Страната известна с Берлинската стена, с



Дата21.01.2018
Размер83.36 Kb.
#50739

Страната известна с Берлинската стена, с Бетховен, Гьоте, Айнщайн, Мартин Лутер, и много други, а също и с Мерцедес и футбола. Това е Германия.

Федерална република Германия е държава в Западна Европа. Страната е образувана от 16 немски кралства през 1871 г., които са обединени в Германска империя от най-изтъкнатият немски държавник през 19 век Ото фон Бисмарк.
Ото фон Бисмарк
Като дата за основаването на Германия се приема 2 февруари 962 г., когато Ото I, източнофранкски крал, е коронясан за император в Рим, и това е началото на Свещената римска империя (Първи немски райх), която въпреки че никога не е напълно обединена, под различни форми съществува до 1806 г., когато вследствие на Наполеоновите войни се разпада. Между 1815 г. и 1871 г. Германия се състои от многобройни независими държави, 39 от които формират Немския съюз, основоположника на Германската империя (Втори райх), образувана 18 януари 1871 г. във Версай след загубата на Франция във Френско-пруската война. След Втората световна война Германия е изкуствено разделена на:


  • Федерална република Германия (ФРГ) или наричана още Западна Германия.

  • Германска демократична република (ГДР) или Източна Германия.

Двете страни са разделени почти 50 години, като през 1961 г., е построена т. нар. Берлинска стена, отделяща почти 30 години Западен от Източен Берлин. След дълги години на разделение двете Германии се обединяват през 1990 г. и започват своя нов живот като единна самостоятелна държава.

Ако пътешествате из Германия и стигнете до Хамбург и северната граница на страната с Дания, непременно трябва да посетите и едно от най-старите селища, запазено и до днес като музей. Това селище се намира в областта Любек (Северна Германия), до град Шлезвиг в близост до сегашната немско-датска граница. Разполага се на най-тясното място на полуостров Ютланд, на фиорд, който разделя на две части водоема. Това селище се нарича Хайтабу. Сега в Германия, но в миналото селището е създадено и обитавано от викингите и е било на територията на Датското кралство.




История на Хайтабу

Хайтабу възниква като малко селище в междуточието на три големи свята – славянския, германския (Франска империя) и северните германи (викингите) Може да кажем, че Хайтабу е северната Венеция. Тя възниква също като северния си събрат – в средоточието на четири свята-Франска империя, Византийски културен кръг, арабите, славяните.




Хайтабу от птичи поглед План на района на Хайтабу
Градът се е намира на един от двата пътя, които водят от Близкия изток към Севера. Единият води от Константинопол, покрай бреговете на Черно море, Днепър през Русия и от там към Скандинавия. Докато другият минава през Балканския полуостров, пресича територията на Свещенната римска империя и стига до Хайтабу и Северните кралства. Хайтабу се дислоцира на полуостров Ютланд, който е заобиколен от няколко архипелага, които създават тесни проливи. Появата на селището точно на това място е продиктувано от факта, че пътят по крайбрежието е бил труден и е прокопан канал през полуострова, през който плавателните съдове са могли да преминават и да съкратят времето за, което се заобикаля полуострова. Хайтабу възниква като търговско селище. Корабите със стоки идващи от изток, минаващи през Хайтабу и пролива, се озовават на английския бряг и северозападното крайбрежие, от където се разпределят вече в останалите части на Англия и Западна Европа. По английското и северозападното крайбрежие се появяват подобни селища като Хайтабу – Есфорвик (Йорк), Хамвик (Саутхямптън), Вайк бай Дуурстеде (Дорестад).

Хайтабу, както и останалите подобни селища, възникват не по самите брегове, а на по-отдалечени позиции от морския бряг. Това се правело с цел по-добра защита за града и житилите му. Те са се разполагали в ландшавти, дори по-ниско от морските равнища, в блатни местности и т.н. По този начин се търси сигурността – по реки или в тесни фиорди.

Първите писмени свидетелства, в които се споменава името на селището са от 804 г. Тогава датският крал Гьотрик пребивава със своята войска и флот в Силестроб – по-ранното име на Хайтабу. През 808 г. по инициятива на същия датски крал Гьотрик търговското средище се премества от Рерих в Хайтабу. През същия век – 850 г. започва и строежът на църква в града, като век по късно, през 948 г. Хайтабу става основна епископия в района.

Само два века и половина след първото засвидетелстване в документите на Хайтабу, през 1050. градът е разрушен от викингските войски на норвежкия крал Харалд Хардрад. Градът не е бил напълно разрушен и продължава своето съществуване още няколко години. През 1066 г., годината в която норманите нахлуват в Англия и сменят династията, Хайтабу е разрушен окончателно от славянските племена.

Археологическите разкопки на селището датират неговата поява около 775 г. – 30 години преди историческото му засвидетелстване в документите. Археолозите правят доста добра стратиграфия и планиграфия на обекта. От археологическите проучвания се вижда, че има и вал около града, който е датиран в Х в.

От сондажа в ареала край потока се вижда гъсто застроен град. В селището са разкрити два вида жилищни постройки – дведелни и триделни. Това са дървени, леко издължени структури със земеделска, жилищна и понякога занаятчийска част. При тях липсва двор, факт който подсказва, че жителите на града не са били скотовъдсти, преобладавали са търговците, а земеделието е било за всеобщото изхранване на населението. Друг интересен факт е, че в Хайтабу археолозите намират артиефакти от всички точки на тогавашния свят – от Норвегия до С. Африка и от Арабския халифат до Британия. Градът е бил търговско средище, но има и свидетелства за занайтчийско производство. В некрополите на селището има погребения освен на мъже, а и на жени и деца, от което ставя ясно, че Хайтабу не е бил транзитно средище, а постоянно населено място.

След разрушаването на Хайтабу през 1066 г. внезапно възниква град в близост до мястото, където е съществувал. Този град се казва Шлезвиг. Той е следствие на вакума, който се образува след разрушаването на Хайтабу, и който трябва да бъде запълнен. Има една хипотеза, според която Хайтабу не загива, а се трансформира в Шлезвиг. Вероятно преместването на града става заради пристанището, което не може да поеме вече появилите се дълбокогазещи плавателни съда.



Графична реконструкция на Шлезвиг Графична реконструкция на Хайтабу
Музеят и музейните експозиции на Хайтабу

На мястото къде се е намирал най-голямото селище на областта за времето си, сега е изграден музей. Тук са реконструирани няколко точни копия на викингските жилищни и обществени постройки от преди 1000 години, наречени „Викингски сгради на Хайтабу”. Всяка една от постройките е издигната на базата на задълбочени археологически проучвания. При изготвянето на проекта са използвани последните компютърни технологии. Възстановките на тези жилищни постройки връщат човек назад във времето, в живота на тогавашните жители на града. Площта, върху която е построено „новият” Хайтабу е от порядъка на 2600 m2.



Компютърна възстановка на сграда
Тесния път от дъсчени талпи води посетителите в селището, където могат да видят къщите на средновековните жители на града, които са издигнати от автентични материали. След като влезе в тъмното и мрачно предверие посетителят може да усети духът на средновекония живот. Може да види къде са живяли и работели средновековните хора, глинените пещи, които са служели за затопляне на помещението, за затопляне на вода и т.н. Човек може и да се докосне до викингското изкуство, технология на викингския майсторлък в занайтчийството, които сега вдъхват нов живот на някогашния град. Влизайки в „новия” Хайтабу посетителя се връща назад във времето, благодарение на заобикалящите го сгради в средновековен стил и духът на средновековния живот създаден от музейните работници и специалисти.


схема на разположението на реконструираните сгради

Възстановените жилищни постройки в ареала на Хайтабу:



  1. Къщата на грабенарите




  1. Къща за тъкачите




  1. Търговска постройка




  1. Къща за дърводелците




  1. Обществена постройка – селищното събрание



  1. Рибарската сграда




  1. Страноприемница – хан


В близост до възстановките на сградите на Хайтабу, специалистите са упели да реконструират и пристанището на селището във вида, в който е било познато на хората преди 1000 години. То се намира на около 100 метра от жилищните и обществени постройки и е изградено от дървени талпи.


Северно от мястото, където са издигнати възстановките на средновековните жилищни и обществени постройки на средновековния град Хайтабу, се намира и музеят, който е посветен на историята и археологията на града и неговите жители. Той е на място в непосредствена близост до автентичното местоположение на селището музейните сгради наподобяват като структура „средновековните” постройки.


Музейните сгради
Експозиционните зали представят обширни сведения за познанията и живота на викингите. Селищната топография и фортификация могат да се видят в различни реконструкции и макети. Намерените археологически материали, свързани с дома и живота на викингите – предмети на бита, храната с която са се хранели, облеклото, бижутата и накитите, оръжие и различни занаятчийски и земеделски инструменти ни дават представа за техния живота и тяхното ежедневие. Също така в експозицията е представена и религията им – езическата и християнската, погребалните практики на жителите на Хайтабу, рунически надписи върху камък и пергамент. Експозицията се фокусира и върху световните (светът в представите на тогавашния човек) и домашните занаяти, които са практикувани в Хайтабу, а също и върху градския напредък на селището и върху съседния град, наследник на Хайтабу, Шлезвиг. Голям интерес за посетителите представлява т. нар. „Корабна зала”, в която е експониран величествен викингски плавателен съд – кораб.

В музейното кино редовно се прожектират филми за археологическите работи в извършвани в селището и филми за животът на викингите.

Освен своите традиционни музейни програми свързани с екскурзоводските беседи за посетителите от всички възрасти на различни теми като: „Викингския занаятчийски център на Хайтабу” – исторически разказ за развитието на занаятите в селището, с продължителност 60 мин.; „Викингските жилища” – беседа за архитектурата и начина на градеж на този тип къщи, с продължителност 60 мин. и др., музеят предлага и специални програми на различни групи, които сепровеждат от октомври до март: „По стъпките на викингите”, „Жените през ранното Средновековие”, и „Християнизацията на Хайтабу”.

Музеят предлага и програми за деца и ученици: „По стъпките на викингите”, това е творческа програма, която се провежда вътре в музея, като самата история се разказва пред огнището; „По стъпките на викингите и змея на Мидгард”, това е специална вълнуваща програма за деца между 3 и 6 години.





Образователни беседи Музейното кафе
Музеят предлага и различни други програми свързани със специални случаи, както и различни материали за посетителите. За да си починат посетителите имат възможност да отседнат в музейното кафе. А за хората решили да си вземат някой сувенир за спомен има и музеен магазин, в който може да намерите различни сувенири-репродукции свързани с викингите, а също и книги, картички и други материали.

Работното време на музей е разделено на лятно и зимно – съответно от април до октомври, всеки ден от 09 до 17 ч. и от ноември до март, от вторник до неделя от 10 до 16 ч. В същото време работното време на „Викингскиге жилища на Хайтабу” е единствено от месец април до месец октомври, всеки ден от 09 до 17 ч. Единичното билетче за музея е 4 евро, като има и семейни билети – родители с едно дете под 16 г. за 9 евро; групови билети – за група от 20 човека и повече, по 3 евро на човек, за група от 30 човека и повече, по 2 евро на човек; за училищни класове, по 1 евро на ученик; билет за кино – 1 евро.
Каталог: Pages
Pages -> Джошкун кьокел
Pages -> V здравноосигурителни вноски
Pages -> Програма за болнична хигиена "Хигия" Химиотерапията на инфекциозните заболявания е лечение с химични средства, насочено срещу причинителите им
Pages -> Проф д-р Георги Ончев, дмн
Pages -> St cyril and st methodius
Pages -> Инструкция за реда и условията за предоставяне на стипендии за успех и специални стипендии по проект bg051PO001 06 „студентски стипендии, осъществяван с финансовата подкрепа на оперативна програма
Pages -> Аржентина водопадите игуасу бразилия не просто танго, вода и самба
Pages -> Закон за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия (извлечение) в сила от 17. 09. 2010 г. Обн. Дв бр. 73 от 17 Септември 2010г., изм. Дв бр. 88 от 9 Ноември 2010г., изм. Дв б
Pages -> 1. един важен въпрос
Pages -> Отчет за развитието на


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница