредоточаване Обн.- ДВ, бр. 103 от 28.12.2012 г. Приета с ПМС № 337 от 20.12.2012 г.

Евакуация и разсредоточаване се провежда в случаите, когато в конкретния район има непосредствена заплаха от природно или социално бедствие или когато то вече се е случило и оставането на хората по домовете им би довело до значителни човешки жертви, множество пострадали и материални щети. Причини за евакуацията могат да бъдат:



  • Природни бедствия – пожари, наводнения, земетресения, урагани, торнада, избухване на вулкани и др.;

  • Социални бедствия – пандемии, епидемии, крупни промишлени аварии, терористични актове и др.

Извеждането може да се организира и във време на война с цел защита на цивилното население от непосредствените бойни действия, артилерийски, ракетни и въздушни удари с конвенционални оръжия, както и при защита на населението от използване на оръжия за масово унищожаване.
ЦЕЛ НА ЕВАКУАЦИЯТА

ОСНОВНАТА ЦЕЛ НА ЕВАКУАЦИЯТА Е ЗАПАЗВАНЕ НА ЖИВОТА, ЗДРАВЕТО И ИМУЩЕСТВОТО НА ГРАЖДАНИТЕ ОТ ПОРАЗЯВАЩИТЕ ФАКТОРИ НА ПРИРОДНИТЕ БЕДСТВИЯ И СОЦИАЛНИТЕ КРИЗИ.




Населено място

общо

мъже

жени

Деца под 7 г.

Жени над 60 г.

Мъже над 63 г.



Бистрица

4595

2294

2301

319

652

453



Герман

2483

1226

1257

175

343

207



Д. Пасарел

1276

628

648

77

223

139



Железница

1602

814

788

76

273

198



Казичене

4929

2436

2493

353

594

371



Кокаляне

1976

1043

933

96

291

189



Кривина

1484

759

725

83

208

126



Лозен

6080

2994

3086

437

884

530



Панчарево

2744

1388

1356

200

303

203



Плана

64

28

36

0

24

18




ОБЩО:

27233

13610

13623

1816

3795

2434
Общата численост на населението на район „Панчарево“ (към 03.02.2014 г.) е както следва:
За извършване на евакуацията е необходимо в изпълнение на Закона за защита при бедствия, в засегнатите райони да се обяви бедствено положение. В зависимост от причината за евакуацията, времето за начало на бедственото положение трябва да предхожда извеждането на населението от няколко часа до 1-2 денонощия.

Предвид скоростта на развитие на първопричината (бедствието), времето на обявяване трябва да предхожда поне с 3-4 часа началото на евакуацията. Това е необходимо за да може Районния съвет за сигурност и управление при бедствия (РСС и УБ) да създаде съответната организация и да подготви гражданите и институциите за изпълнение на задачите по извеждане и настаняване на безопасни места на жителите на заплашените/поразените села.

Когато извеждането на населението се провежда след като бедствието вече се е случило, първото което РСС и УБ съвместно с органите на ССС и ЗБ трябва да извърши е да организира разузнаване в засегнатите зони и организиране и провеждане на спасителни и аварийно-възстановителни мероприятия. Тогава усилията са насочени към първоначалните неотложни действия:


  • Спасяване на бедстващите;

  • Оказване на първа помощ на пострадалите;

  • Локално прекъсване на електрозахранването (ако се налага);

  • Локално спиране на водоснабдяването (ако се налага);

  • Разчистване на улици, пътища, мостове и кръстовища за достъп до поразените зони.

Още в първите часове след бедствието се обявява от кмета на Столична община бедствено положение в района или в част от него, като се очертават приблизителните граници на зоната на поражение. След извършване на спешните действия се пристъпва към организиране на евакуацията, като още в хода на спасителните мероприятия, оцелелите и леко ранените, които могат да се придвижват самостоятелно или имат собствен транспорт се насочват за съсредоточаване към импровизирани временни лагери (на 2-5 км. от района на бедствието). Те трябва да осигуряват относителна сигурност и пространство, за да поберат от няколко стотин до няколко хиляди души за 1-2 денонощия. Там се съсредоточават екипи на Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) и сили на полицията и жандармерията за въвеждане и опазване на реда.

През това време се уточнява зоната на поражението, броя на загиналите, ранените, безследно изчезналите и оцелелите. Изготвят се разчети за:



  • Броя на Сборните евакуационни пунктове (СЕП);

  • Броя на Пунктовете за товарене (ПТ) на граждани;

  • Броя на хората, които ще се товарят на всеки пункт;

  • Броя на Пунктовете за товарене на материални ценности;

  • Броя на автобусите и другите превозни средства необходими за всеки ПТ;

  • Броя на Местата за настаняване (МН);

  • Броя на хората, които ще се разпределят на всяко МН;

  • Маршрутите за изнасяне от ПТ до МН;

  • Сборни пунктове за домашни животни;

  • Необходимия персонал за обслужване на СЕП, ПТ, МН, съпровождане на автобусите и другите превозни средства, както и за логистичното осигуряване на евакуацията.

В края на първото денонощие или в началото на второто започва организираното извеждане на населението от пострадалите села на район „Панчарево“, като принципа е то да се разсредоточи в съседните села и райони на СО, които не са тежко пострадали от бедствието.

Световната практика е показала, че около 80% от населението при бедствени ситуации се изнася от застрашените райони със собствен превоз (с МПС, животинска тяга или на собствен ход). Ето защо и разчетите в плана ще бъдат съобразени с този факт.
ІІ. ОСНОВНИ ЗАДАЧИ:


  1. Информиране на жителите на застрашените (пострадалите) населени места за предстоящото (настъпилото) бедствие и необходимостта от извършване на евакуация, чрез средствата за масово осведомяване, Интернет, Националната система за ранно предупреждение и оповестяване на органите на изпълнителната власт и населението при бедствия и за оповестяване при въздушна опасност, както и с доброволци (викачи).

  2. Организирано извеждане на жителите на селата на район „Панчарево“, които са застрашени от бедствието с използване на лични и частни МПС и транспортни средства от градския транспорт.

  3. Разпределяне и настаняване на евакуираните в МН в другите населени места на район „Панчарево“ и съседните райони на Столична общита.

  4. Материално-техническо, продоволствено, медицинско и санитарно-хигиенно осигуряване на евакуираните.


ІІІ. РЕД ЗА ДЕЙСТВИЕ И МЕРОПРИЯТИЯ.
Районния съвет за сигурност и управление при бедствия съвместно със Столичния съвет за сигурност и защита при бедствия (ССС и ЗБ), Столична дирекция на вътрешните работи (СДВР), ЦСМП и Българския червен кръст (БЧК) – София въз основа на изготвения предварително плана за евакуация или временно извеждане на населението създават организация и координират действията си за евакуиране на жителите на селата от застрашената зона / зоната на поражение (ЗОНАТА), за осигуряване защитата на селскостопанските животни, сградния фонд и материалните ценности в застрашения район.

В изпълнение на чл. 49, ал. 1 от Закона за защита при бедствия и на основание чл.46, ал.1, т.9 от „Закона за местното самоуправление и местната администрация”, по собствена инициатива или по искане на кметът на район „Панчарево“, Кметът на Столична община обявява със заповед бедствено положение на територията на целия район или на част от него, като тогава се посочват границите на Зоната. Заповедта включва:



  1. Обстоятелствата, послужили като основание за обявяване на бедственото положение;

  2. Обосновка на необходимостта от обявяване на бедственото положение;

  3. Границите на територията, на която се обявява бедственото положение;

  4. Мерките за овладяване на бедствието, включително предприетите временни ограничения върху правата на гражданите;

  5. Органите и длъжностните лица, отговарящи за евакуацията и охранителните мероприятия, състав на Щаба за координиране на евакуацията и местостоянката му;

  6. Началото на въвеждане на бедственото положение и срокът на неговото действие (не повече от 30 дни). При необходимост срокът може да бъде удължен от кмета на Столична община.

  7. Начало на временното извеждане ........часа, изходния/те пункт/ове за извозване, групите за подпомагане на управлението, сигналите за оповестяване, СЕП и ПТ изписват се (съгласно приложенията към плана), графика за товарене на рейсовете, маршрутите за извеждане – описват се за всяко село, МН в другите населени места и районите на Столична община, медицинското и материалното осигуряване при настаняването.

Копие от заповедта се изпраща незабавно на Областния управител, на Министъра на вътрешните работи, а извадка от нея на средствата за масово осведомяване.
По т. 5 на заповедта в Щаба за координиране на евакуацията се включват:

  • Членовете на РСС и УБ;

  • Кметовете на селата подлежащи на евакуация;

  • Представител/и на дирекция ОРУОМПЗБ на Столична община;

  • Представител на ЦСМП;

  • Офицер/и от 8 РПУ-СДВР;

  • Офицер/и от РС ПАБ-СДВР;

  • Представител на БЧК-София;

  • Представител на „Центърът за градска мобилност” ЕАД;

  • Служител за връзки с обществеността и медиите;

  • По преценка на Председателя на РСС и УБ и други длъжностни лица.

Мястото на Щаба в зависимост от обстановката може да бъде в Пункта за управление (ПУ) на район „Панчарево“ в с. Бистрица, сградата на районната администрация в с. Панчарево, ул. „Самоковско шосе“ № 230 или на друго защитено място.
В т. 7 на заповедта задължително се фиксира „Ч“ (точен час и дата - моментът за начало на организираната евакуация, в който първата колона от автобуси и други МПС с хора напуска селото, както и изходния/те пункт/ове (ИП) за напускане на селото. Времето преди и след „Ч“ се обозначава съответно с минус (-) и плюс (+) часове и минути.
ДРУГИТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ЕЛЕМЕНТИ ПО Т. 7 СА:
А. Групите за подпомагане на управлението.

    • Оперативна група;

    • Разузнавателна група;

    • Група за извеждане;

    • Група за координация за изграждане на полеви лагери (ако се налага);

    • Група за настаняване;

    • Група за осигуряване на автобусите;

    • Група за осигуряване на прехраната;

    • Група за материално-техническо осигуряване;

    • Финансово-счетоводна група;


Б. Сборните евакуационни пунктове (СЕП) се посочват за всяко село в съответното приложение.
В. Евакуационните райони (те обединяват няколко съседни квартала във всяко село), с уточнение жителите на кои райони от кои ПТ и в колко часа ще се товарят. Разработват се в приложенията.
Г. Местата за настаняване (МН) се изброяват за всеки населен пункт, като се посочва:

  • Вида на сградата (училище, детска градина, жилищен блок, стадион) с адрес, палатков лагер № .... с местоположение;

  • Капацитет – (300 човека);

  • Комендант – звание и име на офицер от РПУ – СДВР;

  • Персонал – брой служители.

Може да се включат и служители от района и кметствата или доброволци с влияние сред хората.
Д. Изброяват се жителите от ПТ на кои села, по кои маршрути до кои МН се извозват:
ОРГАНИЗАЦИОННИ МЕРОПРИЯТИЯ:
Основните мероприятия при провеждане на евакуация в условията на предизвестено бедствие са изброени по-доло, но часовете за тяхното провеждане ще зависят от конкретната обстановка и могат да варират в значителни граници. Те ще зависят от мащаба на бедствието и наличните сили и средства за реализиране на евакуацията. Последователността им е следната:


  1. В „Ч“–3.00 ч. Председателят на РСС и УБ привежда в готовност Щаба за координация на евакуацията и уведомява средствата за масова информация за предстоящата евакуация на населението от застрашената (поразената) зона.

  1. От „Ч“ –3.00 ч. до „Ч“ –2.00 ч. се формират групите за подпомагане на управлението.

  2. От „Ч“ –2.30 ч. до „Ч“ –2.00 ч. Секретарят на РСС и УБ организира оповестяването на кметовете на села, директорите на учебните и детски заведения, читалищата, спортните зали и стадиони, домоуправителите на общежития и жилищни блокове, в които ще бъдат настанени евакуираните и ги инструктира за подготовката на МН и помещенията.

  3. В „Ч“ –2.30 ч. Секретарят на РСС и УБ изпраща заявка до „Центърът за градска мобилност” ЕАД и СДВР за:

  • Общия броя на автобусите необходими за извозване на жителите от ЗОНАТА (необходимите за извозването + резерв);

  • местата на ПТ във всяко село и времето за пристигане на автобусите на всеки от тях;

  • броя на автобусите за всеки ПТ и броя на хората, които ще трябва да се натоварят;

  • Времето за тръгване на колоната от автобуси от всеки ПТ;

  • Местата за настаняване;

  • Маршрутите за изнасяне на колоните и какви сили и средства на полицията са необходими за отцепване на движението, охрана на обществения ред в селата и ескортиране на колоните;

  • Времената за пристигане на колоните във всяко МН;

  1. В „Ч“ –2.30 ч. Секретарят на РСС и УБ изпраща заявка до БЧК-София за времето за доставка и броя на походните легла, шалтетата, одеялата, възглавниците и постелочните принадлежности, които трябва да се доставят във всяко МН.

  2. В „Ч“ –2.20 ч. Секретарят на РСС и УБ изпраща заявка до ЦСМП-София за броя на линейките необходими за осигуряване на товаренето и ескортирането на жителите на ЗОНАТА и времето им за явяване на съответния СЕП.

  3. В „Ч“ –2.10 ч. Секретарят на РСС и УБ изпраща заявка до 8 РУП-СДВР за осигуряване на автопатрули, полицейски постове и полицаи за коменданти на всяко МН, като се посочва и времето им за явяване на съответния пункт.

  4. В „Ч“ –2.00 ч. кметовете на селата в ЗОНАТА, ако нямат автоматична сигнализация, включват ръчно сирените за оповестяване на населението при бедствия 3 пъти в продължение на 1 минута с прекъсване от 1 минута и с викачи-доброволци оповестяват жителите на селата за евакуацията. Дават се указания на гражданите какви вещи да вземат със себе си, как да оставят домовете си, къде да заведат и предадат домашните си животни, от кои улици и махали към кои ПТ да се съсредоточат, както и часа в който започва товаренето в автобусите.

  5. От „Ч“ –2.00 ч. до „Ч“ –1.30 ч. Заповедта за обявяване на бедственото положение и основната информация за организиране на евакуацията (местата на СЕП, ПТ и МН, времената за товарене на хората на всяко ПТ и точното време за напускане на селата), се качват на интернет-страницата на район „Панчарево“ (при възможност).

  6. В „Ч“ –1.30 ч. групите за подпомагане на управлението заемат определените им за работа места и подготвят необходимите им документи, пособия и материали.

  7. В „Ч“ –1.00 ч. започва приемането, записването и инструктирането на гражданите в СЕП и ПТ. След като бъдат записани те се натоварват на автобусите за извозване към МН, а списъците се предават в Щаба.

  8. В „Ч“ – 0.00 ч. първата колона с автобуси потегля от ИП към съответните МН.

  9. В „Ч“ +0.15 ч. втората колона с автобуси преминава през ИП;

  10. В „Ч“ + 0.30 ч. третата колона с автобуси преминава през ИП;

  11. От „Ч“ +0.30 ч. до „Ч“ +1.30 ч. автобусите пристигат в определените МН.

  12. От „Ч“ +1.30 ч. до „Ч“ +3.00 ч. започва приемането, записването, инструктирането, раздаването на постелочни принадлежности и настаняването на евакуираните по помещенията.

  13. От „Ч“ +3.00 ч. до „Ч“ +5.00 ч. Щабът за координация на евакуацията обобщава получената информация от всички групи и изготвя доклад от името на Председателя на РСС и УБ, който се изпраща на кмета на Столична община, Областния управител и Министъра на вътрешните работи.


ІV. СЪСТАВ И ЗАДАЧИ НА ГРУПИТЕ ЗА ПОДПОМАГАНЕ НА УПРАВЛЕНИЕТО:


  1. Разузнавателната група – РГ (в състав от 3-4 човека, с ръководител – член на РСС и УБ) от „Ч“ -2.00 ч. до „Ч“ -1.30 ч. установява състоянието и проходимостта на пътните участъци, състоянието на мостовете, потенциално опасните места и предлага изменение на маршрутите за извеждане при нужда, извършва доуточняване на местата за СЕП и ПТ, следи за развитие на бедствието и непрекъснато предава в реално време актуална информация в Щаба по мобилните свързочни средства.

При наложително изменение на маршрут или авария на някое от транспортните средства оповестява незабавно Оперативната група.

  1. Оперативната група - ОГ (в състав Зам. председателят на РСС и УБ, кметовете на засегнатите села и 3-5 служители) съгласно изготвения план организира оповестяването на населението на селата и непосредствено ръководи евакуацията на населението от СЕП, товаренето по автобусите на ПТ и извеждането му, непрекъснато събира, обобщава и анализира информацията за обстановката в реално време, прогнозира въздействието на бедствието върху хората и имуществото, анализира резултатите от прогнозите и предлага целесъобразни варианти за действие, свежда поставените задачи до изпълнителите и осъществява контрол за изпълнение на заповедта.

До „Ч“ - 2.30 ч. ръководителят на ОГ съгласува със секретаря на РСС и УБ заявката за броя на автобусите и камионите за всеки ПТ, които трябва да се осигурят от „Центърът за градска мобилност” ЕАД и други транспортни фирми, съгласно схемата за извеждане.

При промяна на маршрут оповестява незабавно представителя на „Центъра за градска мобилност” ЕАД.

След като колоните с автобуси напуснат ИП, ОГ се разделя и подпомага настаняването на изведеното население в МН, съгласно изготвените разчети.

С част от силите може да подпомогне за доставянето на храна, вода и други материали необходими за битовото устройване на евакуираните.



След приключване на извеждането и настаняването организира медицинско-санитарното осигуряване в МН.

  1. Групата за осигуряване на автобусите (в състав – по един за всеки МН), до „Ч“ – 1.30 ч. с транспорт осигурен от Председателя на РСС и УБ заема местата си на ПТсъгласно плана. Длъжностните лица от групата оказват помощ на Групата за извозване при разпределяне на хората по автобусите, като при необходимост с разрешение на ръководителя на ОГ могат да пренасочват автобуси от един ПТ към друг. Качват се в първият автобус на колоните и насочват шофьорите по маршрутите до съответното МН. След пристигане на МН, докладват на ръководителя на ОГ за изпълнение на задачата и по негово разпореждане при необходимост могат да върнат автобусите обратно в селото за транспортиране на закъснели граждани или да ги освободят за прибиране в гаража. След приключване на мероприятията действат по указание на ръководителя на ОГ или се прибират да починат.

  2. Личният състав на Групата за извозване (в състав – по 2 за всеки ПТ и лек автомобил), до „Ч“ – 1.30 ч. заема местата си на ПТ и съвместно с органите на полицията се подготвят на настаняване на населението в автобусите, като ги отбелязват в предварително изготвените списъци. Приоритетно се настаняват майките с малки деца, бременните, инвалидите и възрастните хора. След тръгване на колоните с автобуси докладват на ръководителя на ОГ, изчакват закъснелите, отбелязват ги в списъците и ги товарят на оставените в резерв автобуси или искат от ръководителя на ОГ да се изпрати допълнителен транспорт. При невъзможност за осигуряване на такъв, им дават указания за придвижване пеша до МН. След приключване на извозването докладват на ръководителя на ОГ за изпълнение на задачата, както и броя на хората регистрирани на всеки ПТ. След това действат по указание на ръководителя на ОГ или се прибират.

  3. Групата за настаняване (в състав – един комендант + 2-5 служители за всяко МН), до „Ч“ – 1.30 ч. заема местата си в МН и във взаимодействие с Оперативната група и Групата за осигуряване на автобусите приема евакуираните, изготвя списъци и ги настанява по стаите, квартирите (палатките). При необходимост докладват на ръководителя на ОГ за осигуряване на допълнителен брой химически тоалетни, тоалетна хартия, сапун и вземат мерки за осигуряване на нормални битови условия, като с предимство са майките с малки деца, бременните и инвалидите. Определят и оповестяват местата за хранене, а при необходимост определят и едно помещение за медицински пункт.

  4. Групата за осигуряване на прехраната (в състав ръководител и 3 човека с тежкотоварни автомобили), до „Ч“ – 1.00 ч. определя дневната дажба от хранителни продукти и вода за изхранване на изведеното население, докладва го на секретаря на РСС и УБ за организиране на доставките и организира снабдяването. Ежедневно изпраща в Щаба искане за доставка на необходимите хранителни продукти съгласно плана (за първите три дни) и ги транспортира от приемателните пунктове до МН, освен това разпределя и изпратените хуманитарни помощи между настаненото население. След първите 3 дни, ако няма специално решение на ССС и ЗБ, настанените преминават на самоизхранване от магазините за хранителни стоки в близост до МН, а групата се разпуска или изпълнява други задачи.

  5. Групата за логистично осигуряване (в състав от 3 служители с тежкотоварен автомобил) е орган на Щаба и отговаря за осигуряването на всички материални средства (без храната и водата) необходими за настаняването и живота на евакуираното население.

  6. Финансово - счетоводната група (в състав от 3 служители) от „Ч“ – 1.00 ч. се дислоцира в местостоянката на Щаба и обезпечава с парични средства и документи, финансирането и отчитането на необходимите разходи за провеждащата се евакуация на населението.

  7. В случай, че се получи недостиг на места за настаняване, с решение на Председателя на РСС и УБ може да се сформира и Група за координация при изграждане на полеви лагери. Същите се строят на стадиони и поляни с палатки и/или фургони, легла и постелочни принадлежности осигурени от БЧК-София, МО и др. организации, като за целта се иска от ССС и УБ, Министерство на отбраната и други ведомства усиление от хора и превозни средства за изграждане на лагерите. Изготвя се заявка за доставка на химически тоалетни, водоноски, електрически агрегат и полеви осветителни системи. От СДВР се иска осигуряването на охрана и коменданти на лагерите.


V. РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА МЕЖДУ ВЕДОМСТВАТА:
8 РУП - СДВР:

До „Ч“ – 1.00 ч. изпраща патрулни екипи на СЕП, които с представителите на групата за извозване на населението да осигуряват реда за качване и настаняване в автобусите;



От „Ч“ – 0.30 ч. до заминаване на автобусите, спира преминаването на МПС на територията на СЕП;

Пропуска личните МПС напускащи селата, като ги насочва към съответните МН;

Провежда необходимите мероприятия по отцепване на района на бедствието, не допуска граждани да влизат в ЗОНАТА след като евакуацията е вече в ход, осигурява движението на колоните, изгражда КПП по маршрутите за изнасяне и ограничава достъпа на външни хора в МН.

Осигурява сили за охрана на опразнените села с цел предотвратяване на мародерства и други криминални прояви (ако бедствието не застрашава живота им).
ЦЕНТЪР ЗА СПЕШНА МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ:

Екипите на ЦСМП (по един на всеки СЕП) - имат готовност да оказват първа медицинска лекарска помощ при извеждане на населението, по време на изнасянето и в МН.
МОДУЛНИТЕ ФОРМИРОВАНИЯ (ако се създадат):

На основание Наредба № 8 от 11.0.5.2012 г. на министъра на вътрешните работи и министъра на земеделието и храните такива формирования се формират винаги при опасност от пожари и подобни бедствия.

Това могат да бъдат групи от БЧК, доброволчески формирования или подразделения от Министерство на отбраната. След пристигането им в района на стадиона (поляната), започват планиране и изграждане на полеви палаткови лагери, а след пристигане на автобусите оказват помощ при настаняване на евакуираните.


ЧЕЗ”– БЪЛГАРИЯ – териториално подразделение гр.София:

За избягване на инциденти и пожари, предприятието в „Ч“ – 0.00 ч. спира електрозахранването на ЗОНАТА. При изграждане на полеви лагери осигурява захранването им с електрическа енергия от най-близките трансформаторни постове и съвместно с комендантите на лагерите започва да я отчита с цел бъдещото й заплащане от държавата.

Софийска вода“ АД

За избягване на инциденти и наводняване на сгради, улици и съоръжения, предприятието в „Ч“ – 0.00 ч. спира водоснабдяването на ЗОНАТА. При изграждане на полеви лагери осигурява подвключването им към най-близката водоснабдителна мрежа и съвместно с комендантите на лагерите започва да отчита водоподаването с цел бъдещото му заплащане от държавата.


VІ. РЕД ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ:
Взаимодействието при евакуацията се организира от председателя и секретаря на РСС и УБ чрез представителите на различните ведомства и организации в Щаба по координиране на евакуацията. При необходимост председателят на РСС и УБ съгласува съвместните действия директно с ръководителите на съответните организации.

От особена важност е своевременното събиране на Щаба по координиране на евакуацията и формирането на групите за подпомагане на управлението.



За осъществяване на замисъла за временното извеждане е необходимо жителите на ЗОНАТА да бъдат своевременно информирани чрез средствата за масова информация, Интернет или чрез други средства, какво трябва да правят при напускане на домовете си, какво трябва да вземат със себе си, кога и къде трябва да отидат.

Тези от гражданите, които се изнесят с личните си автомобили, задължително се регистрират на съответния СЕП, където им се указва към кое МН да се насочат. Ако заявят, че ще отседнат при роднини и приятели, трябва да посочват адреса и телефона си за връзка. Началниците на всеки СЕП на всеки 15 минути докладват на ръководителят на ОГ, колко граждани са натоварени на автобусите и колко са заявили, че ще пътуват с личните си автомобили. Ръководителят на ОГ преценява дали броя на наличните автобиси е достатъчен. Може да се наложи да се включат допълнителни бройки от резерва или да се пренасочат от един ПТ към друг.

Началниците на СЕП инструктират всички граждани, които са се явили на пункта и са се регистрирали да уведомят членовете на семействата си, които в момента не са в селото да не се връщат там, а направо да отиват в МН, където ще бъде настанено семейството им.

Органите на КАТ-СДВР пропускат свободно личните автомобили на гражданите до „Ч“ – 0.10 ч., след което ги спират и осигурават преминаването на колоните с автобуси през ИП. По маршрутите следят за дисциплината на изнасянето, регулират движението, предотвратяват рисковани маневри от страна на шофьори, които могат да застрашат колоните с евакуирани и не допускат струпване и задръстване на кръстовища и тесни участъци от пътя по маршрутите за извеждане. При необходимост оказват помощ на аварирали МПС.

Прехраната на изведеното население се осъществява от определените ведомства и търговските дружества с които СО има сключени договори.

След приключване на операцията по извеждане на населението от ЗОНАТА, в Щаба за координация се представят необходимите първични счетоводни документи за заплащане на извършените разходи по изхранване на изведеното население.

Зареждането с ГСМ на техниката участваща при извеждане на населението се осъществява от ведомствата и търговските дружества, чиято собственост са МПС. След приключване на извеждането (евакуацията) и завръщането на населението по домовете (край на евакуацията), в района се представят необходимите първични счетоводни документи за заплащане на извършените разходи.
VІІ. УПРАВЛЕНИЕ
В „Ч“–3.00 ч. на работното място на Щаба за координация се развръща ПУ, който се осигурява с допълнително придадени свързочни и транспортни средства от ССС и ЗБ.

Управлението на извеждането се провежда от председателя на РСС и УБ съгласно направените разчети по установената свързочна мрежа (Радиомрежа № 2), съгласно плана.



До „Ч“–3.00 ч. и след „Ч“+10.00 ч. в зависимост от обстановката управлението може да се осъществява от сградата на районната администрация – с. Панчарево, ул. „Самоковско шосе“ № 230.
VІІІ. ДОНЕСЕНИЯ
- За привеждане в изпълнение на плановете на учебните и детски заведения, за действие при природни бедствия (от директорите им).

- За пристигане на автобусите на СЕП и началото на извеждането (от началниците на СЕП).

- При напускане на СЕП от колоните с автобуси (от началниците на СЕП).

- За изменение на обстановката – незабавно.

- За настаняването – през 1 час (от комендантите на МН ).

- За завършване на настаняването (от комендантите на МН ).

- За снабдяването с храна и вода на изведеното население (от ръководителя на групата по осигуряване на прехраната).

- В края на деня – ежедневно до 20.00 часа се изготвя обобщена информация (от секретаря на РСС и УБ).


ІХ. ИСКАНИЯ КЪМ:
1. Министерство на Отбраната, чрез Столична община :

- да осигурява информация за развитие на бедствието, за хода на евакуацията и движението на колоните с МПС чрез използване на вертолети за въздушно наблюдение;

- използване на вертолети и военни машини с висока проходимост за оказване на спешна помощ на пострадали;

- (при необходимост) да осигури екипи за изграждане на палаткови лагери.

2. Центъра за спешна медицинска помощ - да изпрати допълнително линейки и медицински екипи на местата с най-много пострадали.

3. БЧК-София - да организира разпределение на помощите, развръщане на подкрепителни пунктове в МН, оказване на първа помощ на пострадалите, чрез доброволните отряди и групи на БЧК.

4. „ЧЕЗ България” (при необходимост) - със собствени сили и средства да организират и проведат мероприятия за устойчиво електрозахранване в палатковите лагери.

5. ССС и ЗБ - да осигури за настаняване на населението, както следва:






Наименование

Количество

І.

Имущество




1.

Палатки




1.1.

За настаняване на 8-10 души




1.2.

За полеви кухни




1.3.

За медицински пунктове







Общо палатки




2.

Гумени дюшеци (шалтета)




3.

Възглавници




4.

Одеяла




5.

Печки – к/т




6.

Туби за вода




ІІ.

Техника




1.

Товарни автомобили за имущество




2.

Линейки




3.

Полеви бани




4.

Цистерни за вода 1300 л.




5.

Полеви кухни




6.

Електроагрегати 20-30 КВ.




ІІІ.

Личен състав




1.

За изграждане и оборудване на палатки




2.

За изграждане на отходни места




3.

За полевите кухни




4.

За полевите бани




5.

За електроагрегатите







Общо личен състав





ЗАБЕЛЕЖКА: Данните в таблицата се попълват за конкретния случай, в зависимост от вида на бедствието, ЗОНАТА на поражение и броя на евакуираните хора в палатковите лагери.
Х. ОБЯВЯВАНЕ КРАЙ НА БЕДСТВЕНОТО ПОЛОЖЕНИЕ.
След преминаване на вредоносните последици от бедствието се обявява край на бедственото положение. Това става по искане на председателя на РСС и УБ с нова заповед на кмета на Столична община. Тя включва:

1. Обстоятелствата довели до обявяване на край на бедственото положение;

2. Дата и час от който спират да действат ограниченията въведени заради бедственото положение.

3. Организация на работата и мероприятия за връщане на евакуираните в техните жилища или настаняване на тези които са останали без домове.

Копие от заповедта се изпраща незабавно на Областния управител, на Министъра на вътрешните работи, а извадка от нея на средствата за масово осведомяване. Председателя на РСС и УБ въз основа на нея създава организация за връшщане на евакуираните по домовете им или за тяхното продължително настаняване в други жилища или помещения.

ПРИЛОЖЕНИЯ КЪМ ОСНОВНИЯ ПЛАН:


  1. Паметка на гражданина при извеждане. – 1 л.

  2. Дейност на Сборен евакуационен пункт (СЕП). – 1 л.

  3. Списък на членовете на комисията на СЕП – 1 л.

  4. Задължения на началника на СЕП. – 1 л.

  5. Опис на чантата на началника на СЕП. – 1 л.

  6. Дейност на Мястото за настаняване (МН). – 1 л.

  7. Задължения на началника (коменданта) на МН. – 1 л.

  8. Списък на членовете на комисията на МН. – 1 л.

  9. Списък на настанените от МН. – 1 л.

  10. Списък на училища, детски градини и ясли в район „Панчарево“ и техния капацитет. – 2 л.


ПРИЛОЖЕНИЯ ЗА ВСЕКИ НАСЕЛЕН ПУНКТ:


  1. План за евакуация на с. Кривина - 8 л.

  2. План за евакуация на с. Казичене - 10 л.

  3. План за евакуация на с. Лозен - 10 л.

  4. План за евакуация на с. Герман - 12 л.

  5. План за евакуация на с. Панчарево - 10 л.

  6. План за евакуация на с. Кокаляне - 9 л.

  7. План за евакуация на с. Пасарел - 11 л.

  8. План за евакуация на с. Бистрица - 10 л.

  9. План за евакуация на с. Железница и с. Плана - 11 л.

………………….Стефка Ризова



ЗАМ. ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РСС и УБ И

ЗАМ. КМЕТ НА РАЙОН „ПАНЧАРЕВО“

ИЗГОТВИЛ:

инж. ………….Владимир Стоименов

секретар на РСС и УБ на район „Панчарево“

и старши експерт по ОМбП и УБ.



СЪГЛАСУВАЛИ:

инж……………Иван Иванов



секретар на район „Панчарево“


/11


Каталог: images -> Planove za zashtita
Planove za zashtita -> Утвърждавам: димитър сичанов кмет на район „панчарево“ и председател на районния съвет по сигурност и управление при бедствия г. План
Planove za zashtita -> Димитър сичанов кмет на район „панчарево“
Planove za zashtita -> Утвърждавам: димитър сичанов
Planove za zashtita -> Димитър сичанов кмет на район „панчарево“
Planove za zashtita -> Димитър сичанов кмет на район „панчарево“
Planove za zashtita -> Димитър сичанов кмет на район „панчарево“
Planove za zashtita -> Димитър сичанов кмет на район „панчарево“
Planove za zashtita -> На отговорниците за сборните евакуационни пунктове и сборните пунктове за животни
Planove za zashtita -> Димитър сичанов кмет на район „панчарево“
Planove za zashtita -> Димитър сичанов кмет на район „панчарево“


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница