Стратегия за развитие на социалните услуги в община аксаково за периода 2007 – 2013 г



Дата23.10.2018
Размер139.27 Kb.
#94705
СТРАТЕГИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА СОЦИАЛНИТЕ УСЛУГИ

В ОБЩИНА АКСАКОВО

ЗА ПЕРИОДА 2007 – 2013 г.
Ние, представителите на местната власт, нестопанските организации, активни граждански структури, работещи на територията на община Аксаково, като радетели за развитието на местната общност, зачитащи принципите на закрила, ценностите на демокрацията, устойчивото човешко и обществено развитие, съхраняване на човешкото достойнство и социална справедливост, решаваме със своята профисионална и обществена ангажираност да допринесем за настоящето дългосрочно благо на община Аксаково.


  1. АНАЛИЗ И ПРОГНОЗА НА СОЦИАЛНАТА СИТУАЦИЯ В ОБЩИНА АКСАКОВО.


Естествен и механичен прираст на населението.
Динамиката на населението е резултат от естествения и механичния прираст. За периода 1986 – 1994 г. Естественият прираст на населението в община Аксаково е отрицателен -2.8% при 13.6% смъртност. Раждаемостта от 14.0% в началото на разглеждания период спада на 10.8% в края. В около 60% от населените места: Ботево, Доброглед, Долище, Засмяно, Зорница, Климентово, Крумово, Новаково, Орешак, Осеново, Припек, Радево и Яребична почти липсват раждания през този период. Сравнително висока раждаемост има в селата Изворско, Л. Каравелово и Игнатиево (20-25%), Въглен (12.8%) и в центъра на общината гр. Аксаково (10.4%).

За периода 2002 – 2004 г. Динамиката на населението в резултат на естествения прираст има следните параметри:



. 2002 г. - раждаемост - 13 на хиляда, смъртност - 11 на хиляда;

. 2003 г. - раждаемост ­ - 11 на хиляда, смъртност - 11 на хиляда;

. 2004 г. - раждаемост - 11 на хиляда, смъртност - 12 на хиляда.

За годините в периода 2002-2004 г. раждаемостта спада.

С положителен естествен прираст за последният период 2001-2004г. са населените места от общината – гр. Аксаково и селата Въглен, Игнатиево, Изворско и Л. Каравелово. Механичният прираст за същия период е положителен. С положителен механичен прираст са всички населени места, вкл. и гр. Аксаково.

Така от подробния анализ на естествения и механичния прираст населените места в община Аксаково могат да бъдат групирани по следния начин:

Населени места, увеличаващи броя на населението си в резултат на:


  • положителен естествен прираст, превишаващ механичния отлив – с.Игнатиево и с. Л. Каравелово;

  • положителен естествен и положителен механичен прираст – гр. Аксаково, с. Въглен, с. Изворско ис. Л. Каравелово;

  • положителен механичен прираст, превишаващ отрицателния естествен прираст – селата Доброглед, Засмяно, Зорница, Кичево, Новаково, Припек, Радево, Слънчево, Яребична, Куманово и Крумово.

Така през 2005 г. населението на община Аксаково възлиза на

19 692 души. В петте населени места с положителни тенденции на демографско развитие е съсредоточено над 75% от населението, като само в центъра й – гр. Аксаково, то е около 40%.


Етнически състав на населението.

Проучванията за етническия състав на населението на община Аксаково, е че 90.2% от обитателите са българи, 6.6% цигани, 1.5% турци и 1.7% други, което не е обективно според институциите, занимаващи се с проблемите на малцинствата. В селата Л. Каравелово, Въглен и Изворско 95% от населението е с малцинствен произход, от които 80% са безработни.

Обвързвайки направения до тук анализ по населени места с етническия състав на населението се вижда, положителен естествен прираст, стабилен ръст на населението и прогресивна възрастова структура има само в центъра на община Аксаково – гр. Аксаково и населените места със съсредоточено население от малцинствата.

От анализа на демографските процеси се очертават следните основни изводи:

- През последните 9-10 години населението на община Аксаково нараства, макар и с много ниски темпове. Тази тенденция ще се запази и в перспектива като резултат, както на сравнително високия естествен прираст на населените места в близост до гр. Варна и по агломерационната ос Варна – Девня, така и на механичното нарастване на населението в селищата за индивидуален отдих в Батовската долина. Това е голяма по площ територия с малко население.

- Еднообразният характер на производството (развитието главно на селското стопанство), осигурява ниска заетост на населението, наличие на безработица, свободни трудови ресурси и висока подвижност на трудовите кадри, измерена с ежедневни трудови пътувания извън общината, които представляват резерв за развитието на приоритетна перспективна функция на общината.


Възрастова сруктура на населението.
Както за проучването на динамиката и прирастта на населението, така и проучване на възрастовия му състав е обхванат значително по-дълъг период с оглед търсене на устойчивост или промяна в процесите на демографско развитие. Възрастовата структура към 2005 г. е запазила характера си на стационарна, но с тенденция на непрекъснато намаляване на относителния дял на населението в подтрудова възраст и нарастване на населението в надтрудоспособна.

Икономически активното население, формиращо се от заети и безработни, представлява 56% от населението на общината.

Интерес представлява изследването на икономическата активност на трудоспособното и надтрудоспособното население, поради което и проучването е извършено в тази насока. Събраната информация показва, че около 80% от населението в трудоспособна възраст е икономически активно и 20% - неактивно. Ако към последното се прибавят и безработните, се оказва, че почти 1/3 от населението в в трудоспособна възраст е незаето. По-значителен незаето трудоспособно население има в гр. Аксаково и селата Игнатиево, Л Каравелово, Изворско, Въглен и Кичево.

Следователно в община Аксаково и то главно в описаните по-горе населени места може да се разчита на резерв от трудов ресурс.

По анкетни данни, безработните в община Аксаково са с нисък образователен ценз. Около 75% от тях са с основно и по-ниско образование, което предполага създаване и развитие производства и дейности, изискващи по-ниска степен на образование и профисионална квалификация.

Образователното равнище на населението на община Аксаково е ниско, около 65% от него е с по-ниско от средното образование. Такава е характеристиката и по населените места с изключение на гр. Аксаково, където с висще образование са над 5%, с полувисше – над 3% и със средно образование – над 35% от населението.

Обвързвайки направения дотук анализ по населени места с етническия състав на населението се вижда, че положителен естествен прираст, стабилен ръст на населението и прогресивна възрастова структура има само в центъра на общината гр. Аксаково и населените места със съсредоточено население от малцинствата.

Демогравски данни за деца до 18 г. възраст в общината.

Общият им брой е 4 071 деца. От тях:



  • от 0 до 6г. вкл. - 1 465 деца (за гр. Аксаково - 463 деца)

  • от 6 до 10г.вкл. - 809 деца (за гр. Аксаково - 276 деца)

  • от 10 до 14г.вкл. - 1 007 деца (за гр. Аксаково - 389 деца)

  • от 14 до 18г.вкл. - 790 деца (за гр. Аксаково - 293 деца)

Населените места, в които децата са над 100 са: гр. Аксаково /1421/, селата – Игнатиево / 1113/, Л. Каравелово / 492/, Изворско /310/, Въглен /283/, Слънчево /154/ и Кичево /134/.

Към 2005г. общия брой лица и семейства на месечно подпомагане са 659 случаи. Голям е броят на подпомаганите многодетни семейства – 96. Общият брой деца в семействата на месечно подпомагане е 828. От тях:



  • деца на 5-членни и повече семейства – 328;

  • деца с 1 родител – 114;

  • деца с увреждания – 25.

Специфичен проблем за децата от семейства в неравностойно положение е ниското качество на живот и влошения социално-психологически климат в семействата. Помощите за безработни не могат да компенсират цялостния проблем на семействата в риск. Невъзможността за справяне със ситуацията е предпоставка за явления като: стрес, депресия, домашно насилие, разпадане на семейства, изоставяне на деца и др., които водят до редица други неблагоприятни последици.

Основни рискове за децата са опасността от настаняване в институция и отпадане от училище. В селата с компактно малцинствено население, голям процент от децата не посещават училище. Причина за това са не само ниските доходи, но и това, че родителите не са мотивирани и не приемат образованието като ценност и възможност за по-добра реализация в бъдеще.

Регистрираните деца с увреждания в Отдел „Закрила на детето” гр. Аксаково са 70, като от тях има деца с: ДЦП, болест на Фридрайх, ВСМ, умствена изостаналост и др. Основните проблеми на децата с увреждания са свързани с ограничения им достъп до услугите. Поради тази причина децата са изолирани от своите врасници и от обществения живот.

На територията на община Аксаково няма специализирани институции за отглеждане и възпитание на децата, лишени от родителска грижа. Такива деца се настаняват в институционална среда на територията на други общини.

Необходима е подходяща алтернативна услуга за предотвратяване на тези социални проблеми при децата.

Към настоящият момент в Община Аксаково се развиват следните социални услуги:



Социални услуги – общинска отговорност:

ДОМАШЕН СОЦИАЛЕН ПАТРОНАЖ – общинска дейност, която предоставя комплекс от социални услуги по домовете на възрастни хора, съдействие за снабдяване с необходимите технически помощни средства при инвалидност или тежко заболяване и битови услуги. Дейността на ДСП се осъществява на територията на общината в гр. Аксаково и с. Игнатиево при пълен капацитет от 120 обслужвани лица.

КЛУБ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ – дейността му през 2006 г. се активизира и изпълни със съдържание. Проведена бе екскурзия по Северното Черноморие за хората с инвалидни колички под егидата на кмета на общината. Организираха се чествания, посещения на културни и исторически паметници.

КЛУБОВЕ НА ПЕНСИОНЕРА – дейността функционира в 5 от населените места на община Аксаково – гр. Аксаково и селата Игнатиево, Слънчево, Долище и Доброглед.

ОДЗ „ДЕТСТВО МОЕ” гр. Аксаково, работещо съвместно с Български червен кръст за интегрирано обучение на здрави и деца с увреждания.

ДЕТСКА МЛЕЧНА КУХНЯ в гр. Аксаково – осигурява средно на 50 деца от 1 до 3 годишна възраст рационално хранене и отглеждане в домашни условия.

УЧЕНИЧЕСКО СТОЛОВО ХРАНЕНЕ – услугата се предлага в 6 /шест/ училища в община Аксаково в реално изпълнение на Националния план за действие „Храни и хранене” 2005-2010 г., с цел преодоляване на сериозния социален проблем с нерационалното хранене и затлъстяване при децата.

ОУ"РАДИ ПАТРОНСКИ" С. ВОДИЦА с интернат - общежитие към него - обучават се и се отглеждат на седмична(от понеделник до петък) издръжка 36 деца от първи клас до осми клас.
Социални услуги – държавна отговорност - на територията на община Аксаково няма специализирани институции. Отдел „Социална закрила” гр. Аксаково към Дирекция "Социално подпомагане" гр.Варна, работи по Национална програма „Асистенти на хора с увреждания”, като към настоящия момент са назначени 24 лични асистента, от които 7 са родителите на деца с увреждания и трайно намалена възможност за социална адаптация.

Услуги предоставяни от частни лица и НПО:
- ХОСПИС „АСКЛЕПИЙ” в село Водица, с капацитет 26 места.

- СДРУЖЕНИЕ „БЪЛГАРО-ГЕРМАНСКО СОЦИАЛНО ДЕЛО” – обслужва по домовете 40 социално слаби лица с тежки увреждания от гр. Аксаково и с. Игнатиево, като ги снабдява с храна, помощни средства, лекарства и дрехи при необходимост,

- СЕДМИЧНА ДЕТСКА ГРАДИНА „ВЯРА, НАДЕЖДА И ЛЮБОВ” село Кичево – провежда интегрирано обучение на деца ( от 3 до 7- годишна възраст) от социално слаби ромски и български семейства от гр.Аксаково и селата Игнатиево, Въглен, Любен Каравелово и др., с капацитет 80 места и общежитие към ОУ"Св.Климент Охридски" с. Кичево за деца, които желаят да продължат образованието си, след навършване на училищна възраст.


I. Стратегически цели и подцели:
Основна цел на стратегията – осъществяване на единна общинска политика и създаване на условия за развитие на социалните услуги на територията на Община Аксаково
Под цели:

1. предотвратяване на соцалната изолация и дискриминация на най-засегнатите групи – малцинства, деца, възрастни хора и лица с увреждания.

2. разкриване на дневни, рехабилитационни, консултативни центрове за соц. услуги.

3. равномерно разпределение на различните по профил заведения за соц. услуги на територията на община Аксаково.




Мерки за изпълнение на стратегическите цели и подцели:
- изграждане на система за координиране на грижи и услуги, предлагани от държавни, общински и неправителствени организации.

      • насърчаване на публично-частното партньорство за предоставяне на социални и здравни услуги и създаване условия за развитието им с НПО.

      • създаване и превеждане на материалната база на социалните заведения в съответствие с европейските изисквания и стандарти.

      • създаване на система за контрол на доставчиците на социални услуги.

      • достъп до социални услуги на живеещи в малките селища на общината.



ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ ЗА РЕАЛИЗАЦИЯ:

I. РАЗКРИВАНЕ НА СОЦИАЛНИ УСЛУГИ ЗА ДЕЦА:

1. Създаване на „Дневен център за социална рехабилитация и интеграция на деца със специални образователни потребности”. Центърът ще е място за провеждане на обучения в социални и практически умения за водене на независим живот, както и място за социални контакти и съвместно творчество с техните връсници.



Срок за реализиране на дейността – 2008г.

2. Създаване на „Център за подкрепа на деца и семейства” - комплекс от услуги - консултации на следните групи:



- Деца с противообществени прояви;

- Деца, отпаднали от училище, както и деца след пребиваването им възпитателно училище - интернат;

-Родители на деца с протовообществени прояви и др. проблеми;
3. „Младежки център за подкрепа и информация по проблемите: употреба на наркотици и агресия от младите хора, за превенция на ранна бременност и семейно планиране, нездравословния модел на хранене и ниската физическа активност на децата и други" .

Срок за реализиране на дейността – 2008г.

4. Откриване на „Кризисен център за временен подслон за деца, лица и семейства, жертва на домашно насилие” – за временно настаняване и подкрепа на деца и семейства, които поради социални, психологически и финансови проблеми са в риск.


Срок за реализиране на дейността – 2010г.
5. Разкриване на „Детска млечна кухня” в с. Игнатиевоосигуряване условия за рационално хранене на децата отглеждани при домашни условия от 1 до 3 годишна възраст.

Срок за реализиране на дейността – 2010 год.



II. РАЗКРИВАНЕ НА СОЦИАЛНИ УСЛУГИ ЗА ВЪЗРАСТНИ:
1. Разкриване на „Обществена трапезария” в гр. Аксаково, за задоволяване на потребностите от храна на хора, които не могат да си я осигурят сами

Срок за реализиране на дейността – 2009г.
2. Изграждане на „Дневен център за възрастни” – който да създаде условия за цялостно обслужване на потребителите през деня, свързани с предоставяне на храна, задоволяване на ежедневните, здравните и рехабилитационните потребности, както и на потребностите от организация на свободното време и личните контакти.

- програми за профилактика на усложнения при диабетно болни,

- помощ и подкрепа на хора със зрителни проблеми,

- бюро за социални услуги, административни услуги и консултации със специалисти по социални, правни, здравни и др. въпроси.



- организиране на социо-културни програми и мероприятия.
Срок за реализиране на дейността – 2010г.
3. Разширяване и подобряване дейността на Домашен социален патронаж:

- предоставяне на диетична храна,

- предлагане на диференцирано меню, според финансовите възможности на потребителите,

- създаване на екипи за домашни социални услуги към ДСП за селата на общината,

- извършване на съвместни мероприятия с НПО по повод чествания и лични празници на хората - потребители на социалната услуга.
4. Разкриване на клубове за пенсионери и инвалиди в малките населени места: с.Водица, с.Зорница, с.Крумово, с.Радево и др.
5.Създаване на устойчив механизъм на услугата "Социален асистент" с помощта и съдействие на Дирекция социално подпомагане - Варна Агенция по заетостта.

ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ:
1. Подобряване условията на живот на хора с увреждания, самотни възрастни хора, пенсионери, деца в риск;

2. Реална възможност за интеграция на отделни социални групи;

3. Намаляване на ползвателите на социални услуги в специализирани институции от пенсионен тип /домове за стари хора/

4. Осъществяване на реална закрила, равен достъп и възможност на развитие на деца с увреждания, деца в риск, хора с увреждания и в пенсионна възраст.

5. Повишаване качеството и вида на грижите чрез поставяне в центъра интересите на хората.

6. Засилване на дейностите по превенция и реинтеграция;

7. Разширяване на източниците за финансиране на социални услуги;

8. Достъп до здравеопазване, медицинска и социална интеграция на рисковите групи;

9. Намаляване броя на децата, постъпващи в специализирани институции;

10. Реинтеграция на деца от специализирани инстетуции и интеграцията им в семейна среда;

11. Осигуряване на обучен екип от специалисти за работа с деца;

12. Подобряване културата на здравословно хранене и физическата активност на деца и младежи;

13. Предоставяне на разширени и разнообразни услуги за деца и възрастни
ИНСТИТУЦИОНАЛНИ ДОГОВОРЕНОСТИ И АНГАЖИМЕНТИ И ФИНАНСИРАНЕ:



  • ОБЩИНА АКСАКОВО:

- предоставяне на подходящи общински терени и сгради за разкриване на алтернативни форми на социални услуги за хора с увреждания, самотни стари хора, пенсионери в обичайната им среда, деца в риск;

- осигуряване на финансиране на общински програми за повишаване квалификацията и преквалификация на персонала, ангажиран в предоставянето на социални услуги в общността;

- подобряване на координацията между ангажираните на общинско ниво органи и организации;

- взаимодействие с неправителствените организации;

- осигуряване финансирането на „добри практики”;

- подобряване на достъпността и материалната база и гарант за използването им по предназначение;

- предвиждане в административната структура на звено за управление и контрол на социалните услуги;




  • ДИРЕКЦИЯ „СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ”



- оценява нуждите и идентифицира алтернативните социални услуги,

- изготвя мотивирани предложения, относно потребността от разкриване на социални услуги, видът и капацитетът им,

- оценнка и наблюдение качеството на предлаганите социални услуги,

- постоянен мониторинг върху дейността на институциите за деца и възрастни.




  • РЕГИОНАЛНА ДИРЕКЦИЯ „СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ”

- даване на становища и изготняне предложения за разкриване на социални услуги на територията на община Аксаково до Изпълнителния Директор на Агенция социално подпомагане,

- оказване на методическа помощ.



  • АГЕНЦИЯ ПО ЗАЕТОСТ - „БЮРО ПО ТРУДА- ВАРНА”

- съдействие по настаняване на работа на лица с увреждания в трудоспособна възраст.

- провеждане на програми във всички аспекти на заетостта в т.ч. хора в трудоспособна възраст, хора с увреждания и пр.


- сътрудничество и взаимодействие с неправителствени организациии други заинтересовани, ангажирани с проблемите на хората с увреждания, самотни възрастни хора, пенсионери, деца в риск;

- разработване на социални програми и проекти за финансиране и съфинансиране;
Към настоящият момент основна отговорност за финансирането на социалните дейности и услуги, възможни за реализиране на местно ниво е тази на държавата. Тенденцията за бъдещото развитие на социалните услуги е в посока децентрализацията им. В тази връзка се засилват ангажиментите на общината и при търсенето на алтернативен подход за финансиране на социални дейности чрез разработване на програми и проекти съвместно с неправителствени организации. Това е основната водеща идея при работата на Община Аксаково, съвместно с горепосочените държавни и друг вид организации. Влизането на България в Европейския съюз открива нови възможности за привличането на инвестиции в социалната сфера и общината с всички средства и законови възможности следва да открие своите врати за тях. Обучението на млади хора и екипи за работа с нуждаещите се от социални услуги ще доведе до разработването на нови проекти и програми за привличането на повече средства за развитието и разширяването на социалните дейности на територията на Община Аксаково.

Социалната програма е отворена и ще бъде допълвана, както от реалните потребители на социални услуги, така и от социалните институции, неправителствени организации и всички заинтересовани страни.

Настоящата стратегия за развитие на социалните услуги в Община Аксаково е приета с решение на Общински съвет Аксаково № 36.4 от Протокол №36/28.12.2006г.

Председател

Общ.съвет …………………………

/Л.Манолов/








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница