Стопанска и инвестиционна банка ад бележки към финансовите отчети



Дата25.07.2016
Размер109.33 Kb.
#4923

Стопанска и инвестиционна банка АД

БЕЛЕЖКИ КЪМ ФИНАНСОВИТЕ ОТЧЕТИ

Към 31 декември 2007 г. и 31 декември 2006 г.





ПОЯСНИТЕЛНИ БЕЛЕЖКИ

КЪМ ФИНАНСОВ ОТЧЕТ КЪМ 31 ДЕКЕМВРИ 2007


  1. Организация и дейности

Стопанска и Инвестиционна Банка АД (“Банката”) е създадена като акционерно дружество и започва дейността си през м. май 1995 под предишното си наименование Българо-руска инвестиционна банка АД. Адресът на регистрация на Банката е ул. “Славянска” № 2, София 1000, България. Банката има пълен банков лиценз, издаден от Българска народна банка (БНБ), съгласно който има право да извършва следните дейности:




  • приемане на депозити и предоставяне на заеми и инвестиции;

  • покупка на менителници и записи на заповед;

  • сделки в чуждестранни валути за плащане и с благородни метали;

  • приемане на ценности на депозит за съхранение;

  • сделки с ценни книжа и управление на ценни книжа;

  • гаранционни сделки;

  • извършване на операции по безкасови плащания и клиринг на чекови сметки на други лица;

  • управление на инвестиционни фондове в съответствие със Закона за публично предлагане на ценни книжа;

  • покупка на вземания, произтичащи от доставка на стоки и предоставяне на услуги, и

поемане на риска от събирането на тези вземания (факторинг);

  • сделки с:

- финансови фючърси и опции;

- деривативи, свързани с валутни курсове и лихвени проценти;



  • придобиване и управление на дялови участия;

  • консултации на дружества относно капиталовата им структура, фирмената стратегия и

свързани с това въпроси, както и консултации и услуги относно преобразуване на дружества и сделки по придобиване на предприятия;

  • консултации относно портфейлни инвестиции.

Банката извършва дейността си чрез Централа и 21 клона в страната.
2. Нормативна уредба
Банката извършва дейността си съгласно Закона за банките и съответните наредби на БНБ.
Банката прави счетоводните си записвания и изготвя финансовите си отчети в съответствие с изискванията на МСФО, МСС, българското счетоводно, търговско и банково законодателство. Съгласно действащото счетоводно законодателство банките в България прилагат МСФО и МСС като база за финансово отчитане от 1 януари 2003 г.
Банката, регистрирана по Търговския закон като акционерно дружество, прилага двустранно счетоводно записване. Счетоводните документи се съставят на български език, с арабски цифри в левове, съответно в чуждестранна валута в случаите на сделки, договорени в чуждестранна валута. Когато сделката е с чуждестранен контрагент, счетоводният документ се съставя и на съответния чужд език. Постъпващите счетоводни документи в Банката на чужд език се придружават с превод на български на задължителните реквизити, необходими за отразяване на сделката.


3. Основни елементи на счетоводната политика и правила за отчитане
3.1. Принципи при изготвяне на счетоводната политика са:

  • действащо предприятие

  • текущо начисляване

  • съпоставимост между приходите и разходите

  • предимство на съдържанието пред формата

  • вярно и честно представяне

  • същественост

  • предпазливост

  • историческа цена

  • независимост на отделните отчетни периоди

  • стойностна връзка между начален и краен баланс

  • документална обоснованост

  • възможно запазване на счетоводната политика - постигане на съпоставимост на счетоводните данни и показатели през различните отчетни периоди.


При изготвянето на финансовия отчет за периода 01 януари – 31 декември 2007 се следва възприетата счетоводна политика на Банката, приложена при изготвянето на годишния финансов отчет за 2006 г..
3.2. База за изготвяне на финансовия отчет
Приложеният финансов отчет е изготвен, във всички съществени аспекти, в съответствие с Международните стандарти за финансово отчитане (МСФО) и Международните счетоводни стандарти /МСС/. При изготвянето на финансовите си отчети Банката използва като база за отчитане на активите и пасивите метода на историческата цена, с изключение на ценните книжа за търгуване и деривативните финансови инструменти, които се преоценяват текущо, както и земи и сгради, които се отчитат по преоценена стойност.
3.3. Отчетна валута
Всички стойности в настоящия финансов отчет са представени в хиляди български лева (хил. лв.).
3.4. Парични средства и парични еквиваленти
За целите на съставяне на отчета на паричните потоци паричните средства и паричните еквиваленти включват паричните средства в брой и по сметките, поддържани при Българска народна банка (БНБ), която е Централната банка в Република България, а така също и парични средства по ностро сметки при други банки, както и предоставени ресурси на банки с падеж до 3 месеца.
3.5. Ценни книжа за търгуване
Ценните книжа за търгуване се придобиват или с цел генериране на приход от краткосрочните колебания в цените, или за включване в портфейл от ценни книжа с модел на получаване на краткосрочна печалба. Ценните книжа за търгуване първоначално се признават по цена на придобиване, а в последствие се оценяват по справедлива стойност въз основа на котирани пазарни цени. Всички реализирани или нереализирани печалби и загуби, свързани с ценните книжа за търгуване, се отчитат като печалба/(загуба) от операции с ценни книжа. Лихвеният доход по ценни книжа за търгуване се отчита като приходи от лихви.

3.6. Продажби и споразумения за обратно изкупуване и вземане назаем на ценни книжа
Ценни книжа, продадени при условията на обвързващо споразумение за обратно изкупуване ("репо") се представят във финансовия отчет като ценни книжа за търгуване или инвестиции на разположение за продажба, а задължението към контрагента по споразумението се представя като задължение по споразумение за обратно изкупуване. Ценните книжа, закупени при условията на споразумение за препродажба ("обратно репо") се представят като вземания по споразумения за обратно изкупуване. Разликата между продажната цена и покупната цена на обратното изкупуване се третира счетоводно като лихва и се начислява за срока на споразумението за обратно изкупуване, като се прилага метода на ефективния лихвен процент.

Ценните книжа, взети назаем, не се признават във финансовия отчет, освен ако не са продадени на трети лица. Задължението за връщането им се отчита по справедлива стойност като задължения по споразумения за обратно изкупуване.



3.7. Инвестиции, на разположение за продажба
Инвестициите, на разположение за продажба, включват капиталови инвестиции, корпоративни ценни книжа и корпоративни дългови инструменти. Отчитат се по справедлива стойност, а когато такава не може да се определи надеждно – по цена на придобиване за капиталовите инструменти или по амортизирана себестойност за дълговите инструменти.
Капиталовите инвестиции са в местни и чуждестранни дружества. Тези инвестиции не се котират на открития пазар. Към 31 декември 2007 и 31 декември 2006 Банката не притежава контролно участие в тези дружества. Капиталовите инвестиции се отчитат по цена на придобиване, намалена със загубата от обезценка, ако такава съществува. Дивидентите се признават като други приходи от дейността при получаването им.
Корпоративните ценни книжа са акции на български предприятия, търгуеми на Българската фондова борса, която е регулиран пазар. Те се отчитат по справедлива стойност в случаите, когато пазарните котировки за акциите са в резултат на достатъчно дълбок и ликвиден пазар, като промяната до тази стойност се признава в отчета за собствения капитал. Акциите, за които няма достатъчно надеждна котировка поради малък обем на търговия, се отчитат по цена на придобиване. Дивидентите се признават като други приходи при тяхното получаване.
Корпоративните дългови инструменти представляват дълг на местни и чуждестранни компании, който не се търгува активно на международните финансови пазари. Отчитат се по амортизирана себестойност. Лихвения доход се признава като приходи от лихви.

3.8. Предоставени кредити и аванси на клиенти
Кредити, възникнали първоначално при Банката, чрез предоставяне на средствата директно на кредитополучателя се категоризират като кредити, предоставени от Банката и се отчитат по амортизирана стойност, намалена с корекции за обезценка.

Кредитите и авансите се признават при предоставяне на паричните средства на кредитополучателите.


Банката е възприела политика (основаваща се на Наредба № 9 на БНБ) да отчита обезценки чрез определяне на възстановимата стойност на индивидуално значими активи или група от активи със сходни характеристики. Възстановимата стойност се определя на базата на очакваните бъдещи парични потоци от инструмента, включващи и справедливата стойност на обезпечението в случай на принудително изпълнение, дисконтирани към датата на баланса при използване на оригиналния ефективен лихвен процент по кредита. Провизии за обезценка на кредити се начисляват в случаите, когато съществуват основания да се счита, че Банката няма да може да събере всички дължими суми по кредита. Размерът на обезценките се определя като разликата между отчетната и възстановимата стойност към датата на изготвяне на отчета. В случай, че сумата на обезценката значително намалее в резултат на последващи събития, акумулираните обезценки се намаляват и резултатът се отчита като приход от реинтегриране на обезценки в следващи отчетни периоди.
Кредитите, за които има основание да се смята, че няма да бъдат събрани се отписват за сметка на акумулираните обезценки. Събраните в последствие суми по отписани кредити се признават в отчета за приходи и разходи за текущия период като други оперативни приходи.
3.9. Други активи
Включва салда по транзитни сметки, салда по разчетни сметки, разсрочени плащания и аванси , както и други активи, които не са отчетени в останалите позиции на баланса.
3.10. Дълготрайни материални активи
В системата на СТОПАНСКА И ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА АД е приет праг на същественост в размер на 500 лв.. Активи, от които се черпи икономическа изгода за период по-голям от дванадесет месеца и чиято стойност към датата на придобиване надхвърля този праг се завеждат като дълготрайни.
Дълготрайните материални активи се отчитат в баланса по цена на придобиване или по преоценена стойност за земите и сградите, намалена с натрупаната амортизация. Амортизацията се начислява на базата на линейния метод за срока на полезния живот на актива.
Използваните в настоящия финансов отчет годишни амортизационни норми са следните:
Сгради 4%(25 години)

Офис оборудване – компютърни системи 50%(2 години)

Офис оборудване – други 30% (3.3 години)

Транспортни средства 25% (4 години)

Офис обзавеждане 15% (6.7 години)

Други 15% (6.7 години)


Земята не се амортизира.
3.11. Нематериални дълготрайни активи
Нематериалните дълготрайни активи, в това число компютърни програмни продукти, се отчитат по цена на придобиване, намалена с натрупаната амортизация. Те се амортизират на базата на линейния метод за срок от 2 години, с годишна амортизационна норма от 50% за компютърни програмни продукти и 6.7 години, с годишна амортизационна норма от 15%, за други нематериални активи.
3.12. Активи за препродажба
Активите за препродажба включват недвижими имоти и оборудване, държано за продажба в процеса на обичайната дейност. Тези активи са придобити в резултат на реализация на обезпечение по необслужвани кредити. Активите за препродажба, се отчитат по по-ниската от стойността на придобиване и нетната реализуема стойност.
3. 13. Привлечени средства -
Няма изменения в принципите на отчитане на привлечените средства към 31 декември 2007 в сравнение с 31 декември 2006 по следните позиции:
-депозити от банки;
-задължения по споразумения за обратно изкупуване;
-депозити от клиенти;
-други пасиви;
-отсрочени данъчни пасиви;



    1. Дългови облигации и подчинен срочен дълг

Към 31 декември 2006 Банката е обслужвала два облигационни заема, които са емитирани през 2004г.. Към 31 декември 2007 единият от облигационните заеми, обслужвани от Банката през 2006г. се е падежирал. Съответно към 31 декември 2007 и 31 декември 2006 остатъчното салдо по облигационните заеми е съответно 3,963 хил.лв. и 10,790 хил.лв..


Към 31 декември 2007 Банката обслужва и подчинен срочен дълг. Със Заповед № РД22-2883/21.12.2007 на Подуправителя на Българска народна банка, ръководещ управление “Банков надзор” на СИБАНК е разрешено да включи в капитала си от втори ред (допълнителен капитал), при условията, предвидени в Наредба № 8 на Българска народна банка, сума в размер на левовата равностойност на EUR 10 000 000 (десет милиона) евро, привлечена като първи транш по Договора за подчинен срочен дълг, сключен на 19 ноември 2007 между СИБАНК, в качеството на заемател и Кей Би Си Банк Клон Дъблин, в качеството на заемодател.


    1. Промени в собствения капитал

Към 31 декември 2007 и 31 декември 2006 основният капитал на Банката е в размер на 69 721 хил.лв., разпределен на 6 972 056 всяка с номинална стойност 10 лв. Всички акции са изцяло платени и са с равно право на глас.



3.16. Приходи от лихви и разходи за лихви
Приходите от лихви и разходите за лихви се признават в отчета за приходите и разходите за всички лихвоносни инструменти като се използва метода на приходи от прилагане на ефективния лихвен доход.

3.17. Приходи от такси и комисиони
Таксите и комисионите се признават на базата на начисляването. Състоят се главно от такси, получени за сделки на каса и за парични преводи, кредити, гаранции и за други услуги, предоставяни от Банката. Таксите за отпускане на кредити се отсрочват и признават като корекция на ефективния лихвен доход по кредита.


3.18. Операции в чуждестранна валута
Сделките в чуждестранна валута се отчитат в отчетната валута по официалния обменен курс, определен от БНБ на датата на сделката. Паричните активи и задължения в чуждестранна валута се отчитат по обменен курс, валиден в края на отчетния период. Курсовите разлики, възникващи от сделки и преоценка на валутни позиции, се признават в отчета за приходите и разходите.

3.19. Данъчно облагане
Разходите за данъци са начислените съгласно националното законодателство. Размерът на данъчната ставка за данък върху печалбата през 2007 г. и 2006 г. е съответно 10% и 15 %.

    1. Условни вземания и задължения

Няма промяна в начина на отчитане и представяне на условните задължения и активи от датата на последния годишен счетоводен отчет – 31 декември 2006.



За периода 01 януари 2007 – 31 декември 2007 и при изготвянето на настоящия финансов отчет са спазвани принципите на възприетата счетоводна политика на Банката, прилагана при изготвянето и представянето на годишния финансов отчет към 31 декември 2006.

Д.Стефанова

Гл. счетоводител

Васил Симов Христина Филипова

Изпълнителен директор Търговски пълномощник





Каталог: media -> content files
content files -> Програма „Околна среда 2007-2013г. Bg161PO005/10 11/03/19
content files -> Програма Смолян град Вход 3/6 лв Театъра Голяма сцена
content files -> По Приложение №2 на Наредбата за условията и реда за извършване на овос І. Информация за контакт с инвеститора
content files -> Програма "Регионално развитие" 2007-2013
content files -> Декември 2009г. M. Съхранение на документи по оп "Околна среда 2007-2013 г."
content files -> К о л и ч е с т в е н а с м е т к а обособена позиция 1 доставка на месо и месни продукти
content files -> К о л и ч е с т в е н а с м е т к а обособена позиция 1 доставка на месо и месни продукти
content files -> Декларация по чл. 2, ал. 1 от Наредбата за сведенията и документите, представяни на доставчиците на платежни услуги при извършване на презгранични преводи и плащания към трета страна (наредбата)
content files -> Съобщение за публично предлагане на акции на “Актив Пропъртис” адсиц, гр. Пловдив”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница