Строежи от подклас на функционална пожарна опасност 4 Ч



Дата11.01.2018
Размер75.68 Kb.
#44048
Раздел ХХVІІІ

Строежи от подклас на функционална пожарна опасност Ф5.4
Чл. 641. Животновъдните сгради и сградите за съхраняване на груб и концентриран фураж се приравняват към категория по пожарна опасност Ф5В, а останалите селскостопански сгради или помещения - към съответната категория, съобразно характера на производството и степента на пожарна опасност на материалите в тях.

Чл. 642. (1) Застроената площ между брандмауерите на селскостопански сгради и съоръжения, както и разстоянията до околните сгради се определят съответно по табл.6 и 39.

(2) Разстоянията от селскостопански сгради и съоръжения до иглолистни и широколистни горски масиви са съответно най-малко 50 и 20 m, а до железопътни линии за редовно и маневрено движение - най-малко 20 m.



Чл. 643. При проектиране на закрити складове за селскостопанска продукция допустимата застроена площ между брандмауерите е, както следва:

1. за складове от I и II степен на огнеустойчивост - 3000 m²;

2. за складове от III степен на огнеустойчивост - 1500 m²;

3. за складове от IV и V степен на огнеустойчивост и за складове от незащитени метални конструкции - 1000 m² .



Чл. 644. (1) Лен, коноп и други технически култури на стебла се съхраняват на купи с размери 60 х 7 m и с височина до 8 m. Две купи образуват една група, като разстоянието между тях е най-малко 15 m, разстоянието между групите по дългите им страни - най-малко 25 m, разстоянието по челните им страни - най-малко 15 m, и между дългите и челните страни - най-малко 20 m.

(2) Разрешава се съхраняване на технически култури и груб фураж в открити складове навесен тип от I и II степен на огнеустойчивост и от метални незащитени конструкции със застроена площ до 1000 m2.



Чл. 645. (1) Брандмауерите и пожарозащитните стени в селскостопански сгради от III, IV и V степен на огнеустойчивост се проектират така, че да пресичат вертикално всички конструктивни елементи на покривната конструкция, изпълнени от продукти с класове по реакция на огън B – F. Брандмауерите и пожарозащитните стени в селскостопански сгради от III, IV и V степен на огнеустойчивост отстоят на най-малко 0,3 m от покриви - при покривни конструкции, изпълнени от продукти с клас по реакция на огън не по-нисък от А2, както и на най-малко 0,6 m - при покривни конструкции, изпълнени от продукти с класове по реакция на огън В - F , и най-малко на 0,3 m от външни стени и стрехи, изпълнени от продукти с класове по реакция на огън B - F.

(2) Помещения от различни категории по пожарна опасност се отделят с пожарозащитни стени или се приемат изискванията за по-високата категория по пожарна опасност.



Чл. 646. В отделни помещения на животновъдни сгради или в помещения, пристроени към тях, се допуска съхраняване на обемист фураж (сено, слама и др.), както следва:

1. до 30 t - в сгради от I и II степен на огнеустойчивост;

2. до 20 t - в сгради от III степен на огнеустойчивост (закрит или навесен тип) и в сгради за свободно отглеждане на животни от IV и V степен на огнеустойчивост (навесен тип) при максимална застроена площ между брандмауерите до 600 m²; разстоянията между животновъдните и останалите сгради в стопанския двор по табл.39 се увеличават с 25 %;

3. до 10 t - в закрити сгради от IV и V степен на огнеустойчивост с максимална застроена площ между брандмауерите до 450 m² (в планински райони).



Чл. 647. В таванските етажи на животновъдни сгради се допуска съхраняване на обемист фураж (сено, слама и др.) при следните условия:

1. покривното покритие и междуетажната таванска конструкция са проектирани от продукти с клас по реакция на огън не по-нисък от А2; разрешават се тавански конструкции от продукти с класове по реакция на огън B - F, при условие че са защитени двустранно с продукти с клас по реакция на огън не по-нисък от А2 и с огнеустойчивост най-малко 60 min;

2. преминаващите през таванските етажи вентилационни канали са изпълнени от продукти с клас по реакция на огън не по-нисък от А2;

3. преминаващите през таванските етажи електрически кабели и проводници са защитени от механични увреждания (посредством тръби от продукти с клас по реакция на огън не по-нисък от А2 и др.);

4. не са предвидени стълбища, свързващи животновъдните и другите помещения с таванските етажи; таванските етажи на тези сгради се проектират с достъп само отвън.

Чл. 648. (1) Помещенията за животновъдите, хранителните кухни и др., в които се използва огън, се устройват в подветрените страни на животновъдните сградите и се отделят от помещенията за животни с брандмауери, като комините се предвиждат извън помещенията на животновъдните сгради.

(2) Не се разрешава устройването на помещенията по ал. 1 в животновъдни сгради от IV и V степен на огнеустойчивост с покривни покрития, изпълнени от продукти с класове по реакция на огън B - F. Помещенията се предвиждат отделно, на разстояние най-малко 16 m от животновъдните сгради.



Чл. 649. Хранителни кухни и фуражомелачки в една сграда се проектират с комин, отстоящ най-малко на 2 m над циклонния прахозадържател, на разстояние не по-малко от 10 m от него.

Чл. 650. (1) Минималните разстояния от открити и закрити складове за груб фураж (сено, слама и др.), работилници за основен ремонт и сгради от подкласове на функционална пожарна опасност Ф1.3 и Ф1.4 до животновъдни и спомагателни строежи се определят по табл.70.
Таблица 70

по


ред

Обекти, от които се мери разстоянието

Минимални разстояния в m до:

животновъдни и спо-

магателни сгради от ка-

тегории по пожарна опасност Ф5В, Ф5Г и Ф5Д със степен на огнеустойчивост:


складове

и спомага-

телни сгра-

ди от кате-

гории по пожарна опасност Ф5А и Ф5Б



I и II

III

IV и V

1.


Открити складове за груб

фураж (сено, слама, ца-

ревичак, фий, стебла от

лен, коноп и др.)



15

20

30

40

2.



Закрити складове за груб

фураж (сено, слама, царе-

вичак, фий, стебла от лен,

коноп и др.)



5

8

10

20

3.



Работилници за ремонт на

селскостопанска техника



5

8

10

20

4.

Сгради от подкласове на функционална пожарна опасност Ф1.3 и Ф1.4

15

20

30

40

(2) Минималните разстояния от открити складове за груб фураж до съседни обекти се определят, както следва:

1. до железопътни линии за редовно движение и маневрени линии в районите на гарите - 50 m;

2. до вътрешнозаводски железопътни линии - 30 m;

3. до пътища от републиканската пътна мрежа - 10 m;

4. до горски масиви - на 50 m;

5. до въздушни електропроводи – 10 m от крайният проводник.

(3) Разстоянията от складовете по табл.70 до други складове за горими материали, включително от сеновали с вместимост над 200 t фураж, се приемат както до сгради от IV и V степен на огнеустойчивост.

(4) Силажните ями и площадки се проектират извън площадките за груб фураж на разстояние най-малко 8 m от копите.

(5) Площадките за складиране на груб фураж се ограждат с телена мрежа на разстояние най-малко 5 m от копите.

(6) Складовете от навесен тип за обемист фураж се приравняват към откритите складове.

Чл. 651. (1) В селскостопански сгради с помещения за отглеждане на животни с площ, по-голяма от 300 m2, се предвиждат най-малко два разсредоточени изхода за евакуация на животните.

(2) Помещенията по ал. 1 се проектират с врати, които се отварят по посока на евакуацията.

(3) За евакуация на животните при пожар се предвиждат механизми за груповото им освобождаване.

Чл. 652. Слънчевите тютюневи сушилни се приравняват към производства от категория Ф5В, като степента им на огнеустойчивост, броят на етажите и застроената им площ се определят по табл.6.

Чл. 653. (1) Огневи сушилни (за тютюн, памук и др.) се проектират в сгради от I или II степен на огнеустойчивост и на разстояние от съседни сгради и съоръжения съгласно табл.70.

(2) Разрешава се проектиране на огневи сушилни в сгради от III степен на огнеустойчивост, при условие че помещенията на сушилните са изградени от продукти с клас по реакция на огън не по-нисък от А2 и нямат отвори към съседните помещения.

(3) Отворите между сушилните камери и топлинните агрегати се защитават с капаци, изпълнени от продукти с клас по реакция на огън не по-нисък от А2, и с огнеустойчивост най-малко EI 30.

(4) Манипулационните помещения се отделят от останалите помещения на сушилнята със стени, изпълнени от продукти с клас по реакция на огън не по-нисък от А2, и с огнеустойчивост най-малко REI (EI) 150.



Чл. 654. (1) Към сушилните за сенно, люцерново, слънчогледово и други брашна се проектират карантинни помещения за 48-часово производство на сушилните инсталации от I или II степен на огнеустойчивост.

(2) Карантинните помещения по ал. 1 се проектират с врати, изпълнени от продукти с клас по реакция на огън не по-нисък от А2, и с огнеустойчивост най-малко EI 60.



Чл. 655. (1) Складовете за съхраняване на минерални торове се проектират едноетажни, без тавански помещения, най-малко от II степен на огнеустойчивост - за амониева селитра, и най-малко от III степен на огнеустойчивост - за други видове торове.

(2) Разрешава се проектиране на складове за минерални торове в едноетажни сгради с друго предназначение, при условие че са отделени от останалите помещения с брандмауери.

(3) Подовете и стените на складовете за минерални торове се изграждат влагозащитени, от продукти с клас по реакция на огън не по-нисък от А2.

(4) Допуска се съхраняване на амониева селитра в торби в складове с обща вместимост, не по-голяма от 3600 t, при максимална вместимост на отделните помещения до 1200 t.



(5) Складовите помещения с площ над 300 m² се проектират най-малко с два самостоятелни разсредоточени изхода и с прозорци на северната фасада на помещението.

(6) Амониевата селитра се складира на фигури до 100 t с височина не повече от 10 реда. Разстоянието между отделните фигури е най-малко 2 m.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница