Стратегия



страница1/4
Дата13.10.2018
Размер0.9 Mb.
#86906
ТипПротокол
  1   2   3   4
ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ “КАПИТАН ПЕТКО ВОЙВОДА”

УТВЪРЖДАВАМ


ДИРЕКТОР:
Александрина Величкова

СТРАТЕГИЯ


ЗА

РАЗВИТИЕ

НА

УЧИЛИЩЕТО
уч. 2014/2015-уч. 2016/2017 год.


Приета на заседание на Педагогическия съвет

Протокол № 1/15.09.2014 год.
РАЗДЕЛ I
КРАТЪК ОБЕКТИВЕН АНАЛИЗ И ОЦЕНКА НА ДЕЙСТВИТЕЛНОТО СЪСТОЯНИЕ НА ДЕЙНОСТТА НА УЧИЛИЩЕТО

І. ПРИБИРАНЕ И ЗАДЪРЖАНЕ НА УЧЕНИЦИТЕ

Обхват на учениците



  1. През учебната 2013/2014

  2. год. в училището се обучаваха общо142 ученици обхванати в 7 паралелки и 1 ПДГ както следва. От тях :

- Ученици, придошли от други училища по тяхно желание- 12

- Ученици, преместени по тяхно желание в друго училище - 4

- Ученици, преместени по чл.139 ал.1 т.3 от ППЗНП-няма

- Ученици, преминали от дневна в друга форма на обучение- 0



- Ученици, обучанаи в индивидуална форма на обучение- 2

- Ученици, заминали за чужбина - 1

- Отпаднали ученици - няма

Общият брой на отсъствията през периода 16.09.2013г.-15.06.2014г. беше съответно извинени 2514 и 543 неизвинени

2. Причините за възникване на проблемите и за съществуващата обстановка са много и рефлектират особено негативно както върху децата, така и върху цялостния образователно-възпитателен процес. Това са:

- трудните социално –икономически условия в страната;

-проблемите в семейството от различно естество;

-незаинтересоваността и безотговорното отношение на родителите и липса на контрол от тяхна страна върху децата;

- прехвърляне отговорността на семейството и обществото върху училището;

- неефективните механизми за въздействие от страна на отговорните институции.

3. С цел пълното обхващане и задържане на учениците в училище бяха осъществени множество ефективни мерки:

-редовно и своевременно уведомяване на родителите /по телефона, чрез ученическите книжки и изпратените по пощата съобщения/;

-посещения в домовете на учениците;

-срещи и разговори на училищната УКБППМН, класните ръководители, учителите, педагогическия съветник/ помощник-директора, директора и ПС с учениците и техните родители;

-съвместна работа с инспектор “ДПС” от IV РПУ-Варна, МКБППМН- Район „Аспарухово“ и специалисти от отдел “Закрила на детето” към дирекция “Социално подпомагане”-Варна;

-насочване и подпомагане на учениците и техните родители при осъществяване на контакти с извънучилищни институции;

-ангажиране на учениците с дейности, съобразени с техните интереси и възможности;

-социално подпомагане на деца от семейства в затруднено материално и финансово положение;

-поощряване и награждаване на учениците;

-своевременно уведомяване на Дирекция “Социално подпомагане” за ученици, допуснали 5 и над 5 неизв.отс. през съответния месец.

Няма наложени наказания на ученици съгласно ППЗНП и ПДУ.



II. УЧЕБНО-ВЪЗПИТАТЕЛНА РАБОТА
1. През I и ІІ срок на уч.2013/2014 г. учебно-възпитателният процес беше осъществен от 18 правоспособни учители, от които всички с висше образование /степен “бакалавър” и “магистър”/; 1 директор, 1 помощник директор УД, 1 “главен учител”, 10 “старши учители”, 1“учител”,1 „старши възпитател” и 3 “възпитател”; 2 с I ПКС, 3 с II ПКС, 3 с IV ПКС и 3 с V ПКС.

2. Образователно- възпитателният процес през І и ІІ срок на уч.2013/2014 год. учебния процес беше прекъсван поради лоши метеорологични условия със заповеди на Кмета на гр. Варна и на министъра на МОН.

3. Успешно беше осъществен учебният план на училището. Той беше съобразен с желанията, потребностите и бъдещата реализация на учениците. По този начин беше обогатен облика на училището и беше осигурена неговата конкурентноспособност.

Наред с часовете за ЗП, с цел повишаване количеството и качеството на знания и умения на учениците, бяха осигурени часове за ЗИП, като приоритет в тях бе родноезиковото и чуждоезиковото обучение, както и обучението по информационни технологии, история и цивилизация, биология и здравно образование, изобразително изкуство и ФВ и спорт /ръгби/.

С цел осигуряване на по-големи възможности за развитие и изява на способностите на учениците, както и за ангажиране и осмисляне на свободното им време бяха сформирани и осъществиха активна и ползотворна дейност осем групи за ИКД:

- Кръжок „ Математика“ , кръжок “Екология” ,кръжок “Изобразителноизкуство”

кръжок “Християнски ценности и традиции” , Вокална група , Духов оркестър , Ансамбъл ,Театрален състав , Мажоретен състав , Спортна секция /ръгби/ .

С цел подпомагане подготовката на учениците под ръководството на всички учители бяха осигурени ежедневни след училищни занимания по самоподготовка в групите за допълнителна работа.


4. Всички ученици и учители разполагаха с необходимите им учебници и учебни помагала. Учениците от І-ІV клас получиха комплекти безплатни учебници и учебни тетрадки, а учениците от V-VII клас - комплекти безплатни учебници. Чрез училищното настоятелство за всички желаещи бяха закупени необходимите допълнителни учебни помагала. Учебната работа беше разнообразявана и обогатявана от учителите с допълнителни материали, които бяха ксерокопирани и раздавани на учениците.

5. Осигурена беше в максимална степен необходимата учебна и училищна документация-учебни планове, учебни програми, тематични годишни планове, планове на класните ръководители, дневници на класовете, ученически книжки, ученически лични карти, материална книга, главна книга, книга за подлежащите на задължително обучение и др. Всички учители водеха системно и старателно училищната документация, а проверките се осъществяваха регулярно, както от директора, така и от назначени от него комисии, а също и от помощник-директора по УД. Допуснатите грешки бяха своевременно коригирани.

6. Седмичното разписание беше своевременно изготвено и съгласувано с началника на РЗИ-Варна.
7. Всички учители осъществиха учебно-възпитателния процес на много добро ниво /както в часовете за ЗП, така и в часовете за ЗИП, ФВС-модул, ИКД и час на класа /. Работата им беше високо професионална, системна, прецизна, задълбочена, отговорна и всеотдайна. В центъра на образователно – възпитателната им дейност беше поставена личността на ученика и усилията на всички бяха насочени към създаване на оптимални условия за развитие и изява на всяко дете. Уроците се отличаваха със своите ясно формулирани и пълноценно осъществени образователни и възпитателни цели, с много добре реализираната си времева и съдържателна структура, с връзките си с по-рано усвоени знания, а също и с между -предметните връзки, с ведрата си и спокойна атмосфера, с толерантните и коректни взаимоотношения между учители и ученици /с някои изключения/. В максимална степен бяха реализирани основните дидактически принципи - научност, достъпност, нагледност, съзнателност, проблемност, системност и трайност на знанията, практическа приложимост, индивидуализация и диференциация. Използвани бяха разнообразни съвременни интерактивни и интегративни педагогически методи, форми и техники - лекция, беседа, дискусия, наблюдение, семинар, работа по проекти, самостоятелна и групова работа /изготвяне на съобщения, доклади, табла, постери, макети и други материали/, обяснително-илюстративни, учебно-изследователски, игрови методи и др. Все по-активно учителите използваха ИТ в учебната работа /мултимедийни презентации, електронно учебно съдържание и др./. Образователният процес беше подпомогнат и обогатен чрез използването на разнообразни УТС, учебни пособия и учебни помагала - аудио, видео, DVD, компютърна и прожекционна техника, материали и средства за онагледяване, уреди за чертане, спортни пособия, научна, методическа и художествена литература и др. Всичко това засили активността и мотивацията на учениците за учене, стимулира интереса им към учебните дисциплини и потребността им от непрекъснато повишаване на подготовката, изгради у тях умения и навици, необходими им в живота, провокира изявата на придобитите знания и на творческите способности.

През първи и втори срок на уч. 2013/2014г. беше осъществена много добра ритмичност и системност в проверката и оценяването на знанията и уменията на учениците /съгласно Наредба №3 на МОН за системата за оценяване/. За целта бяха използвани различни форми - устни и писмени /индивидуални и общи/ периодични изпитвания, контролни и класни работи. Беше извършена проверка на входното и изходното ниво на знанията и уменията на учениците по почти всички учебни предмети. Бяха изготвени графици за класните и контролните работи, с които своевременно бяха запознати учениците и техните родители.



8. Резултатът от труда и усилията на учителите са добрите, много добрите и отличните постижения в УВР на голяма част от учениците. През настоящата учебна година общият брой на учениците с отличен успех 54 от които 49 в начален етап и 5 в прогимназиален , разпределени както следва: I клас – 11, II –14, III- – 11, IV– 13, V-2, VII- 3. От тях пълни отличници бяха общо 28 ученици- 28 в начален етап и 0 в прогимназиален етап.

Ученици, представили се отлично и защитили достойно името на училището на общински, областни, регионални и национални състезания, конкурси, изложби и др. както следва:

Габриела Русева VІІкл. – втора награда общински конкурс „ Възкресение Христово“, Невена Ненова VІкл. – грамота за участие и І награда във Втори фестивал на изкуствата „Млади таланти“, Весела Бонева ІVкл.- ІІІ и І награди „ Млади таланти“, Тодорка Илиева VІкл. – ІІ награда и поощтрителна „ Млади таланти“, Нина Райкова VІІкл. – І награда „ Млади таланти“, Бояна Райкова ІІІкл.- грамота и І награда „ Млади таланти“, Мина Цветкова Vкл., Весела Бонева ІVкл.и Карина Димитрова ІVкл. – колективна награда от осми национален конкурс за литературни творби и рисунки „ България в сърцата и мечтите“, Диляна Грозданова ,Сияна Радославова, Филомила Патапи, Габриела Антонова, Вилина Костадинова и Анастасия Радославова- VІІ кл., Тодорка Илиева и Невена Стефкова VІкл. - колективна награда от осми национален конкурс за литературни творби и рисунки „ България в сърцата и мечтите“ , Нина Младенова

VІІ кл.- ІІІ награда от осми национален конкурс за литературни творби и рисунки „ България в сърцата и мечтите“.



9. С учениците, срещащи затруднения в усвояването на учебното съдържание, поради причини от различно естество /специални образователни потребности, здравословни проблеми, липса на изградени навици за системен учебен труд, недостатъчен контрол от страна на родителите и др./ редовно бяха провеждани от учителите индивидуални и групови консултации. В края на учебната година няма ученици носители на слаби оценки.

10. В края на уч. 2013/2014г успехът по класове и предмети е както следва:

Общ успех начален етап - Много добър 5.39 . Общ успех прогимназиален етап –

Много добър 4.72

11. През настоящата учебна година през периода 07-13.05.2014г. се проведе за осми път външно оценяване на знанията и уменията на учениците от ІV клас /по БЕЛ, математика, човекът и природата и човекът и обществото/. През периода 21-29.05.2014г. се проведе външно оценяване на знанията и уменията на учениците- VІІ клас /по БЕЛ, математика, английски език, КОО „ Обществени науки и религия“, КОО „ Природни науки“ /. Беше създадена необходимата организация за нормалното протичане на изпитванията, за проверка и оценка на писмените работи на учениците и за обобщаване и представяне на резултатите в МОН и РИО-Варна.

12. През уч.2013/2014 год. в училището не беше проведен общински кръг на олимпиадите по различните учебни дисциплини поради изключително малкият брой желаещи да участват ученици.

13. През месец декември 2013 год. ученици подготвиха картички и рисунки за коледната изложба в кметство Аспарухово. През месец март 2014г. учениците от клуб „ Сръчни ръце“ изработиха картички поздрав за децата от детските градини от район Аспарухово.

14. Много разнообразна, активна и ползотворна беше и дейността на помощник директора УД.Тя включваше следните основни направления:

-наблюдения на класове;

-консултации и съвместна работа с учителите и родителите;

-индивидуална и групова работа с учениците;

-взаимодействие с други органи и институции /РИО, Община Варна, IV РПУ-Варна, Дирекция”Социално подпомагане”-отдел”Закрила на детето”, районна КБППМН, Детски парламент, Об ПИЦ, ЦИО”Вектор”, РЗИ-Варна, отдел ”Превенции на наркоманиите”, Български младежки червен кръст и др./;

-организиране и провеждане на срещи-разговори, дискусии, анкети и тестове с учениците / с инспектор ”Детска педагогическа стая”-IV РПУ-Варна, с представители на районната КБППМН, с доброволци от младежкия БЧК, със специалисти от РЗИ-Варна и др./;

-организиране на посещения с учениците на различни институции и форуми;

-организиране на традиционните срещи „Час на полицая” с ученици от различните класове

-огранизиране на Коледна благотворителнa инициативa за децата .

-участие в осъществяване на проекти- „ УСПЕХ“, „ Криле за начало“, „ Comenius“.



15. И през настоящата учебна година продължи успешно работата на всички учители съвместно с ресурсния учител г-жа Сийка Френкева с децата със специални образователни потребности- общо 7 на брой като всички се обучават интегрирано

Диян Косев-VІ клас, Виктор Христов-VІІ клас, Янко Янков ІІ клас , Марина Милева V, клас, Тодор Янков V клас, Ангел Ангелов ІІІ клас и Симона Теменужкова ІІІ клас.. Използваните специални форми и методи на работа, усилията и системният и упорит труд на колегите, както и подкрепата и съдействието от страна на повечето родители, бяха причината за напредъка в развитието на тези ученици.



16. Много активни бяха осъществяваните от класните ръководители, директора, помощник- директора , членовете на УКБППМН и ПС контакти с учениците с проблемно /девиантно/ поведение / лоша дисциплина в учебните часове, голям брой неизвинени отсъствия, несериозно отношение към учебния процес и др./, както и с техните родители.

17. Особено важно място в дейността на всеки учител беше отделено на гражданското образование и възпитание / както в часовете по отделните учебни дисциплини, така и в часа на класа, в часовете за ЗИП и ИКД /.Учениците бяха обучавани и възпитавани в дух на патриотизъм и уважение на националните традиции и култура, в дух на демократичните принципи-зачитане на всички хора, независимо от тяхната националност, раса, пол, вероизповедание, етническа принадлежност, образование, социален статус и здравословно състояние. Възпитавани бяха също общочовешки ценности и добродетели с цел изграждането на децата като морално устойчиви и волеви личности. Учениците усвояваха нравствено-естетическите основи на културата на поведение, а също и интелектуални и практически умения и способности за реагиране в разнообразни ситуации. Изграждани бяха умения за самоконтрол, самоанализ и самооценка на поведението. Продължи утвърждаването на демократичен стил на поведение между учители и ученици, основан на етиката и взаимното уважение. Използвани бяха разнообразни форми и дейности за реализиране целите на гражданското образование и възпитание /разработване и участие в проекти и програми, организиране на срещи-разговори със специалисти, на лекции, беседи, дискусии, конкурси, изложби, викторини, състезания, посещения на различни институции, спортни и туристически мероприятия и др./. Осигурени бяха материали, подпомагащи работата по гражданско образование / книги, брошури, филми, помагала и др./.

18. Един от основните приоритети в дейността на училището и през първия и втория срок на учебната 2013/2014г. беше здравното образование. Във връзка с това беше актуализирана и се осъществява училищната Програма за здравно образование. Тя обхваща всички членове на педагогическия съвет /в т.ч. и медицинските специалисти/, всички ученици и техните родители. Основните сфери на здравното образование, включени в програмата са: хранене, лична хигиена, психично здраве, сексуално здраве, личностно развитие, човешки взаимоотношения, предпазване от употреба на психоактивни вещества, безопасност и екология. Програмата се осъществява в рамките на учебните часове по ЗП, ЗИП, ИКД, час на класа, клубовете по интереси и занятия в извънучебно време. За пълноценното реализиране на целите на Програмата също са използвани разнообразни методи и форми на работа- лекции, дискусии, беседи, семинари, демонстрации, игри, наблюдения, анкети, интервюта, експерименти, анализ на ситуации, решаване на казуси, видео-прожекции, участие в проекти и програми, самостоятелна и групова работа /изготвяне на доклади, табла, проекти и др./, училищни конкурси, изложби, състезания, участие в районни и общоградски инициативи и др. Дейностите по програмата са обогатявани и с допълнителна информация /видеофилми, книги, списания, брошури и др./.



19. Като член на международната мрежа “Еко училища” и носител на наградата “Зелен флаг”нашето училище работи активно по проблемите на екологичното образование и през първи и втори срок на учебната 2013/2014 г. То беше реализирано основно чрез дейностите по програмите “Еко училища” и “Учим за гората”, „ Международната природозащитна организация WWF“. Партньори на училището бяха Българско движение”Син флаг”, Природен парк”Златни пясъци”, ОЦОСУР, район “Аспарухово”, РИО-Варна, Община Варна, Института по океанология към БАН, Българско дружество за защита на птиците-секция Варна и Училищното настоятелство. Координатор на програмите е г-жа Цв. Иванова. Разнообразни, полезни и интересни бяха реализираните еко- инициативи и в тях се включиха много активно всички членове на училищната общност:

-продължи активното участие на училището в кампанията за разделно събиране на хартия “Лист по лист”;

-във връзка с участие в програма „Учим за гората” бяха изпратени материали свързани с темата „ Пожарите в гората и влиянието върху околната среда” орг. Цв. Иванова

-посещение на Еко-парк и участие на ВГ в музикален фестивал „Златна есен”, организиран от Дирекция ПП “Златни пясъци” - р-ли Е.Григорова, Ц. Иванова, Р. Стойкова.



- участие в конкурса „ Черно море“ по проекта „ Черноморска кутия“ орг. Ц. Иванова

20. За поредна учебна година беше реализиран проектът ”Подпомагане на ФВ и спорта в училище”/ в изпълнение на ПМС№129/2000г./ с координатор г-жа К.Карова. Чрез него бяха осигурени допълнителни средства в размер на 604 лв./по 3 лв. за ученик/ за осигуряване на спортните дейности в училището и обновяване и обогатяване на спортната база със спортни пособия, уреди и съоръжения.

21. Във връзка с Националната програма за по-пълен обхват на децата в училище, съвместно с Община Варна продължи изпълнението на проекта ”Чаша топло мляко и закуска за децата от ПГ и I - IV клас” с координатори- г- ца М.Цанева- ПДАСД, гл.счетоводител- г-жа В. Колчева, г-жа М.Денева -ЗАТС и домакин и активното участие на класните ръководители. В рамките на проекта ежедневно беше осигурена безплатна закуска /напитка/ плод на стойност 0,55 лв. за всички ученици от начален етап. По схема “Училищен плод” се осигуряват плодове и зеленчуци по график в зависимост от тяхната сезонност. Целевите групи, които тя ще обхваща са учениците от I-ви до ІV – ти клас и ПГ.

22. През месец – октомври беше осъществена работна среща по проект „Comenius” в Нюкасъл – Великобритания за периода 05. 10- 09.10.2013г., а декември от 04.12- 08.12.2013г. беше осъществена работна среща в Полша. В рамките на срещата бяха представени легендите и историите на партньорите по проекта от различните страни и училища. Участници в срещите бяха А. Величкова, Л.Ангелова, Я. Никова, А.Стоянова и М.Цанева . През месец- април от 02.04- 06.04. 2014г.беше осъществена заключителна работна среща проект „Comenius” в град Гебзе Република Турция в която взеха участие всички колеги от училище и девет изявени ученици. В рамките на работната среща бяха представени Българския фолклор и заключителните дейности свързани с предстоящото отчитане на проекта.
23. През м. ноември стартираха дейностите по проект на МОМН „ УСПЕХ”. В рамките на проекта работиха десет клуба , както следва: „ Приказен свят”- р-л Л. Борисова, „ Сръчни ръце” и „ Кукловодство” р-л Р. Василева, „ Скаутски здравен лагер” и „ Танцувай с мен” р-л Л. Ангелова, „ Вълшебство- уча, пея и играя“ р-л П. Попова, „ Бадминтон” р-л К. Карова, „ Екология, спорт, туризъм” р-л Цв. Иванова, „ Нарисувай света около нас” р-л Р. Стойкова, „В ритъма на България” р-л Е. Григорова. Участници бяха ученици от училището, като някои от клубовете представиха първите си представителни изяви. В благотворителния концерт на училището през месец май участниците от клубовете отново имаха представителни изяви.

24.Организираните посещения на музеи, изложби, театрални, музикални и шоу -спектакли, срещи с изтъкнати творци, учебни екскурзии, наблюдения и др. подпомогнаха, допълниха и разнообразиха учебно-възпитателния процес, ангажираха и обогатиха свободното време на учениците.

25. Много добра форма за изява на учениците и учителите бяха многобройните и разнообразни изложби във фоайето на училището /рисунки, творби на приложното изкуство, литературни творби, доклади, табла, проекти, реферати, снимки, контурни карти и др./, участията им в училищни, районни, общински, регионални, национални конкурси, състезания, изложби, викторини .

26. По подобаващ начин, с активното участие на всички учители и ученици, бяха чествани празници, бележити дати и годишнини:

-16 септември-Тържествено откриване на новата учебна година-/литературно-музикална програма, час на класа, среща на настоящи и бивши преподаватели от училището/;

- 19 октомври – кампания „Трафик на хора”- представяне на презентация, филм и предоставени материали от Дирекция „Превенции” Община Варна, орг. кл. р-ли

- 30 октомври- Музикално – поетичен спектакъл „ Училище мое“ по програма

„ Криле за начало“- радио Варна р-ли Е. Григорова, Р. Василева и Д. Михайлов.

- 31 октомври – Международен ден на Черно море.

-1 ноември-Ден на народните будители –“Час по родолюбие”-отбелязан по класове, орг. кл. р-ли; изложба на детски рисунки в НЧ „ В. Левски” кв.Галата

-17-ноември Ден за борба с тютюнопушенето – беседа с учениците, орг.кл. р-ли

-18 ноември –Световен ден на възпоменание за жертвите от ПТП- отбелязан по класове с дискусия по темата – орг.кл.р-ли

-участие на ученици от I –IV клас в ежегодния фестивал Училищна и храмова песен” посветен на Рождество Христово. р-ли Е.Григорова

- 21- ноември ден на християнското семейство – празник в ПГ- р-л А. Стойчева; рецитал от ИКД хр. цен. и традиции р-ли Р. Стойкова и Е. Григорова;

- 168г. от рождението на Капитан Петко войвода бе отбелязано с изложба от книги и материали, посветени на живота и делото на Патрона на училището.орг. Д. Михайлов

-1 декември –Световен ден за борба със спин –орг. кл.р-ли

-19 декември-Рождество Христово, Коледа /издаване на осми брой на вестник ”Нашето училище”-р-ли Л.Ангелова, Цв. Иванова ; празненства по класове, организирани от класните ръководители; Коледен благотворителен концерт на училището- сценаристи Р.Василева и Е.Григорова; посещение на коледен спектакъл ДТ”Стоян Бъчваров – участници ученици от начален етап., орг . кл. р-ли; раздаване на коледни подаръци за всички ученици от Дядо Коледа; изработване и разпространяване на рекламни материали за училището-стенни и джобни календари, училищен вестник; изпращане на коледни поздравителни картички, изработени от учениците под ръководството на г-жа Р.Стойкова до всички партньори на училището/;

-15 февруари конкурс „Моята България“- участваха ученици от ІІІ клас с р-л Р.Василева;

-28 февруари- заключителен концерт в радио „Варна“- ІХ фестивал на патриотичната песен и патриотичния стих. Национален празник на България 3 ІІІ.

- 27 март-„ Букволандия“- празник на буквите р-ли А. Стойчева, Л. Борисова и А. Иванова;

-28 март участие на ученици от ІІІ клас в ІІ етап на конкурса за рецитаторско изкуство към Българо- Словашкото дружество с р-л Р. Василева;

- 22 април Еко- празници честване деня на Земята р-ли Цв. Иванова и кл.р-ли;

-24 април Концерт в Радио Варна под надслов „ Забавлявам се, играя и накрая всичко зная за природата и нейното опазване“ по проект „ Криле за начало“ р-л Е. Григорова и р-лите на клубове „ УСПЕХ“;

-25 април участие на изявени ученици във ІІ Фестивал на изкуствата „ Млади таланти“ с. Ветрино с р-ли Е. Григорова , Л. Ангелова и Р.Стойкова;

- 25 април участие на ученици от V клас в Средношколска конференция „ Не си ли бил тук оставаш чужденец“- СОУ „ Л. Каравелов“ гр.Варна с р-ли Я. Никова и Д. Михайлов;

- 16 май Празник на училището – благотворителен концерт в ВВМУ „ Н.Й. Вапцаров“ гр. Варна р-ли Е. Григорова и кл.р-ли;

- 24 май участие на представителна група от училището в тържественото шествие по случай денят на Славянската писменост; изложба в НЧ „ В. Левски“ кв. Галата;

- 26 май тържествено връчване на удостоверенията за завършен І клас в Музей на възраждането гр. Варна р-ли Л. Борисова и А. Иванова;

- 29 май защита на проект „ Достойни последователи на делата на любимия патрон“ по програма „ Варна – моят древен и нов град“- р-л Д.Михайлов;

- 31 май тържествено връчване на удостоверенията за завършени ПГ, ІІ, ІІІ и ІV клас;

- 2 юни участие в откриване на паметна плоча на Стоян Камилски участник в Илинденско- Преображенското възстание кв. Галата р-ли Д.Михайлов и Я. Никова;

- 4 юни посещение на ученици участници в проект „ УСПЕХ“ на Аладжа манастир р-ли от проект „ УСПЕХ“;

- 13 юни тържествено закриване на учебната година и връчване на удостоверенията на V,VІ и VІІ клас;



27. Разнообразни бяха и спортните и туристическите прояви, в които се включиха с желание ученици и учители.Организатори на мероприятията по класове бяха класните ръководители, а на общо-училищните прояви, както и на участията в регионалните инициативи, координатор и главен организатор беше г-жа К.Карова:

-участия в общоградски спортни инициативи- лека атлетика 29.10– р-л К.Карова

-11 април участие на ученици от V, VІ, VІІ клас в лекоатлетически крос с р-л К. Карова;

- 11 май участие на ученици от V и VІІ клас в Турнир по футбол за купата на Кока- Кола с р-л К. Карова;

-18 май участие на ученици от V, VІ и VІІ клас в Турнир по ръгби с р-л К. Карова;

-19 май лекоатлетическа щафета за Купата на ОУ „ Капитан Петко войвода“- р-л К.Карова;



28. С цел опазване живота и здравето на децата и учениците и осигуряване на сигурността им бяха реализирани следните дейности:

-осигуряване на 12 часова дневна невъоръжена охрана и строг пропускателен режим в сградата на училището от служители на “СОД-Варна”АД;

-функциониране на медицински кабинет в училището под ръководството на д-р Кр.Станчева и м.с. К. Димитрова и редовно закупуване на медикаменти за него;

-осигуряване на дежурство на учители и помощен персонал през междучасията;

-издаване на заповеди от директора, определящи реда за провеждане на извънучилищни мероприятия с учениците и отговорните учители;

-запознаване с ПОБУВОТ и Плана за действия при бедствия, аварии и пожари в училището;

-провеждане на начален, периодични и текущи инструктажи по безопасност;

-поставяне на схеми за евакуация в коридорите, класните стаи и учебните кабинети;

-поставяне на инструкции за безопасна работа в кабинетите по химия и труд и техника и във физкултурния салон;

-поставяне на предупредителни табели на местата, застрашаващи живота и здравето на учениците;

-провеждане на тренировъчно занятие за евакуация от сградата на училището;

-осигуряване на необходимото количество противогази;

-осигуряване на необходимото количество хигиенни и дезинфекционни материали и на гориво за отопление;

-стриктно спазване на разпоредбите на РЗИ, II РСПБЗН, IV РПУ, ГЗ и др. органи по безопасност и хигиена на труда;

-определяне на безопасен маршрут от дома до училище и обратно за учениците от I и II клас;

-своевременно отстраняване на възникналите повреди във ВиК, отоплителната и ел. инсталацията на училището;

-редовно и пълноценно провеждане на занятията по БД и ГЗ;

-участие на учениците в училищни, районни и регионални инициативи, свързани с безопасността и сигурността.

29. Успешното осъществяване на дейността на училището през уч.2013/2014г. стана възможно и благодарение на труда, усилията и професионализма на служителите и работниците от административния, медицинския и помощния персонал.

III. ЗАСЕДАНИЯ НА ПЕДАГОГИЧЕСКИЯ СЪВЕТ
През уч.2013/ 2014г. бяха проведени общо 6 заседания на Педагогическия съвет, на които бяха обсъждани въпроси и проблеми, свързани с организацията и провеждането на УВП, успеха, поведението и дисциплината на учениците, външното оценяване, превенцията на агресията, новостите в образователната система и др.


IV. ПРОФЕСИОНАЛНО-КВАЛИФИКАЦИОННА ДЕЙНОСТ
През І и ІІ срок на учебната 2013/2014год. бяха реализирани много и разнообразни дейности /вътрешно-училищни и извънучилищни/, насочени към повишаването на професионалната квалификация и компетентност на учителите:

1. Проведена беше задълбочена предварителна работа по въпроси, свързани с организацията и планирането на УВР през новата учебна година.

2. Организирани бяха работни срещи по актуални теми и проблеми:

“Промени в нормативната уредба в системата на народната просвета”

“Новите учебни планове, учебни програми и учебници в начален и в прогимназиален етап”

“Работа с ученици със специални образователни потребности и с ученици с девиантно поведение”

“Повишаване нивото на подготовка на учениците”

“Позитивното образование” “ Технология на формиране на работа в екип”

3. Голяма част от преподавателите повишаваха квалификацията си използвайки помощните материали, научната и методическата литература в училищната библиотека, така и други информационни източници.

4. Всички учители участваха редовно в съвещания, работни срещи, семинари, практикуми, открити уроци, представяния на учебни програми и учебници и др., организирани от РИО-Варна, Община Варна , издателства и др.



5. Проведено бе обучение за педагогическа квалификация по общинска програма на тема „ Контрол и оценка на учебните постижения на учениците. Портфолио на ученика“с доцент Н. Колишев от ШУ”Епископ Константин Преславски” и ДИКПО със целия колектив на ОУ”Капитан Петко войвода” .

V. ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ НА УЧИЛИЩЕТО С РОДИТЕЛИТЕ И ИЗВЪНУЧИЛИЩНИТЕ ИНСТИТУЦИИ
1. През І и ІІ учебен срок на 2013/2014 год. бяха проведени три общи родителски срещи- през м.XІ на която родителите бяха запознати с учебните планове за съответните класове, с ПДУ и ПОБУВОТ на училището, с организацията на учебно-възпитателния процес, с графиците за контролни и класни работи по класове поради необходимостта от обсъждане на важни въпроси и актуални проблеми и през м. януари за запознаване на родителите с постигнатите резултати през І уч. срок , месец ІV – обсъждане успеха и дисциплината на класовете , запознаване с постигнатите резултати от ІІ срок, предстоящо НВО в ІV и VІІ клас. Проведени бяха и родителски срещи с VІІ клас за продължаване на образованието им след прием VІІ клас.

2. Многобройни и системни бяха индивидуалните срещи и разговори на учителите, класните ръководители, помощник-директора и директора с родителите. Положителен е фактът, че в повечето от случаите срещахме доверие, разбиране, отзивчивост и желание за сътрудничество. Макар и единични, факт са и случаите, в които родителите демонстрираха безотговорност-нашите покани за съвместна работа оставаха без отговор или не бяха предприемани каквито и да било конкретни мерки и действия. Това именно бяха причините за задълбочаването и ескалирането на проблемите, както и за невъзможността за тяхното разрешаване.

3. С цел популяризиране дейността на училището и по-пълно информиране на родителската общност, обществеността, институциите и организациите-партньори, през м.декември бяха разпространени рекламни календари, девети брой на училищен вестник, коледни поздравителни картички /изработени от учениците/.

4. Много активно беше и взаимодействието на училището с извънучилищните институции.


VI. ДЕЙНОСТ НА КОМИСИИТЕ КЪМ ПЕДАГОГИЧЕСКИЯ СЪВЕТ

През учебната 2013/2014год. към Педагогическия съвет са сформирани две методически обединения :

-МО на учителите от ПГ и начален етап;

-МО на учителите от прогимназиален етап.

Бяха сформирани и четири комисии като всеки член на съвета влизаше в състава на две от тях в зависимост от своите професионални знания и умения и лични предпочитания и желания.Комисиите бяха следните:

-Комисия по професионална квалификация на учителите с председател Л. Ангелова;

-Комисия по гражданско образование с председател Цв.Иванова / в комисията бяха обособени четири работни групи, а именно “Здравно и екологично образование”, “Образователно сътрудничество”, “Художествено-творческа дейност”, “Спортно-туристическа дейност”/;

-Комисия за БППМН с председател Д. Михайлов

-Комисия по БДОТЗБА с председател П. Попова.

Дейността на МО и Комисиите към ПС беше насочена към усъвършенстването на УВП и цялостната дейност на училището и резултатите от нея вече бяха отразени в настоящия доклад.



VII. ФИНАНСОВО И МАТЕРИАЛНО-ТЕХНИЧЕСКО ОСИГУРЯВАНЕ НА УЧИЛИЩЕТО
1. Със средства от бюджета на училището бяха осигурени:

- всички плащания на персонала;

- медицински профилактични прегледи и обучение по здравословни и безопасни условия на труд на персонала и оценка на риска;

- гориво за отоплителния сезон, заплащане на ел.енергия, вода и телефонни и други услуги, осигуряващи нормалното протичане на дейността на училището;

- частична подмяна на стъкла;

- поддръжка на наличната МТБ;

- програмни продукти;

- абонамент за в-к ”Аз Буки” ;

- материали за училището / хигиенни, канцеларски, за поддръжката на училището/;

2. Със средства, получени по Проект за подпомагане на ФВ и спорта в училище/ по ПМС №129 / бяха закупени спортни уреди и пособия и бяха организирани разнообразни спортни инициативи.

3. Със средства от УН бяха осигурени:

- рекламни материали за училището /стенни календари, джобни календари, девето издание на вестник ”Нашето училище”/;

- учебни помагала и пособия за нормалното протичане на учебно-възпитателния процес;

- материали и услуги за ефективната дейност на училището;

- награди, грамоти за учениците във връзка с всички училищни мероприятия;

4. Значителен беше и личният принос на част от учениците, родителите и учителите в обогатяването и поддържането на МТБ на училището / почистване, озеленяване, естетизиране и др./.



5. Всички щети, нанесени от учениците, бяха възстановени своевременно от техните родители.

VIII. КОНТРОЛНА ДЕЙНОСТ НА ДИРЕКТОРА

И ПОМОЩНИК-ДИРЕКТОРА
А.МЕТОДИЧЕСКА РАБОТА
Във връзка с методическата работа на директора и помощник-директора през уч. 2013/2014г. бяха осъществени следните дейности:

-постоянни контакти с председателите на МО и училищните комисии;

-ежедневни контакти с всички учители;

-методическа работа с учителите във връзка с планираните проверки;

-участие на директора в сбирки и заседания на МО и училищните комисии;

-провеждане на заседания на ПС на актуални за учителите теми;

-участие на директора в разработването на плановете на МО и училищните комисии;

-съдействие от страна на директора при осъществяването на контакти между учителите и извънучилищните институции;

-осигуряване на оптимални условия за работа и кариерно развитие на учителите;

-подпомагане на учебно-възпитателната работа на младите и новоназначените учители.


Б. ПЕДАГОГИЧЕСКИ КОНТРОЛ


През първи и втори срок на уч. 2013/2014г. бяха осъществени следните проверки:

а/ превантивни проверки:

1. През м.IX беше проведена проверка ”Готовност на училището за новата учебна година и организиране на учебно-възпитателния процес”, която обхващаше:

-изготвяне и приемане на Училищен учебен план , Програма за развитие на училището за уч. 2013/2014 год., Годишен комплексен план, План за действия при бедствия, аварии и пожари;

-актуализиране и приемане на ПДУ, ПОБУВОТ, ПВТР, списък на учебниците, състав на комисиите към Педагогическия съвет;

-утвърждаване на Списък-Образец №1 и на учебни програми за ЗИП / от Началника на РИО/;

-утвърждаване на тематични работни планове по отделните учебни предмети, учебни програми за ИКД, планове на класните ръководители, седмично разписание, класно ръководство, лекторски часове, графици за дежурство и консултации на учителите, графици за провеждане на занятията по БД и ГЗ, графици за провеждане на контролните и класните работи;

-осигуряване и начално попълване на училищната документация;

-провеждане на инструктажи по ЗБУТ и пожарна безопасност.

2. Проверка на резултатите от входното и изходното ниво на знанията и уменията на

учениците -през м.IX,X,ІV,V.

3. Установяване обхвата на учениците и посещаемостта на учебните занятия.

4. Разговори с учителите по отношение на осъществяването на задължителното училищно обучение до 16 годишна възраст.

б/ тематични проверки:

-“Организация и провеждане на УВП и “Използване на ИТ в УВР”, които включваха:

-посещения на учебни часове по ЗП и ЗИП по различни учебни дисциплини;

-разговори с учителите;

-проверка на ученически тетрадки, самостоятелни, контролни и класни работи;

-“Организация и провеждане на занятията по БД и ГЗ”

-“Проверка на работата в часовете по ИИ и ТТ/ДБТ/ чрез организиране на изложби и конкурси”;

-“Проверка на дейността на ИКД чрез участие в училищни и извънучилищни инициативи”;

в/ текущи проверки:

-“Готовност на учители и ученици за провеждане на ефективни занятия”

-“Ритмичност на изпитванията”

-“Работа с изявени и с изоставащи ученици, както и с ученици със специални образователни потребности”;

-“Провеждане и оценяване на контролните и класните работи”;

-“Провеждане и организация на часовете за ЗП, ЗИП, СИП, ЧК, ИКД”;

-“Работа на учителите с родителите”

-“Организация и провеждане на училищни и извънучилищни мероприятия”;

-“Взаимодействие с извънучилищните институции”;

-“Дейност на методическите обединения и училищните комисии”.

Резултатите от проверките бяха отразени в съответните документи, а също и в настоящия доклад.



IX. КОНТРОЛ НА ДЕЙНОСТТА НА УЧИЛИЩЕТО
През I и ІІ срок на уч. 2013/2014г. бяха извършени следните проверки на дейността на училището:

-РЗИ-Варна-ежемесечно-“Санитарно-хигиенното състояние на училището”;

- Планирана текуща проверка по годишния план на РИО за извършването на индивидуалните образователни програми на учениците със СОП.

- Мониторингова проверка по изпълнението на Проект Успех за учебната 2013/2014 г.

- Проверка от РИО относно „ Контрол на качеството на анализа на резултатите от НВО за уч. 2012/2013 г. – предпоставка за повишаване качеството и ефективността на УВП”

- Проверка от РИО от комисия в състав Ст. Михова – ст експерт ПВНО, отдел ИОМД и Др. Бакалов – ст. експерт ИОСУ по жалба, отдел ИОМД.



  • Проверка от Министерството на земеделието и храните по схемата

„ Училищен плод”
В протоколите от извършените проверки няма отразени нарушения, препоръки и предписания.

Всичко това е потвърждение за много доброто ниво на осъществяване на цялостната дейност в училището.



X. ОСНОВНИ ПРИОРИТЕТИ В ДЕЙНОСТТА НА УЧИЛИЩЕТО

1. По-нататъшно издигане на авторитета и престижа на училището и утвърждаването му като привлекателно, конкурентноспособно, търсено и уважавано учебно заведение.

2. Бъдещо повишаване нивото на подготовка на учениците и осигуряване на условия за тяхното пълноценно развитие, изява и реализация.

3. Успешно осъществяване на новия учебен план в ПДГ,ПГ, I , II, III, IV, V, VI и VIІ клас.

4. Предоставяне на по-големи и разнообразни възможности на учениците за избор на ЗИП, СИП, ИКД и извънучилищни форми.

5. Обучение по ИТ.

6. Още по-активно участие в образователни проекти и програми.

7. Разширяване на дейностите по гражданско образование с акцент върху здравното и екологичното образование.

8. Задълбочаване на процеса на демократизация в училище.

9. Разширяване на взаймодействието и сътрудничеството на училището с родителите и с извънучилищните институции.

10. Осъществяване на активна рекламна кампания на дейността на училището.

11. Осъществяване на още по-активна професионално-квалификационна дейност.



12. Подобряване на условията за работа, обогатяване на МТБ чрез осигуряване на повече финансови средства.

Каталог: images -> stories -> doc
doc -> До директора на риосв, гр. Плевен у в е д о м л е н и е
doc -> Съобщение за заявления за гласуване в местни избори на 25 октомври 2015 г
doc -> От: мбал рег по ф д. № представлявана от адрес срещу
doc -> Приложение 4 законодателна рамка и стратегически документи в съдебната система I. Закони конституция на Република България
doc -> До директора на риосв-бургас у в е д о м л е н и е за инвестиционно предложение
doc -> Уведомление по чл. 10, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони
doc -> Регламент 1907/2006 Лице, което пуска на пазара Дата на издаване: 20. 07. 2010г
doc -> Lovech Rock Fest 2016
doc -> Спецификация на техническите характеристики на предложеното оборудване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница