Стратегия за устойчиво развитие на Република България 2007 г. Резюме



страница1/30
Дата30.09.2017
Размер2.78 Mb.
#31314
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   30


Проект на

Стратегия за устойчиво развитие на Република България


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
2007 г.


РЕЗЮМЕ
Националната стратегия за устойчиво развитие на Република България е документ (НСУР), който е разработен в следствие на поетите ангажименти на международно равнище за изработване на национални стратегии за устойчиво развитие. Стратегията се базира на обновената Стратегия за устойчиво развитие на ЕС и на обновената Лисабонска стратегия.
Основната цел на НСУР е да очертае и осъществи дейности, които ще повишат качеството на живот в България както за настоящото, така и за бъдещото поколение, като очертава визията за развитие на страната в средносрочен и дългосрочен план (до 2020 г.). НСУР включва анализ на възможностите на страната, предизвикателствата пред които е изправена, както и намеренията за развитие.
Основните области, засегнати в настоящия документ са:

  • екологични въпроси – засягат състоянието на природното равновесие;

  • икономически въпроси – отнасят се до екологоемкостта на производството;

  • социални въпроси – свързани са със стопанските и природните условия на живот на населението: заетост, образование и обучение, здраве, достъп до здрава природна среда, отговорно и споделено управление, както и намаляване и елиминиране на неустойчивите модели на производство и потребление.

Националната стратегия за устойчиво развитие на Република България се базира на стратегии, програми и мерки, имащи отношение към устойчивото развитие на Р България и поради това бяха включени различни държавни институции, които допринесоха за изготвянето на документа.


Приоритетните области разгледани в Националната стратегия за устойчиво развитие на Р България, включващи в себе си мерките, целите и пътищата за постигането на устойчиво развитие са разделени в няколко части, а именно:
1.Изменение на климата и чиста енергия. Основните мерки, предвидени в стратегията са насочени към изпълнение на задълженията на страната ни за намаляване вредните емисии на парникови газове, изграждане на конкурентноспособна икономика чрез конкурентоспособна енергетика, сигурност на енергийните доставки, устойчиво енергийно развитие.
2. Устойчив транспорт. Целите на транспортната политика са насочени към устойчиво развитие на пътната и железопътна транспортна инфраструктура от национално и международно значение, подобряване на безопасността на транспорта, развиване на морското и вътрешното водно плаване, интеграция на националната транспортна мрежа в транспортната мрежа на ЕС, постигане на баланс и развитие на връзки между различни транспортни способи. Основна задача на процеса за устойчиво развитие на транспорта е непрекъсната модернизация на транспортната инфраструктура и транспортните средства. Изведена е и необходимостта да бъдат създадени по-добри условия за засилване ролята на частния сектор за развитието на инфраструктурата, включително възможности за реализиране на различни форми на публично-частно партньорство.
3. Устойчиво потребление и производство. Основната цел на устойчивото потребление и производство е постигането на по-вече блага с по-малко ресурси. Поставено е ударението върху целия жизнен цикъл на стоките, услугите и материалите, като тук се включат и икономическите и социални въздействия и се отчитат предприеманите мерки на международно ниво. В резултат на изпълнението на мерките са поставени следните цели:

  • По-чисто и по-ефективно производство и повишаване на конкурентоспособността на бизнеса;

  • Наличие на по-добри продукти и услуги, които ще използват по-рационално енергия и ресурси и ще ограничават до минимум използването на опасни субстанции, с което ще се намали значително вредното влияние върху околната среда;

  • Пренасочването на потреблението към стоки и услуги, които оказват по-слабо влияние върху околната среда.


4. Запазване и управление на природните ресурси. Целите, задачите и дейностите за изпълнение са насочени към устойчиво управление на водните ресурси, устойчиво управление на почвените ресурси, защита и възстановяване на горския фонд, опазване и рационално ползване на подземните богатства, подобряване на управлението и избягване на свръх експлоатацията на аквакултури и биологичното разнообразие.
5. Обществено здраве. Оперативните цели в НСУР за постигане на устойчиво здравеопазване са свързани с постигане на ефективно управление на структурите на здравната система чрез преструктуриране и ефективно управление и повишаване на административния и човешкия капацитет, осигуряване на финансова устойчивост на националната система на здравеопазване, намаляване разпространението на хроничните неинфекциозни и инфекциозни болести, прекратяване или намаляване вредното влияние на факторите на околната среда върху здравето, укрепване на дейностите по осигуряване безопасността на храните и утвърждаването на здравословен модел на хранене на населението в България.
6. Бедността и предизвикателствата пред устойчивото развитие в глобален аспект. Основните мерки и дейности, които предвижда Стратегията, са насочени към участие в глобалното сътрудничество за устойчиво развитие, съгласно осмата цел на „Декларацията на хилядолетието”, подкрепа относно глобализацията на търговията, както и финансиране на развитието и набелязване на пътища за мобилизиране на достатъчни финансови ресурси за осъществяване на целите, поставени от големите конференции на ООН през 90-те години.
7. Добро управление. Предвидено е приложение на принципите за добро управление чрез:

  • Разработване и прилагане на политики и закони, ориентирани към потребностите на обществото, с широко участие на гражданското общество и частния сектор

  • Подобряване качеството на управлението чрез осигуряване на ефективен достъп, наблюдение и контрол ясно разграничени права и задължения на институциите и отчетност пред обществото

  • Постигане на поставените стратегически цели

  • Управление, ориентирано към резултати

  • Подобряване качеството на предоставяните услуги за гражданите и бизнеса

За изпълнение на заложените цели и задачи в НСУР е разработена и система от индикатори за мониторинг и оценка. Тя ще спомогне за прозрачността по прилагането и изпълнението на Стратегията. Отговорна институция за непосредствения контрол и отговорност по изпълнение на Стратегията за устойчиво развитие на Република България е Министерството на икономиката и енергетиката.

Националната стратегия за устойчиво развитие на Р България беше обсъдена с широк кръг представители на различни обществени организации, като техните препоръки и мнения бяха взети под внимание при разработването на стратегията. В Стратегията са заложени цели, планирани са действия и инструменти, които интегрират икономически, социални и екологически аспекти и представляват единна рамка за създаване на общи правила, процедури и изисквания при разработването на стратегически, планови и програмни документи с въздействие върху устойчивото развитие. Документът ще продължи да се развива според потребностите на времето, защото основната му роля е да предизвестява навреме потенциални заплахи за устойчивото развитие и да инициира превантивни действия/дейности; да влияе върху разработването или актуализацията на документи, свързани със секторни политики и програми за действие. При бъдещите актуализации ще бъдат формулирани и нови политики и мерки, които се очаква допълнително да допринесат за постигането на целите на устойчивото развитие на Р България.


СЪДЪРЖАНИЕ


Въведение 9

Ключови цели 11

ЧАСТ 1 12

Изменение на климата и чиста енергия 12

I. Изменение на климата 12

ІІ. Чиста Енергия 13

1. Оперативна цел: Чрез конкурентоспособна енергетика към конкурентоспособна икономика 13

1.1 Ефективно функциониране на вътрешния енергиен пазар на ЕС 14

1.2. Ефективно функциониране на регионалния енергиен пазар на енергийната общност 15

1.3. Междусистемни връзки (TEN-E) 15

2. Оперативна цел: Сигурност на енергийните доставки 16

2.1. Диверсификация на източниците и маршрутите за доставки на енергийни ресурси 16

2.2. Използване на местни енергийни източници и развитие на ядрената енергетика 17

2.3. Обща външна енергийна политика на ЕС 18

3. Оперативна цел: Устойчиво енергийно развитие 18

3.1. Използване на Възобновяемите енергийни източници 18

3.2. Енергийна ефективност 19

3.3. Емисии на парникови газове 20

3.4. Нови технологии и нисковъглероден баланс на страната 21



ЧАСТ 2 21

Устойчив транспорт 21

І. Използване на по-чисти горива и енергия в транспорта 22

1. Описание на съществуващото положение 22

2. Съществуващи проблеми 22

3. Оперативни цели и задачи 23

4. Дейности за достигане на оперативните цели и задачи 23

ІІ. Насърчаване на използването на автомобили, съответстващи на съвременните екологични изисквания 23

1. Описание на съществуващо положение 23

2. Съществуващи проблеми 24

3. Приоритетни оперативни цели и задачи и дейности за тяхното постигане 24

4. Дейностите за реализацията на приоритетните оперативни цели и задачи: 24

ІІІ. Модернизиране на пътната инфраструктура 24

1. Описание на съществуващото положение 25

2. Съществуващи проблеми 25

3. Приоритетни оперативни цели 26

4. Дейности за достигане на оперативните цели и задачи 26

ІV. Устойчиво развитие на железопътния транспорт 27

1. Стратегия за развитие на пътническите услуги 28

2. Подобрение на подвижния състав 29

3. Приоритетни оперативни цели 29

4. Дейности за достигане на оперативните цели и задачи 29

V. Устойчиво развитие на обществения транспорт 29

1. Вътрешен пътнически транспорт 29

2. Международен пътнически транспорт 30

3. Вътрешноградски пътнически транспорт 30

VI. Товарен транспорт 32

1. Вътрешен товарен транспорт 32

2. Международен товарен транспорт 32

3. Оператори 33

VII. Намаляване на пътнотранспортните произшествия 33

1. Съществуващо положение в момента 34

2. Съществуващи проблеми 34

3. Приоритетни оперативни цели и задачи 34

4. Дейности за достигане на приоритетните оперативни цели и задачи 35

VIII. Устойчиво развитие на интермодалния транспорт 35

1. Инфраструктура 35

2. Международен комбиниран транспорт 36

3. Товарни селища – концепция и възможности 36

4. Интермодален пътнически транспорт 36

5. Съществуващи проблеми 37

6. Приоритетни оперативни цели и задачи 37

7. Дейности за достигане на оперативните цели и задачи 38

IX. Устойчиво развитие на водния транспорт 38

1. Пристанищна инфраструктура 38

2. Пътнически услуги и превоз на товари 38

3. Транспортна безопасност и опазване на околната среда 39

4. Оперативни цели и задачи 39

5. Приоритетни оперативни цели и задачи 40

6. Дейности за достигане на оперативните цели и задачи 40

ЧАСТ 3 40

Устойчиво потребление и производство 40

I. Еко-ефективност 41

1. Екологосъобразни технологии 41

2. Отпадъци 42

II. Устойчиво потребление 43

Използване на механизма на „зелените” обществени поръчки 44

III. Устойчиво производство 44

Инвестициите като ключов фактор за устойчиво развитие основан на балансирано икономическо развитие и стабилен растеж 44

Развитие на предприемачеството и конкурентноспособност: 46

Насърчаване на инвестициите и предприемачеството: 46

Стратегията за насърчаване на инвестициите в Република България (2005-2010 г.) 47

Основни отрасли на икономиката: 48



ЧАСТ 4 54

Запазване и управление на природните ресурси 54

I. Устойчиво управление на водните ресурси 54

II. Устойчиво управление на почвените ресурси 55

III. Защита и възстановяване на горския фонд 57

IV. Опазване и рационално ползване на подземните богатства 58

V. Увеличаване на ефективността от използването на подземните богатства 59

VI. Подобряване на управлението и избягване на свръх експлоатацията на аквакултури и биологичното разнообразие 60

ЧАСТ 5 61

Обществено здраве 61

I. Описание на съществуващото положение 62



ЧАСТ 6 64

Социално включване и демография 64

I. Устойчиво развитие на регионите и постепенно преодоляване на различията в тяхното развитие 73

II. Демографско развитие и структура на населението 74

III. Създаване на условия за устойчиво демографско развитие 74

IV. Поддържане на ниско ниво на безработицата 75

V. Осигуряване на равен достъп до услуги с цел превенция на социалното изключване и преодоляване на неговите последици 76

VI. Интегриране на хора в неравностойно положение 78

VII. Създаване на условия за равен достъп до пазара на труда 79

VIII. Социално включване на най-уязвимите етнически малцинства 80

ЧАСТ 7 81

Бедността и предизвикателствата пред устойчивото развитие в глобален аспект 81

I. Участие в глобалното сътрудничество за устойчиво развитие. 81



Добро управление 84

I. Oптимизиране на административните структури 85

II. Mониторинг при прилагане на законодателството 86

III. Прозрачност и отчетност в дейността на администрацията 86

IV. Разработване и прилагане на политики и закони, ориентирани към потребностите на обществото, с широко участие на гражданското общество и частния сектор 87

V. Управление на човешките ресурси в държавната администрация на централно, регионално и местно ниво 88

VI. Администрацията – партньор на бизнеса 89

VII. Подобряване качеството на предоставяните услуги за гражданите и бизнеса 89



Политики, допринасящи за развитие на знанията 90

I. Образование 91



II. Изследвания и развитие 91

Система от индикатори за мониторинг и оценка 92

Връзка на Националната стратегия за устойчиво развитие с други национални стратегически документи 115

Прилагане, мониторинг и оценка на Националната стратегия за устойчиво развитие 117


СПИСЪК НА ИЗПОЛЗВАНИТЕ СЪКРАЩЕНИЯ
АМ – автомагистрала

АПР – Агенция по почвените ресурси

АХУ – Агенция за хора с увреждания

БАИ – Българска асоциация на инвеститорите

БВП – брутен вътрешен продукт

БДЖ ЕАД – Български държавни железници ЕАД

ВЕИ – възообновяеми енергиини източници

ВПС – висока природна стойност

ГИС – Географска информационна система

ГКПП – граничен контролно пропускателен пункт

ГМО – генно-модифицирани организми

ДА – държавна администрация

ДБТ – дирекция „Бюро по труда”

ЕБВР – Европейска банка за възстановяване и развитие

ЕЕ – енергийна ефективност

ЕИ – енергийна интензивност

ЕИБ – Европейска инвестиционна банка

ЕС – Европейски съюз

ЗА – закон за държавната администрация

ЗБР – закон за биологичното разнообразие

ЗДСл – закон за държавния служител

ЗЕЕ – Закон за енергийната ефективност

ЗМСП – Закон за малките и средни предприятия

ЗНЗ – Закон за насърчаване на заетостта

ИЗП – използваеми земеделски земи

КАВ – качество на атмосферния въздух

КЕП – крайно енергийно потребление

МДААР – министерство на държавната администрация и административната реформа

МЗ – министерство на здравеопазването

МЗГ – министерство на земеделието и горите

МИЕ – министерство на икономиката и енергетиката

МОСВ – Министерство на околната среда и водите

МОТ – международна организация на труда

МПС – моторно превозно средство

МС – Министерски съвет

МСП – малки и средни предприятия

МТ – министерство на транспорта

МТСП – министерство на труда и социалната политика

НЗОК – Национална здравно-осигурителна каса

НПР – Национална програма за реформа

НПРБЗ – Национален план за действие за развитие на биологичното земеделие

НСИ – Национален статистически институт

НСРЗ – Национална служба за растителна защита

НСРР – Национална стратегическа референтна рамка

НСУР – Национална стратегия за устойчиво развитие

ОВОС – оценка на въздействието върху околната среда

ОИСР – организация за икономическо сътрудничество и развитие

ООН – Организация на обединените нации

ОЧР – образование за устойчиво развитие

ПЕИ – първично енергийно потребление

ПТП – пътнотранспортно произшествия

ПЧП – публично-частно партньорство

РЕП – Регинален енергиен пазар

РИС – Регионални иновационни стратегии

РКОНИК – Рамкова конвенция на Обединените нации по изменение на климата

РКП – рибарски контролни пунктове

СОП – Софийски околовръстен път

СТО – световна търговска организация

УУЗ – Устойчиво управление на земите

УЧР – управление на човешките ресурси

ФЕЕБ – фонд за енергийна ефективност в България

ХВП – хранително вкусова промишленост

ЮИЕ – Югоизточна Европа



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   30




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница