Св. Иван Рилски” Миннотехнологичен факултет



страница1/4
Дата28.02.2022
Размер1.08 Mb.
#113375
ТипРеферат
  1   2   3   4
Реферат Йордан Йорданов №173007



МИННО-ГЕОЛОЖКИ УНИВЕРСИТЕТ
Св. Иван Рилски”


Миннотехнологичен факултет

Катедра Маркшайдерство и геодезия


Реферат

Специализирани карти и регистри на подземните богатства. Създаване на специализирана кадастрална карта при открито разработване на подземни богатства


Изготвил: Йордан Йорданов Проверил: гл. ас. д-р Бегновска


Специалност: МиГ Фак.№ 173007
Дата: Подпис..................................

Съдържание



  1. Специализирани карти и регистри на подземните богатства

    1. Регистър на разрешенията за търсене и проучване

    2. Регистър на откритията

    3. Специализиран кадастър на находищата на подземни богатства

    4. Национален баланс на запасите

    5. Затруднения при добив на подземни богатства




  1. Специализирани карти и регистри при открито разработване на находищата

    1. Видове графични материали

    2. Елементи на открития рудник

    3. Заснемане на открити рудници

      1. Заснемане по полярен метод

      2. Заснемане с ГНСС технологии

      3. Фотограметрични измервания

    4. Изобразяване на откритите рудници


  1. Използвана литература




  1. Специализирани карти и регистри на подземните богатства



Законът за подземните богатства [1], Наредбата за изготвянето и воденето на Националния баланс на запасите, регистъра на откритията и специализирания кадастър на находищата на подземни богатства [2] и Законът за концесиите [3] са основните правни норми, уреждащи взаимотношенията между държавата и компаниите от минния отрасъл. Съгласно [1] подземните богатства са изключителна държавна собственост и за тяхното добиване държавата предоставя концесия за определен срок, който според чл. 36 не може да надвишава 35г., като до една година преди изтичането на концесията концесионерът има правото да предяви искане за удължаване на срока, основано на план за разработка на находището и финансово-икономическа обосновка. Преди предоставянето на концесия е нужно да се получи разрешение за проучване, като срокът и максималната площ, която може да се отдаде, зависи от вида на полезното изкопаемо. Съгласно [1] подземните богатства се класифицират като:

  • Метални полезни изкопаеми;

  • Неметални полезни изкопаеми-индустриални минерали;

  • Нефт и природен газ;

  • Твърди горива;

  • Строителни материали;

  • Минни отпадъци

Министерството на енергетиката води регистър на разрешенията за търсене и проучване, регистър на откритията, регистър на националния баланс на запасите и ресурсите и специализирания кадастър на находищата на подземни богатства [2]. Данните от тези регистри са публични и всички лица имат право на достъп до тях след подадено заявление до министъра на енергетиката и платена такса по Тарифата за таксите, които се събират в системата на Министерството на енергетиката. Отдадените концесии за добив на находища на подземни богатства се публикуват в сайта на Националния концесионен регистър, съдържащ информация за концесионния договор, координатен регистър на границите на концесията, вида на находището, срокът на концесията и др.





    1. Регистър на разрешенията за търсене и проучване

Съдържа номер на протокола на разрешението, групата подземни богатства, за което се отнася, име и площ на участъка, срок на разрешението, титуляр, дата на сключване на договора, броя на “Държавен вестник”, в който е оповестено разрешението.




Таблица 1. Регистър на разрешениеята за търсене






    1. Регистър на откритията

В регистъра на откритията се вписват всички открития на подземни богатства, направени в резултат на дейности по изпълнение на договори за обществена поръчка; по предоставени разрешения за търсене и проучване; осъществени от еднолични търговски дружества с държавно имущество. По-важните данни, които се вписват в него са:



  • пореден номер;

  • идентификационен код;

  • име и местоположение на обекта;

  • координати на обекта;

  • вида на подземното богатство

  • изчислени запаси и/или ресурси

Регистърът на откритията е свързан със специализирания кадастър на находищата на подземни богатства чрез идентификационния код.





    1. Специализиран кадастър на находищата на подземни богатства

Съгласно чл. 22 от [2] Специализираният кадастър на находищата на подземни богатства осигурява данни за пространственото положение на находищата на подземни богатства за регистрирането им, за възстановяване на границите им, за проучване, устройство и проектиране на инфраструктурата на територията, към която те принадлежат. На регистриране подлежат находищата, установени в резултат на приети от специализирана експертна комисия търговски открития на подземни богатства; находищата в експлоатация; неусвоените находища и находищата с преустановен добив. Всяко едно находище получава уникален номер, чиято структура е регламентирана в чл. 25, т.3 от [2]. Ако находището е разделено на участъци, всеки един от тях получава уникален номер.


Специализираният кадастър се води върху топографски планове и вертикални проекции в подходящи мащаби, като се изобразяват границите на находището във височинната система, използвана в страната. Основните мащаби са 1:500, 1:1000, 1:2000, като по изключение се допускат специализирани карти в мащаб 1:5000 при находища с площ по-голяма от 10 km². Специализираните карти на находищата на подземни богатства съдържат информация за релефа на местността; пътната и жп мрежа; инженерната инфраструктура; местоположение, граници и собственост на обектите; регистрирани паметници на културата; защитени природни зони и други обекти, имащи отношение към подземните богатства. Съдържанието на регистърът на находищата е регламентирано в чл. 29 от [2] и е подобно на това на регистърът на откритията.





    1. Национален баланс на запасите

Съгласно чл. 10 от [2] Министерството на енергетиката изготвя ежегодно Национален баланс на запасите на находищата на подземни богатства въз основа на данни за състоянието и изменението им, предоставени от:



  • изпълнителите на обществени поръчки за геоложки изследвания;

  • титулярите на разрешения за търсене и/или проучване и концесионерите;

  • едноличните търговски дружества с държавно имущество;

  • концесионерите

На сайта на Националния статистически институт е представена статистика на запасите и ресурсите за периода между 2012г. и 2020г. Въпреки, че са налични опциите за преглед на методологията на събиране на данни и преглед на качеството, към момента няма качена информация за тях. На таблица 2, показана по-долу е показан отрязък от съставената от института статистика.




Таблица 2- Национален баланс на запасите и ресурсите


    1. Затруднения при добив на подземни богатства

В статията на И.Иванова [5] са изброени основните проблеми, свързани със създаването на специализирани карти и регистри на подземните богатства. Част от тях са:



  • неточности в кадастралната карта- липса на специализирани карти на някои находища, отразяване само на действащите находища, регистрирани съгласно [1], не нанесени погасени находища в Картата на възстановената собственост (КВС), липса на сервитути на съоръжения, като ж.п.линии, преносни ел. мрежи с високо напрежение, попадащи в контура на концесионната площ и др.;

  • различни координатни системи- геоложките доклади са с различна координатна система- някои от тях са в 1950, други в 1970, трети в актуалната за страната 2005. Също така плановете на рудниците се поддържат в координатните системи, в които са създадени. Това поражда проблеми при създаване на единен регистър и единна специализирана кадастрална карта за находищата, тъй като е нужна трансформация на координатите на част от данните.

  • статут на земята- неизясненият статут на земята пречи да се стартира процедура по смяна на Подробния устройствен план за смяна на предназначението на земята, вследствие на което много инвеститори се оттеглят за неопределено време;

  • размерността на кадастралните карти и плановете на рудниците- на кадастралните карти са отразени само координатите X и Y, докато плановете на рудниците са винаги тридименсионални.






  1. Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница